omver en plunderden het palazzo Sapo- rite; de meubels werden op de barricades vastgesjord. Later vermeesterden de -troepen deze barricades, een oproerling werd gedood, verscheiden anderen ge wond door de kogels. In de Orefici straat werden de soldaten met dakpannen geworpen. Ook hier gaven zij vuur, en verscheiden op roerlingen vielen. In de voornaamste wijken van de stad zijn de straten afgezet. Onze Koninginnen hebben, met het oog op de onlusten van het bezoek aan Milaan afgezien. Het bezoek werd door de Italiaansche overheid ontraden. Dientengevolge werd de reis gestaakt en te Bologna overnacht. Aan den sultan is door de mogend heden kennis gegeven omtrent de betaling der Grieksche oorlogsschatting wat ten gevolge zal hebben dat Thessalië binnen eene maand door de Turksche troepen ontruimd moet zijn. Rusland heeft opnieuw Turkije doen manen om de achterstallige oorlogs schatting en den Sultan is de raad gegeven te betalen nu hij zelf geld ontvangt, hoewel hij met de Grieksche millioenen eigenlijk andere plannen had. De bevelen omtrent de ontruiming van Thessalië moeten reeds gegeven en de schepen om de troepen te vervoeren reeds beschikbaar zijn. Men bedenke echter dat dit Turksche beloften zijn en men ze dus pas kan gelooven als ze nagekomen zijn; het zou niet de eerste maal zijn, dal de Turken vergaten hunne verplichtingen na te komen. Het Turksche leger in Thessalië telt nog 33,000 man en bestaat uit 153 bataljons, 14 batterijen en 22 eskadrons. De minister van oorlog heeft bevolen, de redifs (reservisten) af te danken en de nizams (de geregelde troepen) te demobiliseeren en naar hun vorige garnizoenen terug te brengen. Een briga de nizams is gisteren naarKonstantinopel op weg gegaan. Volgens sommigen zal een deel van de terugkeerende troepen gebruikt worden om de bezeting aan de Servische, Bulgaarsche en Montenegrijnsche grens te versterken. De geest van oproer in Italië schijnt van stad tot stad over te slaan. Milaan, Florence, Lugano, Napels en andere steden verkeeren in ernstige gisting. Op verschillende plaatsen hebben de troepen veel te doen om de onlusten te onderdrukken, waarbij menschenle- vens te betreuren zijn. Te Venetië schijnt het ook niet in orde te zijn; er hebben eenige arrestaties plaats gehad. De oproeren worden toegeschreven aan stelselmatige opruiing van het volk, waartoe te baat worden genomen de hooge broodprijzen, welke men aan de regeering wijt en het oproepen van eenige lichtingen militie. De uitslag der Kamerverkiezingen in Frankrijk brengt, gelijk men wel had voorzien, weinig verandering in den politieken toestand. De Regeeringspartij is er eenigszins door gesterkt. Le Figaro gaat de werkzaamheid der aftredende Kamer na. Zij heeft in 32 maanden 633 verga deringen gehouden en 2656 uren ge werkt. Zij onderzocht niet minder dan 4216 wetsvoorstellen der Regeering en 1112 wetsvoorstellen van Volksverte genwoordigers. Zij deed van 3392 haar voorgelegde zaken 2515 af, hoorde 291 interpellaties, enz. En ondanks dit alles, zegt het blad, heeft de Kamer in haar bestaan van 41/2 jaar niet veel van belang uitgevoerd. Uit een lijstje in het geneeskundig tijd schrift The medic Record blijkt, dat er nog al wat uitzonderingen zijn op den gewo nen regel, dat de vrouwen talrijker zijn dan de mannen. In Egypte zijner 160,000 mannen te veel, in de Veree- nigde Sfaten ruim 1.5 millioen. In Italië is de verhouding der sterke sekse tot de zwakke 502498, en ook in Griekenland, Rumenië. Servië, geheel Zuid-Amerika (behalve Chili en Vene zuela), Zuid-Afrika, Canada en Engelsch- Indië zijn er meer mannen dan vrouwen. De ziekte van den krankzinnigen Ko ning Otto van Beieren is in de laatste dagen zoozeer