alle partijen bijeengeroepen heeft onder haar prezidium, om maatregelen te ne men tot spuiing. De Reg. had zijns inziens krachtig moeten ingrijpen. De Ministers van Binnen]. Zaken en van Waterstaat enz. ontkenden iets anders te hebben kunnen doen. De ontwerpen tot opheffing van de gedwongen koffie- kuituur in de Minahassa en opneming van Menado in het tolgebied, en tot afschaffing van uitvoerrecht op Java- suiker werden zonder stemming aan genomen. De heer Muller had een woord ten gunste van het laatstgenoemd ont werp gesproken, en de heer van Nispen van Pannerden had te kennen gegeven, dat hij er niet meê ingenomen was. De Minister van Kolonieën had er op gewezen, dat de bedoeling van het ontwerp wasopheffing van den laatsten slagboom, die de ontwikkeling der suiker industrie kan belemmeren. Dinsdag was eerst aan de orde de begrooting van Suriname voor 1898. De heer van Asch van Wijck wees op den vooruitgang der kolonie, blijkens vermindering van het subsidie, ook ten gevolge van de immigratie. Verhooging der belastingen achtte hij ongewenscht. Verder besprak hij de pozitie der ambte naren in 't meeste belang van het Land en van de ambtenaren zelf. Vooral be val Spreker aanbenoeming van Suri- namers, nadat z(j hier te lande opleiding hebben ontvangen; beschikbaarstelling van beurzen voor opleiding van toe komstige ambtenarenkrachtige bevor dering van immigratie en vestiging van een landbouwbank ten bate van de kakao- en koffiekultuur; behoorlijke zorg voor de exploitatie der goudlanden, met billjjke bejegening van de koncessie- aanvragers, en vaststelling van een billjjk recht voor allen grond in onder zoek gegeven. Eindelijk wenschte Spre ker Staatsaanleg van telefonen. De Min. van Kol. wees er op, dat in de laatste jaren het subsidie weêr is toegenomen dat buitengewone werken noodig zullen blijven, en dat belastingen moeilijk kunnen verhoogd worden. Wel is ver laging van uitgaven noodig, vooral door inkrimping van het ambtenaars personeel en door bezuiniging op de legerorgani zatie, vooral in zake het hospitaal. Immigratie van Javaansche gezinnen is te kostbaar en gaat met groote bezwaren gepaard, terwijl het nut voor die gezinnen zelf minstens zeer twijfelachtig is. De Min. verwacht niet veel van immigratie, ook met het oog op den ekonomieschen toestand van Suriname. Benoeming van eene kommissie tot onderzoek van den toestand van den grond acht de Min. ongewenscht, daar hare taak moeilijk te omschrijven, en zij zeer kostbaar zou wezen. Instelling van een landbouwbank zal ook duur zijn. Wel achtte de Min. noodig geleidelijke uitbreiding van den kleinen landbouw. Telefoonaanleg moet in handen der Regeering blijven. De Min. beloofde alle voorstellen te zullen overwegen, die strekken kunnen tot bevordering van den bloei en de ont wikkeling van Suriname, met inacht neming van de belangen van Nederland. Het debat werd daarop gesloten en daar na het ontwerp goedgekeurd. De begroo ting van Curacao werd goedgekeurden evenzoo Hoofdst. X. Kolonieën De Kamer is hierop tot nadere bijeen roeping gescheiden. De correspondent der Berliner Lokal Anzeiger te Athene weet meetedeelen, dat de koning van Griekenland, ont moedigd door de vele teleurstellingen, in den laatsten tijd ondervonden ook naar aanleiding van het oorlogs rapport van den kroonprins worden veel onaangename dingen aan het adres van de dynaste gezegd en geschreven gaarne zijn kroon zou willen overgeven. Z. M. heeft volgens genoemden cor respondent herhaaldelijk in gesprekken met aanzienlijke personen gezegd, dat hij volgaarne zou terugtreden, wanneer het volk een republiek verkieselijk vond. Met genoegen zou hij ook meewerken tot de keuze van een president, wanneer