voldoend, hoogst beschaafd spel; men kan 't niet beter wenschen. Ook den heer Chrispijn voor de voortreffelijke regie een woord van hulde. Herhaalde malen daverde er applaus en klonk een heldere lach en toen de menschen ten laatste op 't tooneel zoo vroolijk deden, toen de serenade buiten schetterde en fanfaarde en hoe- raade, toen iedereen speechte, en Mr. Augustus Valerius heel Veenenburg in z'n hart kreeg, werkte de vreugd aan stekelijk, en hoogelijk aangedaan met goeden luim ging men huiswaarts. Hetgeen zeer aanbevelenswaardig is 1 Dinsdagavond 5 April geeft het Kwartet Robert zijne laatste séance in dit seizoen. En om de belangrijkheid van deze kwartetavonden in het alge meen, èn met het oog op één nummer van het programma in het bijzonder, mag op de uitvoering de aandacht wor den gevestigd. Op het programma komt voor het kwartet cis moll van Beethoven, eene der grootste scheppingen van den mees ter, dat voor zooverre wij weten, nog nooit hier ter stede ten gehoore is ge bracht. De bekende biograaf Von Wasielewsky zegt in zijne levensbeschrijving van Beethoven o. a. het volgende van dit Opus. Oppervlakkig beschouwd onderscheidt zich het cis moll kwartet van de overige kwartetten van Beethoven hierdoor, dat het uit twee hoofdsatzen bestaat. De eerste bevat 4, de tweede 3, door de nummers 17 aangeduide onder- deelen. Deze indeeling maakt op 't eerste gezicht een vreemden indruk, maar bij nadere beschouwing blijkt het evenwel dat het werk in hoofdzaak den sonaten- vorm tot grondslag heeft. Het werk draagt het karakter van een cyklus. De inleiding van het cis moll kwartet zou men kunnen vergelijken bij den overgang van het nachtelijk duister tot het morgenrood. De stemming aanvankelijk eene zeer sombere, wordt langzamerhand opgewek ter en hartstochtelijker. Eindelijk komt kalmte, en droomerig sterven de klanken in bis dur weg. Het nachtelijk duister is verdwenen en, zooals het morgenrood het aanbreken van den dag verraadt, zoo verkondigt de Allegrosats (D dur 4) de wederkeerende blijmoedigheid. Dit innig gevoelde, grootsche lijnen be schrijvende stuk muziek verheft zich tot eene buitengewone uitdrukking. In het hierbij aansluitende, slechts uit 11 maten bestaande, satzje voeren de vier instrumenten als 't ware eene sa menspraak. Wat zij elkander te zeggen hebben, vernemen we uit het liefelijke Andante molto cantabile (N°. 4). Het met breede, populaire melodieën doorvlochten Presto is vervuld van liefe- lijken, naïven humor. Het is als fonke lende dauwdruppen. Deze satz geeft ons eene van die zonnige stemmingen, die Beethoven in zijne laatste levensjaren niet veel beschoren waren en slechts te spoedig achter donkere wolken verdwe nen. Zoo ook hier. Plotseling worden we opgeschrikt en in N° 6 hooren we de smartelijkste klachten. In de Finale N° 7 breekt de smart zich baan met duivelsch geweld. Wel klinkt het tus- schenmotief als berusting in deze heftige ontboezeming van leed en smarte, doch vergeefs; zooals ook in andere werken heeft de groote meester in de 2de afdee- ling de grootste contrasten tegenover elkander gesteld en daarmede eene af spiegeling van zijn eigen gemoedstoe stand gegeven. De heer Chr. Kriens bood giste renavond de inteekenaren op zijn Zondag middagconcerten een alleraardigste en tevens goed geslaagde soirée aan. Zijn beide jongens Marthinus en Christiaan, leerlingen der Haagsche muziekschool lieten zich daarbij als piano- en viool solisten hooren. In goeden zin bewezen zjj, dat de appel niet ver van den stam valt en de muzikaliteit des vaders ook het deel is dezer jongelieden. Do eerste speelde een Concertstücle van Weber, de laatste Deuxicme Morcau de Violen van Vieuxtemps en een Romance van eigen compostitie. Zonder in bijzonderheden te treden mogen wij den heer Kriens met het succes der jongelui gelukwenschen. In menig onderdeel der voordrachten