HAARLEMSCH No. 33 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 23 Vpril L898. Kerf, Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. TBLEPHOONNÜMMÏB TELEPHON1SCHE VERBINDIKG ABONNEMENTSPRIJS P#r drie maandent —,25. franco p. post —,40. Aboiderlljbe nommers 3 centen per stok Pr|a per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag^ en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. KRONIEK In de Raadsvergadering van Woens dag waren vier leden afwezig. De Voorzitter berichtte o.a. dat in de Raadsvergadering te houden in de eerste dagen van Mei in behandeling zal gebracht worden het adres van de Directie der Gasfabriek betreffende het bekende rapport der Commissie, en werd kennis gegeven, dat bij wijze van proef eene verpachting zal plaats hebben van de standplaatsen op de aanstaande kermis. Vervolgens kwam in behandeling de agenda, uit zeventien punten bestaande. De Heer Waszink, advokaat te Hil versum, deelt mede, dat het aan de Bouwmaatschappij „Hilversum" geble ken is, dat de Afdeeling Publieke Werken den Koninginneweg ten opzichte van den aanleg der waterleiding niet beschouwt als gemeentegrond en verzoekt den Raad een Rechtsgeleerde Commissie te benoemen om na gehouden bespreking en toelichting van de zjjde der Bouw maatschappij „Hilversum", Uwen Raad j van advies te dienen omtrent de verplichtingen, welke op de gemeente Haarlem en de Bouwmaatschappij „Hil versum" rusten, ten einde op zoodanige wgze eene minnelijke oplossing mogelijk te maken. Men deelde ons mede, dat deze kwestie in verband staat met een proces over den eigendom van een sloot en dat het college van B. en W. wachtten op eene beslissing in deze, ten einde, door het leggen van buizen in gronden niet aan de gemeente overgedragen, niet buiten zijne bevoegdheid te gaan. B. en W. stellen voor al destukken deze betreffende te stellen in handen van B. en W. Aangenomen. Het Bestuur der Letterlievende Vereeniging J.J. Cremer gevoelde zich bezwaard over de in den laatsten tijd genomen maatregelen der politie, bjj de bijeenkomsten in den schouwburg, van donateurs en leden der Vereeniging „J.J. Cremeren verzocht dat het den Raad behage van Burgemeester en Wethouders te verkrijgen 4°. eene vrije circulatie binnen den Schouwburg bjj de bijeenkomsten in besloten kring van donateurs en leden der Vereeniging „J. J. Cremer", en 2°. Gedurende die bijeenkomsten in besloten kring geen politie tegenwoordig te doen zijn, omdat het Bestuur der Vereeniging „J. J. Cremer" gedurende het bijna léjarig bestaan voldoende heeft bewezen, zich volkomen te onder werpen aan gegeven voorschriften niet alleen, maar volkomen in staat te zijn, zelf de orde in die bijeenkomsten te handhaven. Ter afdoening in handen van B. en W. De Heer Schürmann deelt mede, dat gisteren Dinsdag avond, toen Cremer een uitvoering gaf, verlof had tot half twaalf. Vijf minuten over half twaalf was de uitvoering afgeloopen, en wegens dit feit werd door de politie proces verbaal opgemaakt. De Heer Schürmann kan zich met dit optreden der politie niet vereenigen. DeVoorzitterverklaarde de zaak te zullen onderzoeken. De Kerkeraad der Evang. Luthersche Gemeente verzocht voor zjjne Zondags school in gebruik te mogen hebben eenige lokalen van de school aan de Nassaulaan. Overeenkomstig werd be sloten. Twee en twintig bewoners der Ursu- lasteeg verzoeken den Raad dien naam te veranderen in Ursulastraat. B. en W. stellen voor de zaak zoo te laten. De Heer Bjjvoet zou de verzoekers ter wille willen zjjn. De heer Van Thiel wijst j op het tegenstrijdige bij het benoemen van steeg en straat. De Voorzitter beantwoordt. De Heer van Thiel geeft het