er slechts een geschikte candidaat was. In een Poolsch plaatsje Idzienciol, gouvernement Grodno, is een ontzettend ongeluk gebeurd. Bij een godsdienst oefening in de Joodsche kerk ter eere van de nagedachtenis van een overleden rabbijn, stortte plotseling het vrouwen- balcon, dat overvuld was, ineen. Na tuurlijk ontstond daardoor een groote paniek. Het gevolg was, dat 12 vrouwen, 5 mannen en 3 kinderen werden gedood en een zeer groot aantal zwaar en licht gewond werd. Het hospitaal van het plaatsje is geheel vol. HAARLEM 15 Februari 1898. Zondag-avond j.l. zal bij de Friezen te Haarlem lang in dankbare herinne ring blijven. Toen toch trad in de So ciëteit „de Kroon" de vereeniging „Friso" uit Amsterdam op voor de leden, be gunstigers en hunne genoodigden van haar zuster „selskip" „Gysbert Japix", met het tooneelstuk „Falske frjeonen", geschreven door den secretaris van Friso, den heer J. Pz. de Vries. De schrijver heeft op indrukwekken de-wijze geschilderd hoe een valsche vriend, hand aan hand met Schiedam, een huisvader en daarmede zijne geheele familie in het ongeluk tracht te stooten doch daarin verhinderd wordt door ware vrienden en ten slotte zelve valt in den voor een ander gegraven kuil. De ont knooping in het laatste bedrijf was zeer natuurljjk, iets dat te meer geroemd mag worden, omdat een onnatuurlijk slot de klip is waar zoo vele tooneel- schrijvers op verongelukken. Alle rollen werden vlot en met gemak afgespeeldvooral de hoofdrollen waren in goede handen. Onder de spelers noe men wij met genoegen: Joh. Boom, zijn vrouw Grietsje, zijn dochter Teatske, Willem, een zeeman met natuurlijke rondheid en afkeer van dubbelwoordig- heid, en de valsche vriend KlaesSikkema. Verder mogen wij niet vergeten het achtjarig dochtertje van den schrijver, die hare rol niet opzeide doch speelde, en onbevangen en natuurlijk speelde ook. „üet lytse pyst!" „Sa'n flarde, net?" waren de uitroepen die ik vóór en achter mij vernam en dat teekent in een frieschen mond 1 Daverend handgeklap dankte na het einde van elk der bedrijven de spelers. En ten slotte werd de schrijver door Dr. Schepers aan de feestvierende ver eeniging voorgesteld en op waardige wijze bedankt voor zijn werk. De uitvoering werd gevolgd door een zeer geanimeerd bal, waarbij de volks dansen niet vergeten werden. Wij mee- nen met zekerheid te kunnen zeggen dat het jonge „Gysbert Japix" met glorie door den lastigen tandjes-krijgerstijd heen is, nu het kind van nauwelijks twee maanden zoo kranig door een oude re zuster werd bijgestaan! Wij brachten gisterenavond een bezoek aan Kobelkofl', het wondermensch zonder armen en beenen geboren. Een wondermensch inderdaad! Zóó handig weet hij de pen te hanteeren tusschen het hoofd en een stompje arm, dat men er versteld van staat, en in zeer goed schrift brengt hij uw naam op papier. Ook schildert hij. Onder zijne verdere kunstverrichtin gen zijn vooral merkwaardig het schen ken uit een caraf in een glas en het aan den mond brengen hiervan; het steken van een draad door een naald enz. enz., terwijl wij ook gelegenheid hadden zijn enorme kracht te bewon deren. Een volwassen man gaat n.l. op zijn stompje arm staan. Kobelkoff is zeven en veertig jaar, vader van zes flinke kinderen en spreekt zeven talen. Gaat het zien 1 In de bestuursvergadering van de Onderlinge Brand waarborg- Vereeniging voor de gemeente Haarlem is tot Secre taris benoemd de heer A. Beernink en wel ter vervanging van den heer H. C. Louwerse Jr., die als zoodanig heeft be dankt. In de Stuivers-Spaarbank van de Afdeeling Haarlem en Omstreken van den Volksbond, Vereeniging tegen Drank misbruik is in het jaar 1897 ingebracht: in 8984 posten een bedrag van