tra den de resultaten van ernstige studie in het voordeeligst licht. De verwach ting werd er door gevestigd, dat de zonen des heeren Kriens zich zullen ontwikkelen tot deugdelijke artisten. Het orkest opende het concert met de Italiaanscke Symphonie van Mendels sohn. De uitvoering werd met de groot ste belangstelling aangehoord. Een Adagio melodie van Rich. Wagner - - voor klarinet-solo, op deli cate wijze door den heer Kriens zeiven voorgedragen, volmaakte de aangename afwisseling, waardoor zich deze soirée mede onderscheidde. De Liedertafel „Haarlem's Zang genot," opgericht 12 Augustus 1868, Directeur: N. H. Andriessen houdteenen Nationalen Zangwedstrijd voor Mannen koren, op Zaterdag en Zondag 19 en 20 November 1898 in de Concertzaal der „Sociëteit Vereeniging" ter gelegenheid van het 30 jarig bestaan der Liedertafel. Het programma is vastgesteld als volgt 3e Afdeeling, Zaterdag 19 November ('s avonds), voor Vereenigingen, die nog geen prijs behaalden. Ie Prijsverguld Zilveren Medaille en premie ;"50. 2e Prijs: verguld Zilveren Medaille en premie 25,—, 3e Prijsverguld Zilve ren Medaille. 2e Afdeeling, Zondag 20 November ('s middags), voor bekroonde Vereenigin gen, die nimmer een len of Eereprjjs hebben behaald. Ie Prijs: verguld Zil veren Medaille en premie ƒ100.2e Prijsverguld Zilveren Medaille ƒ50. 3e Prijs: verguld Zilveren Medaille en premie ƒ25. Ie Afdeeling, Zondag 20 November ('s avonds), voor Vereenigingen, die reeds een len of Eereprijs hebben be haald. Ie Prijs: Gouden Medaille en premie 200.2e Prijsverguld Zil veren Medaille en premie ƒ100.3e Prjjs: verguld Zilveren Medaille en premie 50. Eere wedstrijd tusschen de Vereeni gingen, die in de verschill. Afdeelingen den len Prijs behaalden. Prijs: een Zilveren Lauwerkrans. Aan elke bekroonde Vereeniging zal een Diploma worden uitgereikt, bene vens een voor haren Directeur. Vereenigingen, die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen, zijn gehouden van haar voornemen schriftelijk, vóór den lsten Augustus 1898 kennis te geven aan den Secretaris der feestgevende Liedertafel, den Heer W. F. Bremer Jr., Kruisweg 47 alhier, alwaar tevens voor belanghebbenden exemplaren van het Programma en reglement verkrijgbaar zijn, met vermelding der Afdeeling, in welke zij wenschen mede te dingen. Aan het vaccinatiebureau werden in 1897 voor de eerste maal geënt 1307 kinderen en gerevaccineerd 48 personen. Per kind ontwikkelden zich 8, 9 pokken. Het bevolkingscijfer op 31 Dec. 97, in aanmerking nemende, was het aan tal vaccinaties procents gewijze, 2,07. Dit cijfer schommelde in de jaren van 1891 tot heden tusschen 2 en 2,30. Er werden verzonden 1114 buisjes met glycerine-lymphe naar verschillende provinciën van het Rijk, waaronder 227 buisjes aan Haarlemsche geneeskundigen verstrekt werden. Aan verschillende garnizoens-plaatsen met name Amsterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Leiden en Assen werd, op aanvraag van den Chef van den ge neeskundigen dienst, eene ruime hoe veelheid lymphe verstrekt, ter inenting van manschappen en kinderen. In het bestuur van het vaccinatie bureau kwam geene verandering. De geneeskundige dienst aan het bureau werd waargenomen door de Heeren H. van den Berg Arts, als di recteur en de Heeren Dr. H. L. van Linden van den Heuvel en Dr. H. Prins Visser als vaccinateurs. Op de heden gehouden Paarden markt waren aangevoerd 82 paarden; prijs50 tot 20. Behalve enkele van gekruist-, meest alle paarden van inlandsch ras. Handel matig. Het jaarlijksche examen voor de jongelieden, welke met 1 Mei a.s. de openbare scholen zullen verlaten, zal plaats hebben op a. s. Maandag 4 April wat het schriftelijk gedeelte betreft en op Dinsdag 5 April voor het mondelinge gedeelte. In afwijking van vroeger zal het schriftelijk en mondeling werk over de beide dagen worden verdeeld. In