Vrijdag en Zaterdag bleven de tele grammen uit Amerika krijgszuchtig ge stemd. Dat president Mac Kinley die de inmenging van Europa heeft afgewezen zal hiertoe wel medewerken. Men gelooft, dat Spanje alles wil doen om tijd te winnen, maar dat het op een gegeven oogenblik alle eischen of voorstellen van Amerika zal afwijzen. De Amerikaansche gezant zou zijn aangeschreven, dat hij kan vertrekken zoodra het hem goed dunkt en er werd bericht, dat dit Zater dag zou plaats hebben. Paaschmaandag hield men voor den beslissenden dag. Inmiddels neemt in Spanje de geestdrift nog steeds toe. Valencia heeft tien booten van 500 ton aangeboden, die als kapers dienst kunnen doente Saragossa svordt in den Koninklijken Schouwburg een voorstelling gegeven, waarvoor de loges voor 1000 peseta's verkocht werdende provinciale vertegenwoordiging van Leon heeft 250 000 peseta's uitgetrokken voor het oorlogsfondsSoria bereidt een aan tal tooneelvoorstellingen, concerten en stierengevechten voor; te Malaga staat de bisschop aan het hoofd eener patrioti- sche beweging en de jongelingen der bes te families der stad nemen dienst. Te Burgos ondersteunde de gansche pers een nationale inschrijvingte Valla- dolid heeft kardinaal Cascajares een toespraak gericht tot het volk, om het op te wekken tot het bijwonen in de cathedraal van een door hem te houden preek; Ferrol biedt 250000peseta's aan, wanneer de oorlog mocht uitbreken, terwijl de stad Trujillo de uitgaven wil bestrijden voor den aankoop van drie kanonnen en bovendien heeft deregee ring nog allerlei aanbiedingen ontvan gen, welke spreken van een bijzonder opgewekt vaderlandslievend streven. Inmiddels heeft Spanje Zaterdag wa penstilstand op Cuba toegestaan, niet om te voldoen aan den eisch van Ame rika, maar tengevolge van het verzoek der mogendheden. Amerika zal nu ge bonden zijn zijne oorlogsvaartuigen uit de Cubaansche wateren terug te nemen, en zich van eiken zedelij ken of stoffelijken steun aan de opstandelingen onthouden voor het geval de krijg later wordt voortgezet. Terwijl alzoo deze kwestie voorloopig geschikt is, blijven nog vele vragen onbeantwoord. In de eerste plaats of Amerika zal genoegen nemen met de voorwaarde betreffende het terugnemen der schepen en dan omtrent den duur van den wapenstilstand. Vervolgens of het aangenomen arbiterschap van den paus doorgaat en welke moeielijkheden de paus zal hebben met eene pauselijke uitspraak van voor vier eeuwen, waarbij Amerika, Cuba inbegrepen, toegekend werd aan Spanje. Het zal natuurlijk 't best zqn over dit laatste punt te zwijgen er is sedert de ontdekking al zooveel met Amerika gebeurd! Na Spanje hebben er zich Nederland- sche koloniën gevestigd, welke op hunne beurt weer zijn opgegaan in Engelschen invloed. Toen heeft het jonge Amerika zich losgemaakt van de knellende Engel- sche banden, maar in sommige streken en voornamelijk op de eilanden hebben zich de Spanjaarden weten staande te houden. Vele, en misschien niet ongegronde, klachten zijn sedert eeuwen opgegaan over Spaansch wanbestuur, Spaansche hebzucht, Spaansche wreedheden, in het algemeen Spaansch egoïsme. De kunst, om door het welzijn te bevorderen in de buitenlandsche bezittingen 's lands voordeel te beoogen, hebben zij nimmer verstaan. De wijze leeringen, te trekken uit de manier waarop Nederland met gelukkig gevolg zijne koloniën beheert, gingen het oog en het oor der Spaansche regeeringen voorbij. Intusschen veran derden de tijden, maar Spanje verzette niet tijdens de bakens. Stroomen kost baar bloed en ontzettende geldsommen betalen nu de kosten, en brengen het arme Spanje misschien opnieuw aan den rand van zijn ondergang. En toch bestaat de meening dat Spanje in