f18110.73 en terug betaald in 892 posten een be drag van 13085.66. Het gemiddeld bedrag der inbreng- posten was gedurende dit jaar 2.01 J-, tegen f 1.94 het vorige jaar. Aan de deelnemers is gedurende dit jaar toegekend eene rente van 2|- pCt. Aan rente is ontvangen 784.79. Aan rente is bijgeschreven of nog bij te schrijven f 533.92. Op den 31 December 1897 bedroeg het kapitaal der Stuivers-Spaar bank verschul digd aan 1142 inbrengers f 26144.421 In 1897 zijn 914 posten meer inge bracht als in 1896, terwijl de ingebrachte som f 2453.831 meer bedroeg als in dat jaar. In 1897 zjjn 117 posten meer terug betaald als in 1896, met een bedrag van f2924.39 meer als in dat jaar. In 1897 zjjn ingeschreven 391 nieuwe inbrengers, dat is 43 meer als in 1896. Geheel afbetaald werden in den loop van dit jaar 348 boekjes, tegen 309 in 1896. Het Kapitaal der Stuivers-Spaarbank bedroeg op 31 December 1897 ƒ27250.77. Het Reservefonds bedraagt op 31 De cember 1897 1106.34" en is dus voor uitgegaan met ƒ67.281. De zittingen hadden geregeld plaals des Dinsdags middags van 121 uur in den Doelen, Donderdags-avonds van 89 en des Zaterdags-avonds van 8—9 j uur in het Vischhuisje. Het Bestuur bestaat uit de Heeren: A. van der Voort Azn., Voorzitter, W. D. Nolting, Onder-VoorzitterH. J. Bronkhorst, PenningmeesterA. C. de Koek, SecretarisG. van Cittert Pzn., G. van Egmond, G. J. Droste, F. C. Hos, P. van Thiel, J. C. Graue, C. A. Honing, Vt. Kersten, H. J. Otto, J. Geldorp, O. J. M. de Wilde, A. van derTogt, P. D. Huidekoper, H. J. van Egmond, W. G. Keur, Mr. C. Joh. Prins, J. C. Cramer Jr., S. C. J. Bertram, G. F. Snijders, P. Bruijn Pz., B. E. C. Seignette, G. J. Heenk, J. Drost, J. Sipkens, D. F' Suerhofl, J. M. Stap, W. v. d. Velde. H. F. Maks, B. Stoutjesdijk, P. J. C. v. Toornenburgh, H. N. Mul, Mr. F. A. Bijvoet, Mr. P. du Rieu. Allen volgens het Reglement leden van de Afdeeling Haarlem e. o. van den Volksbond. Het Haarlemsch a Capella Koor, onder directie van den Heer E. F. Bruynsteen, zal op Vrijdag 25 Februari in de Janskerk alhier, eene uitvoering geven. Uitgevoerd zal worden de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach. Solisten zijn: Mevr. V. B. fAlt), Mevr. C. S. (Sopraan), de Heeren F. H. van Duinen (Bas), Joh. Soutendijk (Bas), en Carl. Phlippeau (Tenor). Begeleiding de Heer Henk van Breemen en Heeren Dilletanten. Door den burgemeester werd in het eind van het vorige jaar de ver gunning ingetrokken, verleend aan café houders om na 1 Januari j.l. hun cafés langer open te hebben dan 's avonds 11 uur. Aan sommigen werd die ver gunning dadelijk weder verleend, doch nu hebben zij, die geen vergunning kregen, zich tot den Raad gewend met verzoek artikel 107 der politieverordening zoodanig te wijzigen, dat alleen strafbaar zal zijn de houder van een café die na 12 uur 's avonds nog gasten in zijn café heeft. Nu is dit reeds strafbaar na 11 uur. Allerlei berichten kan men lezen omtrent den inhoud van het rapport der gascommissie, dat blijkens mede- deeling van den Voorzitter in den ge meenteraad van Woensdag bij B.en W. is ingekomen. Het spreekt van zelf, dat de juistheid der gegevens behoort in twijfel getrokken te worden, tot het stuk openbaar gemaakt is, d. i. tot het den raadsleden jn druk is toegezonden en de pers de vrijheid heeft verkregen het publiek te maken. Iedereen weet, dat van de bals der Heeren Martin nooit kan worden gezegd: „Er is niets nieuws onder de zon." Ook begrijpt ieder rechtgeaard Haarlemsch vader en moeder, hoe ont zettend veel moeite en hoofdbrekens en geduld het dien heeren moet hebben gekost om hun dartele telgen datgene te leeren, waarmee ze als moderne Terpsichore's het ouderhart verheugen. Van