Nieuwsberichten. 1 e stof, zoo noemen de Theosophen deze veel meer trilhaar is zij dan de gewone stof. Astrale stof nu is een middenstof; doet dus dienst als overbrenger; van daar uit komen de fijne gemoeds-trillin- gen in de physieke stof. Ieder mensch heeft bij zijn physiek lichaam een tweede het astrale lichaamzichtbaar voor helderzienden (clairvoyanten) als een nevelig omhulsel, gelijkvormig aan het eerste lichaameen gekleurde wolk ge lakt het, als verlicht door electrisch licht; een kleur-wolk als die van den regenboog, door de zonnestralen besche nen. Onze wolk nu ontleent haar kleur aan onze emoties, die daar op in werken. Emotie-trillingen van den eenen mensch wekken, zooals wij reeds zagen, bij den anderen gelijksoortige trillingen op, 't zij ten goede, of ten kwade. Zoo is verklaarbaar de idee: Broeder schap van Gemoedsbe wegin gen. Een ander aspect waarin Broederschap zich openbaart is te vinden in ons denken. Op soortgelijke wijze als bij de stof- verwantschap en bij die van het gevoelen, zette Mevr. Besant uiteen de idéé: Broederschap van Denken; met nadruk zeggende dat hieruit nog belangrijke gevolgen voortvloeien. Door ten goede of ten kwade te denken gaan van ons de gedachte-stroomen inwerkend door middel van de astrale stof: het voertuig bij uitnemendheid, op het physieke brein van anderen, waar nu soortgelijke gedachte trillingen worden opgewektten goede of ten kwade. Daarom zeggen de Theosophen, dat wij eikaars gedachten den ken. Wie dit inziet, begrijpt tevens de groote verantwoordelijkheid welke wij ten opzichte van ons denken moeten besefïen. Gedachte beheersching is dus een onzer plichten. Vervolgens behandelde spreekster meer in het bizonder de leering: van God komen der mensch en Zie len; tot God moeten zij weer keer e n. Vandaar het Woord van Jezus Weest volmaakt als Uwvader in den hemel volmaakt is. Voor ieder is dat ideaal te bereiken, niet voor enkelen en allen zullen het be reiken, door den weg hun aangewezen te volgen. Want ook een zwakke ziel draagt in zich het Beeld der God heid, een vonk van Het God del ij k Licht; een zwakke ziel: nog niet vermogende te onderscheiden goed van kwaad, schoon van leelijk, liefde voor haat; zij weet zich zelf nog niet af te vragen het waarom van haar daden; zij handelt verkeerd uit onwetendheid. Eh wanneer het stoffelijk omhulsel door den physieken dood daarvan is wegge vallen, zoo blijft over een naakte, inter mediaire bestaanstoestand, embryonaal wat aangaat de ontwikkeling der hooge- re beginselendiep daarin verborgen lig gend zwak is dat ziels bestaan verlaten van de dragers harer dierlijke lusten en begeerten. Maar wéér wordt zij geboren in de stof om weer ondervinding op te doende beproevingen van het Leven allengs leerende kennen, heel, heel langzaam aan. En al leerende beginnen in haar te ontluiken hoogere aspiraties; dan zal zij gaan inzien de smart van het kwade en de Goddelijke vreugde van het goede. En leven na leven op aarde zóo hebbende geleefd, en in den hemel verwerkt hare ondervindingen, bespeurt zij gaandeweg groeibeter zal dan haar lichaam worden, opdat zij beter leeren kan en beter zich richten naar Het Goddelijke. Steeds zal zij God naderende zijn. Maar de tijd zal eens komen, voor alle Ziel, zij het ook na duizendtallen van eeuwen, na incarnatie op incarnatie, dat zij tot Die Hoogte opstijgt waar alle zelfzucht is uitge doofd, alle haat weggebrand, het ware Weten verruimd, Barmhartigheid, God delijke Liefde tot de menschheid in haar de geboorte van hooger geestelijk Leven heeft gebrachtde opstan ding van den Christus in haar! Dan zal zij worden volmaakt als de vader in den hemel volmaakt is. Evenals een eik zijn bebladerde tak ken uitspreidt om den stam: de bladeren zwellen van voedsel dat zij opnemen; het voedsel stroomt doorliet getakte naar den stam, die daardoor dikker wordt; de bladeren verkleuren, kwijnen, sterven en vallen