haven en te verdedigen en den Koning trouw te gehoorzamen!" 5 Dat zweren wijantwoordden de Parlementsleden, en daarop werden de kreten: „Leve Spaansch Cuba! Leve de Koning! Leve de Koningin?" aangehe ven. Men is te New-York steeds bedacht op het gevaar van een onverhoedschen aanval der Spanjaarden. Zoo is aan de loodsen van New-York last gegeven, iederen avond zich naar de baai van Sandy Hook te begeven en daar te blijven totden volgenden morgen. Men vreest namelijk, dat de Spanjaar den zich van een loodsboot konden meester maken en den loods onder be dreiging met den dood konden dwingen, hunne schepen veilig de haven binnen te brengen. De Amerikaansche Regeering zond een krasse nota aan Portugal over het zenden van 900 kisten ammunitie uit Lissabon voor het Spaansch eskader der Kaap Verdische eilanden. Het verwachte adviesjacht Mac Cul- loch is nu te Hongkong aangekomen met berichten omtrent de overwinning der Amerikanen bij Manilla. Een telegram uit Hongkong aan The World weet van die berichten reeds mede te deelen, dat de geheele Spaansche vloot elf schepen is vernield en dat er 300 Spanjaarden sneuvelden en 400 ge wond werden. Aan de Amerikaansche zijde zouden slechts 6 man zijn gewond, en geen enkel hunner schepen zou beschadigd zijn. Te New York zijn bevelen ten behoeve van een trantsport van veertigduizend man, te charteren. De schepen moeten binnen vijf dagen te Key West aanko men. Men maakt hieruit de gevolgtrekking dat gewichtige veranderingen in het strategische plan voor den inval op Cuba hebben plaats gehad. Het is niet te verwonderen dat uit het land van de fantastische berichten allerlei verhalen komen die wel wat vreemd en dwaas klinken bij den ernst van een werkelijken oorlog. Er schijnen toch werkelijk vrouwen gevonden te worden die troepen gaan aanvoeren of dit ten minste wel zouden willen doen, als men niet zoo verstandig was, het haar te beletten. Juffrouw Girlie Adams, heeft te Chadron in Nebraska al een escadron amazonen gevormd; zij zeifis een volleerd paardrijdster en zij schiet met de karabijn en de revolver als de beste. Tot luitenants heeft zij aangesteld juffrouw Summers, een onderwijzeres, dochter van een veteraan uit den secessie- oorlog, en juffrouw Williams, een mooie 49-jarige brunette, eigenares van een rancho. Behalve vuurwapens, krijgt elk amazone een lasso mede. Niet onverstandig is het volgende adres van de Duitschers te Chicago aan president Mac Kinley. Wij waren, schrij ven zij, tegen een oorlog met Spanje, daar wij meenden dat de Maine-kwestie door een scheidsgerecht uitgemaakt kon worden, en dat de Cubanen, die treinen laten ontsporen, hospitalen in brand steken, en officieren die met de witte vlag naar hen toegezonden worden, vermoor den, geen enkelen droppel Amerikaansch bloed waard zijn. Maar nu de oorlog begonnen is, scharen wij ons onder de sterren-en-strepen en loven 100 dollars uit aan den Amerikaanschen soldaat die de eerste Spaansche vlag vermeestert. Volgens een telegram uit Puerto Plata (Dominicaansche republiek) hebben Do- minicaansche ambtenaren Zondag een hevig kanongebulder gerapporteerd dicht bjj Monte Christi. Men denkt dat het Sampson's eskader is, slaags geraakt met het Spaansche eskader van de Kaap Verdische eilanden, 't Gebulder was omstreeks negen uur vanochtend begon nen. In Spanje vermoedde men, dat de afloop voor de Spaansche schepen gunstig zou zijn. Uit de nadere bijzonderheden, omtrent het zeegevecht voor Manila bekend ge worden, blijkt dat de strijd 's morgens om half zes is begonnen en tot 's middags heeft geduurd. Toen was de geheele Spaansche vloot vernield. Het arsenaal was in de lucht gesprongen, vele men- schen doodende. Het verlies aan Spaan sche zijde wordt op meer dan duizend dooden en gekwetsten geschat. Uit Spanje bericht men, dat in ver schillende plaatsen onlusten zijn uit gebarsten. De oorzaak schrijft men toe n heimelijke opruiers. aaOmtrent een