een en ander waren wij Zater dagavond getuige en bewonderden voor de zooveelste maal de vindingrijkheid der heeren Martin, die hunne inter mezzi steeds zoo gloednieuw en frisch weten te houden, dat men gerust kan vragen: „mensch, mensch, waar halen ze 't vandaan Er waren Zaterdagavond drie van die verrassingen, waarvan wij zagen: één rollend en én varend, n.l. een op de fiets en een op de zilte baren, in het wiegelend bootje. Beide verwekten een stormachtig applaus, en verdienden dit ten volle, én door de mooie vinding, én door de keurige uitvoering. Het kinderbal was «verschrikkelijk leuk" en het groote dito „zeer geani meerd," en duurde tot vijf uur in den morgen. Naar wij vernemen is door de firma Aukes Co. fabrikanten van LimonadesGazeuse en minerale wateren, aan den gemeenteraad alhier vergunning gevraagd om met het oog op het fees telijk aanzien dat onze stad b(j gelegen heid der a.s. Inhuldigingsfeesten zal hebben, dit te bevorderen door gedurende dit feestjaar alle gaslantaarns in de ge meente met transparantpapier in de nationale kleuren te versieren. Omstreeks half Maart zal alhier een nationale schietwedstrijd gehouden worden op buks- en cylindergeweer, uitgeschreven door de Schietvereeniging „Generaal Van Merlen" en door de afdeeling van deu Bond van Oud-Onder officieren, bij gelegenheid van het 5- en 10 jarig bestaan dier vereenigingen. Het programma kondigt een corps en personeele wedstrijd aan, in afdeelin- gen gesplitst voor militairen, schutters en weerbaarheids-vereenigingen, bene vens een vrije-baan en record-wedstrijd, voor alle deelnemers opengesteld, met uitzondering van de uitschrijvende vereenigingen. Een aantal kostbare prijzen, benevens medailles, zijn reeds door belangstellen den en eenige vereenigingen toegezegd. In het afgeloopen jaar is in de „bruidenbus" op het Raadhuis ontvangen eene som van f 374.17. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingIk ERR VERSOS At FINS'. Van 1 Nov. tot 14 Febr. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 een voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor cosiuumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 12 voor werkvrouw. 2 voor waschvrouw. 5 voor naaister. 12 voor los werkman. 1 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 2 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 11 voor loopwerk. 2 voor schilder. Bij de aanmelding moet een getuigschrift vaa goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 14 Febr.. zijn de volgende per sonen geplaatst: 1 voor strijkster. 6 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 1 voor naai&ter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 14 Februari 1898 Boter. Aangev. 74, verk. 74K. G. L. pr. ƒ1.40 H. pr. ƒ1.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 32 verk. 32 stuks. L. pr. f 8.H. pr. /II,p. stuk. Schrammen. Aangev. 59 verk. 59 stuks. L. pr. 13.— H pr. ƒ15.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 31 H.L. verkocht 31 H.L. L. pr. 1.90. H. pr. 3.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 47 verk. 26 H. L. L. pr. ƒ5.—. H. pr. 8.— p. H. L. Peren. Aangev. 21 verkocht 14 H. L. L. pr. ƒ3.— H. pr. ƒ4.— p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 14 Februari 1898. Witte tarwe v 7.75 f 8. Rogge Haver Gerst Duivenhoonen Paardenbooncn 5.— 3.30. 4.87® 3.20 4.75 6.25 5.60 5.70. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 Febr. 1898 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. FantaisieA. Hesse. 2Adagio uit de 5e SymphonieBeethoven. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. 4. Marche funèbre.Chopin. 5. Aria: MondnachtSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2