af; de boom blijft met wortel stam en takken; en wéér komen in de lente uit de knop pen bladerennieuw leven vangt aan wéér wordt dikker de stam, al dikker en dikker, keer op keer zóo ook de mensch: onsterfelijk van groeiend In- Wezen, telkenmale ziende afsterven zijn stoffelijk kleed. Na aldus in schoone beelding de groei der Ziel te hebben geschetst, ging Mevr. Besant voortZij die nu volmaakt geworden zijn, zooals Jezus, noemende Theosophen Mees ters. Meestere die nu nog leven, leerende de menschheid volmaakt te worden als zij zelf. Dat elke menschenziel dit dan leere; de weg staat voor ieder open op de paden die ge daartoe betreedt zullen de Meesters Gidsen zijnZij zul len uit U oproepen kracht, en macht om te volharden, indien gq zelf slechts dat wilt. Veel wat ik U hedenavond meedeelde, zoo zei Mevr. Besant, zal menigeen nieuw en vreemd toeschijnen; maar nieuw is dit niet; 't is zelfs zóó oud dat ge het vergeten zijt; en wat die vreemdheid aangaat, door ernstige studie, zooals ik zelf heb onder nomen, kunt ge haar overwinnen; gij zult dan weten en begrijpen. Lang voor het Christendom geopen baard werd bestond zulke ernstige studie. Wie leeren wilde kon dat u i t d e E r- s t e hand; zoo hij den weg hem aan gewezen maar volgde. Zóó ookkon- den de Heiligen der middel eeuwen tot weten komenin directe leering van Jezus.En waarom zou dat nu niet kun nen? Want weet dat Jezus thans nog bestaat, bereid U te 1 e i d e n, i n d ie ngij zelfslechts wilt! Dan kunt gij de waarheid van Reïncarnatie weten. Ik vraag u niet te gelooven, aan te nemen-, maar ik wil wekken in studie, en toewijding die tot het doel: weten voeren. Alzoo leerende zult ge u zien worden sterk en standvastig in de u omgevende smarten; ge zult gaan be seffen hooger geluk, hooger vrede die het Leven sereen maakt. Laat dan al wat ik U hedenavond zeide U aan sporen in U zelf te zoeken den Weg, door wetenschap die U uw eigen leven leert verbeteren en dus dat der anderen die U zal leeren dat Goddelijk Leven dat Goddelijk gelukdie Goddelijke Vrede Zoo eindigde mevr. Besant haar statige voordracht: bezield, bezielend. En de talrijke belangstellende aanwezigen juich ten haar luide toe. Ten slotte deelde Mevr. Besant nog mee, dat ieder die haar naar aanleiding van het gehoorde of van de Theosophie en de Theosophische Vereeniging, in lichtingen wenschte te vragen, daartoe gelegenheid zou worden aangeboden in vriendschappelijk gesprek, Zaterdag namiddag in de kleine achterzaal van het Brongebouw. Van deze gelegenheid hebben velen gebruik gemaakt. Zola heeft in de Aurore op nieuw een brief geplaatst, thans aan den minister van oorlog, welke brief echter voor het oogenblik van geene andere beteekenis is, dan dat die dient om zich te beklagen over den hoon, welken hij ondervindt van zekere bladen, welke hij noemt betaalde bladen. Dat hij zal terecht staan voor een jury van twaalf Fransche bur gers, met het oog op de mogelijkheid, dat daardoor de volle waarheid zal aan het licht komen, is hij daar zeer tevre den over. Inmiddels is het opmerkelijk, dat het getal Franschen, herziening verlangende, steeds grooter wordt. De meesten hunner staan ten opzichte der veroordeeling op een onzijdig standpunt, maar zij wenschen méér licht en dus te weten of het be kende borderel den doorslag gaf bij het vellen van het vonnis, dan wel een ander stuk, dat de regeering niet wil openbaar maken. Een oudminister van Justitie moet als zijne meening te kennen gege ven hebben, dat revisie heel goed moge lijk is. Doch al deze uitspraken doen de tegenstrijdigheden toenemen en een groot deel der Fransche natie heeft nog rechtsgevoel genoeg, te begrijpen, dat de eer van Frankrijk in het buitenland een nieuw onderzoek gebiedend nood zakelijk maakt, opdat men niet langer kunne schermen met het bekende gezegde „bij den Hemel en in Frankrijk is alles mogelijk.'' De opstootjes, veroorzaakt door het