Gelezen de bij den Raad ingekomen brieven, benevens die door partijen over gelegd. Overwegende, dat in de drukkerij van het Haarlemsch Dagblad reeds sedert eenigen tijd onder de gezellen de vraag om loonsverhooging is aan de orde ge weest, zonder dat die echter behoorlijk ter kennis van den Directeur is gebracht; Overwegende, dat de gezellen dier drukkerij dus onder den indruk waren, dat dit verzoek bij den Directeur geen ingang kon vinden en zij toen hulp hebben gezocht bij het bovengenoemde Looncomité, dat de zaak, ter hand nemende, daarover eene vergadering met enkele patroons heeft gehad en met hen brieven heeft gewisseld, waardoor bij den vertegenwoordiger van dat comité de overtuiging was gevestigd, dat als een der Haarlemsche firma's slechts voorging, de zaak der loonsregeling naar het verlangen der typografen zou gere geld worden Overwegende, dat nu de indruk van den Raad gevestigd is, dat de vertegen woordiger van dat Looncomité, secre taris van den Alg. Ned. Typografenbond, in zijn onderhoud met den Heer Peere boom de overtuiging, dat de loonsbe- weging gelukken zou, uitgesproken heeft op eene wijze, waaruit de heer Peereboom van hem begrijpen kon, dat verschillende belangrijke firma's te Haarlem de nieuwe loonsregeling reeds hadden toegezegd; Overwegende, dat allen die deswege verklaring voor den Raad hebben afge legd, eenstemmig van oordeel zijn, dat de heer Peereboom Vrijdag 21 Januari, toen hij de verhooging toezegde, daaraan de voorwaarde heeft verbonden, dat alle firma's in Haarlem dienzelfden loonstan- daard zouden invoeren. Overwegende, dat bovendien die toe zegging moet worden beoordeeld in het licht; dat zij gegeven werd, onderden druk van den toen voor het eerst ge stelden eisch, dat de loonsverhooging niet binnen 4 weken, maar direct zou worden ingevoerd. Overwegende, dat het eveneens vast staat, dat de vertegenwoordigers van de firma's die de heer Peereboom na Vrijdag 21 Januari en vóór Zaterdag 22 Januari aan den avond gesproken heeft de stel lige verzekering hebben gegeven, dat de loonstandaard bij hen niet was geregeld naar het nieuwe tarief, wat te meer klemt, als de Raad in aanmerking neemt, het voor hem heden afgelegde getuigenis van een der andere patroons dat hij stellig hetzelfde antwoord zou hebben gegeven, indien de heer Peereboom hem toen deswege eene vraag gedaan had Overwegende, dat de bewoordingen, waarin nu de heer Peereboom goed ge vonden heeft van de door hem opgedane 1 ervaring omtrent wat hij gemeend heeft van den heer Hols te hebben verstaan en van hetgeen hij van de beide door hem geraadpleegde firma's vernam zeker niet waren gekozen op eene wijze om de bestaande spanning te verminderen eerder iets te sterk gekleurd waren en naar het oordeel van den Raad het woord „gelogen" niet had moeten ge bruikt worden, hetgeen echter te ver klaren is uit de moeielijkheden, die door eene ongemotiveerde staking zijner ge zellen en de verwarring daardoor in zijne zaken gebracht, voor hem geboren werden Besluit als zijn gevoelen uit te spre ken, dat aan beide zijden gehandeld is met een overhaasting, aan de zijde der gezellen zelfs met een dwang, die eene kalme bespreking en goed overwogen besluit hebben onmogelijk gemaakt, dat daardoor uitdrukkingen zjjn gebruikt en verzekeringen zijn gegeven die on der andere omstandigheden niet zouden zjjn gebruikt en niet zouden zijn ge geven, terwijl de heer Peereboom, ein digende met het toezegde verhoogde loon niet te betalen, zich veilig beroepen kon op het niet vervullen der door hem gestelde voorwaarde, dat alle andere patroons in Haarlem hetzelfde zouden doen. Raadt aan patroons en gezellen aan, om de quaestie der loonsverhooging van de typografen door deze laatste zoozeer gewenscht en waarmede verschillende patroons reeds zooveel sympathie hebben betuigd in nadere overweging te nemen, doch dan bij voorbaat