nog niet op; dus twee stemmingen, welker uitslag bewees dat men Ursulastraat wenscht. Aangenomen voor kennisgeving wordt het Proces-Verbaal van de opneming der kas van den gemeente-ontvanger. In zake het geschil tusschen de gemeente Haarlem en den Heer Figee wordt eene dading aangegaan, waarbij wordt bepaald dat aan den openbare dienst wordt onttrokken een gedeelte van de Nadorstlaan en een strook grond aan de Leidsche Vaart en verder een ruiling van grond plaats heeft. Enige discussies hadden in deze plaats tusschen de Heeren de Kunter en Rethaan Macaré, waarmee het voorstel werd aangenomen. In verband met de verordening op het haven- en kaaigeld worden bezwaren ingebracht door het Hoofdbestuur der S. V. Schuttevaer. Voornamelijk is dit, omdat als grondslag voor de heffing bij uitkoop is aangenomen het aantal reizen per week en de tarieven te hoog zijn. De Kamer van Koophandel, in deze gehoord, vindt het wenschelijk het voorstel van B. en W. te handhaven. De Vereen, tot Behartiging der Stoom- vaartbelangen in Nederland wenscht geen vrijstelling voor sleepbooten, vlotten, en onoverdekte vaartuigen. De Heer Van Thiel heeft het woord. Vindt dat de heffingen in deze verouderd zijn, zou ze wenschen af te schaffen, maar 't is toch billijk dat de scheepvaart bijdraagt tot de kosten voor wallen en water. Spreker wijst er op, dat de schippers, die hier wonen behooren vrijgesteld, aangezien die reeds in hunne belasting aan de kosten meedragen, terwijl de wijze van uitkoop niet is in het belang der gemeente. Bovendien is nu concurrentie tusschen schip perij en vervoer te land al weer moeilijker geworden. Een en ander doet hem voorstellen de behandeling der zaak uit te stellen. De Heer Leupen wenscht dit ook. De Heer Sabelis wenscht behandeling van de verordening, omdat deze beter is dan de oude. De Heer Speelman wenscht ook de sleepbooten getroffen worden. De Heer Sabelis wenscht ze vrij te laten. De Heer Stolp gaat mee met den Heer van Thiel. De Heer Leupen wijst nog op het financieel gevolg voor de gemeente. De Heer Waller licht nog een en ander toe. Wenscht de voorgestelde verordening te behandelen. De Heer de Kanter beantwoordt nog den Heer Van Thiel en is tegen uitstel. De Heer van der Mersch wil een Com- Commissie uit den Raad die in deze meer licht geeft en een voorstel aan den Raad doet. Nogmaals heeft de Heer Van Thiel het woord, trekt zijn voorstel in ten gerieve van voorstel van der Mersch. Dit komt in stemming en wordt aangenomen met 14 tegen 9 stemmen. De Commissie wordt de volgende ver gadering benoemd. B.en W. wenschen bekrachtiging voor den aangeganen koop van een perceel in de Jacobijnestraat naast de Burger school en zulks tegen ƒ5000.-— Toege staan. M. van den Boogaard verzoekt goed keuring van een plan tot bebouwing van grond tusschen Bakkerstraat en Rusten burgerlaan. Tegen het plan geen bedenkingen bestaande, wordt besloten tot goedkeu ring en tevens om den grond bestemd tot straat voor de gemeente te aanvaar den. Het voorstel verpleging van arme idioten voor rekening der gemeente wordt ingetrokken, aangezien de genees kundige Armencommissie idioten en krankzinnigen gelijk stelt. J. G. Hazeloop, Rijks-tuinbouwieeraar, verzocht op Woensdag en Zaterdag mid dag in gebruik te mogen hebben tot het houden van een cursus voor onderwij zers, een der lokalen van den Hoogere Burgerschool. Het verzoek wordt op hiertoe bestaande voorwaarden toege staan. S. Warmerdam Gz. te Hillegom ver zoekt minder onbebouwde grond aan de Leidschevaart in huur te mogen ont vangen, dan hem was toegestaan. Het vroeger in deze genomen raads besluit wordt ingetrokken en door het nemen