gehad. Het stoomschip, dat vaart tus- schen Antwerpen en Harwich, heeft een boot, waarin zich zes personen bevonden, aangevaren. Een hunner kon zwemmen drie zijn verdionken, een is opgevischt. Tusschen Duitschland en Engeland heeft gedurende geruimen tijd eene be denkelijke spanning bestaan, maar de toestand is wat beter geworden, omdat Duitschlands Keizer teekenen van toena dering geeft, het laatst door het zenden van een telegram van gelukwensching ter gelegenheid van de overwinning der Engelschen te Atbora, dat door konin gin Victoria op hartelijke wijze beant woord is. Te Bisley is een trein, welke vrij willigers naar Londen moest brengen door het sterk aanzetten van den loco motief in te groote beweging gekomen, waardoor honderd vijftig personen ge wond werden. Door den schok vielen de geweren der manschappen uit de rekken op de hoofden der onder deze zittende personen. Het plaatsje Klappai, bij Lobochowitz in Bohemen, is door een aardbeving geteisterd. Vier en twintig huizen zijn ingestort en 38 families zijn zonder on derdak. Daar de aardschokken nog aan houden is men in den omtrek zeer ongerust. Menschenlevens zijn er tot heden niet te betreuren. Men kan thans als zeker aannemen, dat de Pernisser sloep Johannes Corne- lis, P. R. 6, schipper Jacob van Vliet, met man en muis in de Noordzee ver gaan is. Tijdens den sneeuwstorm werd de sloep Donderdag gezien aan den binnenkant van Doggersbank door de bemanning der sloepen Gualtherie van Weezei en Jacoba Maria, en zij moet toen te veel zeil op gehad hebben. De beide sloepen waren geheel dicht gereefd. Het vermoeden bestaat dus, dat het ongeluk gebeurd is tusschen Donderdag en Vrijdag. Thans is binnengekomen de sloep Wassenaar, van Vlaardingen, welke boven Texel een stuk van het dek zag drjjven, terwijl de eveneens binnenge komen sloep Burgemeester s' Jacob plan ken heeft zien drijven, wat vermoedelijk lanen waren, van een vischsloep afkom stig. De sloep had echter te veel vaart om ze op te visschen, en niet wetende wat er gebeurd is, werd er ook geen verdere notitie van genomen. Van de opvarenden waren de schipper en 2 matrozen gehuwd, en 10 ongehuwd. Het schip is tegen verlies verzekerd. Naar de Westl. Ct. uit vertrouwbare bron verneemt, is er voor de gemeente Maassluis een grootsch plan in wording, en wel het oprichten van een scheeps werf met dokinrichtingen, die een eerste plaats zal innemen onder de groote inrichtingen van dien aard hier te lande. Het voor deze onderneming benoodigde kapitaal wordt geschat op 2 millioen guldens. Te Rqsen (Overijsel) heeft men sinds eenigen tijd opgemerkt, dat, wanneer de torenklok wordt geluid, men in zuid oostelijke richting eene duidelijke her haling hoort van den eersten tot den laatsten slag. Natuurlijk wordt dit ver schijnsel druk besproken en algemeen met den naam van „echo" bestempeld. Wat de oorzaak van het verschijnsel is, weet men nog niet; te voren had men dezen weerklank nooit opgemerkt. De collecte te Haarlemmermeer, in zake het huldeblijk aan H. M. de Koningin Regentes, heeft opgebracht f 570.485. HAARLEM 15 April 1898. Of de schoonmaaktijd zijn invloed al deed gelden bij de opkomst van ons kunstminnend publiek tot de voorstel ling van de Hollandsche Opera, dan wel of de Troubadour minder geschat wordt dan andere werken van het repertoire, het is moeielijk uit te maken, doch een feit is het, dat vele getrouwe bezoekers gisterenavond ontbraken op het appèl. Toch bood de voorstelling vele momenten van niet te versmaden kunstgenot, dank zij de medewerking van de h. h. Orelio en Urlus en de