bekwame termij nen te stellen voor de te nemen beslissing, en iedere daad van geweld aan de zijde der gezellen, die op dat overleg inbreuk kunnen maken, ten stelligste na te laten. Gedaan te Haarlem den 26sten Januari 1898. De Particuliere Arbeidsraad: Ijo.g.) J. W. G. Droste. voorzitter. A. F. Kerrebijn Jr. J. Machielse. Jb. v. Servellen. J. H. Welsenaar. M. v. Ommeren. J. C. Rozenhart. J. O. F. Deppe. B. Dreef. H. Blokdijk. C. G. Koen. Secretaris. (get.) H. Ph. de Kanter, Reclitsgel. Adviseur. Den 7 Feberuari a.s. gedenkt de hier en te Rotterdam en Amsterdam zeer gunstig bekende leeraar in het Duitsch en de Handelswetenschappen, de Heer P. Carl Böhm zijne vijf en twintig jarige ambtsvervulling. Gedurende dien tijd heeft de Heer Böhm door zjjne meer dan gewone gaven verscheidene zijner leerlingen eervolle betrekkingen in het maatschappelijk leven zien bekleeden en nog steeds gaat hij met succes voort ook de jongeren op te leiden. Naar aanleiding dezer feiten heeft zich een Comité gevormd, dat dezer dagen eene Circulaire aan de leerlingen en oud leerlingen, voor zoover zij bekend zijn, deed toekomen van den volgenden in houd Amsterdam, Rotterdam und Haarlem, Datum des Post stempels. Sehr geehrter Herr Am 7 Februar ds. Js. feiert Herr P. CARL BöHM seine 25 jahrige Thatigkeit als Lehrer der deutschen Sprache und Geschaftscorrespondenz. 1st diese Erinnerung für viele recht angenehm den mit dera 7 Februar 1898 jahrt es sich zum fünf und zwan- zigsten Male, dasz obiger Herr seine Thatigkeit entwickelte so musz dieser Tag um so freudigere Erinnerung bei allen jenen wachrufen, welche als Ab- solventen unter Leitung des Jubilars die deutsche Sprache erlernt haben. Von dem Wunsche geleitet, dem Jubilar ein kleines Angebinde anzubie- ten, erlauben sich die Unterzeichneten die Bildung eines Verwaltungsverein und richten hiermit an Sie, sehr geehr ter Herr, als ehemaliger Absolvent die Bitte, denselben in seinem Vorhaben - thatkriiftig zu unterstiitzen. Der Verein glaubt der Sympathie und Erkenntlichkeit, welche jeden gewesenen Hörer des obigen Lehrers für die Aus- bildung in der deutschen Sprache und den Handelswissenschaften beseelen musz, keine bessere Erinnerung setzen zu können, als ihm ein kleines Geschenk anzu bieten. Das unterzeichnete Comité laszt daher an Sie, sehr geehrter Herr, die herz- liche Aufforderung ergehen, durch gü- tige Zuwendung eines wenn auch noch so kleinen Beitrages, dem geplanten Acte der Humanitat Ihre Unterstützung angedeihen zu lassen und dadurch Ihre Sympathie für obigen Herrn bethatigen zu wollen. Ueberzeugt, nicht vergebens an die Absolventen appellirt zu haben, zeich- mit besonderer Hochachtung 1 Das Jubilaums- Comité B. de Kam. F. J. A. Koch. N. Schumacher Jr. Elwaige Beitriige resp. Geldsendun- gen sind entweder an den Herrn B. de Kam, Ruyschstraat 20 oderan den Herrn F. J. A. Koch, Marnixstraat 337, N. Schumacher Jr., Bloemgracht 156, alle drei in Amsterdam gefl. zu richten. Bovenstaande mededeeling moge strek ken, om de leerlingen van den Heer Böhm hier ter stede, die de circulaire niet mochten ontvangen hebben, met de plannen van het Comité in kennis te stellen. Aan de jongelieden in 1879 gebo ren die zich dit jaar nog niet voor den nationale militie hebben aangegeven wordt in herinnering gebracht, dat het inschrijvingsregister op 31 Januari e.k. wordt gesloten. Door B. en W. is op zijn verzoek aan den heer M. van Zanten eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ambtenaar belast met de inning van haven- en kaaigeld en zulks met erkenning van de langdurige diensten aan de gemeente bewezen. In onzen Schouwburg werd gis terenavond door de Ned. Opera gegeven La Traviata van Verdi en in de plaats van de aangekondigde Walkure van Wagner. Of dit al dan niet in het nadeel van de opera bezoekers was, laten wij in het midden. Met het oog op de