ziening en van de vrije vaart staat in het nauwste verband met de verdediging van de haven door de Marine. De Min. vreest geen bombardement van Haarlem, als de stelling spoedig wordt voltooid. Hij gelooft in de kracht der stelling, die alleen kan vallen door uithongering. Hij wilde de Kamer laten beslissen. Na replieken van de heeren Bahlmann en Rethaan Maearé, betreurde de heer Seret de houding van den Minister. Het am. Bahlmann werd terworpen met 44 tegen 41 stemmen. De verlenging van den militietijd werd aangenomen. De Vesting- begrooting werd zonder stemming aange nomen. De begrooting van Oorlog werd in haar geheel aangenomen. Aan de orde was toen de Begrooting van Hoofdst. IX Waterstaat, Mandel en Nijverheid. Besloten werd, dat er geen algemeen debat zou worden gehouden. Bij art. 12 stelde de heer Conrad voor, den post te verhoogen met ƒ2000 tot verhooging der traktementen ran de oudste opzich ters bij den Waterstaat. De Min. had daartegen geen principieel bezwaar, wat hem werd kwalijk genomen door den heer de Savornin Lohman, die tegen het am. zou stemmen. Ook de heer Kerdijk had bezwaar tegen hetam.dat echter werd aangenomen met 44 tegen 38 stemmen. Bij art. 33 besprak de heer van Dedem de benadeeling der oever eigenaren door verbetering van de rivier De Noordde heer Limburg Stirum bij art. 44 de te snelle vaart der stoom- booten, die den waterweg van Rotterdam bevaren: bij art. 54 de heer Smeenge het belang van den spoedigen aanleg van een vluchthaven aan het Kranmer. De Minister antwoordde op al die op merkingen. Bij art. 55 bespraken de heeren Conrad en Kool de zeewering bij Callantsoog en de afneming der duinen aldaar. Ook de Heer Rethaan Macaré nam deel aan het debat, nadat de Min. gegrond van persoonlijk onderzoek ta melijk geruststellende verklaringen had afgelegd. Bij art. 65 antwoordde de Minister den heer Hennequin, dat hij met Financieën in overleg is, omtrent verbetering van de haven van Philippine. Te Brussel is een beambte der ge heime politie, Tonnoir genaamd, ernstig gewond door een valschen munter dien hij in zijn woning met een ambtgenoot in hechtenis kwam nemen. Hij vervolgde zijn aanvaller, die ijlings de vlucht nam j maar viel op straat, badend in zijn bloed, neer. De moordenaar werd echter door een werkman tegengehouden en aan de politie overgeleverd. Vier maanden geleden werd Tonnoir j ook gewond bij het vatten van een ge vaarleken misdadiger, en zijn vader overleed voor vijfden jaren aan verwon dingen, hem toegebracht door een Itali- aanschen dief, dien hij gevangen nam. In haar eigen paleis te Palermo vond men dezer dagen opgesloten de prinses Carini met hare blinde dochter. De huisbewaarder scheen de taak van cipier over de twee vrouwen te bekleeden, welke taak hem was opgedragen door haren echtgenoot, van wien zij gescheiden leefde. Men vond haar in eene onge meubelde kamer op een stroozak en half verhongerd. Een noodlottig ongeluk wordt uit Pampeluno (Spanje) bericht. Door een ontploffing van dynamiet in een asphalt- fabriek zijn daar vijf mannen gedood en zes ea-dertig anderen gewond. Er worden ook nog eenigen vermist. De brand, door de ontploffing veroor zaakt, duurde verscheidene uren. Er is weer sprake van, dat Denemar ken zijne West-Indische koloniën, de drie eilandjes St. Thomas, St. Croix en St. John, waar in de laatste jaren geld bij moet wel 30.000 p. st. per jaar aan de Ver. Staten zal overdragen. Reeds vroeger is hierover onderhandeld, en de prijs van afstand werd toen op 1,600,000 pond bepaald, maar toen is het op het laatste oogenblik afgespron gen. Nu zijn de tijden misschien gun stiger. Óm de Amerikanen grager te maken, moet van Deensche zijde zjjn te kennen gegeven, dat nog twee andere Mogend heden waarschijnlijk Duitschland en Engeland de eilanden zouden willen overnemen. HAARLEH 31 December 