hoog te waardeeren gaven van de dames an Gelder en Lozin. Beminnaars van het melodrama zul len gisterenavond genoten hebben van de Acuzena-partij der laatste. Een bijzon der genot gaf dezen keer hei orkest; het speelde met zeer mooien klank en uiterst beschaafd. Het orkest der Neder- landsche Opera wint het in dat opzicht van het orkest der Italianen. Wij gelooven dat de Ned. Opera nog terugkomt. Zou een goedbezette „Faust" niet zijn aan te bevelen voor eene af- 8cheidsvoorstelüng. Faust brengt alle I opera-directies geluk aan. Men beproeve het. Zondag 17 April geeft het strijk orkest v. h. Haarl. Muziekkorps het laatste der 15 Matinee's; op deze Mati nee zullen zich bovendien 6 solisten op verschillende Instrumenten doen hooren, een waardig slot dus, bij het vele goede wat dezen winter ten gehoore gebracht is. Om niet geabonneerden in de gelegenheid te stellen, kennis te maken met ons stedelijk strijkorkest, en de wijze waarop het dezen winter werkzaam was, heeft de Heer Kriens voor a. s. Zondag, den toegang voor stad- genooten en vreemdelingen op 25 cent gezet. Aanstaanden Zondag 17 April is het vijf en twintig jaar geleden, dat de Heer H. J. D. Daudeij toetrad als vrijwilliger bij Spuit N. 10. Sedert heeft de Heer Daudeij alle graden bij het Korps brandblusschers doorloopen en bekleedt thans sedert eenige jaren de betrekking van Kapitein bjj „DeTien". Welke diensten door den kapitein ge durende die jaren bewezen zijn, met welke toewijding hij steeds zijne soms moeielijke betrekking heeft opgevat en hoe hij de verschillende deugden van een degelijke brandweer heeft weten in te planten bij zijn onderhebbend perso neel en waardoor jDe Tien" bij de ingezetenen hoog staat aangeschreven, is genoegzaam bekend. Het Bestuur van Weldadigheid naar Vermogen deelt mede, dat de ge houden collecte een bedrag van 1322.15 heeft opgebracht, terwijl als indirect gevolg der collectie nog eenige giften zijn ontvangen, welke in de half-maande- lijksche opgaven zullen medegedeeld worden. Woensdag 20 April heeft in onzen Schouwburg de afscheidsvoorstelling plaats voor dit seizoen van de Holland sche Opera van den Stadsschouwburg te Amsterdam, tevens de Eere-avond voor den Directeur, den Heer C. van der Linden. Alsdan wordt opgevoerd De Jodin, Opera in vijf bedrijven, muziek van Halevy, tekst van Seribe. Op de groote zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) zijn tentoon gesteld afbeeldingen uit den atlas, van het merkwaardigste dat te zien was of nog is langs den Heerenweg van de Manpadslaan tot Haarlem, Aerden- houts- en Vogelenzangsche lanen, te Zandvoort en in de Elswoudslaan. Men vindt o.a. gezichten van of op de buitenplaatsen, Ipenrode, Bercken- rode, Oud-Berckenrode, Bosch en Hoven, Vredenhof, Eindenhout, Bosch en Vaart, Spruitenbosch, Boekenrode, Leiduin, Woestduin, Bentveld, Ooslerduin, San- denhoef, Els woud. Verder Zandvoort, gestrande schepen, walvisschen aange dreven op de kust, en veel ander be zienswaardigs. Dagelijks is het Museum geopend en Zondags is de toegang vrij. Woensdagnamiddag werd door freule A. Boreel, dochter van onzen Bur gemeester, de eerste steen gelegd tot den ontworpen toren van het in aanbouw zijnde politiebureau in de Smedestraat. Woensdag avond had alhier eene vergadeiing plaats van ingezetenen gasverbruikers. Besproken werd het voor deel, gelegen in de verlenging der con cessie met de bestaande gas maatschappij en waardoor de gasprijs al dadelijk zal komen van negen op zes cents. De toe neming van het gasverbruik met twee en een half millioen Ms bij gemeente exploitatie