De Noorsche schrijver Björnstjerne Björnson richtte van uit Rome een nieuw schrijven tot Emile Zola. Daarin wijst hij er op, dat in de zaak Dreyfus, die de zaak is der geheete beschaafde wereld, Frankrijk druk bezig is de sympathie der openbare meening in het buitenland van zich te vervreemden. Hij eindigt met aan Frankrijk den raad te geven zich aan het verlangen der beschaafde wereld te onderwerpen en het proces-Dreyfus te herzien. De Spaansche gezant te Washington heeft Woensdag zijn paspoort gevraagd, de Amerikaansche gezant te Madrid blijft tot het antwoord op het ultimatum is ingekomen. Zooals reeds vroeger gemeld is, was het plan van den Ned. Zangersdond, bij gelegenheid der aanstaande kronings feesten te Amsterdam, een zangersfeest te organiseeren. Het uitvoerend comité der feestcom missie, bestaande uit de heeren dr. E. D. Pigzel, voorzitter, mr. 6. Keller Jr., secretaris en mr. H. J. van Ogtrop, penningmeester, trad in overleg met het centrale comité voor de inhuldigingsfees ten en reeds spoedig bleek, dat aan het traditioneele programma onmogelijk de hand kon worden gehouden. Toch hebben die onderhandelingen ten gevolge gehad, dat een deel der plannen ten uitvoer zal kunnen gebracht worden. In de eerste plaats een Aubade aan H. M., waarop zal worden uitgevoerd „Hollands Glorie" van Rich. Hol. „Vlag- gelied", van Verhulst, een Koraal en het i Wilhelmus", Dan zal tengehoore worden gebracht de Inhuldigings-Cantate (woorden van mr. van Loghem, muziek van Bernard Zweers) op het officeel feestconcert in het Concertgebouw te geven. De leiding van een en ander is opgedragen aan de liedertafel Apollo. De Aubade wordt uitgevoerd onder directie van den heer Fred. J. Roeske en de cantate onder die van den heer W. Mengelberg. Op de vergadering, die het hoofdbe stuur van den Nederl. Zangersbond Maandag j.l, in het Amerikan Hotel hield, werd het bovenstaande met warmen bijval begroet en besloten het oorspron kelijke zangersfeest uit te stellen tot 1 899. Het meerendeel der leden der feest commissie stelde zich weder tot medewerking voor 1899 bereid. In een der grachten van de forteficatie- werken te Spaarndam is eene groote hoeveelheid forellen in vrijheid gelaten, tot proefneming voor de voortteling in deze streken. Te Houtrijk en Polanen is Woensdag publiek verpacht voor den tijd van één jaar, het grasgewas langs den Spaarn- damschen dijk van Santpoort tot Amster dam in 33 perceelende totale opbrengst was f 6366 tegen f 6686 in het vorige j aar. HAARLEM 22 April 1898. De afscheidsvoorstelling van de Nederlandsche Opera, Woensdagavond in onzen Schouwburg gegeven, heeft een zeer schitterend verloop gehad en mag als uitnemend geslaagd beschouwd worden. Een talrijk publiek op alle rangen, onverdeelde belangstelling in het werk der artisten, luide bijvals betuigingen, kransen en bloemen in rjjken overvloed het waren zoovele bewijzen voor den heer van der Linden, dat zijn gezelschap zich in deSpaarne- stad vele vrienden heeft verworven en zijne kunstinstelling in hare verrich tingen hier hoogeljjk wordt gewaardeerd. Het strekke hem tot bemoediging in zjjn moeizaam streven naar volmaking, bij den strijd om te blijven bestaan, j bij de worsteling tegen steeds sterker wordende concurrentie. Het ten tooneele gevoerde werk van Halévy De Jodin schonk aan eenige der beste krachten van het gezelschap, mevrouw Madier de Montjau,mejuffrouw van Gelder en den heer Urlus gelegen heid, opnieuw in vollen omvang hun kunstgaven te ontwikkelen. Mejuffrouw van Gelder mag wel in het bijzonder genoemd worden; zij gaf van de titel- partij een waarlijk treffende vertolking. De sympathieke actrice