moeten worden, en 1,25 per vat kosten. Het onderzoek naar goud is daar ook begonnen, en zal waarschijnlijk wel wat opleveren. De mijn is 6 voet diep en 20 man zijn er aan het werk. De variëteiten zijn verschillende tinten van blauw, waarbij het azuur de overhand heeft. De Amerikanen houden het meest van de azuurkleur, de Engelschen van donkerblauw en de Russen van groen achtig blauw. Het volgende bericht ontving de Goesche Crt. uit scherpenisse: Met een meisje uit de gemeente Scherpenisse, dat bij een familie te 's-Gravenhage diende, heeft zich het volgende voorgedaan. In de laatste dagen van het vorige jaar ontmoette zij voor haar huis, aan de deur, op straat, een haar onbekend persoon van onaangenaam voorkomen, die haar vroeg mede te gaan doch toen zij een afwijzend antwoord gaf, uitte hij allerlei bedreigingen. Een paar dagen later ontving zij brie ven, waarin hij haar bedreigde te zullen dooden, zoodra hij daarvoor de gelegen heid zou hebbenals hij door de politie zou worden gevat, voordat hij zijn plan zou uitgevoerd hebben, zou hij na zijn invrijheidstelling niet rusten voor hij haar bloed had vergoten. Die ontmoeting heeft op de bedoelde dienstbode en op haar ouders zooveel indruk gemaakt, dat zij dezer dagen voor haar veiligheid naar de ouderlijke woning is terugge keerd. Men schrijft uit Alblasserwaard Misschien in geen streek van ons vader land, waar men nog zoo achterlijk en bijgeloovig is als in de binnenlanden van Zuid-Holland. Op het gebied vantooveren en spoken weet men u daar de zonder lingste verhalen te doen. Thans is er weer sprake van een spokerij in de ge meente Bleskensgraaf. 's Avonds om 8 uur ongeveer doen de spoken zich gelden door een steenenregen op de daken der woningen van zekeren dr. V. De zaak trekt veel publiek en Dinsdagavond heeft zelfs het college van burgemeester en wethouders, vergezeld van den gemeente veldwachter, eene poging aangewend om de spoken op te sporen, doch te vergeefs. Ging men de genoemde woningen I binnen, dan gingen de onzichtbare mach ten buitengewoon te keer op de dakpan nen, totdat men zich buiten vertoonde, en danja, dan waren de spoken in rust en weer niet te ontdekken. Daar i het tooneel speelt in de kerkbuurt, heeft men ook reeds den toren te baat ge nomen. Naar men zegt, moet eene moe dige dame een nacht in den toren heb ben doorgebracht om van daaruit de spoken te bespieden, doch ook al zonder gevolg. Bovenstaand bericht schijnt nogal overdreven, althans veel er van, zoodat van het geloof aan geheimzinnig steenen gooien en de dame in den toren niet veel overblijft, als men het schrijven leest van een anderen berichtgever. Vee, dat in de weide loopt, en zich te goed doet aan het malsche gras en de sappige bloempjes, krijgt ook wel eens vergiftige planten in de maag, die op de wei of aan den kant derslooten groeien. Duizeligheid, onzekere gang en verdooving zijn er de kenteekenen van. Ook staan de oogen der dieren öf mat óf fonkelend; zij hebben een heeten, drogen muil en hunne ademhaling is beklemd. Men geve zulke dieren een zuiverend middel en dan slijmerige dranken en de vergiftiging zal geene gevolgen hebben. Varkens, welke nu en dan op het hof rondloopen, vinden vaak op de mestvaalt stoffen, die niet gunstig op de maag werken. Men geve deze dieren per stuk 3 gram braak wijnsteen en daarna een afkooksel van havergort of lijnzaad. Eiwit, melk en zeepwater is een goed braakmiddel voor honden, die vergiftigd z(jn. Kippen toonen sporen van vergif tiging, wanneer ze pieterseliezaad, bit tere amandelen, gebrande koffieboonen of koffiedik gegeten hebben. Door het aanwenden van zure middelen