passend in het stelsel van bezuiniging zoo noodig, daar de hervorming van het veldleger beteekent vermeerdering, die niet te verkrijgen is, zonder bezui niging op andere posten. Verdere mede- deeling omtrent zijne plannen kan de Minister niet geven. Het materiaal ligt holderdebolder op zijn burooeen arge loos kijker zou gevaar loopen armen en beenen te breken. De door den heer Bahlmann aangegeven bezuinigingen zul len overwogen kunnen worden, deels ook bij de in te dienen wetten. Vele punten beloofde de Min. te zullen overwegen. Drankverkoop in de kazernes vermindert zeereen verbod ware ongewenscht. Niet zonder overdrijving is gewaagd van de vuile taal, die in de kazernes wordt gesproken. Als men van de straat komt, na gehoord te hebben de taal van op geschoten jongens, dan denkt men, in de kazerne komende, in de kerk te zijn. De Min. beloofde den heer Kuyper voor taan te zullen gewagen niet van de beraadslagingen der Wetgevende Macht, maar van de Kamer. Het denkbeeld van een afzonderlijk korps vrijwilligers zal in overweging worden genomen. Ook ten opzichte van andere gemaakte op merkingen beloofde de Min. overweging. Hij zal zorgen, dat aan den soldaat niets wordt onthouden wat zijn intellek- tueele ontwikkeling kan verhoogen, maar wel worden geschriften geweerd, die aanleiding kunnen geven tot verslapping van de discipline, en de heer v. d. Zwaag kan zelf het best weten, of in De Klok wel eens artiekelen voorkomen, die in die termen vallen. Bij de replieken handhaafde de heer van Karnebeek zijne bedenkingen tegen verkorting van den oefeningstijd; bleef de heer Staalman den drankverkoop afkeuren, hij achtte de gelijkstelling van kazerne en kerk allervreemdst. De heer v. d. Zwaag kwam op tegen het weren van De Klok. Waarom, vroeg hij, dan ook niet de Christelijke bladen geweerd, die leeraren: „gij zult niet dooden", en „wie het zwaard voert, zal door het zwaard vergaan," dat moest dan ook voor militairen verboden kost zijn. De heer Bahlmann profeteerde, dat deze Minister een duur minister zou zijn. De heer van Kol bleef arbitrage verdedigen. De heer Verhey wees op de noodzakelijkheid van eene kommis sie van bezuiniging. De heer van Bij - landt Apeldoornachtte drankverkoop in kantines inkonsekwent, waar de Regeering wering van drankmisbruik gaat subsidieeren. De heer Kuyper waardeerde de idealen van den heer van Kol, maar meende, dat ze geen rekening houden met 's menschen hart en natuur. Hij hield vol, dat het moreel kazerneleven laag staat, wat volgens hem bleek uit de tegenstelling van den Minister met het rapalje en schuim van de straat in de groote steden, welks onhebbelijke .taal hij toeschreef hieraan, dat het bizon der onderwijs niet genoeg was doorge drongen. Nadat de Min. nog op eenige replieken geantwoord had, werd het algemeen debat gesloten. Bij art. 6 intendancebeloofde de Min. den heer de Ras wetswijziging ten aanzien van promotie bij keuze. De heer Pyttersen drong aan op verbetering van de pozitie der foeriers. Aan den heer v. Vlijmen kon de Min. niet toegeven, dat uitbrei ding van het reservekader zou passen in elk stelsel, en den heer Tydeman beloofde hij te zullen overwegen, of het mogelijk zou zijn op de zakboekjes uit te betalen in November. Bij art. 22 gevoelde de Min. sympathie voor het denkbeeld van den heer van Vlijmen, om de maneuvers niet plotseling te doen afbreken, maar ze te doen atloopen al werd het ook avond, ten einde de verantwoording tegenover den leider mogelijk te maken. Bij art. 23 remonte drong de heer Smeenge op stabiliteit in de keuring aan, wat de Min. zou over wegen. Bij art. 32 wenschte de heer Verhey bevordering van militaire kursus- sen in de gymnastiek. Aan den heer de Klerk beloofde de Min. overweging van de belangen der werklieden aan den konstruktiewinkelaan den heer Bahlmann van publieke aanbesteding van gist voor de militaire bakkerijen; aan den heer Troelstra onderzoek naar verbetering van de pozitie der bakkers gezellen in de militaire bakkerijen. De Min. verzette zich, op grond van vele bezwaren tegen opneming van