van een nieuw besluit aan het verzoek voldaan. Vastgesteld wordt een staat van kosten te voldoen uit den poBt voor Onvoorziene uitgaven tot een bedag van ƒ282.11. De rekening en verantwoording over 1897 der stads Apotheek wordt goed gekeurd tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 8960.28'/ waarvan ƒ4663.03'/ als subsidie der gemeente, Eene af- en overschrijving op de be grooting der Schutterij ten bedrage van 56,07'/ wordt goedgekeurd. M. van Zanten, op verzoek eervol ontslagen ambtenaar bij de invordering van haven- en kaaigeld, en zulks na vijf en veertigjarigen dienst bjj de ge meente, verzoekt pensioen en zoo moge- ljjk verhoogd met eene jaarlijksche bijdrage. Voorgesteld wordt dit pensioen te be palen op ƒ450 met eene jaarlijksche verhooging van vijftig gulden. De Heer Bijvoet wenscht op goede gronden deze bijdrage te verhoogen tot ƒ100.en dit wordt aangenomen zon der stemming. Benoemd wordt tot onderwijzeres aan de Tweede Tusschenschool Mejuffrouw M. G. A. Wever te Lisserbroek; tot onderwijzer aan de Eerste Tusschen school de Heer W. F. Hilarius te Haar lemmermeer tot onderwijzer aan school C. de Heer J. de Boer te Bergen, terwjjl naar de school van B. wordt overgeplaatst Me juffrouw C. C. Kretschmer. Het gasverslag over Februari wordt aangenomen voor kennisgevingevenzoo het Verslag Hooger, Middelbaar en Lager Onderwijs. De Heer van der Mersch stelt voor, in verband met de onder wijsverslagen eene zitting met gesloten deuren te houden, in welken zin besloten wordt. Geen der Heeren meer het woord verlangende, wordt de openbare verga dering gesloten. Amerika's president heeft nu de beide besluiten van het congres onderteekend, welke zullen moeten dienen als ultima tum tegenover Spanje. Er wordt beweerd, dat het uitstel van twee of drie dagen, hetwelk Spanje zal worden toegestaan, een gevolg is van de overweging, dat dit uitstel noodzake- Ijjk is om de Amerikaansche strijdkrach ten voor te bereiden op een beweging tegen de Cubaansche havens. De regee ring verlangt, dat zulk een beweging onmiddellijk zal volgen op de weigering van Spanje, om aan het ultimatum te voldoen. De algemeene beweging der troepen naar de centra en de mobilisatie in het Zuiden begint aan alle kanten. De leiders der nationale organisatie van vrijwilligers en van de reserve heb ben aan Mc Kinley een schrjjven gericht, waarin zjj het aanbod doen hem 400,000 man leveren. Te Madrid is men de meening toe gedaan, dat de opstandelingen op Cuba zich zullen onderwerpen aan het Spaan- sche gezag, nu Amerika den eisch van onafhankelijkheid van Cuba heeft laten varen. Bij den Senaat is ingekomen een wets ontwerp van het ministerie van oorlog, waarbjj de nationale strijdkrachten wor den verdeeld in twee secties, te weten in geregelde troepen en in vrijwilligers. De laatsten zullen allen onder de wape nen worden gehouden in tijd van oorlog of van een dreigenden oorlog. De diensttijd zal driejaar duren, tenzjj de oorlog voor dien tijd geëindigd is. Allen die geschikt zijn om de wapenen te dragen en den leeftijd van 18 tot 45 jaar hebben bereikt, vormen het nationa le leger. De Koningin Regentes van Spanje, die meer dan ooit populair is na haar gift van een millioen pesetas voor de uitbreiding van de Spaansche vloot, heeft zich ook vroeger al zeer mild en onbaatzuchtig betoond. Sinds 1893 staat zij een millioen van haar civiele lijst af om de tekorten van de staatsbegrooting te helpen vermin deren, en zjj heeft nimmer het jaargeld van een millioen pesetas willen aannemen, waarop zij sinds 1885 recht had als weduwe van een Koning van Spanje.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1