Nieuwsberichten. de Comm. van Plantsoenen niet tegen het park is, mits zij de, hoedanigheid der plannen kent. Het verheugt den Heer Klein, dat er mannen zijn opgestaan om Hals te eeren, hoewel het hem spijt, dat er aan de aanzienlijke gift geen andere bestemming gegeven is, doch zou ook het Frans- Halsplein wenschen. De Heer Van Styrum heett een be zwaar; hg wil het Florapark, maaralleen als het monument daar goed zal zijn. Wenscht, als het plan door den Raad is goedgekeurd daarvoor te bestemmen het Florapark. De Heer Schuurman wil het Frans-Hals plein. De Heer Krol licht toe, waarom het Florapark. Voor het Frans-Hals museum is geen plaats. Het behoort geplaatst, waar zich veel publiek be weegt. Er is geen geschikter plaats. De passage staat het niet in den weg, gebouwd mag er niet worden. Tegen het voorstel tot goedkeuring heeft de Heer Krol wel iets, te meer omdat de zaak zeer serieus wordt opge vat. Waarom wenschen B. en W. goed keuring? De Heer de Kanter beant woordt. De Heer Krol licht nog nader toe. De Heer Tjeenk Willink vraagt of het met goed zou zijn Kosters stand beeld te verplaatsen naar het Florapark en dan Hals te plaatsen, waar Koster nu staat. Hij zou dit aan het Comité willen in overweging geven. Bescheidenheid heeft het Comité tot zoo'n voorstel niet doen komen repli ceert de Heer Krol. De Heer Macaré geeft nog eenige wenken omtrent de plaatsing en zou de plaatsing in een niet geringe mate wenschen overgelaten aan den vervaar diger van het ontwerp. De Heer Krol wil het monument naar de omgeving. Het am. Van Styrum komt nu in stemming, het werd aangenomen. Het monument komt dus in het Florapark nadat het door den Raad is goedgekeurd, zonder meer. De Firma J. J. Beynes verzoekt ver gunning tot het verplaatsen van paar denstal en wissel van de Tram way - Maatschappij ten einde eene gewenschte verplaatsing van de spoorlijn tot ver plaatsing van wagens kunne plaats hebben, ongeveer vijftien meter in zuide lijke richting. B. en W. doen een voorstel in dien geest. De Heer Speelman heeft even het woord in deze. Daarna wordt het voorstel eenigermate gewijzigd aangenomen. Ter tafel komt een adres van den Raad van Beheer der Maatschappij tot Exploitatie van Staal waterbronnen tot wegruiming der laube in het Frederikspark en het wijzigen der beplanting van het park. B. en W. stellen voor toestemming te verleenen. Den Heer Winkler heeft nog even het woord, ook de Heeren Krol en Stolp, i waarna het voorstel wordt aangenomen. Verzoek van H. G. Caalen tot weder inhuring van gemeentegrond aan de Papetorensvestvan S. Warmerdam Gz. tot vernieuwing van grondhuur; van G. P. Scholte tot vernieuwing van huur, stuk grond aande Amsterdamsche Vaart. De Raad besluit in dien gunstigen zin. Het verslag van den gasopzichter voor November wordt voor kennisgeving aangenomen, waarna het lijstje van aanhangig gebleven Raadsstukken nog even de revue passeert. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. In Clémenceau's Aurore worden belang rijke mededeelingen gedaan omtrent de wijze, waarop kolonel Picquart tot het vermoeden kwam, dat niet Dreyfus, maar Esterhazy het befaamde borderel schreef. Hij bespeurde, dat ook na de verbanning van Dreyfus de verdwijningen van papie ren, zoogenaamde fuites of lekken, aan het Ministerie van Oorlog aanhielden, en dat onderzoek leidde hem op het spoor van een agent voor den buiten- landschen dienst, die niemand anders bleek te wezen dan Esterhazy. Hij kreeg brieven van hem in handen, die hem trollen door hun, met dat van het bor derel volkomen overeenkomend schrift. Nu was Picquart in deze meer dan iemand tot oordeelen bevoegd, omdat hij ambtshalve het geding tegen Dreyfus had bijgewoond. Toen hij van zijne ver moedens, zegt l'Aurore, aan zijn chef, Generaal Gonse, mededeeling deed, per brief, bleek deze