Nieuwsberichten. bruik te hoog. Als verbruik niet zoo sterk toeneemt, dan heeft bij concessie de gemeente toch voordeel. In eene uitgebreide berekening tre dende komt spreker tot de conclusie, dat de Imp. ƒ368.000 betaalt. Neemt de gemeente in 1913 de fabriek over, dan komt concessie en gemeente exploitatie ongeveer op 't zelfde uit. De fmantieele voordeelen wegen tegen elkaar op. Men moet dus naar andere voordeelen omzien. De nieuwe concessie geeft dadelijk voordeel, de gemeente heeft een zekere bate. De regeling omtrent eene overneming in 1912 levert echter moeielijkheden, doch deze kunnen ondervangen. Is men niet al te angstvallig in deze? Bovendien zijn aan de exploitatie risico's van allerlei aard verbonden en zou be sluiten in te gaan op voorstel Imperial. De Loomeyer verklaart, dat het hier betreft een kwestie van cijfers, en acht gemeente-exploitatie verkieslijk. Is het voordeelig op de voorstellen der Imperial in te gaan of niet? De mo gelijkheid dat vreemd gas binnen ge bracht wordt, en mag de gemeente zich wagen aan de risico? Is gekomen tot het besluit, dat het nadeelig saldo bij verlenging een ton zou kosten. Spreker zou vroeger voor voortzetting zijn, doch later is zijn inzicht veran derd. Bij nauwkeurig nacijferen is het gemeente nadeel drie a vier ton en zoo is spreker meegegaan met de Commissie. Een nieuw contract dat geheel onbetwistbaar is, is haast niet mo gelijk. Doch de voordeelen van concessie zijn zeer zeker groot, maar de moeie- lijkheid van het contract blijft bestaan, en dit noopte hem mede te stemmen met de concessie. De Heer Leupen heeft tegen gemeente exploitatie. De Heer Beynes noemt de kwestie een volkskwestie. Vindt in het rapport niets van overleg met de Imperial en dit geeft te denken, dat men wilde gemeente exploitatie. Op grond van haar des kundige adviseert de Commissie tot exploitatie en zij sluit hierdoor het par ticulier initiatief geheel uit. Als men thans de concessie weigert, gaat er onmiddellijk 6 ton verloren en men blyft nog den hoogen prijs betalen. Naar 's sprekers bescheiden meening is het dus in 't gemeentebelang de concessie te verlengen. Zullen wij een directeur vinden voor f 4000.die het gasverbruik in tweejaar brengt op 80 pet. meer? Niet mogelijk. Het contract te maken, zoo dat het goed is, mag het hoofdbezwaar niet zijn. De Heer de Breuk wijst er op, dat de aanvankelijke tegenstand van den Heer Loomeyer der Commissie en haar rapport ten goede zijn gekomen. Tachtig pCt. vermeerdering in twee jaar is niet dadelijk noodig. Het verbruik neemt toe. Afgaande op de gegevens van elders mag men het cijfer 80 echter aan nemen. Na rijp beraad is de Commissie tot haar besluit gekomen en het monopolie der levering behoort aan de gemeente. De omstandigheden zijn echter thans zoo gunstig mogelijk om zelf teexploi- teeren. Een contract kan niet goed zijn, omdat de Imperial alleen de beproefde deskundige is. In een uitgebreide rede zet de spreker uiteen, hoe lastig het is in deze tot een goed slot te komen. De ramingen der Commissie zijn ge grond op gegevens en een goed direc teur zal wel te vinden zijn. Alle gemeentefabrieken gaan goed, zou dan alleen Haarlem slecht gaan. Laat ons zelf de zaak opvatten, laat ons niet langer ons geld naar den vreemde brengen. Spreker gelooft dat de 18 Mei een zegenrijke dag voor de gemeente zal zijn, als tot eigen exploi tatie besloten wordt. Aangenomen met 10 stemmen werd j het voorstel om aan de 1. C. G. A. te berichten, dat de Gemeenteraad geen termen gevonden heeft om eenige over eenkomst betrekkelijk de gas-exploitatie met de Directie aan te gaan. Tegen stemden de Heeren Schürmann, de Kanter, Lodewijks, Krol, Waller, Cnoop Koopmans, van den Berg, Beijnes, Leupen en Winkler. Bij het tweede gedeelte van het voor stel, B. en W. uit te