kleeder- makert. voor de centrale magazijnen onder het vast militair personeel. De heer Troelstra protesteerde krachtig tegen opdrijving van uitgaven voor het korps maréchaussee. Hij had veel aan te merken op het wapen, dat hij niet geschikt noemde voor het volkhet prikkelt en irriteert het. Spreker noemde de maréchaussee ook een slecht surro gaat voor brood en recht, en hij drong aan op geleidelijke inkrimping van l^'v korps. De Min. van Oorlog antwoordde, dat veel van 's heeren Troelstra's rede neering over zijn hoofd heenging. Hij bleef bij zijn schriftelijk antwoord. De uitvoerende macht kan het best beslissen, of de man bereden moet zijn, en de Min. kan het kan er wel wat meer van weten dan de heer Troelstra.De verga dering werd verdaagd tot Maandagmid dag. Door het reglement op de wegen in de provincie Noord-Holland dd. 11 Juli 1893 zijn vóór een paar jaren tijdelyk eenige strafbepalingen der algemeene politieverordening der gemeente Haar- i lem, buiten werking gesteld. Thans zijn in deze gemeente kentee- kenen geplaatst, bestaande in hardstee- nen palen en wel op de (snij) punten, waar de grenzen van de uitgezonderde gedeelten alhier de openbare wegen en voetpaden snijden. In verband daarmede, vernemen wij, dat met ingang van 1 Januari e. k. op de naleving van bedoelde bepalingen der politieverordening, in de bebouwde kom der gemeente, in het vervolg gestrenge- lijk zal worden toegezien. Werd eersten Kerstdag reeds op de trekvaarten Amsterdam Haarlem gere den, Zondag bewogen zich honderden op die spiegelgladde banen en het ijs, hoewel krakende en scheurende was bestand om het gewicht van zoovelen te dragen. Jammer, zeggen velen, dat Zondagmiddag de dooi reeds intrad, want goed winterweer in dezen tijd is het best en beter dan die zoogenaamde „kwakkel wintertjes" 1 Intusschen geeft de opkomende maan dezulken gegronde hoop dat de vorst zal terugkeeren, indien de wind tenminste van uit het Zuiden keert. Te Hoofddorp waren op heden aan gevoerd voor de paardenmonstering, 14 1 jarige veulens, waarvan verkocht werden 11 stuks. De prijzen varieerden van 150 tot 200 gulden. HAARLEM 28 December 1897. Het Bestuur der Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" heeft bij wijze van proei eene cursus opgericht, waar jongelingen met goede stemmid- delen, die zich later gaarne als Werkend Lid aan de Liedertafel zouden wenschen aan te sluiten, onderricht kunnen be komen in de beginselen der muziek en geoefend worden in den zang. Blijkens achterstaande advertentie wordt aan degenen, die daaraan wen schen deel te nemen, verzocht, zich te vervoegen bij den Heer J. van Breemen, Zuider-Buitenspaarne No 88, die gaarne alle gewenschte inlichtingen geven zal. Het Doopsgezind Zangkoor heeft de goede gewoonte om voor de leden der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente elk jaar een uitvoering van gewijde lie deren te organiseeren. Dat het daarmede aan een groot aantal belangstellenden een waar genoegen verschaft, bleek gisterenavond uit de overtalrijke opkomst en uit de onverdeelde aandacht, waar mede de zangstukken werden aange hoord. De Koornummers, welke alle op eenvoudige, plechtige wijze werden voorgedragen, werden afgewisseld door eenige niet minder verdienstelijk gezon gen solo's voor sopraan en alt en een duo voor beide stemmen. De geheele uitvoering maakte een aangenamen in druk en was ongetwijfeld instaat de belangstelling waarin zich deze zang- vereeniging verheugt, te versterken. Aan de volmaking van het kerkgezang zal de voortgaande ontwikkeling van het Zangkoor niet weinig ten goede komen. Mag de Heer van der Linden, de ijverige directeur van ons Nederlandsclie Operagezelschap zich niet beklagen over de waardeering, die hij allerwege van het kunstminnend publiek ondervindt, toch is de opkomst ter dezer stede altijd het grootst, wanneer de Heer Orelio de gevierde Zanger, hier optreedt. Dit nu is morgen het geval, wanneer Wagner's beroemd werk Lohengrin in den Schouwburg wordt opgevoerd. In de hoofdpartijen, bijgestaan door de dames Madier de Monjeau en