HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 27 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 2 April Mstf. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet ■p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. Abonderlljke nommerg 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1-5 regels i 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag-; en Vrijdagavond. Advertentim worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eerste Kamer. In eene Maandag 1.1. gehouden avond zitting zjjn twee nieuw benoemde leden toegelaten, nadat hunne geloofsbrieven in orde waren bevonden. Er werd kennisgeving gedaan van de ingekomen stukken, en afdeelingen ge vormd. De afdeelingen hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen houdende bepalingen tot wering van schadelijke dieren en plantenziekten, tot naturalizatieën, en tot goedkeuring van de overeenkomst met België, betref fende overneming van spoorwegen: de heeren Sassen, Godin de Beaufort, Neb- bens Sterling, van Heek en de Jongen voor de wetsontwerpen: tot bekrachti ging van provinciale heffingen in Fries land, tot afkoop van de gemeente Rotterdam van het recht van opstal op oeverland, tot verkoop van spoorweggrond te s' Bosch, tot verstrekking van rente loos voorschot ten behoeve van den stoomtramweg NijkerkEede, en tot nadere voorziening omtrent de werking der Boterwet de heeren Bergsma, van Swinderen, Laan, Boneval Faure en Fennema. Volgens het Handelsblad \&n Antwerpen is in België de proefneming tot afschaf fing der eerste klas rijtuigen bij de spoorwegen volkomen mislukt. Het be stuur ziet er van at deze hervorming in te voeren. Naar aanleiding van het spoorwegon geluk in Zuid Frankrijk wordt ir, de iFigaro» het denkbeeld geopperd, eiken trein vergezeld te doen gaan van een breed rijwiel, met vier raderen die op de spoorstaven loopen en voorzien zijn van duidelijke signalen en roepers. Daar mee zou bij een ongeluk of als een trein gedwongen stil staat, met groote snelheid een aankomende trein kunnen worden gewaarschuwd of hulp uit een nabijge legen station worden gehaald. Zonderling komt het verzoek voor, door de Amerikaansche Regeering tot de Spaansche gericht, om het wrak der Maine door middel van dynamiet te mo gen doen opruimen. De Spaansche Re geering, aan wie het wezen zou hiertoe het initiatief te nemen, heeft dan ook geweigerd, want dan was zij alle be wijsmiddel kwijt, en hare duikers zijn eenstemmig in hun getuigenis dat de oorzaak niet van buiten kan gekomen zijn. Men schijnt overigens te Madrid zich in deze veel voor te stellen van een scheidsgericht. Het begint er naar te gelijken, dat de vrede tusschen Spanje en de Vereenig- de Staten zal bewaard blijven omdat Amerika, verbonden met de Cubaansche opstandelingen, zal blijken niet te zijn opgewassen tegen de werkelijk sterke Spaansche troepen. In de Yankee-kranten doet op het oogenblik een verhaal de ronde, dat niet onopgemerkt mag voorbijgaan, omdat het veel leerrijks bevat. Een man te Chicago geloofde in de reclame, een andere man, eigenaar van een winkel, die weinig aftrek had, ge loofde er niet in. De eerste man ging nu met den winkelier een weddenschap aan, dat deze zijn jaarlijksch inkomen onmogelijk door adverteeren zou kunnen kwijt raken. De arme winkelier ging op de zaak in, en hoopte dan ten minste door middel van wedden iets te verdie nen, als 't met den winkel toch niet lukken wilde. Hij begon te adverteeren, maar helaas! de inkomsten begonnen onrustbarend te stijgen. Hij adverteerde nu op grooter schaal, en besteedde er betrekkelijk groote sommen aan, maar het geluk was niet met hem. Zijn inkomsten vertien voudigden zich en niet lang daarna was hij rijk, en moest hij de weddenschap betalen. In de deutsche Athleten-Zeitung leest men het