1897. Over de opvoering van Lohengrin Woensdagavond door de Nederlandsche Opera in onzen schouwburg gegeven, scheen een vrij wat gelukkiger gesternte te tronen, dan over die van Tannliiiuser eenige weken tevoren. Kon er toen slechts sprake zijn van eene bevredi gende uitvoering, thans zal niemand zijn heen gegaan zonder een gevoel van on verdeelde sympathie voor de schitte rende wedergave van Wagners heerlijke toonwerk. De hoofdpartijen waren in handen van de dames Madier de Montjau (Eisa) en Irma Lozin (Ortrude) en de heeren Urlus (Lohengrin), Orelio (Telramund) en Ebeler (Koning). Aan den heer Urlus kwam van dezen ontegenzeggelijk, dank zij mede de dankbare titelpartij, de prijs van den. avond toe. Hij gaf een zwanenridder na-ar aller hart, vol gloed en zeggings kracht, vol schittering en leven. De heer Urlus wordt voor de Ned. Opera een belangrijke kracht. Wat mevrouw Madier de Montjau en de heer Orelio te hooren gaven kon de waardeering voor beider kun stenaarsgaven slechts versterken. Door weloverwogen spel en eene zuivere mu zikale voordracht deden beiden zich bij vernieuwing kennen als beschaafde, talentvolle artisten. De hero'ische partij van Telramund kan bezwaarlijk aan betere handen worden toevertrouwd. Merkwaardig goed was ook Mevrouw Irma Lozin in de partij van Ortrud. Vooral het spel van deze debutante ge tuigde van dramatische kracht en war men kunstzin. Niet dikwijls nog werd op ons tooneel de demonische figuur van ndas fiirchterliche WeiV' zoo indruk wekkend uitgebeeld. In de groote scènes, èn met Telramund, èn met Elsa, bij I het begin van het tweede bedrijf, was Mevrouw Lozin voortreffelijk, en ook later bleef zij steeds op de hoogte van haar moeielijke taak. Voegt men bij dit vele goede de waar dige wijze, waarop de heer Ebeler de konings-partij zong en de heer Hoeck met klokreine intonatie en met een orgaan dat in kracht wedijverde met den hellen klank der koperen klaroenen aan zijn zijde der Heerrufer vertolkte, dan zal de verklaring, dat de solo-be zetting van Wagners werk voortreffelijk was, geen tegenspraak behoeven te duchten. De ensembles, hoewel op alle plaatsen nog niet wat men zou wenschen, vielen voor het meerendeel te loven, evenals de wedergave van het orkestrale deel der partitie onder de intelligente leiding van den heer Van der Linden. De costumes en de monteering waren bepaald schitterend, terwijl de regie door vele nieuwe vonden haar lofwaar dig streven openbaarde om in alle op zichten de opvoering van de Wagnersche opera's aan artistieke eischen te doen beantwoorden. De Schouwburg was op alle rangen dicht bezet. Gisterenavond werd door de Haar- lemsche Kunstclub, met medewerking van verschillende dames en heeren een soirée gegeven ten bate der Nat. Ten toonstelling van Vrouwenarbeid. Het steeds welgekozen programma, de namen der dilettanten, die zich voor 't voetlicht wagen, het uitgelezen publiek, dit alles geeft aan de soirees der Haarl. Kunstclub een eigenaardig cachet. En de wijze van vertolking van 't repertoire heeft het gezelschap een welverdienden roem bezorgd, ook buiten onze veste. Op alle rangen, behalve in de hoogste hemelen, was het overvol. Hierbij zullen wel twee factoren in spel zijn geweest, n.l. het verlangen naar 't geen te ge nieten zou worden gegeven en het doel, waarvoor de soirée was georganiseerd. Vóór de pauze werd gegevenSolita- rio van OherubiniGode Nacht en War ich ein Vogelein van Jadassohn (zang) daarna volgde Lettre d'amourvervolgens Onder vier oogen het blijspelletje vol fijnen humor, dat goed vertolkt werd; een geestige Monoloog en ten slotte Mieke van H Durp. Al deze nummers werden luide toegejuicht. Maar na de pauze hadden wij het glanspunt van den avond. Daar zaten ze, in 't vertrek in Muider's slot keurig in den stijl van Hooft's tijd gehouden de mannen en