verergerd, dat zijn dood zeer aanstaande wordt geacht. Behalve een dertiental koffiehuizen met vergunning zijn te IJmuiden niet minder dan 17 café's of bierhuizen, waar men het recht mist dat woord boven den ingang te plaatsen. De eige naar van een dezer laatste inrichtingen heeft nu vergunning verkregen door de bezitters van twee andere herbergen in de gemeente Velzen over te halen hun café's op te heffen. Naar men verneemt heeft hem dat enkele duizen den guldens gekost. In het dorp Noordwolde bloeit sedert jaren de rietwerkindustrie, waarvan bij na de geheele dorpsbevolking leeft en een goed bestaan heeft. Duizenden bjj duizenden rieten stoelen, tafels enz. worden jaarlijks daar gefabriceerd en naar Oost en West gezonden, niet al leen in ons vaderland, maar vooral ook naar België en Frankrijk. Tot nog toe had geen export uit dit dorp naar Engeland plaats, waarom voor eenige dagen de fabrikant Ekhart naar Engeland afreisde, om zoo moge lijk daar ook aftrek voor dit artikel te vinden. Deze poging heeft succes gehad; de eerste bezending rietwerk was spoedig verkocht, eene tweede bezending is reeds naar Engeland verzonden, en Zaterdag j.l. is ook de fabrikant Evers uit Noord wolde naar Londen vertrokken, om rie ten voorwerpen aldaar te verkoopen. Welk een kracht de kogels welke uit de nieuwe geweren worden gescho ten, kunnen ontwikkelen, is dezer dagen te Assen proefondervindelijk gebleken bij den zelfmoord van een soldaat in het stadsbosch- De kogel verbrijzelde de geheele lever, drong door het rugge- merg en verder dwars door een onge veer 25 centimeter dikken boom, waar tegen de soldaat blijkbaar gezeten heeft. Waar de kogel verder gebleven, is, heeft men niet kunnen nasporen. Den 29 Mei wordt het Kurhaus te Scheveningen geopend. Aan het spoorwegstation te Putten (Veluwe) hebben Zondag twee agenten van politie uit Harderwijk van A. H. in beslag genomen zeven nachtegalen, eenige zanglijsters en veldleeuweriken, welke hij aan zijn in den juist aange komen trein zittenden vader, die naar Amsterdam ging, wilde overgeven. De vogels zijn in vrijheid gesteld, en tegen den vervoerder is proces verbaal opgemaakt. Bij de invoering der nieuwe drank wet, bedroeg het aantal van hen, dat het recht van vergunning betaalde te Haarlemmermeer 82, op eene bevolking van 14000 zielen, met eene opbrengst van 1800 gulden. Thans is dit aantal verminderd op 66 op eene bevolking van ruim 16000 zielen, met een gelijke opbrengst. In de kom van Houtrijk en Polanen ontstond Zaterdagmorgen door het omvallen van een petroleumtoestel brand ten huize van den heer G. Holle man. De gemeentebrandspuit was spoe dig aanwezig en werkte flink doch het huis werd een prooi der vlammen. Met het oog op de nabijstaande houten woningen werd ook de spuit van het Hoogheemraadschap Rijnland te hulp gevraagd, waardoor de brand tot dat eene perceel bleef beperkt. Huis en inboedel zijn verzekerd. Te Houtrijk en Polanen is gearres- steerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht, zekere van L. die onder de gemeente Sloten diefstal met inbraak heeft gepleegd bij zijn schoonouders en aldaar ƒ90 aan geld en enkele sie raden had ontvreemd. HAARLEM, 13 Mei 1898. De voorstelling, die jZaterdag. j. 1. in de concertzaal der „Vereeniging" werd gegeven door de „Haarlemsche Velocipè- declub," de wielrijdersvereenigingAmi- citia" en den Heer J. G. Martin met eenige zijner leerlingen, heeft het gevolg gehad, dat de besturen dier vereenigingen een bedrag van 300 ter beschikking van «Weldadigheid naar Vermogen" konden stellen. Het Bestuur van laatstgenoemde ver eeniging heeft eene schriftelijke dankbe tuiging gericht tot de Bestuur van de beide velocipède vereenigingen