kan men II meestal dit euvel verhelpen. De heer John Morton, de Engelsche groothandelaar, die reeds verschillende sommen schonk aan het „Zendingsge nootschap van de Broedergemeente" te Zeist en in 1897 de geheele schuld van bedoeld genootschap plm. 70.000 be taalde, heeft na zijn overlijden aan het bestuur van dit genootschap een vrij aanzienlijk vermogen gelegateerd onder voorwaarde, dat het binnen 10 jaren geheel en al voor de oprichting van nieuwe zendingsposten en tot vermeer dering van het aantal zendelingen ver bruikt zij. HAARLEM 18 Januari 1898. Maandag avond ging in onzen schouwburg Gysbrecht van Aemstel, van Joost van den Vondel. De Amsterdamsche schouwburg geeft het stuk van den grootmeester onzer dichters telken jare, Haarlem geniet die eer zoo ééns om de twee of drie jaren; doch de Gysbrecht heeft nog niets van zijne bekoring verloren. Voor den een zijn aantrekkelijk de cos tumes en het harnagement der perso nen, voor den ander de afwisseling der toestanden, voor den derde is het volle, rijke Hollandsch van Vondel, zijn gespierde verzen een bron van genot. Gelukkig is de tijd voorbij, dat de verzen niet mogen gezegd worden, dat rythmus en rijm weer tot hun recht zijn gekomen, gelukkig voor Vondels poëzie en voor zij ne vertolkers, dat men teruggekomen is van het arme denk beeld, dat rijm en maat eigenlijk on- natuur waren. Stellen wij ons voor Vondels Gysbrecht ontdaan van de beide vereischten van zijn dichtwerk, en de melodie is er uit verdwenen. Over welke krachten de Koninklijke Vereeniging beschikt, mocht men bij deze opvoering opnieuw waardeeren. Van Schoonhoven Gysbrecht, Me vrouw BrondgeestBouwmeester Bade- loch, Mevr. Pauwels van Biene aan voerster der rei van Burgzaten, Henri de Vries Vosmaer de Spie, De Jong, Bode, Mevr. Holtrop, Rafael en er is een zevental genoemd, dat waardig is een werk van Vondel tot zijn recht te bren gen, terwijl de overige, kleinere par tijen al even verdienstelijk werden weergegeven. Meermalen werd hartelijk geapplaudiseerd. Na Gysbrecht de bruiloft. Onze Schul- ze en Mevr. Poolman, de Thomas en Pieternel, Van der Hilst en Mej. de Leur, bruidegom en bruid, Mej. S. de Vries en Kreeft de verloofden. Koste lijk werd de traditioneele wensch gezegd door de beide eersten, die elkaar in leukheid niets toegeven. Verschillende passages werden luide toegejuicht. De bruiloft heeft ook nog niets van hare aantrekkelijkheid verlorenblijde pret stemt aangenaam, en in dit opzicht is ons nationaal karakter onveranderd gebleven, dat wij, als onze vaderen, nog wel van iets grappigs houden. Ook dit nastukje was alleraardigst gemonteerd en in de boerendansen heerschte veel regelmaat. Als bij elke boerenbruiloft sprong men ten laatste natuurlijk uit den band en moest zelfs de witgejaste Stiphout, de man "van het licht en de duisternis, de immer onzichtbare man van achter de cou- lisen, van wiens activiteit zooveel in den schouwburg afhangt, er aan ge- looven en wij zagen nog de punt van een wit boezelaar, maar de eigenares scheen geen lust te hebben beap- plaudiseerd te worden. Het resultaat was dat ieder zich amuseerde, behalve de menschen, die nu eens nooit de zon in 't water kunnen zien schijnen. Het eerste concert van de Haar- lemsche mannenzangvereeniging „Cres cendo" zal plaats hebben op Woensdag 26 Januari a.s. Door de liedertafel zal uitgevoerd worden een nieuw Hollandsch werk, n.l. de „Jan van Schaffelaar." Dichter van dit werk is de heer Hintzen, hoofd eener school te Hilversum, com ponist is de heer C. Andriessen, broeder van den directeur van „Crescendo." De componist is een leerling van de heeren Hol en