zich zelf hulpbronnen genoeg bezit om zich, los van de buitenlandsche be zittingen te kunnen ontwikkelen, altijd als een wijs bestuur het Spaansche volk weet te leiden in het goede spoor van volharding en noeste vlijt, wat nu wel eens wat te wenschen overlaat. Toch zal, volgens nadere berichten het Spaansche besluit niet veel veran dering brengen in de gezindheid van Amerika, dat den oorlog schijnt te willen in verband met de mogelijkheid de Cubaansche opstandelingen van een wa penstilstand niet willen weten. Zij zien er in een nieuw middel om tijd te win nen. Het zal nu, als de oorlog uitbreekt, wat te verwachten is, de vraag zijn wat er geschieden zal. Het samentreffen zou moeten plaats hebben op of om Cuba. Het eiland heeft eene kusthoogte van zeven en dertig honderd Kilometer, vrij wat grooter dan Kreta en hoe de blok kade daar is atgeloopen, weet men. Of dus Amerika zal slagen in eene eventu- eele blokkade van Cuba is twijfelachtig. Een landingsleger op Cuba brengen zal ook wel bezwaar hebben; Spanje heeft er honderd zestig duizend soldaten. Thans wordt weer medegedeeld dat door de eigenaardige houding van Mac Kinley de tusschenkomst was afgespron gen, maar dat die tusschenkomst alsnog kan tot stand komen. De openbare mee ning in Spanje is zeer tegen wapen stilstand op Cuba; men vindt die kwet send voor de eer van Spanje. Amerika en Spanje wenschen ieder juist het te genovergestelde. Hoe hieruit nu een vergelijk kan ontstaan begrijpt men niet goed. Nu komt er, zoo waar, iemand uit Londen opdagen, die beweert de mijn welke de oorzaak was van de Maine- ramp, zelf aan de Spaansche regeering geleverd te hebben. De krijsraad, die Esterhazy vrijsprak, heeft besloten Zola te vervolgen wegens het dien raad ten laste gelegde in J'ac- cuse. De besprekingen op dit punt duurden twee volle uren en het besluit werd genomen bij meerderheid van stemmen en dan moet nog het plan bestaan Zola te schrappen van de lijst van het Legioen van Eer. Dit laatste kan hem onmogelijk spijten, als hij bedenkt hoeveel onwaardigen als Herz, Wilson, en Esterhazy met dit eereteeken begiftigd zijn. Kolonel Schwarzkoppen moet thans gesproken hebben of hebben doen spre ken. Dreyfus onschuldig veroordeeld, zegt hij, op een valsch stuk. Deze ta melijk krasse betuiging behoort nu, als zij geen waarheid bevat, weersproken te worden en dan zegt de Duitsche kolonel misschien wel iets meer. De Berliner Lokal Anzeiger beweert, dat 29 Maart op vorst Ferdinand een aanslag is gewaagd. Op den wissel, welke leidt naar het station Sestrimo, dat door den prins moest gepasseerd worden, lagen groote steenen om den trein te doen ontsporen. Te rechter tijd werden de steenen door den stationschef ontdekt, zoodat de trein ongehinderd kon doorgaan. De regeering van Natal heeft het aanbod gedaan aan de Engelsche, om aan de Engelsche oorlogsschepen, die de haven van Durban binnenloopen, jaar lijks 12000 ton goede steenkool koste loos te geven. De heer Chamberlain heeft dit aan bod met dankbaarheid aanvaard. Omtrent de gepasteuriseerde en ge steriliseerde melk, zooals die wordt ge leverd uit de fabriek „Kinheim" van de Heeren C. de Bruijn Zoon te Beverwijk, deelt men ons het volgende mede. Zoodra de koeien gemolken zijn, komt de melk aan de inrichting, derwaarts overgebracht in gesloten bussen, waar zij gezeefd wordt, om daarna niet meer met de hand van wie ook, in aanraking te komen. Zij wordt Machinaal in fles- schen getapt en daarna in de gesloten flesschen verduurzaamd. Zij wordt, voor zien van een sluit etiquette over den beugel der fiesch, in den handel gebracht, zoodat de meest mogelijke reinheid, zuiverheid en voedende kracht gewaar borgd zijn. Bq eiken scheikundige