verband met dit onderzoek worden door de Commissie van toezicht op het lager onderwijs diploma's uitgereikt, waarvan de leerlingen bij het zoeken naar een betrekking veel voordeel kun nen hebben. Voorzien van bedoeld diploma kan men zonder nader examen toegang ver- krjjgen tot de Ambachtsschool en de Herhalingsschool. Gewenscht ware het, dat nog meer dan dit tot nu toe het geval is, door werkgevers naar het diploma gevraagd werd. Bij de gisteren door B en W ge houden verpachting, is de kiosk No 1 aan het einde van de Dreef gegund aan W. Warmerdam voor ƒ115 en de kiosk No 3 staande westwaarts van de buitensocie- teit aan J. Parson voor 87.50. In de maand MaaH j.l. is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 133 personen tegen betaling en door 334 personen zonder betaling. Op de groote zaal van het stedelijk Museum (Raadhuis) zjjn ten toon gesteld afbeeldingen uit den atlas, van het merkwaardigste dat te zien was of nog is langs den Heeren weg van de Manpads laan tot Haarlem, Aerdenhouts- en Vo- gelenzangsche lanen, te Zandvoort en in de Elswoudslaan. Men vindt er o.a. gezichten van of op de buitenplaatsen, Ipenrode, Berckenrode, Oud-Berckenrode, Bosch en Hoven, Vre- denhof, Eindenhout, Bosch en Vaart, Spruitenbosch, Boekenrode, Leiduin, Woestduin, Bentveld, Sandenhoef, Els- woud. Verder Zandvoort, gestrande schepen, walvisschen aangedreven op de kust, en veel anders bezienswaardigs. Dageljjks is het Museum geopend en Zondags is de toegang vrjj. Uit de rekening van de heeren J. Schouten, G. Petri, C. J. Gonnet en J. Koolhoven, directeuren van de Haarlem sche Begrafenissocieteit over 1897, welke inrichting in dat jaar een halve eeuw heeft bestaan, is gebleken dat van 3759 leden aan contributie is ontvangen ƒ8681.95 en het totaal der ontvangsten en uitgaven was 13460.59. Uitgekeerd is voor 55 overledenen ƒ5028 65 en voor 37 kinderen van leden ƒ353.65. Op het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem zullen aanstaanden Zondag nog tentoongesteld zijn de re producties der teekeningen van Daniël Marst. Sedert 1.1. Maandag 28 Maart wordt in deze gemeente vermist, Jan Hoesbergen, oud 18 jaren, winkelbe diende, die in den morgen van dien dag de woning zijner ouders heeft verlaten en sedert niets meer van zich heeft doen hooren. Men vermoedt dat hem een onge luk is overkomen. Zijn signalement is lengte plus minus 1.60 meter, voorhoofd breed maar laag, donker bruin hoofdhaar, donkere wenkbrauwen, donker grijze oogen, dikke licht gebogen neus, mond gewoon, dunne lippen, handen gaaf en wit, kin gewoon, groote ooren, aange zicht schraal en bleek van kleur, tenger postuur, doch breed in de schouders, gekleed in zwart cheviot colbert, donker gr ij ze broek en vest van dezelfde stof, witte staande boord met omgeslagen punten, paarse das met daspeld voor stellende een vlieg, bruin gespikkelde pet met donkere streep, klep van de zelfde stof en bottines gedeeltelijk ge regen. Merkbare teekenen een krab op het voorhoofd, trekt met het linkerbeen waartoe hij bij zich draagt een licht bruine stok met zwart hoornen knop. De Commissaris van politie te Haar lem verzoekt de opsporing van den ver miste en bij ontdekking draadbericht. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 Maart. J. Buip en W. J. v. d. Geer. S. Warnar en A. P. H. Boogaard. A. Ploeg en M. Fiege. J. Spruit enJ.Bar- nas. J. B. Tops en A. Wijkhuizen. 31 Maart. R. C. H. Prager en C. M. E. Buijs. J. de Nobel en E. London. GETROUWD. 24 Maart. L. Hrgeweg en D. J, C. L-- ling. J. B. W. v. d. Miesen en J. W. Ten Boom. 30 Maart. E. de Haan en E. Rozeboom. D. Smit en H. C. E. I. de Paauw. P. N. Joor en H. G. Swenne. J. van 't Erve en M. Ruijs. J. H. Mic- gielse en H- Casse. GEBOORTEN. 