Zweers en heeft reeds vroeger fraaie composities geleverd, waarvan de Gooische sonnetten o.a. meermalen door Orelio werden gezongen. De „Jan van Schafïelaar" is geschreven voor man nenkoor en solo's met orkestbegeleiding. De solo's zijn die van Perrol, baryton, Frank, tenor en van Schaffelaar, bas. Als solisten zullen optreden de heeren v. d. Hoek, Dijken en v. Duinen, allen van Amsterdam. De koren, waaronder vooral uitmunten de introductie, een hulde aan het schoone Gelderland, het ruiter- koor en het strijdkoor in de 2e afdeeling, alsmede de inleiding en het slotkoor der 3e afdeeling, worden door een hon derdtal zangers gezongen. De begeleiding is opgedragen aan het stedelijk orkest van den heer Kriens, dat reeds vroeger meermalen met „Crescendo" samen werkte en blijken gaf uitstekend voor die taak berekend te zijn. Behalve den Schaffelaar, zal nog door het koor uitgevoerd worden het slotkoor van den Columbus, compositie van Cres cendo's directeur. We twijfelen niet, of deze uitvoering zal den kunstlievenden leden en hunne dames eenen schoonen en genotvollen avond bezorgen. De concertreis van Bruno Steindel is als volgt vastgesteld: 10 Jan. Am sterdam, 11 Jan. Utrecht, 13 Jan. Nij megen, 15 Jan. 's-Hage, 17 Jan. 2e Concert Amsterdam, 18 Jan. Dordrecht, 20 Jan. Haarlem, 22 Jan. 's Hage, 25 Jan. Arnhem. De geheele reis is onder directie van het Concert Bureau van de Alg. Muziek handel Stumpff Koning. De burgemeester van den Haag heeft den Heer Sprinkhuijzen, den auteur van het Sensatiestuk Dreyfus en het Gezelschap, hetwelk dat opvoert, wel geen grooter dienst kunnen doen dan zijn bekend verbod. Avond aan avond is het in het Paleis voor Volksvlijt eivol en ook hier in onzen Schouwburg wordt het a.s. Vrij dag voor de tweede en waarschijnlijk a.s. Zondag voor de derde maal gespeeld. Voor goede plaatsen op die dagen moge men zich haasten. Naar men ons mededeelt zal bin nenkort de bekende Theosophische schrijfster en redenaarster Annie Besant ons land bezoeken. Na gedurende ruim een halfjaar eene rondreis door Amerika te hebben gemaakt, waar zij eenige honderden openbare en gesloten ver gaderingen hield, kwam zij in Septem ber terug in Engeland. Hier bracht zij ongeveer een maand van rust door en begon daarna wederom met haar werk van Theosophische Propaganda. Nog in de maand October hield zij een twin tigtal voordrachten in Londen, Croydon, Harrogate, Bradford en Bournemouth, daarna stak zij over naar Frankrijk om een drietal weken in Parijs, Nizza en Toulon te werken, keerde vervolgens voor enkele dagen naar Engeland terug om in Londen te spreken en is nu naar Zweden en Noorwegen om daal de Theosophische leer te verkondigen. Vandaar komt zij den 26en Januari in Nederland, waar zij vijf dagen blijtt om in dien tijd vier openbare en enkele besloten voordrachten te houden, be nevens twee recepties. Zij vertrekt weer den 3Ien Januari. Het optreden te Haarlem is bepaald op Vrijdag 28 Januari, Brongebouw, des avonds te 8 uur, met het onderwerp „Theosophy and its Teachings." Verder Zaterdag 29 Januari des na middags van half drie tot half vijf afternoon tea in een der zalen vsn het Brongebouw. Hier zullen mevr. Besant en een aantal binnen- en buiten- landsche Theosophen aanwezig zijn en zich beschikbaar stellen tot het geven van inlichtingen en het beantwoorden van vragen aangaande de Theosophie en de Theosophische Vereeniging. Ieder die nadere kennismaking wenscht met de Theosophie of de leden der Thesophi- sche Vereeniging wordt uitgennodigd daar tegenwoordig te zijn. Ongetwijfeld zullen velen van deze gelegenheid tot kennismaking met deze merkwaar dige