kan deze melk onderzocht worden, zoodat niemand ge houden is eenige andere analyse te ver trouwen. Indien bij eenig scheikundig onderzoek blijkt, dat deze melk niet voldoet aan de eischen van reinheid en zuiverheid, wordt een spoor van vervalsching of verbinding met scheikun dige praeparaten, conserveermiddelen of kleurstoffen geconstateerd, dan worden gaarne de kosten van het scheikundig onderzoek vergoed. De prijs is per halve fiesch, inhoudende een liter 12, per halve literflesch 6 cents. Volgens het U. 1). beweren sommi ge bloemisten, dat er een ware vijand schap bestaat tusschen reseda's en rozen. Men kan zich overtuigen, zeggen zij, door versch geplukte reseda's en rozen in een bouquet bij elkaar te binden en ze daarna in het water te plaatsen. Eenige uren daarna, ziet men de vijanden tegen elkander aangedrukt, beiden verwelkt, terwijl de andere bloe men in de vaas nog geheel frisch zijn. Anjelieren en héliotropen, daarentegen gevoelen innige sympathie voor elkander, zij aan zij,, blijven ze zeer lang frisch. Lelietjes der dalen moeten ware mon sters zijn, zij dooden alle andere bloemen. Onder de boomen zijn linden en ahor nen geslagen vijanden, wanneer men ze naast elkander plant sterven zij zeer spoedig. Men schrijft het volgende Wat men ook zeggen moge van de slechte wereld, het voortdurend aan groeien van het heirleger van deugnie ten, oplichters, flesschentrekkers en wat er meer tot dit gilde behooren mag, eerlijkheid en goede trouw wonen toch ook in diezelfde wereld nog. We willen er hier een voorbeeld van geven. Een weduwe te Oostwold had van haar schamele verdiensten allengs een kapi taaltje van omstreeks f 700 opgespaard, in haar stand een kapitaal van belang, waarmee men eigenlijk den koning te rijk is. Het bezit daarvan beteekende voor haar, dat ze, zoo ze slechts voor groote rampen bespaard bleef, op haar ouden dag haar vrqheid zou kunnen behouden Het werkhuis zou niet haar voorland zqn. O! de gang daarheen valt velen zoo zwaar. Een zalige rust is het daar niet. De behandeling is er wel eens slecht. In de gemeente Midwolda, waar de wed. M. tegenwoordig in het werkhuis huisvesting heeft, is ze echter uitstekend. De oude baker, dat was ze toch in het werkhuis? Ja! hoe noode harerzijds ook, het armbestuur moest haar ten slotte daar een plaatsje geven. Hoe dat kwam? De goede oude vrouw had een gezin, waarin ze herhaaldelijk hare dien sten had moeten bewijzen, met haar geld geholpen. De man was schipper. Alleng3 raakte het kapitaaltje der goede sloof ten einde. Ze zag er geen cent van weer, want het geld had den man er niet weer bovenop geholpen. Hij was meer en meer aan lagerwal geraakt. Eindelijk vertrok hq naar elders, om als arbeider zijn brood te verdienen. Vrouw M. was voor goed haar geld kwijt. Zoo scheen het althans. Maar nu is ze plotseling aangenaam verrast geworden. Haar schuldenaar is eene kleine erfenis ten deel gevallen en hq heeft zich ge haast, thans zooveel voor het oude mench te doen als in zijn vermogen is. Ze zal nu weer op eigen beenen kunnen staan en heeft daarom alweer een woning ge huurd. Het werkhuis keert ze den rug toe. HAARLEM 12 April 1898. De sociëteit Vereeniging alhier heeft tegen den 16den dezer een biljard- wedstrijd uitgeschreven voor sociëteiten in Nederland. Hieraan wordt deelgeno men doorde nieuwe of litteraire socië teit te 's Gravenhage, de groote club te Amsterdam, de sociëteit De Kroon te Haarlem, Doctrina et Amicitia te Leiden, Trou moet blqcken te Haarlem, Unitas te Rotterdam en de sociëteit Vereeniging te Haarlem. Gedurende de Paaschdagen was het vreemdelingenbezoek te Haarlem tamelijk groot, vooral op den tweeden dag toen een zonnetje onze omstreken vervroolqkte. Bloemendaal en Overveen en hun fraaie bloemenvelden werden druk bezocht, door duizenden, aangekomen te voet, per spoor, tram en fiets, als herinnering met zich voerende heele massa's hyacinthen- bouquetten. Door een en ander was het in onze omstreken zeer levendig. Zondag ochtend te 8 uur gaf het Muziekcorps van de Haarlemsche Jonge- lingsvereeniging van den grooten toren eenige koralen ten beste. Wind en gelegenheid in aanmerking genomen, mag deze uitvoering vrij wel geslaagd heten. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is ingekomen eene missive van den Raad van administratie der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij, te Amsterdam, dd. 18 Maart, waarbij naar aanleiding van een nader schrijven dezer Kamer wordt bericht, dat het voor inklaring van goederen gebouwde lokaal aan het station te Haarlem gereed is en dat de Heer Directeur der Directie belastingen is uitgenoodigd dit te doen opnemen en goedkeuren. Nog was ingekomen een afdruk van het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen aan de Ministers van Financiën en van Waterstaat, Han del en Nijverheid gedaan voorstel, om te willen bevorderen dat ook voor quitan- tiën en telegramzegels van de postzegels kunne worden gebruik gemaakt. Werd besloten, alvorens omtrent het verzoek om ondersteuning van dit adres te beslissen, hieromtrent eenige nadere inlichtingen in te winnen. Het Verslag van 1897 van de Haarlemsche Hypotheekbank bevat de volgende bijzonderheden. Gedurende het dienstjaar werd aange vraagd f 2.712.920,waarop ten slotte werd toegewezen f 1.673.650,van welke toewijzing werd aangenomen f 1.217.900,zijnde met het bedrag der leeningen van 1896 nog in behande ling een totaal van 1.252.050,of met inbegrip der leeningen tot 31 Decem ber 1896 gesloten 6.922 880,waarop werd afbetaald f 1.771.047.99. De ge zamenlijke leeningen bedragen 57.7 pet. der getaxeerde waarde. Op 31 December 1897 beliep de som der pandbrieven ƒ5.243.400. Het dividend is bepaald op 8Vs pet. Verliezen werden niet geleden. Door de Theosophische Uitgevers maatschappij is uitgegeven „Vier voor drachten over Theosophie door Annie Besant gehouden in verschillende plaat sen in Nederland in Januari 1898", en nog een boekje over „Levenstoestanden na den Dood" door dezelfde schrijfster. Vooral het laatste trekt wegens de vele nieuwe gezichtspunten bijzonder de aan dacht en is zeer lezenswaardig. Wie echter van het wezen der Theosophie niet goed is ingelicht, b. v. b. door het eerstgenoem de werkje te lezen, zal er veel in vinden, dat niet recht helder is. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING". Tan 1 Nor. tot 11 April hebban zich 4e vtl- gende personen aangemeld: 2 roor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 roor stopster. 1 Yoor mangelwerk. 1 Yoor costnumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 23 voor werkvrouw. 3 voor wascbvrouw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 15 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 11 April zijn de volgend» per sonen geplaatst: 1 voor los werkman. 1 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 17 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestnur te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 12 April 1898. Rogge 5.20 5.15. Haver Groene erwten 3.75 6.30 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 April 1898 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. j 1. Prélude et FugueSaint-Saëns. i 2. Choral aus Bach's Passion..A. G. Hitter, i 3. Sonate No. 2Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. I 4. CavatineJ. Raff. 5. Aria: AbendempfindungMozart.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2