hardnekkigen zeeslag bij de Antillen loopen zoowel te Washington als te Madrid geruchtengeen der par- tjjen schijnt echter tot heden ingelicht. HAARLEM, 10 Mei 189S. Zaterdag avond had in de Sociëteit Vereeniging de liefdadigheids voorstel ling plaats van de Haarlemsche Veloci pede Club en de Haarlemsche Wielrijders Vereeniging Amicitia en waartoe ook medewerkten een zestiental leerlingen van den Heer Joh. G. Martin Jr. Aanleiding tot deze Soiree gaf het feit dat de beide genoemde Haarlemsche Vereenigingen bij den wedstrijd in het zaalrjjden, uitgeschreven door den Nederlandschen Wielrijdersbond, respec tievelijk de twee hoogste uitgeloofde onderscheidingen behaalden, wat aan leiding gaf tot het plan om belangstel lenden met aard en strekking van het zaalrjjden in kennis te stellen en wel ten voordeele van een liefdadige Inrichting. De benoodigde ruimte in de zaal was door hekwerk afgesloten, de ruim ten voor en achter, in de nis en boven, was dicht bezet door belangstellenden. De bijeenkomst werd geopend met eene toespraak van den Voorzitter der regelings-commissie, die allen dank bracht voor de zoo ruim betoonde medewerking, op het nut en het aan gename van de Wielersport wees en den wensch uitsprak dat deze nog meer algemeen mocht worden. Toen werd met een belangstellend woord door den Heer J. B. Beuker, na mens eenige Dames en Heeren, een krans gehecht aan het vaandel der Haarlemsche Vélocipède Club als hulde en sympathie aan genoemde vereeniging voor het winnen van het Kampioen schap in het zaalrijden. Het programma werd geregeld afge werkt. De zestien leerlingen van den Heer Martin reden de zaal binnen op keurig versierde rijwielen. Het effect was werkelijk schoon en de uitgevoer de zaaloefeningen waren geheel hier mede in overeenstemming. Hoe jong ook, bleek elk der uitvoerenden zijne machine goed onder appèl te hebben terwijl ook hier opnieuw bleek, dat zelfs zéér jonge sportbeoefenaars onder goede leiding een fraai geheel kunnen vormen. Hunne verrichtingen werden met veel bjj val ontvangen. Acht Heeren van de Vereeniging Amicitia deden, na een zeer toegejuicht optreden van den Kampioenkunstrijder Ileimel uit Amsterdam, hunne intrede in de rijbaan, onder commando van den Heer W. Dyserinck. Met verbazing volgt men de wijze waarop elk der Heeren het weerbarstige rjjwiel aan zijn wil had onderworpen; wiel en berijder schenen een te zjjn. Het uitvoeren der halve en heele volten en het zwenken gaf tot enthousiaste toejuichingen aanleiding. Na de pauze werd door drie Heeren een Jeu de rose gereden. Uiterst fraaie bewegingen en mooie standen ook hier en veel applaus van het publiek. Het optreden van de Haarlemsche Vélocipède Club, de Kampioen voor Nederland in het zaalrijden, was inmid dels met verlangen tegemoet gezien. Het commando was in handen van den Heer M. Loosjes. De orde en regelmaat dei- bewegingen, het snel opvolgen der ver schillende figuren, het fraai onderhou den der afstanden, de elegante houding op het wiel, de juistheid waarmede de commando's werden opgevolgd, toonden aan, welke hooge mate van bedrevenheid in deze door oefening kan worden bereikt. De acht uitvoerenden hadden een zeer groot succes. Waardig werd de voorstelling besloten met Figuurrjjden van de H. V. C. en Amicitia, zestien Heeren, ondercomman do van den Heer M. Loosjes. De figuren waren thans nog meer samengesteld en ook hier waren het de zwenkingen welke in hooge mate de aandacht trok ken. De zekerheid, dat ieder der uitvoerenden zijn wiel volkomen be- heerschte, was voor het publiek eene geruststelling, dat geen ongelukken zouden plaats hebben. Bjj dit slotnummer behoort nog opgemerkt, dat de twee Clubs slechts tweemaal samen hadden kunnen repeteeren. Het succes van dit nummer was dan ook volkomen. Behalve het beoogde doel dezer voor stelling, het batig saldo bedraagt ƒ336.675 moet er o. i. nog een gevolg van zijn, dat de achting, voor het rijwiel, mits