noodigen te zijner tijd de noodige voordrachten aan den Gemeenteraad te doen betredende den bouw en de exploitatie eener gasfabriek van wege de gemeente vraagt de Heer Rethaan Macaré of het noodig is nu reeds noodig een yasfabriek te bouwen, wenscht als amendement te bouwen een fabriek ten einde de gemeente te ver lichten van wege de gemeente. De Heer Stolp vindt eene gasfabriek noodig. De Heer Willink is ook van die meening, wenscht aangenomen te zien de redactie der Commissie. De Heer Macaré bestrijdt de meening. De Heer Stolp is niet over tuigd. Amendement Macaré valt. Het 2e punt wordt aangenomen met 6 stemmen tegen, en daarna het geheele voorstel met 9 stemmen tegen. Een hartelijk woord van dank aan de Commissie van den Voorzitter was zeer zeker welverdiend. De voorstellen omtrent de Opleidings scholen zullen in een volgende vergade ring behandeld worden. Bjj rondvraag verzoekt de Heer v. d. Berg eenig meerder toezicht op de hon den die niet van eene belastingpenning zijn voorzien. De Voorzitter beantwoordt en de vergadering werd daarna gesloten. Tweede Kamer.) In de zitting van Vrjjdag was de heer De Visser de eerste Spreker bij het voortzetten van het algemeen debat over het wetsontwerp tot Invoering van Persoonlij kenDienstplicht. Hij verklaarde zich vóór het ontwerp, als een Btaptot invoering van een werkelijk nationaal leger, waarborgende een sterk leger op de goedkoopste wijs. Spreker achtte volks wapening daarmede in strjjd, omdat die ruimte laat voor plaatsvervanging, welke een anti nationaal leger geeft. Dit ont werp belooft een sterk leger en een versterkt nationaliteitsgevoel. Spreker hoopt, dat het door alle partijen zal aangenomen worden, daar zijns inziens de meerderheid des volks in de verkie zingsprogramma's van alle partijen zich er vóór verklaarden, ook de arbeidersver- eenigingen. De heer van Vlijmen bestreed de beperking der persoonlijke vrijheid, omdat zij niet noodig is voor de weer baarheid des Lands en voor het stelsel van legervorming met haar uiteenloo- pende eischen. Spreker wenscht een leger van vrijwillegers, aangevuld met dienst plichtigen met recht van plaatsvervan ging en met toevoeging van een rezerve- leger, waarin rjjk en arm dienen, orde en tucht heerschen. De heer v.d. Zwaag, hoewel de noodzakelijkheid van het leger ontkennende, wilde wel het schreeuwend onrecht der plaatsvervan ging opheffen, mits de Reg. vrijstellingen schrappe en geen koncessie doe aan de rechterzijde, met medewerking van de linkerzijde. De heer De Ras achtte in I1 het ontwerp de gelijkheid niet gehand haafd, waar plaatsvervanging afgeschaft en de loting behouden wordt, en meent dat legerorganizatie gelijktijdig had moeten worden ingediend. Kadernood wettigt, volgens Spreker, den persoon lijken dienstplicht niet. De heer Verhey betoogde, dat plaatsvervanging in strijd is met verplichten krijgsdienst en acht haar uit een moreel en Sociaal oogpunt onverdedigbaar. Hij somde breedvoerig de moreele voordeelen van den dienst plicht op, die, meent hij, zelfs zou leiden tot vermindering der oorlogs uitgaven. Spreker drong aan op spoedige leger- hervorming na dienstplicht invoering. De heer Bahlmann had met het oog op de inhuldigingsfeesten gewenscht, dat de Reg. met de indiening van het ontwerp nog een jaar had gewacht. Met den leiden der anti rev. partij had hij dit kiescher gevonden, en hij weerlegt de gronden, die de Reg. tegen dat uit stel had aangevoerd. De Reg. moest zich echter geen illuzie maken, dat de geheele Katholieke partij met het ontwerp zal méégaan, als de vrijstellingen er maar in blijven. Spreker althans maakte voor zich eene rezerve en zou niet rusten, voordat vervuld is de belofte door Koning Willem I eenmaal afgelegd van de puien van het, Stadhuis (afschaffing konscrip tie.) Spreker begon toen