Nieuwsberichten. afstand van veler koningschap op eigen terrein. Het zal strekken tot verbetering van den socialen toestand. Ook hier ter stede deed de invloed der nieuwe kieswet zich gevoelen. Reeds in 't voorjaar begon men zich toe te rusten tot den grooten strijd, welke eene geheele reorganisatie eisch- te. Scherp stonden de partijen tegen over elkaar. De kiezers kwamen tamelijk op. Hel resultaat kennen we; Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré werd met eene goede meerderheid gekozen. Deze ver kiezing heeft vrijwel den stand der par tijen in het licht gesteld en aangetoond dat de invloed der kerkelijke partijen in Nederland op het politieke leven minder sterk is, dan men meende, en ook, dat de Nederlander in het algemeen zeer goed inziet, dat in een land, met zoovelerlei minder of minder sterk ge kleurde geloofsovertuigingen in de eerste plaats de noodige liberaliteit behoort aan 't roer te staan, de ware liberaliteit welke tracht allen en alles tot zijn recht te brengen, met de beginselen van stuur kunst waarbij Nederland zich steeds heeft wèl bevonden. De kiezers voor den gemeenteraad herkozen ook dit jaar de aftredende leden de Heeren Mr. Th. de Haan Hu- genholtz, met 571, J. Klein, met 422, Dr. H. D. Kruseman, met 599, C. G. Loomejjer Jr., met 641, J. J. Sneltjes, met 607, A. van der Steur Jr., met 580, W. Stolp, met 591, en Jhr. Mr. W. van Styrum, met 610 stemmen. Bij herstem ming tusschen de heeren Jhr. H. M. Speelman, en J. van der Wijde, werd de eerste verkozen. De toekomst van Haarlem wordt over het algemeen niet donker ingezien. Nij verheid en Handel zijner niet afnemende, het verkeer met de hoofdaderen van den wereldhandel is vergemakkelijkt, door verbetering der sluiswerken, terwijl een nieuwe spoorlijn allicht der Gemeente zal ten goedelcomen. De nieuwe, aan te leggen verbindingen met Bad Zandvoort en onze omstreken geven alle reden om den trek van vreemde bezoekers te be vorderen. Weten en Werken. Dr. H. A. Vermeulen van Bergen op Zoom opende zijne voordracht met een gelukwensch bij den aanvang va'n het jaar, en zulks in den pittigen, harte- ljjken vorm als wij reeds jaren van Spreker gewoon zijn, en besprekende den wensch in het algemeen werd op gemerkt, dat men niet te veel moet wenschen, maar hetgeen men wenscht moet bereikt worden door volharding, niet door het van den hak op den tak springen, waarvan de gevolgen heel aar dig werden voorgesteld in het bekende verhaal van Hans Fortuinig. Bij het pogen om onze wenschen te bereiken vergeet men soms de hoofdzaak. Met eene parabel van Lessing werd dit in het algemeen aangetoond, in het bijzonder door ons Lager Onderwijs, waar de strijd meestal loopt over bij zaken, terwijl de hoofdzaak, het zoo productief mogelijk maken van het onderwijs, zoo vaak wordt voorbijgegaan. Men verdiept zich b.v.b. in de kwestie over het karakter, dat de school behoort te dragen, over klassenverdeeling, over onderwijzers eri hunne jaarwedden, over leervakken en andere zaken van onder geschikten aard, doch men heeft ver geten aan te tasten het groote kwaad dat ons volksonderwijs belemmert; het schoolverzuim. Spreker stipte aan, dat er soms redenen voor kunnen bestaan, doch deelde uit den schat van ervaring van een onderwijzer mede een paai staaltjes omtrent redenen van school verzuim, die ons zoo onbeduidend mo gelijk voorkwamen. Zoolang niet ieder kind deelneemt aan het onderwijs, is een groot deel van de groote sommen, er aan besteed, weggeworpen geld. Zeker is veel gedaan om het schoolbezoek te bevorderen, maar onwil, bekrompenheid en zelfzucht staan tot heden de beste hulpmiddelen in den weg. Het eenige wat afdoend kan helpen is de wet. Het is een