23 Maart. J. M. Mulder geb. v. d. Meer d. 24 Maart. T. Wilkes geb. Verschoor z. E v. Eijk geb. v. d. Akker d. M. C. E. Eman geb. v. d. Eerden d. M. C. Diets geb. Ransijn 2d J. E. v d. Heijde geb. Elsinga d 25 Mnart. J. B. Hensen geb. te Kief e z J E. Pieters geb. Faulhaber z. C. A. Verboeven geb Duiiff d. M. M. v Hnoiidonk geb. Lammerse z. M. J. v. Bockkooven g'b. Belterman z. G H. Soe<ens geb. Derksen z D. C. Bronkhor.-t geb. Moolevliet d. 26 Maart. J. Aukes geb. Bobeldijk z. A M. Koele- meijer geb. v. d. Erf'd. J. Merlens geb. Rikkers z. M. C. Pieters geb. v Andel z. M. B. A Slar geb. Lijdsman d. C. M Korzelius geb Homburg z S. C. v. Eede geb. v. Neden d j. Wempegeb. de Greef z. 11. H. C. F. Eiedeldv geb Rappel d 27 Maart. M. M Glas geb. Lange 4. A. Potré geb. Apetz d. N. Koning geb. Wiggelaar z. E. Kedde geb Oost indiër z M. Loogman geb. Bergman z. WE Hoenderdos geb. v. Beaumont z. M. J. de Vis geb. v d Kroft z. 28 Maart. R. K. Kuverer geb Bottema z. J. Govaert« geb. Burgrrs d. 11. M. v Opzeeland geb. Bomme-s d. K. Timmer geb. Brruwer 4- G. A. C. v. Ginkel geb. Gosler z. J. Rocdenberg geb ReniÏDk d.29 Maart. A. C. Ver-fdt geb. Besier z. M. C v. Norden geb v. Straalen d. A. v. Dijk geb. Tesselaard.W. Drost geb. Guijt z 30 Maart. H. G. C. Aartsen geb. Puist z.- M E Thijs geb Cruijce z. A. Sibrijns geb de Boer d 31 Ma rt. G Stam geb. Kaper z. C W. H. v. Djkkum geb. de Boer z. OVERLEDEN 23 Maart. A Overtoom geb. Glas 36 j., v. Berckheijdestr. M. Kempen geb Haas 70 j., Klerksieeg. 24 Maart,. A. J. Muijlaert 69 j., Barteljorisstr. C. M. Wevelius2 i. d Rozenprieelstr. C. Koning 20 j., KI. Heiligl. J. v. d Pol 72 jv. Marums'r. 25 Maart. A. A. Timmers 3 m. z Heeren singel. H. B. W. Huijsmans 6 j. z.. L. Wjjngaardstr. N. J. Swart 6 j. z., Kam- pcrsiugel. 27 Maart. D. Beilschmidt 2 m. z., Oostvest. H. B.v d. Lageweg geb. Zielstra 64 j. L. Raamstr. 28 Maart. C. J. v. Veggelen 59 j., L Hee-cnstr. 30 Maart G. Battels 23 j., Kerkbofstr. N. Heijboer 49 j„ Doelstraat. J. A v. d. Botch 12 m. z., Molensteeg. M. C. v. d. Anker 74 j., Hagestraat. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van Maart 1898, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. H. W. Steckmanu, A. A. Kuijper en J. W. H. Westerman, alien Amsterdam; 1) J. Baas, Be verwijk; Mevr. Tennissen en Mej J. Knikkes, beid-u 's-GravenhageN, Kuper, F. Bali en W. Rooijers, allen Haarlem; Mevr. v. Leijden, Krom menie; C. J. Doncker, A. W. Verhagen, Jaca. de Bakker, W. v. Dorpel en M. Post, allen Rotterdam; Mevr. Drost, Sandpoort; Mej. D Stipp, Utrecht Hubertus Herben? J. D. Trabei? Briefkaarten. W. de Jong. Mej. H. Huisman, J. Vermeulen en D. Graftdijk, allen Amsterdam; B. Leminde, Asren; Mej. W. Verhoeff, 'a-GravenbageC. v. Hemert, Rotterdam. Buitenland. W. Dictna, Batavia; A. Luter, Bern; A. de Vries, Duitsch'andSir. J. Smit, Ëailsfield; Directeur Union Internationale, Londonv. d. Hoop, T.urenco Marguez; E. Volmer, Miinater; G. v. d. Hoop Znid-Afrika. Voorwerpengedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een schrobzaag. Een wollen hand schoen. Een etui met rozenkrans. Een lap zink. Een medaille. Een duif. Een bril. Een R. K. kerk boekje. Een vrouwenzak. Een vest, met 2 pakjes en draagbanden. Eenige vijlen en plaatijzer. Eenpa- rapluie. Een oorbel. Een broche. Een hondje. Een doos visitekaar tjes. Een zilveren haarspeld. Een zilveren armband. Eenigesleutels. Achtergelaten in de wagens der H. T. M. Een paar handschoenen. KAASMARKT van 30 Maart 1898. Verkocht 6 stapels, uitmakende 598 Kazen, wegende 1200 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen 23. VEEMARKT 30 Maart 1898. AangevoerdPrjjs 1 Koe 150 214 N. Kalveren 8.— 5. 26 Schapen 24.14.— ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 5 April 1898, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Choral fan taisieLux. 3. Fantaiaie No. 2Fr. Kiel. 4. ConsolationFr. Liszt. 5. Aria nit de MessiasHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2