te betoogen, dat de Staat zijn autoriteit niet mag gebruiken om allen burgers krijgsdienst op te leggen doch het leger allereerst moet trachten te vormen uit beroeps soldaten. De heer De Visser denkt er anders over, en daarom zou Spreker den Min. van Binnenl. Zaken in beden king geven, zijn militie-kommissarissen te zoeken onder de Christelijk-historie- schen. Spreker was bezig nog nieuwe citaten aan te halen, toen hij plotseling bewusteloos op zijn bank neder zeeg. De Voorzitter schorste de verga dering voor een kwartier. Twee genees- heeren kwamen in de zaal, onderzochten den heer Bahlmann en konstateerden zjjn dood aan een beroerte. De Voorzitter heropende de vergadering, wijdde een woord aan dit plotseling en treffende sterfgeval, en verdaagde de vergadering tot Dinsdag. Men bericht dat te Havanna de levens middelen reeds schaarsch beginnen te worden en er reeds eene regeling is ingevoerd op prijs en af te leveren hoe veelheden. Omtrent den oorlog wordt niet veel vernomen. De Spaansche vloot blijft schuilvinkje spelen; nu daagt zij althans in de verbeelding van hen die 't meenen te weten op hier, dan weer ergens anders in den Atlantischen Oceaan, maar toch altijd zoo, dat de Amerikanen haar geen kwaad kunnen berokkenen. Men vermoedt, dat dit alweer in verband staat met tijd winnen. Door het optreden van een nieuw ministerie in Spanje is de oorlogspartij aldaar versterkt, de vredes elementen zjjn verwijderd. Spanje gaat met spoed voort Cuba's kusten te versterken. Om nu den Spanjaard aan te sporen tot het maken van wat meer voortgang is last gegeven de aangelegde werken op Cuba te vernielen. De Amerikaansche bladen zijn ver zocht geen berichten omtrent viootbewe- gingen bekend te maken, natuurlijk omdat Spanje daarvan geen partjj zou kunnen trekken. Er wordt nu censuur uitgeoefend op de telegrammen, doch dit verhindert niet, dat allerlei scheeps berichten bekend worden. Een der bla den maakt de opmerking, dat de Amerikaansche regeeringspersonen zelf de grootste klappers zijn, hetgeen in zich bevat een complimentje aan de pers, wier vertegenwoordigers dus die regeeringsmannen te slim ziin. De heer Gladstone is overleden. Hij was een der hechtste steunpilaren der kroon tn stond zoowel door zijne trouwe diensten het vaderland bewezen, als wegens zijn onvermoeid streven in het belang van Ierland, bij de verschillende partijen hoog aangeschreven. Hij was in 1809 te Liverpool gebo ren en trad reeds in 1833 in het po litieke leven en vertegenwoordigde de liberale richting. Allerwegen erkent men dat het over lijden van Gladstone een nationaal ver lies is. Alle kranten verschijnen met rouwranden en publiceeren uitvoerige levensberichten met illustraties. De pu blieke opini verlangt de bijzetting van het lijk in de Westminster Abdij. Van openbare gebouwen en particuliere hui zen waaien vlaggen halfstok. De konin gin, de prins van Wales en de koninklijke familie hebben aan de weduwe een bewogen betuiging van deelneming gericht. Te Brielle zal, ingevolge beschikking van het Departement van Oorlog, eene der vier poorten, de Waterpoort, geheel verdwijnen. Een steen daarin met een Latij nsch gedicht vermeldt, dat zij werd opgericht inplaats van een andere poort, welke echter aan den noordkant der stad stond en dezelfde Noordpoort was, welke door de Watergeuzen in 1572 gerammeid werd. De nieuwe poort werd in 1625 op grootsche schaal aan den oostkant der stad opgetrokken, doch later weer afgebroken en in 1761 ver vangen door de tegenwoordige, op bescheiden schaal gebouwde Waterpoort. De steen met het Latijnschegedicht, waarvan in vroeger tijd de letters op stadskosten verguld werden, maar waar mede men zich in de laatste honderd jaar weinig bemoeid heeft, zal echter bewaard blijven en vermoedelijk ge metseld worden in een