Dreyfus-vonnis in verschillende Fransche steden, moeten nog al van beteekenis zjjn geweest. Er werd gemanifesteerd tegen de Joden, omdat toevallig Dreyfus van Joodsche afkomst is en omdat de Heer Scheurer Kestner nu toevallig pro- stestant is, meende een afgevaardigde er o. a. den minister op te moeten wijzen, dat de Joden en de prostestan- ten verderfelijk zijn voor Frankrijks rust. En onder zulke omstandigheden wordt de Franschman kwaad, als men zijne Natie niet erkent als de meest verlichte ter wereld. Allerhande gronden waren bijgebracht om aan te toonen, dat het vonnis recht vaardig was, maar steeds is men er van andere zijde in kunnen slagen al die gegevens te ontzenuwen én door brieven van Dreyfus zelf, én door officieele ver klaringen. De regeering is blijkbaar met de zaak verlegen, doch neemt niet de toevlucht tot groote woorden. Het is ongetwijfeld een harde zaak partij te kiezen vóór of tegen krijgsraden en leger en wet, maar dat de zaak ook voor de regeering ernstige gevolgen kan hebben, wordt als zeker aangenomen. Zooals de zaken thans staan, mag men evenwel hopen op meer licht. Zaterdag heeft het in de Fransche Kamer gespannen bjj de vroeger ver melde interpellatie Cavaignac over de weigering der regeering om het verslag van het verhandelde in zake het vonnis bekend te maken. Na het antwoord der regeering constateerde de inlerpellant dat het zedeljjk doel bereikt was, wat hij beoogde en hjj dus de interpellatie introk, maar nu nam Jaurès haar over. Al spoedig hoorde men scheldwoorden, vielen er vuistslagen en volgde eene algemeene vechtpartij. In de grootste opgewondenheid werd de zaal ontruimd. Zijn dit nu menschen om eene ernstige zaak te behandelen als mannen betaamt? De eerste geldloterij van de Naam- looze Vennootschap Vereenigde Zeep fabrieken te Rotterdam heeft dezer dagen plaats gehad ten overstaan van den Heer Andriessen te Rotterdam. Van de inwikkelpapieren der stuivers- zeep, door de Vennoutschap vervaardigd wordt de naam der firma uitgeknipt en dan ontvangt men voor elke vijf strookjes één lot, dat bij de trekking kan uitkomen met prijzen van ƒ100. ƒ25.—, ƒ10.—, ƒ5.—, ƒ2.50enƒ1. Voor de tweede loterij, primo Januari tot 30 Juni worden weer duizend prijzen van ƒ1.tot ƒ100.beschikbaar ge steld. Het lijk der voor enkele maanden plotseling overleden vrouw te Sassen - heim is op last der justitie opgegraven. Na onderzoek is het gebleken arsenicum te bevatten. Een Rotterdamsch agent van politie, bij zijn zwager inwonend, vernam den afgeloopen nacht geraas. Op het gerucht afgaande, bemerkte hij een man, bezig om in te klimmen. Hij had het geluk den inklimmer te pakken en naar het bureau gebracht, trachtte deze den agent van de wijs te brengen, wat niet ge lukte, daar men tijdig bemerkte, dat de nagelaten sporen van den gevatten inbreker waren. Het buitengewoon milde winterweer, is oorzaak dat de eierproductie in de hoenderwereld, op het eiland Texel zeer overvloedig is. Reeds worden de eieren bij duizenden van het eiland naai elders uitgevoerd. Een gevolg daarvan is echter, dat de prijzen zeer laag loopen, zoodat op som mige dorpen de eieren reeds tegen ƒ2.50 per 100 stuks worden verkocht De schuld der gemeente Haarlemmer meer bedroeg op 1 Januari j.l. 43000 gulden a 3ys%, waarvan jaarlijks 3700 gulden wordt afgelost. De uitkeering door het Rijk aan de gemeente Haarlemmermeer zal voortaan bedragen ongeveer ƒ32000. De vroegere uitkeering van het bedroeg ruim ƒ17000. Hierdoor is de gemeente in de gele genheid geweest, de opcenten op de pers. bel. met 10 te verminderen en den hoofdelijken omslag met 20%. HAARLEM 1 Februari 1898. De zeer drukke week op muzikaal gebied werd Zaterdagavond besloten met eene uitvoering van de Soloklassen der Muziekschool van de af deeling „Haar lem" der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Men weet dat in deze klassen slechts leerlingen worden opge nomen, die