in goede handen, er door zal toege nomen zijn. Prof. Treub, een erkend voorstan der van gemeentelijke exploitatie der gasfabriek, trad gisterenavond in „Felix Favore" op, opuitnoodigingvande Volks- kiesvereenigingom de hangende gas- quaestie te bespreken. Allereerst wees Spreker er op, hoe gaslevering, waterleiding, electrischlicht, eQz. uit den aard der zaak monopolisch zijn, hoe men slechts aan ééne ven nootschap vergunning kan verleenen en hierdoor de concurrentie geen tegen wicht kan bieden tegen de hooge win sten, die een vennootschap maken wil. Geeft eene gemeente nu concessie, dan moet zij noodwendigerwijze over gaan tot het maken van bepalingen, om te zorgen voor de kwaliteit en den prijs van 't produkt en om er voor te waken, dat, mocht de gemeente te eeni- ger tijd de productie in eigen beheer wenschen te nemen, zij de gelegenheid heeft, de inrichting te naasten. En juist bij 't maken dezer bepa lingen doet zich een eigenaardig be zwaar voor. De redactie is meestal voor tweeledige uitlegging vatbaar en de gemeente kan nooit voldoend technisch ontwikkelde ambtenaren te harer be schikking hebben, die nauwkeurig toe zien op de naleving dier bepalingen, dan tenzij zij zelf exploiteert. Men heeft dus bij concessie-verleening nooit vol doende controle. In alle steden van ons land, waar men zelf het gas exploiteert doet men dit met succes, en het geval heett zich nog nimmer voorgedaan, dat men na eigen beheer overging tot het verleenen van concessie. De Imperial brengt enkele bezwaren te berde ten opzichte van gemeentelijke gaslevering. Een dier bezwaren is o.a. dit. De gemeente zal, wanneer zij zelf de gasfabriek beheert, bepalingen moeten maken ten gunste harer werk lieden, omtrent zondagsrust, pension- neering, loonregeling en dit zal drukken op 't product. Dit is zeer zeker het geval, zegt Prof. Treub, maar 't zou hoogst immoreel zijn dit bezwaar geldend te maken. Bovendien, stel dat men concessie ver leent, is het geval dan niet denkbaar, dat wanneer de concessionaris die gun stige bepalingen niet maakt, de arbei ders overgaan tot werkstaking. En dan kan de gemeente daar niets tegen doen, zij staat dan machteloos. Ook beweert de Imperial dat de ge meente het geld der inwoners niet mag steken in zulk gevaarlijk bedrijf, want dat het electrisch licht dreigt het gas licht te verdringen. Dit betwijfelt spreker. Heeft indertijd het gaslicht de petroleum verdrongen? Immers neen. Men ging eenvoudig over tot het maken van betere petro leumlampen. Zoo zal, en wij zien het nu reeds met het gasgloeilicht, het electrisch licht ten gevolge hebben dat men zich beijvert beter en goed- kooper gas te leveren. Maar dan nog: stel, dat de vrees voor 't electrisch spook grond had, dan zal concessionares op een gegeven oogenblik het nakomen der bepalingen moeten staken, en de schade zal veel grooter blijken dan wanneer de gemeente de gaslevering in eigen beheer had gehad. Uit dit alles trok Prof. Treub de ge volgtrekking, dat de Raad wél zal doen zich te houden aan het advies der gas- commissie en dat de inwoners den Raad daarbij moreel dienen te steunen. Vooral nu men in het zeldzaam gunstige geval verkeert, dat men een nieuwe fabriek moet bouwen, en dus niet de bestaande inrichting tegen veel te hoogen prijs behoeft over te nemen. Een der aanwezigen meende, dat omdat het gas is een weeldeartikel en nog slechts door een klein gedeelte der be volking wordt aangewend, het onbillijk is dat allen daaraan betalen, hetgeen bij gemeentelijke exploitatie toch het geval zou zijn. Ook de toekomst van 't elec trisch licht was z. i. niet gering te achten. In Italië en Zwitserland is het bijna algemeen in gebruik en in Batavia verlaagde men, uit vrees voor de concur rentie den gasprijs van 28 tot 20 ets. Een ander debater verwachtte niet in elk geval heil van gemeente-exploitatie en wees o.a. op de stadsdrukkerij en de telefoon te Amsterdam. Prof. Treub, beide