Dar- stellung van de genoemde Wagnersche opera gelooven wij, dat de verandering een voordeel is geweest. La Traviata althans werd kostelijk mooi gegeven. Mevrouw Engelen Sewing scheen zich zelf in spel en zang te willen overtreffen. Haar partner de heer Phlippeau stond haar waardig ter zijde en ook de heer Dons vond gelegenheid te toonen, hoe goed eene eenigszins belangrijke partij hem kan worden toevertrouwd. Aan uiterst effectvolle momenten was de voorstelling overrijk. Het orkest onder de leiding van den heer Kwast droeg daartoe mede een belangrijk deel bij. De voorstellingen der Ned. Opera zijn thans van dien aard, dat een bezoek niet meer afhankelijk gesteld behoeft te worden van het te maken werk. Op het Populair Concert a s. Zondag 30 Jan. in de Soc. Vereen, te geven door het Haarl. Muziekkorps, zul len verschillende nieuwe orkestnummers uitgevoerd worden terwijl de bekende Komiek, de Heer Michiel Boekbinder uit Rotterdam met zijne Echtgenoot in drie verschillende voordrachten op treden, waarmede zij, in geheel Neder land groot succes behaald hebben. Door de Justitie alhier is een onderzoek ingesteld naar twee vermoe delijke gevallen van vergiftiging te Lisse en te Sassenheim. De toedracht der zaak is als volgt: Eenige maanden geleden overleed te Sassenheim de vrouw van een der in gezetenen M. v. K. aan plotseling op gekomen buikpijn. Donderdag 1.1. be zweek, mede na een korte ongesteldheid te Lisse zekere P. J. D. De behan delende arts kon de oorzaak van dit overlijden niet vaststellen, maar zond de ingewanden naar het Academisch ziekenhuis te Leiden, waar in dezelve sporen van arsenicum werden gevonden. Nu vertelt men, dat v. K. vroeger verkeering heeft gehad met de vrouw van v. D. welke omgang werd afge broken, en tevens, dat v. K. Donderdag te Lisse en bij v. D. aan huis is geweest en dat een der kinderen heeft gezien, dat v. K. iets mengde in het drinkglas van v. D. Een ander kind uit dit gezin, dat verondersteld werd ook van het vergift gebruikt te hebben, is mede naar Leiden overgebracht. De vrouw des overledenen moet ver klaard hebben van de zaak niets te weten. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier is op het oogenblik een af gietsel van een der schoonste en meest treffende beeldhouwwerken uit het tijd perk der Italia ansche Renaissance ten toongesteld. Het oorspronkelijk ruim twee meter hooge beeld van den H. Georg werd en 1416 door Donato di Niccolodi Betto Bardi bijgenaamd Donatello. die tusschen 1386 en 1466 leefde, in marmer vervaardigd en was bestemd voor de Michaelskerk te Florence. Dit kunstwerk munt uit door eenvoud en grootsche, doch tevens realistische op vatting, terwijl tevens de uitdrukking van jeugdige kracht en hoog ontwikkeld zelfvertrouwen in deze schepping, die onder de beste van genoemden meester gerangschikt wordt, vereenigd is. Zondag is de toegang vrij. Door de politie alhier is aange houden en naar het huis van bewering overgebracht de 18 jarige werkman C. B., die zich in den laatsten tijd aan verschillende diefstallen van looden en zinken afvoerpijpen had schuldig ge maakt. Hij heeft reeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. Daar nog vele honden niet voor de belasting van dit jaar zijn aangegeven, achten wij het niet overbodig de eige naars van honden ter voorkoming van bekeuring attent te maken, dat de laatste dag hiervoor is 31 Januari a.s. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In het ochtendblad van de Telegraaf van den 24sten dezer komt een dringend verzoek voor om lectuur voor de troepen te Atjeh. Hun die voor dit goede doel boeken illustratiën, tijdschriften enz. (ook ge- i bruikten, doch zich nog in goeden staat bevindenden) mochten willen schenken, wordt verzocht die, vóór 15 Februari a. s., franco toe te zenden aan onder- geteekende, die zich met de verzending naar Atjeh wil belasten. Hun die geen boeken enz. beschik baar hebben wordt beleefd verzocht door geldelijke bijdrage dit goede doel te steunen, ook ter bestrijding der onver mijdelijke kosten. Het Roode Kruis te Atjeh heeft zich beschikbaar gesteld voor de verdere verzending naar hos pitalen, posten enz. alwaar zoo'n groote behoefte aan lectuur bestaat. Moge door ruime toezending van bo- vengevraagde de groote sympathie voor ons dapper Indisch leger blijken. Jiir. J. J. SANDBERG. Haarlem, 26 Januari 1898. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 Jan. D. van Leeuwen en A. v. d. Helm. G. v. RiesenenJ C M. Verhoeven.26 Jan. W. F. Dotj en Y. S. WoutersenT. Hunting en E. M. Bertens P. J Prins en E. M. Tijssen. P. v. Ste»n en J. Banning. B. Wijtkamp en W. Wijtvlier. A Toll*naar en A. Lucas. W. 1". Andréa en A. C. Frede- ker. 27 Jan. J. L. Bienfait en A. H. Wolter- beek. GETROUWD. 26 Jan. J. C. F. Delconren J. M.deMunnik. GEBOORTEN. 20 Jan A. F. Nederkoorn geb. Blad. z C. Pel geb. Hogendoorn z. S. deLugtgeb. de Wilde. z. 1.1. 21 Jan. J. Windt geb v. d. Geijn z. E. C. Kaan geb. v. Tinteren. d. A. Donkerlo geb. v. d.'Vaart d. C J M. Koster geb. Hoobroeks, d. W. Nederkoorn geb. v. d. Anker. z. W. Wesseling geb. Kion z T. G. Timmermans geb. Broers, z. 22 Jan. J. v. d. Werff geb Hes. d. M. Otte geb. Krouwels d. E. C Leautaud geb. Heiliegers z E J. Kioese geb. Snoek. z. H. v.d Puttengeb Verbeek.d. A.S Brnijn geb v. Wijk. z. M. Erdtsieck geb. Ka'er. d. 21 J. de Jong geb. Grootenboer. z J.v. Eis geb. v. d Hoek. z P. Baars geb. Bork- hont. d. L. S. v. Egdom geb. Groot. d. J. C. Heidvreller geb. Wapatra. z. T. L. Beksvoort geb. Kuijpers. d AG. Bijster geb. Niemann, d. 24 Jan. H. Fiege geb. Se- bens z. A. M v. Dantzig geb Bouwman, z. E. Hoogveld geb. Blesgraaf, d. H. W. Boeree geb Br eed veld. z. 11 A M. v d. Berg geb. v. Maanenberg. z. P. Schepper feb. Smits. z. - 25 Jan. H. M. Vosse geb. iees. z. C. v. Marsbergen geb Folkerta. z. C. v. Dorland geb. Boelbouwers z J. Kuijper geb. Slootjes, z. - 26 Jan. M. Hilbers geb de J ong. z. 1.1. M. J. v. d. Bent geb. v. Biezen, z. N. Akkerman geb Loots. J.de Raad geb. v. Kampen, d. 27 Jan. L. de Wit geb. Bakker, z. OVERLEDEN. 20 Jan. J. v. Leeuwen 67 j. Ged. Oude Gr. C. Soomers geb. v. Einde 59 j. Bsrteljoris- straat. N. Rooscboom de Vries 40 j Lin- scbotemtraat. 21 Jan. A. R. Hirs geb. Kik kert 75 j. Anthoniestraat G. Boeser20m. z. Wagenmakerslaan. 22 Jan. Z. Schouten g b. Veenerdaal 67 j. Kennemer'traat. J. H. v. Tongeren 16 m. z. Kenaustraat. G. Rompelmau geb Spoor 78 j. Jansstraat. 23 Jan. M. C v. d. Goes geb Cuyon 73 j. Groot Heiligland. T. Scbrama 2 m. z. Leidsche- vaart. 24 Jan. H. K. Muller 79 j. Jan Steen- straat. P. Tomy geb. v Bekum31 j Gast- buisvest. H. A. Balabrcga 38 j. Korte Spaarne. A A.Tolls j. Haarlemmerliede- straat. 25 Jan. G. v. lteeken geb. Duijvis 70 j. Spaarne. D. J. Visser 14 d. z Korte Vlamingstraat. J. Nederkoorn 3 d. z. Leid- schestraat. JKuiper 48 jHeerensingel. 26 Jan. G Smal geb. Buijs 63 j. Tulpenstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da- gelijke (uitgezonderd des Zondags) van '8 middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een zilveren armbamdje. Een gou den vingerhoed. Een kerkboekje Een zweep. Een gouden ring. Een gouden halsketting. Een meisjes hoed. Een lorgnet. Een duimstok. Een houten meter. Een honden muil korf. Een pakje Snaren. Een zak mesje. Een jongenBpet. Een grijs wollen das. Een ring met 4 sleutels. Eenige sleutels. Achtergelaten in de tram. Een beursje met geld. 0RGELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag i Februari 1898, des namiddag» van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert FantaisieA. Hesse. 2. Koraal uit Bach's Passion..A. G. Ritter. 8. Prslndium en FngaJ. S. Bach. 4. CavatineJ. RafT. 5. Aria uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2