eerst van zijn gevoelen (het is vooral deze brief, welken Clé- menceau wil zien overgelegd, maar dat belangrijke stuk schijnen de onderzoe kers weêr uit het dossier gelicht te hebbenmaar later kwam deze daarop terug, en toen volgde Picquart's bekende verplaatsing naar Tunis. Bij het afscheid zeide Picquart: „Goed, ik ga, maar dat geheim medenemen in mijn graf doe ik niet!" Aan deze mededeelingen knoopt Clé menceau eene reeks van bittere verwijten vast wegens de wijze, waarop de zaak nu wordt behandeld, met name het te weinig acht geven op de vele onver klaarbare zonderlingheden in Esterha- zy's gedrag. Het proces Mathieu Dreyfus-Esterhazy is Maandag geopend. De behandeling zou tot op zekere hoogte openbaar zijn, doch dit besluit is reeds spoedig opge geven. Gewoonlijk goed ingelichte buiten- landsche bladen zijn van meening, dat eene revisie van het vonnis niet kan achterwege blijven. Terwijl de Débats oordeelt dat geen enkel bewijs of nieuw feit het gezag heeft geschokt van het tegen den ban neling gewezen vonnis, en de République Franpaise in de uitspraak van gisteren een bevestiging ziet van de verzekering der regeering dat er geen Dreyfus-zaak bestaat, komt de Temps in een flink artikel naast een pleidooi voor Scheurer- Kestner erkennen, dat het proces Ester hazy den twijfel aan de juistheid van het vonnis tegen den ex kapitein heeft versterkt. De akte van beschuldiging, welke geen man van geweten of meer dan oppervlakkigen jurist omtrent de rechtvaardigheid van de veroordeeling kan gerust stellen, schijnt nog zwakker thans, dan na eerste kennisneming. Moet er volstrekt een verrader zijn en sluit de vrijspraak van den een stellig de schuld van een ander in zich, in ieder geval is te hopen dat de volksconscientie op dit en op alle punten algeheele be vrediging zal krijgen. Be schriftkundigen, te hulp geroe- roepen in het proces, hebben verklaard, dat het schrift van het borderel niet van Esterhazy is en M. Dreyfus en Scheurer Kestner werden als getuigen gehoord. De krijgsraad besliste toen dat de verdere behandeling met gesloten deuren zou plaats hebben. De afloop is geweest dat Esterhazy onschuldig werd verklaard. Omtrent de besprekingen achter de ge stolen deuren is niets uitgelekt. Thans heeft niemand meer het recht hem voor een vervalscher te houden, maar on tegenzeggelijk is er veel in zijn gedrag wat opheldering verdient. Er is nu nog kans dat de onschuld van Dreyfus te voorschijn komt uit nog te volgen processen, want dat er meer zul len volgen is zoo goed als zeker. Me vrouw Dreyfus woonde den loop van •het proces, voor zoo verre het openbaar was, bij. Van Zola, den dapperen romantist, is in de Aurore een zeer opzienbarend schrijven geplaatst, waarin hij al de per sonen en corporaties, die medegewerkt hebben tot het vonnis Dreyfus zulke heftige verwijtingen toewerpt, dat een onderzoek bgna niet kan uitblijven en dit is dan ook waarschijnlijk wel het doel. De aanval kan woest, zelfs onbe suisd genoemd worden, maar hij moge leiden tot een nader onderzoek, minder om de schuldiger., zoo zij er zijn, te straffen, dan wel om de wereld te over tuigen, dat er werkelijk recht is gedaan, want men behoort niet te vergeten, dat de zaak Dreyfus geen Fransche, doch een der geheele menschheid is. De raad der gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude verleende aan de heeren Anderheggen en Neu- meyer te Amsterdam concessie voor den aanleg en exploitatie van een electrische tram door de gemeente. Hiermede hebben alle betrokken ge meente besturen concessie verleend. Bij A. Dompeling Sectie C. C. te Haarlemmermeer heeft zich bij een koe een geval van miltvuur voorgedaan, met doodelijken afloop. Het beest zal verbrand worden. HAARLEM 14 Januari 189S. Zooals de geheele beschaafde we reld in spanning het treurige Dreyfus drama