vrouwen, die onze litteratuur uit de glorierijke dagen van den roemruchten Drost ver tegenwoordigen. Decoratief, costui fe en grime waren met veel smaak en Kennis der historie saamgebracht. En wij hoorden Hooft's en Huygen's t schalksche muze, Vondels koperen verzen, prof. van Baerle's snedige, geestige zet ten, Roemer Visscher's en Tesselschade's tintelend vernuft. En vroolijk ging de roemer ommg, en hartelijk, geestig, dartel soms, was de kout in de doorluchte kring zoo als het in den Proloog heette: Gij boort haar zaug en naar gelang het al den vrienden lust een liedje op te zeggen zoo zu'len zij elkaar, hier prijzen of weerleggen. De verzen werden goed gezegd en het lieve, ondeugende liedje van Ret looze Visschertje en de teere Slotzang van 'let selschade werden zeer verdienstelijk ge zongen en oogstten veel bijval. Ten slotte hief de geheele Muiderkring twee coupletten van 't aloude Wilhelmus aan, die door de gansche zaal staande werden aangehoord. Het is een heerlijke avond geweest. Dank aan de uitvoerenden, die op zoo uitstekende wijze ons mooie stukjes zang en litteratuur te genieten gaven. Gisterenmiddag werd van wege de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren bij de heeren slagers J. M. Heck en H. J. D. Daudey een slacht- proef genomen met het vereenvoudigd Sigismund Schietslachtmasker. Daartoe was uit den Haag de veldwachter J. Hilgenda van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, die aldaar met het schietwerktuig meermalen koeien doodt, ter beschikking van de ver eeniging gesteld. Bij elk der genoemde slagers werd een stevig rund neerge schoten, dat verder op de gewone wijze kon worden geslacht. Van pijn of smart kan bij deze wijze van dooden geen sprake zijn, terwijl de uitbloeding, ook naar het oordeel van den heer Daudey, voldoende is en niet verschilt van de uitbloeding bij andere slachtwijzen. De proefnemingen kunnen derhalve uitstekend geslaagd heeten en maken het ons verklaarbaar, hoe in de residentie families zijn, die alleen bediend willen worden door slagers, welke hunne dieren door een schot dooden. Konden overal op volmaakt ritueele wijlze, d. i. door middel van de groote ha ssnede, de runderen worden gedood, dan zou deze zaak minder de aandacht verdienen dan thans, nu nog zoovele andere minder doelmatige slachtwijzen worden toegepast. Op het Congres tegen het mishandelen van dieren, in Mei a. s. door de Haar- lemsche Vereeniging te houden, zal de heer D. F. van Esveld, leeraar aan 's Rijks-veeartsenijschool te Utrecht het dooden van slachtvee bespreken. Morgen 1 Januari, herdenkt de heer F. J. Poutsma den dag, waarop hij vóór 25 jaren het ambt van Schoolop ziener aanvaardde. De onderwijzers zoowel van de bijzon dere- als openbare scholen, uit het district, hebben heden morgen in een feestelijke samenkomst in de soc. Ver eeniging met den heer Poutsma dit feit herdacht. Zij boden den jubilaris bij mon de van den heer P. H. v. d. Leij daarbij een fraai geschenk aan, bestaande uit een tafelbureau met album. Uit de tal rijke opkomst van heeren onderwijzers zoowel van hier als elders mag blijken, hoezeer de heer Poutsma zich in de al- gemeene achting mag verheugen. De samenkomst werd behalve door onderwijzers en onderwijzeressen aan ver schillende inrichtingen van onderwijsbij- gewoond door B. en W. W. der gemeente, de schoolopzieners uit het district van den heei Poutsma, afgevaardigden uit de Commissie van toezicht op het lager onderwijs en andere autoriteiten. Op het populair Concert Zaterdag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) zal zich de hier, zoowel als in geheel Nederland gevierde Komiek-Zanger Abram de Winter in 3 zijner beste voordrachten doen hooren. 