vrouw gebruik maken. De aandacht wordt gevestigd op het concert, dat op 6 Februari a.s. te Haarlem zal worden gegeven in de Ver eeniging, door het uit 80 personen be staande Scottish Orchestra uit Glasgow directeur Willem Kes en waaraan ook zal medewerken onze landgenoot, de solo-violist Elkan Kosman, vroeger con certmeester van het orkest Lamoureux te Parijs. Het muzikale Nederland heeft aan Willem Kes groote verplichtingen, zoodat zijn optreden eene groote belang stelling ten volle waard is. Het programma bij die gelegenheid uit te voeren is als volgt: I. Ouverture „Freischütz," von Weber; 2. Concert voor Viool, Mendelssohn, (door den heer Elkan Kosman)3. „Schehara- zada," Orchester-suite, Rimsky Korsa- kow; 4. Symphonische Etuden, Schu mann, (geïnstrumenteerd door Willem Kes); 5. Scherzo uit „Sommernachts- traum", Mendelssohn; 6. Serenade uit „Impressions d'Italie", Charpentier; 7. Vorspiel zum 3e Akt aus Lohengrin, R. Wagner; 8. Carnaval Ouverture, Dvorak. De afdeeling Haarlem van den Volksbond geeft Vrijdag avond weer een van hun gezellige bijeenkomsten in de Muziekzaal der Sociëteit Vereeniging. Het uitgebreide, zeer afwisselende programma bevat een aantal alleraar digste nummers. Het zal dus wel noodig zijn zich tijdig van toegangsbewijzen te voorzien. Vrijdag 28 Januari zal in de mu ziekzaal der Sociëteit Vereeniging een concert gegeven worden door het be roemde Böhmische Streichquartet. Wegens den korten tijd waarover het gezelschap te beschikken heeft voor zjjne concertreizen, zal hier ter stede slechts ééne uitvoering gegeven worden. Den Iste Jan. 1898 is ten dezer stede onder leiding van den Heer A. J. Meijerinck opgericht de Gymnastiek- en Schermvereeniging Ripperda, tellende 12 werkende leden. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „ff-ERK PERSCHAP FING". Van 1 Nov. tot 19 Jan. hebben ziek de vol* gende personen aangemeld: 1 een voor strijkster. 1 voor stopster. 2 voor portier. 7 voor werkvrouw. 2 voor wasch vrouw. 3 voor naaister. 9 voor los werkman. 1 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 1 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 10 voor loopwerk. 1 voor schilder. Bij de aanmelding moet een getuigschrift Taa goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 19 Jan. zijn de volgende per sonen geplaatst: 5 voor werkvrouw. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis, of Stationsplein Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VEEMARKT 12 Jan. 1898. Aangevoerd 3 Koeien 32 N. Kalveren 16 Schapen 6 Paarden. Prijs: 130. 170.— 6.- 14.- 15.— 20.— Markt van 17 Januari 1898 Boter. Aangev. 97, verk. 97, K. G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. ƒ1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 63 verk. 63 stuks. L. pr. 8.H. pr. 10.p. stuk. Schrammen. Aangev. 47 verk. 47 stuks. L. pr. ƒ11.— H pr. ƒ15.p.stuk. Aardappelen. Aangev. 65 H.L. verkocht 65 H.L. L. pr. 2.H. pr. f 3.p. H. L. Appelen. Aangev. 74 verk. 59 H. L. L. pr. 5H. pr. ƒ9.p. H.L. Peren. Aangev. 43 verkocht 29 H. L. L. pr. 2.50 H. pr. ƒ5.p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 17 Januari 1898. Witte tarwe Rogge Haver Duivenboonen Paardenboonen Groene erwten 8.— 5.— 3.27s 6.25 5.55 6.50 f 7.60 4.90 3.— 6.10 5.25 ORGELBESPELING ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Jan. 1898 des namiddags van 2-3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en PugaJ. S. Bach. 2. AriaJ.Rheinberger. 3. Sonate No. 4S. de Lange. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Maestoso e vivace. 4. ScherzoGuilmant. 5. Duet uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2