zoowel als tot den Heer J.G. Martin, die door 16 zijner leerlingen het eerste nummer van het programma: „figuurrijden" deed uitvoeren en zich geheel belangeloos voor het instudeeren daarvan zoowel als voor I het smaakvol decdreeren der 16 velocipè- des bijzonder veel moeite had gegeven. De kas van „Weldadigheid naar Ver mogen" is door den steun in de laatste weken van verschillende zijden onder vonden zoodanig versterkt, dat bij in achtneming van eene gepaste zuinigheid gedurende het verdere gedeelte van het dienstjaar, zich geene moeielijkheden van beteekenis meer zullen voordoen. Het Doopsgezind Zangkoor onder leiding van den heer J. de Nobel heeft gisterenavond met een goed gekozen en goed gezongen programma zijn tweede uitvoering gegeven. Behalve twee hoogst verdienstelijke damesleden van het Koor werkte daarbij als solist mede, de heer Ch. Blazer, terwijl de heer C. Andriessen zich welwillend had belast met de be geleiding, De voordrachten maakten blijkbaar op de talrijke aanwezigen een goeden indruk. De heer de Nobel beschikt over een flink aantal zangers en zangeressen. Wat zij ten gehoore brengen getuigt van een ernstig willen. Mocht ook al in de forto's een enkele maal het ver langen naar een mooier klank onbevre digd blijven, in de piano's getuigde de zang van het koor van grooten voor uitging, wat betreft klankvorming en beheersching van het geluid. Met bijzondere ingenomenheid mogen ver schillende onderdeelen uit Bruidzang van Loots een koortje waarin weer zoo de rechte toon is getroffen, worden aan gestipt. In het Koraal, waarmede de uitvoering aanving, waren de inzetten nogal on gelijk. Overigens bleek uit dit nummer en mogelijk meer nog uit de volgende ensembles, dat de vocale-muziek in dezen eenvoudigen en daardoor zoo sympathie- ken kring van jonge menschen met vrucht wordt beoefend. De beide bovenbedoelde dameskoristen zongen eenige duetten van Cath. van Rennes. Eene verklaarbare bevangenheid was oorzaak dat de stemmen niet geheel tot haar recht kwamen. De alt bezit overigens een heel mooi geluid en de sopraan kan ongetwijfeld ook nog heel wat meer geven, dan zij nu deed. Toch maakte de samenzang een aangenamen indruk. Dat het spel van den heer Blazer de zangnummers op waardige wijze afwis selde, behoeft niet met veel woorden te worden gezegd. De medewerking van onzen geachten stadgenoot verhoogt steeds de muzikale beteekenis eener uitvoering en is allen welkom. De inschrijvings-circulaires voor de Diaconie-Armen der Ned. Herv. Gemeen te alhier werden dezer dagen rondge zonden met een beroep op de mildda digheid van Haarlems Ingezetenen. Op nieuw wordt er op gewezen, dat het voornamelijk deze Inschrijving is waar op de Diaconale kas steunt. De circulaire vestigt nog de aandacht op eenige cijfers der administratie. Door de Hervormde Diaconie werden in het jaar 1897 bedeeld 458 gezinnen, uitmakende 1197 personen, aan deze werd uitgereikt: 3662 Kilogram Fjjn tarwebrood, 9308% Kilogram Grof tar webrood, 15468 Kilogram Roggebrood en aan geld eene som van 9207.62. Ten behoeve der bedeelden werden gereed gemaakt 2757 door HH. Genees kundigen voorgeschreven recepten. De uitgaaf voor geneeskundigen onderstand bedroeg ƒ1434 82. Gedurende den winter werden uitge deeld: 119 Wollen dekens, 56 Groote Bedden gevuld met zeegras, 20 Kleine bedden gevuld met zeegras, 17 Peluwen, 1315 Stuks Hemden en in 3 Turfdee- lingen een getal van 220150 stuks korte turven. Behalve deze voornaamste posten van uitgaaf vorderen een aantal andere zaken te zamen eene aanzienlijke geldsom. Bij de immer stijgende behoeften zjj dus eene ruime inschrijving zeer aan bevolen. Zondag 15 Mei zal door het strijkorkest v. Haarlemsch