muur naast de plek, waar de Waterpoort stond. Te Spaarndam werd voor de vacante zetel in den gemeenteraad maar één candidaat gesteld n.l. de heer W. Nije arts aldaar, die dus als zoodanig is gekozen. Bij de tot heden te Haarlemmermeer gehouden grasverpachtingen was de op brengst weinig verschillend met het vorige jaar; de opbrengst was van Rijn lands dijkgronden ƒ6363, de wegen van den Haarlemrnermeerpolder 5406, en van de dijken en wegen in den Houtrakpolder 2022, in 1897 waren deze cijfers respectievelijk ƒ6686, 5602 en ƒ2009. Te Beverwijk zullen de uitgebreide feestelijkheden, ter gelegenheid der kro ning 13 en 17 September plaats hebben; het programma bevat historische en allegorische optochten, volksspelen, ver siering, verlichting en vuurwerk, zoo mede kinderfeesten en armen bedeeling. Ds. Bruining te Warga heeft voor het beroep naar Assendelft bedankt. Gemachtigd door de centrale com missie voor de kroningsfeesten te Haar lemmermeer, wil men te Hoofddorp eene plaatselijke commissie tot stand brengen, ter regeling der feestelijkhe den, welke buiten den werkkring der centrale commissie liggen. HAARLEM, 20 Mei 1898. Haarlemsch Gemengd Koor heeft Dinsdagavond aan zijn kunstlievende leden en aan de leden van het Bronge bouw een recht aangenamen avond verschaft. Met genoegen mocht worden opge merkt dat deze Zangvereeniging na vele schokken en schommelingen, als een gevolg van directeur-wisselingen, ten leste toch in het rechtte spoor is terug gekomen. De heer Henri Pielage vindt blijkbaar in dezen kring een gewenscht arbeids veld, waar hij zijn begaafdheden als muzikalen leider met vrucht kan ontwikkelen. De koornommers klonken voor het meerendeel beschaafd en zuiver. Moch ten zich nog eenige goede mannenstem men bij de vereeniging aansluiten, dan zou dit aan den klank van het geheel zeer ten goede komen. Het solo-gedeelte van het programma werd ingenomen door voordrachten van mejuffrouw Olga Isaac sopraanen de heeren Carel Phlippeau {tenor) en Leedert van der Tand (viool) terwijl de begeleiding was toevertrouwd aan mejuffrouw Betsy Pielage. In alle op zichten voldeden zij aan de eischen, welke ons publiek thans aan muziek uitvoeringen stelt, zoodat ook dit gedeelte van het concert als goed geslaagd mag worden aangemerkt. Ten opzichte van het tekstboekje veroorloven wij ons de opmerking, dat het zeer onnauwkeurig was gecorrigeerd en eene betere verzorging zeker ge wenscht is. Op het Museum van kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag tentoon gesteld zij afbeeldingen van muurschil deringen te Pompeji en Ilerculanum gevonden,benevens de muurschilderingen van de kerk St. Savin. Zondag is de toegang vrij. De heer J.A. v.d. Booren, sedert 9 jaren le zwemmeester aan de zwem school aan de Houtvaart is benoemd als Directeur van bovengenoemde inrich ting. In de Woensdag avond gehouden Algemeene vergadering der Haarlem- sche Mannenzangvereeniging „Crescen do" is in de plaats van den Heer J. B. A. Saeijs tot vice president gekozen de Heer S. J. W. Mons terwijl in diens plaats als Penningmeester is gekozen de Heer J. de Weeger. Beide Heeren hebben de benoeming aangenomen. Maandag morgen is aan den Kam persingel een paard gespannen voor een wagen beladen met hout en bestuurd door van der Schinkel, te Zandvoort, op hol geraakt. De voerman is daarbjj van den wagen gevallen en heeft zich een weinig bezeerd. Na in den Stads- Apotheek geholpen te zijn heeft hij ver der zijn weg kunnen vervolgen met zijn paard en wagen die inmiddels waren gegrepen. Door de rechercheurs Jansen en Misset is proces verbaal opgemaakt tegen de bierhuishoudster E. M. V., huisvrouw van W. V., woonachtig van Marumstraat 30 en tegen den bierhuishouder. H. S. woonachtig Kamperstraat No. 29, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2