't Is onnoodig den Heer de Winter verder aan te bevelenwan neer hij optreedt, ook het vorige jaar op Nieuwjaarsdag, is in de groote Con certzaal bijna geen plaats onbezet. Het orkest speelt onder meer het Water ballet van Carré. Namens de werkloozen brengt de Commissie van Patrimoniums Werkver schaffing haar hartelijken dank aan den 1 gever, die onbekend wenscht te blijven, voor de gift van 50 L. erwten en 50 pond rijst. Tevens ontving de Commissie weder om toezegging van 3 beukenboomen, om tot kachelblokken te doen verwerken. De mededeeling van bovenstaande ge- sthiedt om tweeërlei redenen. fle om met dankbaarheid te erkennen, dat zonder hierom gevraagd werd, ge toond werd, dat men sympathie heeft met liet doel. 2e om anderen op te wekken het goede voorbeeld te volgen en der werk verschaffing te blijven gedenken. Sedert de opening lieten zich reeds 144 personen inschrijven, welk getal natuurlijk steeds aangroeit. En de ruimte én de middelen, die ons ten dienste staan veroorloven slechts aan 25 a 30 personen per dag werk te geven, terwijl de oversehietenden zoo gaarne vrouw en kinderen van verdiende penningen wenschen te onderhouden, daar ook de onderstand soms zoo gering is. Nogmaals zij het gezegder wordt niet gezien naar godsdienstige overtui ging der werkloozen, daarom wordt dringend verzocht om aller steun. Steun om een grootere lokaliteit te verkrijgen; steun door de afname der productie, n 1. der houtbosjessteun door het schenken van waardeloos goedsteun door het geven van milde bijdragen. Lokaliteit is er noodig, want de af gewerkte goederen kunnen niet gebor gen worden, en zou er nu iemanjj zijn die hieraan kan helpen? Grootere afname van houtbosjes, om dat het getal „Losse arbeiders", aan welke door de beperkte middelen geen ander werk gegeven kan worden, zoo groot is. Waardeloos goed voor werk voor de vaklieden. Geldeljjke hulp om meer personen aan 't werk te zetten. Dat dit beroep op aller medewerking tot leniging der nood van minder bedeel den niet vergeefsch zal zijn vertrouwt De Commissie van Patriot. Werleversch. P.S. Een enkel bericht aan het lokaal Warmoesstraat 2 is tot kennisgeving voldoende. Gisteren Donderdagavond ten 8Vs uur heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den winkelier in gemaakte kleederen F. P. M. Scheffers, woonachtig aan de Groote Houtstraat No. 83 ontstaan op een slaapkamer der 2e verdieping, bij het drogen van eenig kindergoed op een rekje bij den gaskachel. De brand werd spoedig ontdekt en door de bewoners en buren gebluscht. ïn den afgeloopen nacht omstreeks 3 ure is een felle brand uitgebroken ten huize van den handelaar in rijwielen J. Doornekamp, woonachtig aan de Groote Houtstraat No. 108, ontstaan door onvoorzichtigheid bij het gebruiken van een petroleum kachel in een kan toortje achter den winkel. Het beneden huis is nagenoeg geheel uitgebrand, terwijl het bovenhuis schade heeft ge leden. Aan den overkant van de straat zijn bij verschillende bewoners de glas ruiten gesprongen. Ten 472 11re was de brand gebluscht. De brandweer was spoedig aanwezig en onderscheidene spuiten hebben water gegeven. Alles was verzekerd. De vereeniging van Leeraren in het boekhouden te Amsterdam heeft de akte van bekwaamheid voor de praktijk in boekhouden verleend aan Mej. M. Stoel alhier. Op het Museum voor Kunstnijver heid zullen de werkstukken, vervaardigd door de leerlingen der School nog ten toongesteld blijven, terwijl in de rotonde Zondag a.s. en volgende dagen teekeningen en aquarellen van de werkende leden van het Kunstgenoot schap St. Lucas te Amsterdam, tentoon gesteld zullen zijn. INGEZONDEN. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid der redactie. Gemeenschapsbeset. De ondergeteekenden komen weder met een dringend verzoek tot al hunne medeburgers; namelijk op den Nieuw jaarsdag geen alcohol-houdende of be dwelmende dranken aan hunne vrienden

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2