muziekkorps een buitengewoon Populair Concert gegeven worden met medewerking van het Italiaansch opera ensemble Cospi bun laatste Concert voor het vertrek naar Italië. Bij het overgroot succes moet dit gezelschap reeds eenige malen hier gehad heeft o.a. de vorige week bij de opening v. h. Brongebouw, twij felde men niet aan een buitengewone opkomst van het publiek te meer daar die zelfden avond behalve uitgelezen orkest nummers ook de heeren Smidt en Blazer solo's voor fluit en violoncel zullen voordragen. Bij warm weder zul- 1 len de tuindeuren opengezet worden. In de Vergadering van de Haarlem sche Kamer van Koophandel en Fabrieken van 3 Mei is opnieuw in behandeling gebracht de Verordening op het Haven en Kaaigeld, voornamelijk voor zoover het betrof de in deze kwestie ingekomen bezwaarschriften. De Kamer heeft die bezwaren ongegrond bevonden. Nog kwam in bespreking het aan de de Ministers van Financiën en van Water staat, Handel en Nijverheid gericht adres van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Vlissingen, om te willen be vorderen, dat ook voor quitantiën en telegramzegels van de postzegels kan worden gebruik gemaakt. Werd besloten om ter tegemoetkoming aan het bezwaar, in het adres bedoeld, de Regeering te verzoeken om, met het oog op den beperkten tijd gedurende welken de registratie- en zegelkantoren in de steden geopend zijn, te willen bepalen, dat de plakzegels ook in steden waar registratiekantoren gevestigd zijn, aan de postkantoren verkrijgbaar zullen zijn. Door den Commissaris der Konin gin in Noord-Holland is bepaald, dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land dit jaar hier zal plaats hebben op den Doelen op Woensdag 1 Juni 1898de verlofgangers dezer ge meente voorm. 91/2, zij die behooren tot de lichting 1892 en voor zooveel noodig tot de lichtingen 1891 en tot de vroe gere lichtingen; voorm. 10%, zij die behooren tot de lichting 1893, 's nam. 1% zij die behooren tot de lichting 1894. Donderdag 2 Juni de verlofgangers der gemeente voorm. 9% zij, die behooren tot de lichting 1895; voorm. 10% zij, die behooren tot de lichting 1896, s' nam. 1V2 zij, die behooren tot de lichting 1897. Alsmede op Vrijdag 3 Juni voorm. te 10 ure de Verlofgangers behoorende tot de gemeenten Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Spaarndam, Schoten, Haar- lemmerliede Spaarnwoude en Bloemen- daal. Aanstaanden Zondag zullen op het Museum van Kunstnijverheid nog ten toongesteld zijn de afbeeldingen van Grieksche beeldhouwwerken en Griek sche vaas- en vaatwerken. Zondag is de toegang vrij. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: W ERR VERSCHAFFING". Tan 1 Nor. tot 10 Mei hebben aich do vol gende personen aangemeld: 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk. 1 voor costnumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 29 voor werkvrouw. 3 voor waschvronw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman. 2 voor pakhnisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoclenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 16 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 10 Mei agn de volgende per sonen geplaatst: 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 23 voor werkvrouw. 1 voor hnishoudster. 1 voor naaister. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaando tanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden böleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te riehten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 41 Mei. J. A. t.d. Meij enS.E.Schneider. P. J. van Ponten en W. Huijboom. J. Beu kers en A. Boogaard. H. A. Willemseen

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2