kan met deze rol de wereld doorgaan, overal zal het succes haar volgen. De beide andere genoemden hebben reeds vroeger bij herhaling ons woorden van waardeering en lof afgedwongen voor wat ze uit een artistiek oogpunt te genieten gaven. Eene herhaling daarvan blijve thans achterwege en worde vervangen door den wensch op een wederzien in een volgend seizoen. Dat wederzien gelde velen, welke hier niet worden genoemd, doch wier talenten dezen winter het hunne hebben bijge dragen tot een hoog en heerlijk genot op het gebied der dramatische kunst. Als laatste voorstelling van het abonnement geeft de Koninklijke Ver- eeniging „Het Nederlandsch Tooneel" aanstaanden Vrijdag 29 April in den Schouwburg alhier: „Boezemvrienden." Voor de liefhebbers van goede kunst op waardige wijze gegeven, zal dit nog eene welkome gelegenheid zijn tot meer dan gewoon genot. Op het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem zullen aanstaanden Zondag plaatwerken, betrekking heb bende op de Grieksche kunst tentoon gesteld zijn. Zondag is de toegang vrij. Op de groote zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) zijn tentoon gesteld afbeeldingen uit den atlas, van het merkwaardigste dat te zien was of nog is langs den Heerenweg van de Manpadslaan tot Haarlem, Aerden- houts- en Vogelenzangsche lanen, te Zandvoort en in de Elswoudslaan. Men vindt o.a. gezichten van of op de buitenplaatsen, Ipenrode, Bercken- rode, Oud Berckenrode, Bosch en Hoven, Vredenhof, Eindenhout, Bosch en Vaart, Spruitenbosch, Boekenrode, Leiduin, Woestduin, Bentveld, Oosterduin, San- denhoef, Elswoud. Verder Zandvoort, gestrande schepen, walvisschen aange dreven op de kust, en veel ander be zienswaardigs. Dagelijks is het Museum geopend en Zondags is de toegang vrij. De Heer P. Goedkoop Dz., directeur der werf Conrad alhier is door den kei zer van Rusland benoemd tot ridder in de orde van St. Janislaus. Als datum voor het 2de Concert van Haarl. Gem. Koor is thans vastge steld 10 Mei. a. s. Onder meer zal ten gehoore worden gebracht »Zigeunezle- ben" van Schuman en Gallia van Gounod. Men deelt ons mede, dat de gemeng de Zangvereeniging „Doopsgezind Zang koor" waarvan de heer J. de Nobel directeur is, 't voornemen heeft de 2de uitvoering in dit seizoen te geven op Donderdag 5 Mei a. s. met medewerking van 2 dames werkende leden van 't koor in een paar duetten en den heer Ch. Blazer, cellist van 't orkest-Kriens. De begeleiding der solonummers en van 't koor zelf heeft den heer C. Andries- sen bereidwillig op zich genomen. De vereeniging De Tien hield Woensdagavond op de bovenzaal van Café Brinkmann een Alg. Vergadering van zeer bijzonderen aard. De heer H. J. D. Daudey n.l., de wak kere kapitein der vrij willigersspuit en eerelid der vereeniging,herdachtl7 April, zooals onze lezers weten, den dag, waarop hij voor 25 jaar verbonden werd aan het Haarlemsch brand wezen. Een feit, dat inderdaad niet onopge merkt mocht en kon voorbij gegaan worden, hoezeer de bescheiden jubilaris ook den wensch had uitgesproken „er vooral geen werk van te maken" of, als 't dan al niet anders kon, in zeer intiemen kring. Maar de lui van De Tien dachten daar heelemaal niet zoo over, wel foei, daar kwam niets van in, kun-je begrijpen! Zoo geschiedde dan dat zich een feest commissie constitueerde, met den heer Spaan aan 't hoofd, die twee harer leden, de H.H. Joe. van den Berg en P. Leupen afvaardigde, om den heer Daudey per rijtuig van zijne woning te halen en ter feestzale in te leiden. Want feestelijk zag het bovenzaaltje er uit; voor den jubilaris was een stoel in 't groen gezet, de brandstok versierd, en schilden met de jaartallen 