reeds belangrijke vorderingen hebben gemaakt en wier aanleg een waarborg geeft voor goede eindre sultaten. Met bijzondere belangstelling zullen de aanwezigen ongetwijfeld kennis hebben genomen van de vruchten, die het onderwijs aan de Muziekschool af werpt. Bij ons heeft de uitvoering de overtuiging versterkt, dat jonge lieden die met ernst en toewijding de muziek willen beoefenen en de studie daarvoor niet beschouwen als een bijzaak uitstekend te recht komen en het tot een flinke hoogte kunnen brengen. Nader aan te duiden, welke voor drachten daarvoor wel het meest tot bewijs konden strekken, mag overbodig heeten. Het programma in zijn geheel getuigde voor de deugdelijkheid van het onderwijs. Het strijkkwartet der Bohemers heeft Vrijdagavond bij de uitvoering hier ter stede opnieuw een onverdeeld succes behaald. Elk der uitvoerenden toonde zich een meester op zijn instru ment, terwijl de eenheid in samenspel en opvatting voerde tot een geheel, als slechts zelden valt te hooren. De kwa liteit der instrumenten stelt de heeren instaat een toon voort te brengen van ideale schoonheid. Naast het geache veerde spel ligt in den klank een mach tigen factor voor het succes, dat na elke voordracht aan dit kwartet ten deele valt. Het werk van den heer JosefSuk den tweeden violist in het Kwartet bewees met welke geniale mannen men hier te doen heeft. Het vrij talrijk publiek volgde met stijgende belang stelling de uitvoering en liet het aan luide toejuichingen niet ontbreken. Be halve het genoemde kwartet bevatte het programma een kwartet van Brahms en het Keizer-kwartet van Havdn. Het aangekondigde Concert van den heer Henri Pielage, ten voordeele van het Zalsman-fonds zal a.s. Donder dag in onze concertzaal plaats hebben. Daarvoor is de medewerking verzekerd van een Kinderkoor, de leden van Haarl. Gemengd Koor en die van het mannen koor Cecilia, beiden alhier. Uitgevoerd worden een zevental Kroningsliederen, gecomponeerd door den heer Ph. Loots in verband met de heuchelijke dagen, welke aanstaande zijn, en diens Lente zang. Deze voordrachten worden bege leid door het Orkest van het Stedelijk Muziekkorps. Wij waren Zondagmiddag in de ge legenheid eene repetitie van een en ander bij te wonen. Deze was van dien aard, dat wij gaarne de belangstelling voor de uitvoering durven vragen. Het eigenaardig, treffend genot, dat de zang van kinderstemmen verschaft bleef, dank zij de goede voorbereiding, niet achterwege. De liederen van Loots zijn goed geschreven en worden door het jonge volkje met ambitie gezongen. Behalve het genot der hierbedoelde ensembles wacht den bezoekers nog een kunstgenot van anderen aard, de solo voordrachten n.l. van Mevrouw Olde- boom Lutkeman en van den Heer J. J. Rogmans. Beide artisten hebben zich welwillend beschikbaar 'gesteld, nu de vroeger vermelde artisten van de Ned. Opera door eene voorstelling te Arnhem zijn verhinderd. Wij wenschen den heer Pielage a.s. Donderdagavond een volle zaal toe. Zijn lofwaardige arbeid in dezen heeft daarop ten volle aanspraak. Onder de ouders van de leerlingen der Opleidingsschool voor Meisjes circu leert een adres aan den Raad der ge meente tot behoud dezer school. Adres santen zeggen daarin o. a. dat in deze zaak hel geldelijk voordeel niet alleen mag wegen, maar ook de paedagogische belangen overwogen dienen te worden. Zij meenen, dat dezelfde redenen, welke geleid hebben tot de oprichting der school thans nog bestaan en Haarlem hare Meisjesschool niet mag verliezen. Lang niet alle ouders zullen zich inge nomen betoonen met het gemengde stelsel, waartoe men bij de ineensmel ting door B. en W. voorgesteld van zeiven komt. Adressanten zijn van oor deel dat eene Vereeniging van de beide Opleidingsscholen voor Jongens meer gewenscht is, en toonen met cijfers aan, dat daartegen geen ernstige bezwaren kunnen worden ingebracht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2