volgt, dat in Frankrijk wordt afgespeeld, zoo volgde in 't klein het schouwburg-publiek gisterenavond de vertooning, die eene afspiegeling daarvan moet beteekenen. De heer A. Van Sprinkhuizen heeft de stof handig verwerkt. Scènes als het bezoek van mevr Dreyfus in de gevan genis, de veroordeeling, de eerloosver- klaring voor 'tfront der troepen, Dreyfus op 't Duivelseiland, lieten natuurlijk niet na indruk te maken en sympathiek voor den held zooals de heer Van Sprinkhuizen hem voorstelt te stem men. Men toonde veel belangstelling. Van het schellinkje hoorde men zelfs, toen de „falsaris "tegen 't einde van 'tstuk weer optrad een stem uiterst veront waardigd: „daar heb je em weer die ouwe dief." Naar wij vernemen was het vrij tal rijk opgekomen publiek zoo zeer vol daan, dat eene tweede opvoering zal plaats hebben op Vrijdag 21 dezer. Morgen, Zaterdagavond, treedt in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging een vijftal musici op, van wie wij een en ander willen zeggen. Het zijn de dames Rika Damman uit Rotterdam (sopraan), Anna Weill uit Amsterdam (harp), Rebecca Levie van hier (piano) en de heeren Sasbach (violoncel) en Paans (viool). Beide laatstgenoemde heeren maken deel uit van het in den laatsten tijd zeer geroemde orkest van de Nederl. Opera van der Linden. Daartoe behoort ook Mej. Weill, de harpiste, een Haar- lemsche van geboorte, die hare opleiding in Leipzig genoot. Mej. Levie is hier ter stede bekend als een degelijke pianiste, terwijl van Mej. Damman in de N. R. C. een vleiend referaat voor komt over haar optreden in de Luth. Kerk aldaar. „In Mej. Damman," zoo staat er, „leerden wij eene sopraanzangeres van „talent kennen; zij heeft een hoog en srein geluid; ook de voordracht gaf „hier van het kunnen dezer zangeres „een zeer gunstigen indruk." Omtrent het concert vindt men bij zonderheden onder de advertentiën. De datum van het concert Zals- man Pielage, dat zal worden gegeven in de Concertzaal der Soc. „Vereeni ging" is vastgesteld op 3 Februari. Zeer waarschijnlijk zal hieraan mede werken het volledige Haarlemsch Mu ziekkorps dat de nummers zal begelei den, die door het geheele koor, on geveer 300 dames, heeren en kinderen onder leiding van den Heer Henri Pielage worden gezongen n.l. de Vader- landsche liederen „In 't Kroningsjaar" en „Lentezang" van Ph. Loots. Verder zullen onder directie van den Heer Kriens een paar nummers worden uitgevoerd, in plaats van de vroegere vermelde nummers voor 2 pianos. De entréekaarten zullen binnen en kele dagen worden verkrijgbaar gesteld a 75 cents. De bevolking dezer gemeente be- droeg op 31 December 1896, behalve de bevolking der gebouwen, bedoeld bij Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Stbl. No. 142), 28485 mannelijke, 32391 vrouwelijke, totaal 60876 inwo ners. Zij vermeerderde in 1897 door geboorten met 940 mannelijke, 919 vrouwelijke, totaal 1859 zielen en vermin derde door overlijden met 472 m.,463 vr., totaal 935, hetgeen eene vermeerdering geeft van 468 m., 456 vr., totaal 924. In de gemeente hebben zich in 1897 geves tigd 1960 m., 2308 vr., totaal 4268; in 1897 vertrokken 176 L m., 2063 vr„ totaal 3824, dientengevolge eene ver meerdering van 199 m., 245 vr., totaal 444. De bevolking is alzoo in 1897 ver meerderd met 677 m,, 701 vr., totaal 1368; samen 29152 m., 33092 vr., totaal 62244 De bevolking der gebouwen (bedoeld bij Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 Stbl. No. 142) bestond op 31 Dec. 1897 uit: sterkte van het garnizoen 405 m., 78 vr., totaal 483; bevolking der gevangenis 3 m 4 vr., totaal 7; samen 408 m., 82 vr., totaal 490. Zoodat de totale bevolking op 31 December 1897 bedraagt 29560 m., 33174 vr., totaal 62734. Geboren zijn 941 j., 924 m., totaal 1865. Onder de geboorten zijn begrepen 25 tweelingengeboorten, 30 j., 20 