dringende eisch des tijds, dat een zaak van zoo algemeen belang als het onderwijs is, verplichtend wordt gesteld. Zeker, er bestaan bezwaren tegen eene wettelijke regeling, maar waar de wet dagelijks inbreuk maakt op onze vrij heid, behoort men zich neder te leggen bij te nemen bepalingen, welke dwingen tot het doen van iets dat werkelijk goed is, wanneer het gezond verstand een groot deel van het volk in deze in den steek laat. Bovendien, meent Spreker, is het thans de rechte tijd tot het invoeren van leer plicht nu de wet de bijzondere scholen subsidieert en dus ongeveer ieder zijn kinderen kan doen onderwijzen waar het hem het beste voorkomt; het gewe ten wordt althans nu geen dwang op gelegd, terwijl bovendien door mannen, verschillend van richting, de leerplicht gewenscht wordt. Spreker vond in den tegenwoordigen minister Goeman Borge- sius, de man met zulk een gunstig verleden achter zich, den aangewezen persoon in deze. Wij gaan, zoo eindigde Spreker, doch de menschheid blijft; haar belang be hoort in 't oog gehouden en ook om die reden zou de schoolplicht gewenscht zijn, omdat het weten zooveel bijdraagt tot het geluk en de welvaart eens volks. Na dit pleidooi voor leerplicht droeg Spreker nog voor een schetsje getiteld „Het dal in 't woud," door den predikant John Wetson, een verhaaltje dat ons in kennis stelde met den Schotschen boer en de wijze waarop hij zich uit, als er ten minste van zich uiten bij menschen met zulke gesloten karakters als de Schotsche boeren sprake kan zijn. De Heer H. T. Chappuis vervult de volgende spreekbeurt. MANASSE. Dramatisch gedicht van Joseph Victor Widmann. Muziek van Friedrich Hegar. Morgenavond (Woensdag) zal door de Zangvereeniging der Afd. „Haarlem" van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst bovengenoemd werk worden uitgevoerd. Mogelijk doen wij den lezers van dit blad, die de uitvoering denken te bezoeken, een genoegen door iets over het werk medetedeelen en hen van den inhoud op de hoogte te stellen. Tot een beter begrip, en daardoor tot verhooging van het kunstgenot, dat de uitvoering ongetwijfeld zal schenken, kan het al licht iets bijdragen. Vooral ook omdat Manasse hier nog niet gemaakt is. Het werk ontstond op Zwitserschen bodem. De dichter Widmann is daar zeer populair en heeft zich o.a. in de muzikale wereld een naam verworven door het vervaardigen van den tekst der operadie Zahmung der Wiederspenstigen (naar Shakespeare) van Hermann Götz. De componist, dr. F. Hegar, geboren 1841 te Bazel, studeerde aan het con servatoire te Leipzig, was werkzaam te Warschau, Parijs en Baden-Baden en is thans muziekdirecteur te Zurich. Eerst in de laatste jaren zijn zijne werken in uitgebreiden kring bekend geworden. De voortreffelijke balladen voor mannenkoor kwamen meermalen op onze programma's voor. Het onderwerp in Manasse behandeld, behoort, zooals de naam reeds aanduidt, tot de geschiedenis van Israël en wel tot het tijdvak, dat volgt op de Baby lonische ballingschap. De hoofdgedachte welke aan het ge dicht ten grondslag ligt, is eene zuiver menschelijke en geldt voor alle tijden: reine huwelijksliefde en ware trouw die alles, vloek en verachting trotseert. Het eerste tooneel het geheele gedicht bevat er drie brengt ons naar den tempel van Jerusalem. Het joodsche volk is van nood en smaad verlost en richt weer de muren van Sion op. Aanvoerder (Esra), priesters en volk doen afwisselend hun lofzang ter eere van Jehova hooren voor hun bevrijding uit de gevangenschap. God eischt een rechtgeloovig, vroom volk, dat zich moet zuiveren van eiken smet. Een gruwel zijn in de oogen van Esra en de pries ters de huwelijken met heidensche vrou wen, die Baal en Astaroth