heeren beantwoor dend, wees er op dat wel is waar het gas nu een weeldeartikel is, doch juist door gemeentelijke exploitatie onder 't bereik van ieder komen moet. Dat men in Zwitserland b. v. zooveel gebruik maakt van de electrische verlichting komt, omdat het daar uit den aard der zaak zoo goedkoop kan worden gefabri ceerd, en dat in Batavia bij een hooge prijs van 28 ets men tot verlaging overging, kan Spreker best begrijpen doch met een prijs van 9 ets, zal dit niet hel geval zijn. De stadsdrukkerij te Amsterdam iseen zaak van geheel anderen aard dan een gasfabriek en kan dus buiten bespreking blijven, zei Prof. Treub. De telefoon is juist na de gemeentelijke exploitatie on eindig beter geworden dan voor dien tijd, en dat de aansluiting duurder is dan in Haarlem ligt alleen hieraan, dat het aantal aansluitingen zooveel grooter is. Na nog eene opmerking van een der aanwezigen en een woord van dank aan den Spreker, sloot de voorzitter der Volkskiesvereeniging de matig bezochte vergadering. Gisteren avond had het Afscheids concert van Mevrouw Madier de Mont- jau in onzen Schouwburg plaats. De concertgeefster had veel succes en wel voornamelijk met de liederen van Massenet, waarvan het allerliefste „Cré- puscule" herhaald moest worden. Doch ook „Hymne a Eros" van Holmès en «Sombrero" van Chaminade ontvingen een warm applaus. De Heer Phlippeau zong uitstekend en de Hollandsche Liederen van Ver huist (Thuis) en De Mol (Lentelied) werden warm toegejuicht. Van de drie duo's, die Mevr. Madier en de Heer Phlippeau ten gehoore brachten, beviel ons het beste, dat uit de opera sRoméo en Julia" van Gounod. Ook de Heer Barend Kwast voldeed als accompagnateur zeer goed. Jammer, dat de Schouwburg niet voller was, want het was werkelijk een avond van groot kunstgenot De aan wezigen waren dan ook zeer gul in hunne bijvalsbetuigingen, hetgeen Me vrouw Madier de verzekering moet gegeven hebben, dat haar schoone talen ten ook in Haarlem ten zeerste geap precieerd worden. Een tweetal bou- quetten waren eveneens de tolk van deze appreciatie bij het publiek en menig „au revoir" zal der begaafde zangeres toegedacht zijn geworden. De katholieke kiesvereeniging al hier heeft tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld: jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, mr. W. A.'t Hooft en mr. W. S. J. van Waterschoot v. d. Gracht. Tot de vervulling van de betrek king van de gemeente secretaris worden door Burgemeester en Wethouders aanbevolen de Heeren Mr. W. Th. Pahud de Mortanges, Commies-chef ter Provinciale griffie van Noordholland. Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, Commies ter gemeente-secretarie van Amsterdam. Thans is definitief bepaald, dat de studenten roeiwedstrijd zal worden gehonden op Maandag 30 Mei e. k. De daartoe noodige vergunningen zijn verleend. Door het Haarlemsche muziekkorps zal '.op Woensdag den 48 Mei a.s. het eerste avondconcert worden gegeven in dit seizoen. De avondconcerten hebben plaats tot 45 September toe. Op last van de Justitie is door een der veldwachters uit de buiten ge meenten bij een vogel handelaar een lijster aangekocht voor den prijs van vijf gulden. Toen de koop gesloten was, werd tegen den verkooper proces verbaal opgemaakt als handelende in strijd met de vogelwet, welke den verkoop van lijsters, nachtegalen enz. verbiedt. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 9 Mei 4898. Witte tance f 44.75 f 14,40 Rogge 6.75 Haver 4.02' Suivenboonen 6.40 - ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alkier, op Donderdag 12 Mei 1898 des namiddags van 2—3 nur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FagaJ. S. Bach. 2. Adagio uit de Sonate pathétique..Beethoven. 8. Sonate op »Ein teate BurgS. de Lange. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Lento Fuga. 4. CommunionGigout. 5. Ave Maria.Schubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2