volgende: „Te München woont een dienstman (pakjesdrager), Johan Keszler genaamd, geboren te Detter in Unterfranken, 48 jaar oud, van middelmatige groote en niet flink van postuur, die in het eten zulke zware toeren verricht dat iedere niet-Münchenaar bij het vernemen van 's mans records ongeloovig het hoofd schudt. Wij zullen uit den grooten voorraad „records" van dezen veelvraat er slechts een paar opsommen en mer ken daarbij op, dat deze haar ontstaan danken aan weddenschappen, die ten laatste zulke vormen aannamen, dat de Münchener politie zich genoodzaakt zag, den pakjesdrager de deelname aan der gelijke eetwedstrijden te verbieden. De maag van den man is nu reeds, dus bij zijn leven, aan het panopticum te München verkocht, waar zij eenmaal een groote attractie der bezoekers zal zijn. Men zal dit dadelijk erkennen, als men onderstaand lijstje van 's mans groote daden raadpleegt. In 1 uur 55 minuten at hij in een restaurant 80 worsten (Weiszwürste), welk record hij in het restaurant van Hans Bech zonder weddenschap op 100 denkt te brengen. In 57 minuten verslond hij 52 lever worstjes; in 2Vs uur 3 gebraden ganzen (19 pond)in 2 uur 52 hardgekookte eieren zonder zout of peper; in 2 uur 25 pond harde kaas; in 2 uur 3 pond hooi; in 31 dagen een os van 500kilo (de termijn was bij weddenschap op 42 dagen gesteld)in 2 uren en 20 minuten 3 pond ijzer van een kachelpijp, fijn ge vijld en met bier ingenomen. De beroemde Engelsche staatsman Gladstone is lijdende. Zijne vrienden maken zich zeer ongerust betreffende den ouden man. De geneesheeren houden menigvuldige consulten. Naar men zich zal herinneren, werd indertijd gezegd, dat in zake Dreyfus het licht uit Londen zou komen. En voor de tweede maal voorspelt de Londensche Daily Chronicle thans de openbaarma king binnen zeer korten termijn van allerbelangrijkste stukken in deze. Het zouden zijn brieven of liever stukken van de hand van Esterhazy, door hem aan den Duitschen Militairen attaché Yon Schwarzkoppen geschreven. En verder zouden het zijn twee brieven, geteekend door Generaals, die in het Zola-proces een rol hebben gespeeld. Een dame uit de hoogste Londensche kringen bevond zich in oogenblikkelijke geldverlegenheid. Zij trachttedaaromeen kostbare rivière van diamanten te be- leenen bjj een der eerste juweliers. Hoe verbaasd stond evenwel deze, toen hij moest constateeren, dat de steenen valsch warende dame zelf was niet minder verbaasd, doch de juwelier hield zjjn meening vol, ofschoon de dame nog be weerde, dat zij het sieraad nog onlangs had gedragen en dus aan een verval- sching niet te denken viel. Eenige dagen later kreeg de juwelier wederom een dergelijk bezoek van een jonge dame, die met een rivière kwam welke sprekend op de eerste ge leek ditmaal waren de steenen echt De juwelier gaf aan de jonge dame een bewijs van ontvangst en verklaarde zich bereid de zaak te regelen, en dat hij den volgenden dag de juiste waarde van het kleinood zou mededeelen. De juwelier begaf zich nu onmiddellijk naar de moeder en nu kwam de waarheid aan het licht. De dochter bekende, dat zij met haar minnaar over de 100.000 gulden schuld had gemaakt en om nu aan geld te komen had men het kost bare stuk gestolen en er een nagemaakt stuk voor in de plaats gelegd, hetwelk men in het geheim had laten vervaar digen. In Zuid-Amerika, aan de bronnen der Rio Negro, die een bijrivier is van de Amazone-rivier, maar ook in verbinding staat met het stroomgebied der Orinoco, is een nieuw dwergvolk ontdekt. De mannen van dit volk z(jn hoogstens vier voet acht duim groot, de vrouwen zijn nog kleiner. Zij moeten erg leelijk zijn, omdat hun bovenlichaam, zoowel aan de rug- als aan de buikzijde sterk is uitge groeid, en rust op een paar beenen, dun als ooievaarsstelten. Hun huidskleur is geel, dat