Orzin en den Heer Urlus, belooft de uitvoering bij zulk eene zeldzaam schoone bezetting uitstekend te znllen zijn en mogen zij, die nog daarvan genieten willen, wel haast maken een plaatsje machtig te worden, daar naar men ons meldt, de aanvraag reeds zeer groot is. De heer Chr. Kriens heeft op den tweeden Kerstdag, bij gelegenheid van zijne matinee, den bezoekers kennis doen maken met eene hoogst belangrijke nieuwe vinding op het gebied van instru- mentenbouw, nl. met de piano-double van Pleyel. Dit kostbaar instrument is door bemiddeling van Duwaer's piano- handel, Rokin te Amsterdam door dej firma Pleyel, Wolf! Co. te Parijs, wel willend beschikbaar gesteld. De dubbele piano heeft twee klavieren. De spelers zitten tegenover elkander op geen grooteren afstand dan de lengte van een gewonen concertvleugel. Het instrument heeft den vorm van een recht hoek de twee snarengroepen liggen in de richting der diagonalen kruiselings boven elkander op een en denzelfden zangbodem. Door dit laatste ontstaat een eenheid van toon, welke inderdaad ver rassend mag heeten en met twee ver schillende instrumenten niet verkregen kan worden. Nog meerdere voordeelen zijn aan de piano-double verbonden. Door aanwending der pedalen kunnen de spelers den toon aanmerkelijk ver sterken en het geluid doen voortklinken op de beide snaren groepen. De ruimte door het instrument ingenomen is niet grooter dan de ruimte benoodigd voor een gewonen vleugel. De bouw is uiterst elegant zoodat de piano double een sieraad kan worden voor het salon. Over de verschillende voortreffelijke eigenschappen der nieuwe vinding zal spoedig algemeen kunnen geoordeeld worden, daar de bekende talentvolle pianisten, de dames Roll thans op boven beschreven instrument hunne werken voordragen. Genoemde dames speelden op de matinée van Zondag Concert Pa- thètique van Liszt en Variations sur un Thème de Beethoven van Saint Saens. Het succes was daarbij uitbundig, dank zij de zeldzame klaarheid en afge rondheid van het spel en de innig mu zikale voordracht. Concertbesturen van hier of elders, die aan de dames Roll eenige nummers op het programma afstaan, zullen daarmede liet publiek een hoog artistiek genot verschaffen. De heer Kriens had van zijn program ma ook zeer veel werk gemaakt bij de Kerstdaguitvoering. De wijze waarop o. a. door het Orkest de Kerkelijke Feest- Ouverture van Nicolai op het bekende Luther-Koraal „Een vaste burg is onze God", de Oxford-Symphonie van Haydn, (No. 2, G Dur) en eenige fragmenten uit Wagners Lohengrin werden ten gehoore gebracht, was wel in staat de waardeering voor het Korps te doen stijgen en respect af te dwingen voor de werkkracht van zijnen leider. In het algemeen worden de matinees van den heer Kriens met ingenomenheid ontvangen; de uitvoering van Zondag deelde in die sympathie in bijzondere mate. Het Populair Concert te geven door het Haarl. Muziekkorps op 1 Januari in de Soc. Vereeniging, zal plaats heb ben met medewerking van den Heer Abram de Winter, eerelid van verschil lende Corporatiën. De Heer J. Doornekamp, Eerste Haarlemsche Wielrijschool, Groote Hout straat alhier, vestigt opnieuw de aandacht op zijne firma door een kalender voor 1898 op fraai schild. DeLiefdadigheidsvereeniging „Hulp en Steun voor Weezen van alle gezindten nog onder den indruk van den schoonen zang van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" alhier in het Paleis v. Volksvlijt bij gelegenheid van den Nat. Zangwedstrijd heeft aan onze Haarlemsche Liedertafel de uitnoodiging gezonden ten bate van genoemde Lief- dadigheidsvereeniging een Concert te geven in het Paleis, aan welke invitatie gevolg zal worden gegeven en wel op Zaterdag avond 12 Febr. 1898. De Heeren Henk v. Breemen (piano) en W. Robert Jr. (viool) zullen daar als solisten optreden, alsmede een der Eere leden van de Liedertafel te Amsterdam, terwijl de leden der Liedertafel zeiven onder de leiding van haren Directeur de Heer W. Robert eenige fraaie koor nummers zullen doen hooren. in het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem is de Tentoonstelling van werkstukken van de leerlingen der aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid, die gedurende de Kerst- vacantie gewoonlijk gehouden wordt, weder geopend. Naast de teeken- en schilderstudiën, decoratieve ontwerpen enz. is thans voor het eerst tentoon gesteld hetgeen door de leerlingen der afdeeling artistieke metaalbewerking gedurende de vier maanden dat deze cursus in werking is, werd vervaardigd. Het teekenen en boetseeren wordt hier in direct verband gebracht met de praktische bewerking. Wij merken hier op de teekeningen van eenvoudig vaas- en vaatwerk, in tin, koper en zilver met hunne projecties en uitslagen, de copiën van vaas- en vaatwerk, en hetgeen verder gewoonlijk in metaal wordt vervaardigd, uit verschillende tijdperken en stijl richtingen en eindelijk samenstellingen van vaatwerk met hunne versiering. Deze laatste zijn ontworpen door leer lingen, die reeds langeren tijd de School bezochten, en thans in de praktische afdeeling werkzaam zijn. De praktische oefeningen bestaan uit het maken van gereedschappen, ponsen en doozen het planeeren en slijpen van vlakke platen, het drijven van rechte en gebogen lijnen, het aanleggen van vaatwerk uit vlakke platen. Toepassing van rechte en gebogen lijnen op een voudig vaatwerk. Bij het hervatten van den Cursus zal worden vervolgd met het drijven van vaatwerk uit vlakke platen waarvan reeds een model voor handen is. Uit het tentoongestelde kan men op maken, dat ofschoon het drijven en cise- leeren voor zilversmeden niet is uitge sloten, er veel gewicht wordt gelegd op de bewerking der onedele metalen, het geen in ons land zeer lang is verwaarloosd. Door deze branche tot haar recht te doen komen, hoopt de Commissie der School voor de leerlingen nieuwe bronnen van inkomsten te openen, daar zeer vele gedreven voorwerpen, artistieke huis houdelijke artikelen in koper tin en ander materiaal thans uit België, Duitschland en Engeland worden ingevoerd. Van de vier leerlingen, die den cursus volgen, zijn er twee, die uitsluitend voor de bewerking der onedele metalen worden opgeleid, en het is wel degelijk gebleken, dat aan goed onderlegde krachten be hoefte bestaat, daar reeds bij den Directeur aanvragen naar geschikte werkkrachten, waaraan helaas nog niet kan worden voldaan, zijn ingekomen. Ter bevordering van een geregelde bezorging der bij de jaarwisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gelegenheid opengesteld om brieven, kaartjes en gedrukte Nieuwjaarswen- schen, welke men op 1 Januari a.s aan de geadresseerden uitgereikt wenscht te zien, reeds van 23 December a.s. af ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen, ter on derscheiding van die waarvan de be stelling op den gewonen tijd moet geschieden, behooren voorzien te zijn van een op in het oog vallende wijze over de geheele lengte van het adres getrokken kruis, en uiterlijk den 3 Isten December te 12 uur 's middags ter plaatse van bestemming moeten zijn aange bracht. Het publiek wordt uitgenoodigd, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, van de aangeboden ge legenheid tot vroeger ter post bezorgen bij de jaarwisseling zooveel mogelijk gebruik te maken, en bij groote hoe veelheden de kaartjes niet in de bus te werpen, maar af te geven aan het loket Pakketpost. Op den a.s. Nieuwjaarsdag zal het kantoor geopend zijn als des Zondags. Gedurende de uren van openstelling zullen postwissels en spaarbankzaken behandeld worden, met uitzonder van postpakketten en quitantiën. De vorst van Donderdag en Vrijdag had in onze stadswateren een ijs vloer gelegd, sterk genoeg om gedurende de Kerstdagen eene groote menigte naar het ijs te lokken, voornamelijk op den Schoter- en Kloppersingel. De particu liere ijsbaan aan de Zomervaart was zeer druk bezocht en hetzelfde kan gezegd worden van de baan der IJsclub voor Haarlem en Omstreken, den eersten Kerstdag geopend. In den middag van Zondag ging de wind om en begon de thermometer te rijzen, wat op niet aanhoudend vriezend

Haarlemsch Advertentieblad | 1897 | | pagina 2