1873 en 1898 spraken duidelijk van de beteekenis van 't feest. Allereerst dan, toen de heer Daudey zich bevond te midden zijner spuitgas ten en van den Staf der Brandweer, nam de heer Spaan het woord, om op hartelijke wijze zijn kapitein welkom te heeten. Hij wees er op, hoe deze zich steeds heeft doen kennen als een man vol sym pathie en ambitie, een brandweerman met hart en ziel, onder wiens energieke leiding zoo tal van verbeteringen zijn tot stand gekomen. Het was hem een aangename en ver- eerende plicht den jubilaris uit naam der vereeniging een blijk van hooge waardeering en vriendschap te mogen overhandigen in den vorm van twee bronzen beeldenvoorstellende „De Wanhoop" en „De Redding" symbolen van wier beteekenis de kapitein van Spuit 10 zoo diep doordrongen is, omdat hij ze heeft leeren kennen, de verschrik king der wanhoop en het stralend geluk der redding. Onder deze woorden ging het scherm op en vertoonde zich het tooneel in feestelijk groen. Vooraan stond een ta feltje, waarop 't geschenk en daarachter het vaandel met de medailles, eereteeke- nen, onder 't bestuur van den heer Daudey verworven. Aan weerszijden der tafel stonden de pijpleiders in uniform kranig opgesteld. Na deze plechtigheid nam de heer Jos. van den Bergwaarnemend voor zitter van De Tien het woord, die in hartelijke, welgekozen bewoordingen den kapitein namens het Bestuur een lauwerkrans aanbood. De heer Daudey antwoordde en be dankte voor de eer hem aangedaan en de geschenken hem geboden, en waar deerde ten zeerste de tegenwoordigheid van den Staf en van den oud comman dant, den Heer D. E. L. van den Arend. Hij bracht in herinnering, hoe het zijn wensch was geweest de gebeurtenis zoo kalm mogelijk te laten voorbijgaan, maar hoe hij had moeten zwichten voor den aandrang. Vooral legde spreker er nadruk op, dat, zoo hij iets goeds heeft mogen tot stand brengen, dit in hooge mate te danken is aan de trouwe medewerking, die hij steeds mocht ondervinden. De vrijwilligers, zei de heer Daudey, hebben getoond, dat willen kunnen is. Ik zeg niet, moge het Corps toenemen in bloei, maar moge het steeds zoo blijven als het nu is, onder den heerschenden geest van onderlinge waardeering en mede werking, dan zal ik gaarne nog lang Uw kapitein blijven en ik zal mijn best doen. Hiermee was het officieel gedeelte afgeloopen, nadat ons was medegedeeld, dat bij het geschenk een oorkonde was gevoegd, geschreven door den secretaris der vereeniging, den Heer P. J. Blom en dat van den heer Kerkhof uit Utrecht, ex-pij pleider van Spuit tien, welbekend, een telegram van gelukwensching was ontvangen. Als vreemde eenden in de b(jt gingen de verslaggevers heen, en bleef men on der-ons, heel gezellig, tot half twee, naar ons werd meegedeeld. Een douceurtje is een pleizierig ding. Het zal den leden der Tien dan ook aangenaam geweest zijn, eenekasspek- king te hebben mogen ontvangen van de Haarl. Brandverzekeringmaatschappij, even als het den heer P. A. v. d. Most van Spijk zeer veel genoegen zal hebben ge daan deze uit naam dier maatschappij te mogen overhandigen, en nog wel op een fuif avond. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: ff ERR VER8CHA1FING". Van 1 Nov. tot 22 April hebben ziek de vol gende personen aangemeld: 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk. 1 voor costnumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 24 voor werkvrouw. 