tot het roode overhelt, terwijl ook de kleur van hun haar wijst op ver wantschap met de Indianen. Hun vader land ligt nog op Venezuelaansch gebied; en men heeft het vermoeden uitgespro ken, dat in het nog geheel onbekende gebied aan de grens tusschen Venezuela en Brazilië zich nog meer dwergvolken ophouden. Een zeven-jarige schoolknaap te IJsel- muiden, met eenige kinderen des mid dags bij de school gebleven en spelende, kreeg in eens den inval zich op te hangen. De grap ging echter te ver, want eenigen tijd later vond men hem wer kelijk in het schoolportaal aan den kapstok hangen. Onmiddellijk werd het hoofd der school geroepen en zoo vlug mogelijk de knaap losgemaakt, doch deze gaf geen teeken van leven meer. Een geneesheer van daar en een uit Kampen werden ontboden, deze zagen, doch eerst na geruimen tijd, hunne moeite met goeden uitslag bekroond. Het bewustzijn keerde terug, en men hoopt den knaap in het leven te behouden. Te Amsterdam heeft zich gevormd eene Commissie van Bijstand der Ne- derlandsche Opera, directie C. van der Linden. Voor het volgende seizoen achtte men een kapitaal van vijf- en twintig duizend gulden bepaald noodig. De Commissie besloot pogingen aan te wen den om dit kapitaal bjj een te brengen in aandeelen van vijf- en twintig gulden en veelvouden ervan. De Commissie sprak haar hoop uit dat genoemd kapitaal geplaatst zou worden. Een manufacturier te Doetinchen adverteerde eene opruiming van borst rokken en onderbroeken, met de bijvoe ging dat hij ze niet zou étaleeren met het oog op de goede zeden. De manufacturier is öf een grappen maker, óf iets anders waarvoor wij op dit oogenblik geen woord kunnen vinden. Een vorbod op het uitstallen van kleedingstukken komt niet in de Doe- tinchemsche politieverordening voor. Aan de feestcommissie voor de Kroningsfeesten te Haarlemmermeer, is door den Raad der gemeente toege zegd, eene subsidie uit de gemeentekas van 1600 gulden, waarvan 1200 gulden te bestemmen voor schoolfeesten. HAARLEM 1 April 1898. Als voorlaatste voorstelling van het abonnement gaf het Nederl. Tooneel Woensdagavond De Candidatuur Van Bommel, blijspel in drie bedrijven, van een schrijver onder den schuilnaam Dr. Juris. Een goede roep was 't stuk vooraf gegaan en dit is mogelijk de oorzaak der toevoeging, dat het „op verzoek" werd opgevoerd, en dat de schouwburg stampvol was. Op alle rangen dicht bezet, geen plaatsje ledig bijna. Trouwens, een goed, oorspronkelijk blijspel door de élite onzer artisten te hooren opvoeren heeft aanspraak op belangstelling, 't is een événement. De Candidatuur Van Bommel verdient ten volle, dat er de loftrompet over gestoken wordt. Het is een geestig stuk, opgebouwd uit de pittige dialogen van alleraardigst geteekende karakters, en de taal is uitstekend verzorgd. Actie zit er uit den aard der zaak weinig in, en wanneer wjj verklaren, dat de aandacht van 'tovertalrijk publiek den ganschen avond geen onderdeel van een graad zelfs, daalde, dan zal men lichtelijk begrijpen, dat de gesprekken los en prettig, en vóóral geestig en daardoor boeiend waren. De uitbeelding van den zeer met zich zelf ingenomen, dommen, pedanten, kleinzieligen Mr. van Bommel was op gedragen aan den Heer Schulze, die zich van die taak uitnemend kweet. Hij vertoonde een kostelijk type van den bourgeois satisfait, die zich mocht ver heugen in 't bezit van bovengenoemde eigenschappen. Mevr. Chr. Poolman, was een ondeu gend mevrouwtje van Bommel, die erg lief den baas speelde, heel sympathiek was en op de guitigste manier hare vrouwelijke listen om manlief heen- strikte. De overige artisten, waaronder voorna melijk de H.H. Schoonhoven als Ds.Lnn- gelaan, Clous als Mr. Augustus Valerius en Wensma als huisknecht, gaven zeer

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1