werd veel te hoog gerekend en de raming voor de gasproductie veel te laag. Er werd besloten tot den Raad te richten het volgende adres, dat aan de ingezetenen ter onderteekening gesteld) wordt: „Ondergeteekenden, alle gasverbrui kers te dezer stede, geven met verschul- digden eerbied te kennen, dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het concept-besluit, door de commissie, benoemd bij raadsbesluit van 18 Mei 1896 No. 22 aan uwen Raad aangeboden met verzoek dit wel met uwe goedkeu ring te willen bekrachtigen. Adressanten hebben echter de eer UEA. eenparig te verzoeken, bovengemeld concept-besluit niet met uwe goedkeuring te willen bekrachtigen, doch verzoeken UEA. het daarheen te leiden, dat het aanbod der I. C. G. A. worde aangenomen. Beleefd nemen adressanten nog de vrijheid UEA. te verzoeken met het oog op de door de I. C. G. A. in hun aanbod vastgestelden datum (1 Mei a.s.) de zaak vóór vermeld tijdstip te willen behande len." Op het Museum van Kunstnijver heid zullen a s. Zondag nog de platen van het werk over Egypte van Prisse d'Avenries te zien zijn. Zondag is de toegang vrij. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat heden morgen door de Gebr. Plantje de eerste Andijvie is ter markt gebracht. Het tweede Tweejaarlijksche Ver slag van de Wilhelmina-Naaischool deelt het volgende mede De Inrichting onderwijst meisjes uit de volksklasse, die den leeftijd van 12 jaar bereikt hebben in merken, stoppen, naaien, mazen, verstellen, borduren en knippen, kundigheden, die hun later, hetzij als dienstbode, hetzij in eigen huisgezin van groot nut kunnen zijn. Is niet een naaischool voor meisjes het zelfde als wat een ambachtsschool voor jongens is, om hen te bekwamen in datgene, wat hun te pas kan komen voor hun verdere levensonderhoud? Het was ook daarom, dat het Bestuur twee maal in die twee jaren aanklopte bij den Gemeenteraad om subsidie voor onze school, doch helaas, beide keeren tevergeefs. Toch blijkt het duidelijk dat de school aan een sterk gevoelde be hoefte voldoet: de uitbreiding, die langzamerhand aan de vereeniging is moeten gegeven worden bewijst dit ten sterkste. Wegens de bijzonder sterke uitbrei ding van het getal leerlingen moest omgezien naar een andere gelegenheid voor de school. Deze werd gevonden in ïHet Huis", Nieuwe gracht 3,waar thans twee zalen in gebruik zijn en tachtig leerlingen geplaatst kunnen worden. De enorme uitbreiding ging met groote kosten gepaard. Het Bestuur besluit aldus het Verslag Wij hopen niet, dat men ons te brutaal zal vinden, wanneer wij ons verslag eindigen met den wenschMoge de sympathie voor onze vereeniging steeds grooter en meer algemeen wor den, dan kan het niet anders, of onze school zal er wel bij varen! Weldadigheid naar Vermogen" Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING", Van 1 Nov. tot 11 April hebben ïich de vol- gende personen aangemeld: 2 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk. 1 voor costaumnaai8ter. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 23 voor werkvrouw. 3 voor waschvronw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 15 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 11 April ryn de volgende per sonen geplaatst: 1 voor los werkman. 1 voor loopwerk.? 1 voor strijkster. 17 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenotaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDiSRTROUW-. 8 April. Dr. P. Harttenroth en E. Spön- hoff. 13 April. J. B. Schreur en W. Polman. H. v. Hon-ehoten en W. de Brei. K. de Vriei en P. v. d. Horst. J. Geijlvoet en E. Pieterse. P. Groot en M. E. Schulnzanl. G. J. L. v d. Weegh en A. M. Stöver. P. G. Kruijer en A. Kuvener. 