3 voor wascbvrouw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman. 2 voor pakhaisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 16 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 22 April z\ju de volgende per sonen geplaatst: 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 19 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Doelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij deD Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 20 April. C. Meiland en G. W. de Jong. 21 April. A. I'. van R:et cn P. C. Broek- meijer. GETROUWD. 20 April. R. W. Pollé en A. JDaijndain. R. Kamphuis en R. E Brian. C F Arnold en M. Schouten. C. Cats en J Kriek. W. G. Droug en A. H. M A. v. Lnenen. 21 April. Dr. P. Harttenroth en E. SpönhofF. GEBOORTEN. 13 April. S. Gt-ldorp geb. Burghout d B. Meinsma geb. de Vries d. J. C. v. Loon geb. de Wild', d. H. T S'oelman geb. Romp d. 14 April. N. Cruijff geb. de Ridder d. A. P. Hoenderdas geb v. Brugeen d. D Visser geb Hoogendijkd M.Hogeboom van Buegenum geb. de Haand. W. Rein. hart geb. Roelfséma z. J Koppen geb. Boon d. J. Knol geb. Batterink z C. M. Stol geb. Serné z. L. Wiersmageb. Hom stra d. P. Ziel cbit geb. Hammes d. A M. v. Veen geb. Reuther d 15 April. G. Mol geb. Mulder z. P. C. Gielmm geb. Bouwmees'er z. M. de Mooy geb Kluijs- kens d. A. v. d Linden geb. Huismans z. 16 April. H. Kh pers geb. Romeijn z. S. Eerwerda geb. Kammmga d. M. van Maria geb. Henneke z. E de Nijs geb. Rusbacn z. 17 April. A. W. Sou emans geb. Hamers z M. E Boer»ma geb. Uman» z. A. C Weijeis geb. v. Emmerik z. D. Visser geb. Kis'emaker z. C. J. van Riemsdijk geb. v. Toornberg z. 18 April. G. O'tenbros geb. Zwart z A. Symons geb. Reiusma z. E. de Graaf geb. Sundag d. J v. Dijk geb. Kreuiter z. M. J. Smit geb. Kuijten d. H. Rnijzenaars geb. Otger d. T. Koornhof geb. Elskamp d. S. F. Benningb geb Huvers d. 19 April. A. Jan sen geb. Sman d C. de Wildt geb. Schaaf d. G. Swart geb. Appel d. E G. de Njjs geb. Pbilippo z. C. A. de Looper geb. v. Melsen d. J Binnekamp geb. Ster- kenburg d. B. van 't Hot geb. Hille z. A. C. Vernout geb. v. Pelt d. 20 April. H. J. M. Meijers geb Deelen z. R.Klein- hout geb. Hekkert d. OVERLEDEN. 14 April. J J. v. d. Goes 4 m. zde Clercqstraat. E. Swart geb. Brandei 48 j., Jacobijnestr. S. v. d. Glas 20 j.. Gr. Hei ligland. M. E Prins75 j.. Nieuwe Gracht. W. Wemik 58 j„ Jansstraat. 15 April. J. E. v. Gelder 11 m. z, Oran:estraat 16 April B. Meinsma 2 d. d., L.Heeremveat. 19 April W. H. Landman 14 m. z., Rolland straat. JC J ansen 10 m. z.. Leidschestr. 21 April. H. M. Verzeilberg 13 j.d., Zomer- vaart. B Serné 78 j., Wilsonsplein. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een knipmes. Een kinder man teltje. Een gouden trouwring gevon den in de nabijheid van Meerenberg Een lot der staatsloterij. Een R. C. vragenboek. Een ijzeren hoepel. Een honden halsband. Een honden- riem met fluitje. Een ceintuur. Een gouden Broche. Een rozenkrans. Een koevoet. Een R. C. kerkboek. Een beursje met geld. Een pelerien. Eer. muts. 3 sleutels aan een touwtje. Een gouden oorknop. Een baret Een portemonnaie met geld. Twee nieuwe boezelaars. Een hond. Een ring met steentje. Eenige sleutels. KAASMARKT van 20April 1898. Verkocht 18 stapels, uitmakende 1935 kazen, wegende 3677 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogrammen f 23. VEEMARKT 20 April 1898. AangevoerdPr jjs 12 Koeien f 140.f 200. 1 Pink 45. 195 N. Kalveren 3.— 8. 38 Schapen 14.20. 0RGELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 26 April 1898, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie, Varistien en Fuga...P. Kauffmann. 2. Adagio uit de 2e Symphonie. .Beethoven. 3. Sonate No. 2A. Guilmant. a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro vivace. 4. AdagioMendelssohn. 5. Aria «Und ob die Wolke"..C. Weber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2