m. Elders zijn geboren, behoorende tot de bevolking der gemeente 1 j., 6 m., In de gemeente zijn geboren niet behoorende tot hare bevolking 2 j., 11 m., hieronder zijn begrepen 2 m., be hoorende tot de bevolking der kazerne. Overleden zijn ongehuwd 268 m., 242 vr., gehuwd 158 m., 106 vr.. in wedu- wenstaat 51 m., 116 vr., gescheiden van echt 1 m., 3 vr., burgerl. stand onbekend 1 vr. Elders zijn overleden behoorende tot de bevolking der gemeente 10 m., 12 vr. In de gemeente zijn overleden niet behoorende tot hare bevolking 16 m., 17 vr., hieronder is begrepen lm., behoorende tot de bevolking der kazerne. Er zijn gehuwd 444 paren. In het Museum van Kunstnijver' heid zal a. s. Zondag en volgende dagen tentoongesteld zijn een verzameling boekbanden, reproductiën uit verschil lende tijdperken, waarvan de oorspron kelijke exemplaren zich bevinden in het Britsch Museum te Londen. Zondag is de toegang vrij. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 12 Jan. J. C. F. Delcour en JM. de Munnik. GETROUWD. 12 Jan. J. van Heusden en I. M. Driersen. W. Verzijlenb-rg en li. A. Zwart. J. C. Bynsdorp en J. T Verzijlenberg.J.Homme- rich en C. M. v. Leeuwen. GEBOORTEN. 6 Jan. C. F. de Vries geb. Moes. z A.M. v. d. Linden geb. v. Velthuijsen. d.7 Jan. J. R-es'enb rg geb (torsten, d. F. Barn- lioorn geb Daaoe d. J C. Selbsch geb. Pa ling. z. R. v. d Poortegeb E senberger. z. P. de Vogel geb. Koek. z. G. Ruijsgeb. Krijnen d. 8 Jan. D Botgeb Sebonn. d M. Seuter geb Allebarta. z A. Schuurink geb. Nie-iwenhu-'zen. z 9 Jan. F Heintz- berger geb. v. d. Ploeg z G Timmerman geb. Klaverblad t. J. E. M. Horn:ng geb. Dobbe. d - JO Jan. S. Bank geb. Tijdgaat z. G. J. v. Amvtel geb v. d Gra«f z. J. v. Vel'h'ój-en geb. v. Aken. d. L. (1. Sloote- maker geb. den Hollan'er z. M L Ilooee geb Mart n. d G. Beer» geb. Meirders. z. R. L. M. v. d. Vliet geb. njienbaus. z. T. Welagen geb. Kuiper, z. G. O. Kuiken geb. Faase. z. 11 Jan. N. Hulsh* f geb. v. Vree- den. z. A. E. v. Emmerik geb. Traksel. z.- M. Du-ge geb. v Zon. d. J. Tuijn geb. Bloemzaad, z. A P v. Wing geb. Willem- «en d. E. Haan geb. Vredenburg. d. A. Hurkmana geb. Dekkers, z W. v. d. Veldt geb v d Putten, z. S Kion geb. Poelgeest, z T. Visser geb. Meijer z. F Vis er geb. Hartog. 2 z. en 1 d. 12 Jan. A M. Swart geb. Anderson, z. W M Piers geb. van Norde. d. J. M. E. Rijbroek geb. Snoek. d. A. A. Oomen geb. Hujjboom z.13 Jan. M. G. Schaap g- b. Bodegraven, z. OVERLEDEN. 6 Jan. M. M. Koipman 11 d d. L. Poellaan. P. v. d. Veldt. 71 j- Schotersingel. T. Schotten 1 d z H erensingel.M.J Pvllee geb. v. Zante 88 j. Jansstraat. H. H. Kroes A m. z. Brouwersvaart. 7 Jan. A. M. Maas 4j z Spaarnwoudentraat. 8 Jan. A Schui ten 52 j. baathuisvest. H Hogenes 35 j. Houtmarkt. 9 Jan. J. W. de Graafl'2 m z. Zijlstraat J. Lasschuit 34 j. Gasthuisvest. D Schulpzand 70 j. L. P. ellaan. 10 Jan. P. J. de Munnick 6t i. M. v.Heem«kerkstraat. 11 Jan D. Langedijk 68 i. D osseuraat. H. Vink 19 m. z. Regulierstraat. S. van Velthuij'en 1 d. d. Ged. Raamgracht. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een kerkboek. Een zilveren ring. Een damesmantel. Een heeren das. Een portemonnaie met geld. Een hondje. Een overschoen. Een jongensmuts. Een mof. Een hondenhalsband. Een Rozenkrans. Een pr. handschoenen. 4 sleutels aan een ketting.Een horlogeketting. Een doublé ring. Een vrouwen zak. Een brief. Een lorgnet. Een handkar. Een handschoen. Achtergelaten in de wagens der H. T. M. Een portemonnaie met geld. Een pr. heeren handschoenen. 0R6ELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 18 Januari 1898, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fnga op den naam BachSchumann. 2. AdagioFischer. 3. Preludium EroicaG B.v.Krieken, 4CanzonettaIiheinberger. 5. Nach8pielRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2