aanbidden. Die vrouwen moeten verdreven worden. De wet gedoogt geen vermenging van joodsch en heidensch bloed. Manasse, de eerstgeborene van den hoogepriester Jojada, heeft voor kort een heidensche vrouw getrouwd. De priesters verlangen, dat hij voor den hoogen raad geroepen en uit de gemeen schap verbannen worde, zoo hij de vreemdelinge niet verstoot. Het volk beantwoordt dien eisch met instemming, lofliederen aanheffend op den zuiveren dienst van Jehova. Het tweede tooneel speelt voor de hut van Manasse, die onbewust van het wachtend leed gelukkig is in het reinste liefdeleven. Terwijl in de verte het ge zang der huiswaartskeerende maaiers wegsterft, genieten beiden van de heer lijkheid der hen omringende natuur. Manasse maakt zijne vrouw (Nikaso) op het betooverende van de avondstille en van den dalenden nacht opmerkzaam. Nikaso ziet evenwel den geliefden man alleen en zingt slechts van het geluk en den vrede die haar hart vervullen. Plotseling komt er een einde aan de liefelijke-idylle; een bode brengt Manasse het besluit van den raad. Terstond wil Nikaso afstand doen van haar recht op Manasse, doch deze wijst met vastbe radenheid dat offer af. Samen zullen zij voor den raad verschijnen om te strijden voor de heilige rechten van het hart en reine liefde te doen triom feeren over geloot shaat en priesterdwang. Het derde tooneel brengt de gelieven en hen die tot hunne volgelingen be- hooren voor den raad.'Een heftige strijd ontwikkelt zich. Op Esra's vraag of hij God eert, antwoordt Manasse be vestigend; hij voegt er echter bij, dat hij Hem ook in zijn vrouw eert en de boven duizenden uitverkorene nooit zal verlaten. Onder een woest tumult van het volk en de joodsche priesters, die door geen rede van Manasse of door smeekbe den van Nikaso zijn te treffen, wordt de vervloeking over Manasse en zijn na komelingschap uitgesproken. De held staat geschokt, doch vermant zich bij den aanblik van zijn vrouw. Op God vertrouwend, roept hij zijn getrouwen op, om hem naar Garizim te volgen en daar een nieuw altaar op te richten. Vol geestdrift verzamelt zich eene groote schare, lofzingend den Heer der wereld, die voortaan niet alleen binnen steenen tempelmuren, maar boven zon en sterren woont. In het werk van Hegar komen drie solopartijen voor Manasse (Tenor), Ni kaso (Sopraan) en Esra (Bas). Gelijk men weet worden deze hier gezongen door Mejuffrouw Betsy Hol en de heeren J. J. Rogmans en Herman Gausche uit Kreuznach. Voegt men hierbij het goed geoefende Koor der Afdeeling en het Orkest uit het Concertgebouw te Amsterdam, dan is de onderstelling ge wettigd, dat de eerste uitvoering in het nieuwe jaar een hoogst belangrijke zijn zal. B. HAARLEM 4 Januari 189S. Reusachtige platen en groote kleu rige billetten, allerwege in onze goede stad op pleinen en straten aangeplakt, verkondigen den volke, dat het nieuwste Amerikaansch successtuk „Trouw als Staal" a.s. Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag in onzen Schouwburg wordt opgevoerd. Dit stuk van dezelfde makers als „de levende Brug" heeft nog meer treffende en pakkende tooneelen dan dit laatste. De décors expresselijk daarvoor vervaardigd, een groot waterrad, een stoomhamer, te zamen het respectafople gewicht van 7000 Kilo vertegenwoordi gende, alles komt mede, zoodat het ge heel gemonteerd is, zooals het in alle groote steden van Europa gedurende reeds ruim twee jaar avond aan avond met het grootste succes wordt opgevoerd. In het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier opgemaakt 712 pro cessen-verbaal wegens misdrijven en 1800 ter zake politieovertredingen, waaronder 451 wegens openbare dron kenschap. Door de agenten-rechercheurs Jansen en' Misset is procesverbaal op gemaakt tegen de bierhuishoudster W. M. H., woonachtig aan de Frans Hals straat no. 63, ter zake het tappen van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte vergunning. Het stedelijk museum van schilde rijen en oudheden op het Raadhuis is in de maand December bezocht door 97 personen tegen en door 196 personen zonder betaling. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „fh ERR VERSOS Ai FIN G". Van 1 Nov. tot 81 Dec. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor portier. 6 voor werkvrouw. 2 voor naaiBter. 7 voor los werkman. 1 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 1 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 9 voor loopwerk. 1 voor schilder Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 31 Dec. zijn de volgende per sonen geplaatst 4 voor werkvrouw. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand^ aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhui:, of Stationapltin Inlichtingen kunnen dagelf ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Pos [Kantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft van December I 1897, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd Brieven. W Tieleman. T. v. d. Pal, te Amsterdam; Wed. T. J. v. Oordt, 's Gravenhage; R. Petersen, Mej. A. de Carpentier, K. W. Dekker, 1). Soyder, allen j Groningen; W.Jansen Mej C. Boon. te Haarlem C. Stam, Lhellinkhorst; Mevr. Ilazebroeck, Zaud- voort; Wind, Zwolle; W. F. Brauwer? Briefkaarten. J. Jelgersma, C. de Vries W. L. de Jong, allen Amsterdam; Mej. C Boon, Haarlem; W. H. II Dijkman? Buitenland. Mej. H C. C. Ziegeler, A. P. Keken, te Phi ladelphia Rolzapfel. Elberfeld. Markt van 3 Januari 1898 Boter. Aangev. 117, verk. 117, K. G. L. pr. ƒ1.20 H. pr. ƒ1.30 p. K. G. Biggen. Aangev. 112 verk. 112 stpks. L. pr. 8.H. pr. f 12.p. stuk. Schrammen. Aangev. 84 verk. 84 stuks. L. pr. 13.-. H pr. ƒ15.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 57 H.L. verkocht 57 H.L. L. pr. 2.H. pr. ƒ3.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 37. verk. 37. H. L. L. pr. ƒ5.—. II. pr. ƒ10.— p. H.L. Peren. Aangev. 21 verkocht 21 H. L. L. pr. ƒ4.—. H. pr. ƒ8.— p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 3 Januari 1898. Witte tarwe Rogge Haver Duivenboonen Paardenboonen 7.70 5 3.125 6.— 5.50. 8.10 3 40 6.35 Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Dee. 1898. Boter. Aangev. 392 verk. 392 KG. L. pr. 1.— H. pr. 1.30 p. KG. Biggen. Aangev. 478 verk. 478 stuks. L. pr. 5.H. pr. 11.p. stuk. Schrammen. Aangev. 265, verk. 265 st. L. pr. 10.H. pr. 15.p. st. Aardappelen. Aangev. 356 verk. 356 H.L. L. pr. ƒ1.40 II. pr. ƒ3.— p. H. L. Appelen. Aangev. 184 verk. 113 H.L. L. pr. 4.H. pr. ƒ10.per HL. Peren. Aangev 145 verk. 98 H. L. L. pr. 2.50. H. pr. 9.— p. H. L. Staat van den Aardappelen- en Bo termarkt over het jaar 1897. Boter. Aangev. 6996, verk. 6612 K. G. L. pr. ƒ0.90. H. pr. ƒ1.40. p. II. G. Biggen. Aangev. 6140, verk. 5881 St. L. pr. ƒ1.50, H. pr. ƒ11.p. st. Schrammen. Aang. 3349, verk. 3223 st. L pr. ƒ7.H. pr. ƒ19.p. st. Aardappelen. Aangevoerd 15101, verkocht 12734 H. L. L. pr. ƒ0.90, H. pr. ƒ12.— p. H. L. Appelen. Aang. 3755, verk. 2944 H. L. L. pr. ƒ0.90, H. pr. ƒ13.p. H.L. Peren. Aang. 6855, verk. 5419 H. L. L. pr. ƒ1.40, H. pr. ƒ13.p. H.L. 0RGELBESPEUN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 Jan. 1898 dea namiddag» van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PEOQRAMMA. 1Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso. 2AndanteVolckmar. 3. PreludiumBach. 4. Choralvorspiel uud FugeJob. Brahms. 5. Aria: Jerusalem uit Paulus. .Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2