14 April H. Hngenbijl en 0. W. v. Hemerd. B. Engelenberg en G. C. Meines. H. E. Maks en C. S Voet. GETROUWD. 13 April. A. Ploeg en M. Eiege. J. Smit en J. Barnas. ,1. B. Tops en A. Wijkhuizen. J Buijs en W. J. v. d. Geer. S. Wa'nar en A. P. H. Boojaa'd. - 14 April. J. de Nobel en E. London. R. C. H. Prager en C. M. E. Buijs. geboorten. 6 April. J. C. M. Wassenaar gcb. S'effens d. 7 Aoril. C. Hogsndoo n geb Gioeneveld d. 8 April. A Hekkelman geb Sijnes'ijll d. A. M. Lnuwerens geb. de Graaft'd. 9 April. H. Roorda geb Baansra d. G. Mes geb Luiting d B Bot geb Veld- huijs d. M. de Jager geb. v. loten d. G. Mica geb. v. d. Kommer d H. Huij- b-.om geb. Swsanswijk d. M. A. Bakker geb. Etanken z. A. Emmer geb. Kerpers- lioek d. 11 April. A. Moot geb. Finson d. C. E. Bogaard geb. v. d Etf d. J M W. Nieuwenhuizen geb. Horgestijn d C. C. Pielace geb. v. d Meijdenz. A. Raeder geb. Veldhuijsen z. 12 April. E. J. M. Turkenburg geb. v Nieuwmegen z. J. M. Scheepmaker geb. v. Honscboten d. G. M. Cors'en geb. Ki'seroo d. E. M Hijkoop geb Erijn z. 13 April. J. A. Hoenderdos geb. Scheffer d. H. C. v. Sinderen g-b. v. d Schot z. —14 April. A. Smelter geb. Koppen d. G. Kloosgeb. v. Acker z. Jv. Broekkuizen geb Jansen d. overleden/ 6 April. L. C. M. Priideo 13 m. dv. Marum tr. 7 Aoril. M. Wilkes 18 m. d., Doelstraat. J. M de Vogel geb. Steeven- hagen 78 jGed. Raamgr. 8 April. B. A. de Vries 39 j., W. Aopelaarst. 10 April. A. M. v. Lente geb Zurendonk 25 j.. Brou wersvaart Zjjweg B. G. Blom 6 m. z., Tulpenstraat. 11 April. J. M. de Rijk 20 m. d Amsterd vaart. C. M. L v. Lu\jk 11 m d„ P. Kiesstr. JL. v. Riessen geb. v. d Horst 8? j Roos veld-trant. J. J. Krop 3 m. z., Essenstraat. 12 April D. v. d. Bel 72 j., Jan-straat. Voorwerpen, gedeponeerd aanhet Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Eenige vuilnisblikken. - Een juk. Een hond. Een rozenkrans. Een Caoutchonc parapluiering. Een qui- tar.tieboekje. Een pakkist. Een vat. Een portemonnaie met geld. Een ceintuur. Een ring met sleutels. Een kussensloop. Een boezelaar. Een broche. Een sabelkwast. Een bath. Een rozenkrans in etui. Een kinderlaarsje. Een kalf. Een hon denhalsband. Een pakje veterband en baleinen. Een zak schelpen. Een spoormandje. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoften en terug te bekomen bij den Hoofd opz. Gem. reinigingEen zilveren theelepel. Een zilveren vork. Een strijkijzer met bout. Een bankbiljet. Markt van 12 April 1898 Boter. Aangev. 138, verk. 138, K. G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. ƒ1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 37 verk. 37 stuks. L. pr. f 7.H. pr. f 10,p. stuk. Schrammen. Aangev. 68 verk. 68 stuks. L. pr. ƒ12.-. H pr. 15.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 29 H.L. verkocht 29 H.L. L. pr. 2.40 H. pr. /3.50 p. H. L. Peren. Aangev. 16 verkocht 16 H. L. L. pr. ƒ4.— H. pr. ƒ6.— p. H. L. VEEMARKT 13 April 1898. Aangevoerd: Prijs: 10 Koeien 120 160 4 Pinken 40 60. 243 N. Kalveren 4.8. 36 Schapen 12.- 21. 10 Lammeren. KAASMARKT van 13 April 1898. Verkocht 7 stapels, uitmakende 751 kazen, wegende 1448 kilogrammen. Hoogste prqs per 50 kilogrammen ƒ25. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 19 April 1898, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AndanteHesse. 3. Sonate No. 2..S. de Lange» a. Maestoso. b. Andante. c. Allegro con fuoco. 4. MeditationGuilmant. 5. MondnachtSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2