onvaderlandslievend en on nationaal zijn, I Het verzet van alles wat Katholiek denkt, zou dan zwijgen doch onbreek baar zjjn. De heer Hesselink van Suchtelen achtte het raadzaam de be staande ontheffingen te handhaven, maar ze niet uit te breiden. Hij was ook tegen de amendementen, en zou stemmen tegen het artiekel, ten zij daardoor de wet mocht gevaar loopen. De heer van Kempen waardeerde het stelsel der Regeering, om zooveel moge lijk aan gemoedsbezwaren tegemoet te komen. Tegen het am. Pyttersen voerde hij tal van bezwaren aan. De heer Veegens sprak namens de Komm. van Rapp., die van oordeel is, dat de voorgestelde regeling, de uitbreiding der ontheffingen niet in strijd is met de Grondwet. De Komm. was eenparig tegen de amendementen. Wat de kost winners betreft, de poging om daarin te voorzien verdient alle waardeering, maar Spreker kon er geen verbetering in zien. Ten aanzien van het am. van Bylandt-de Visser was de meerderheid der Komm. van oordeel dat de konse- kwentie de aanneming vordert, omdat de bedoelde diakonen eenigszins gelijk te stellen zijn met de R. K. ordebroeders. Men moet echter streng letten op den godsdienstigen aard der vrij te stellen broeders. De heer De Visser wees er op, dat het vrijstellen van geestelijken en bedienaren van den godsdienst niet zou passen in het beginsel van algemee- nen dienst- en oefenplicht, maar dat deze vrijstellingen niet vloeken met het beginsel van persoonlijken dienstplicht. Spreker kon zich volkomen vereenigen met het stelsel van vrijstellingen, niet ter wille van de personen, doch in het belang van het godsdienstig werk door hen verricht voor het staatsleven. Wer den in tijd van oorlog de geestelijken ingelijfd, vele gemeenten zouden van hun geestelijk hoofd worden beroofd en dat zal de natie niet willen. Spreker kon dus niet meegaan met het am. Pytter sen. Hij kwam op tegen Dr. Scheapman's buitensporige verheerlijking van de Ka tholiekegeestelijkheid,waaruit zou zijn af te leiden, dat de Prot. geestelijkheid van minder allooi zou zijn. De heer v. Gilse vereenigde zich met de meening van de Komm. van Rapp. Hij beaamt vol komen de wijze, waarop de Reg. het beginsel van persoonlijken dienst plicht in toepassing wil brengen, en bepleitte de vrijstelling der geestelijken als een plicht van ware verdraagzaam heid. Om dezelfde reden zou hij vóór het am. v. Bylandt-de Visser stemmen. Over de vrijstelling van kostwinners behield hij zich zijne stem nog voor. De heer Willinge vreesde van het gestelde kri- terium voor vrijstelling van kostwinners ongelijkmatige toepassing. De heer van Alphen drong, ook in naam zijner poli tieke vrienden, er op aan om ontheffing van kostwinners aan eenige regelen te verbinden. De Min. van Binnenl. Zaken kan zich niet voorstellen, dat afschaffing der plaatsvervanging zou moeten leiden tot het doen vervallen der vrijstelling van geestelijken. Een am. tot opheffing der vrijstellingen acht de Reg. niet pas send in het kader van het ontwerp. Den heer Schaepman verzekerde deMin.dat deze Reg. niet voornemens is bij eene toekomstige algemeene herziening der militiewet verandering te brengen in de dienstontheffing der geestelijken. Het verzet van een groot deel der natie tegen de wet, indien ontheffing der geestelijken daarin niet voorkwam zou onzen poli- tieken toestand vele jaren bederven. Vrijstellingen zijn niet ongrondwettig. Overigens is men niet verplicht van de ontheffing gebruik te makenStudenten, die willen dienen, kunnen dienen. De Reg. handhaaft de ontheffingen. Het am. betreffende de kostwinners betreft een moeilijk punt, maar de Min. meent, dat er nog geen betere formule is voor gesteld dan die der Reg., ook de heer Troelstra niet. Wat het am. v. Bylandt- De Visser betreft, de Min. wees er op, dat de broeders diakonen niet gelijk te stellen zijn met ordebroeders, omdat zij geen verbintenis voor het leven aangaan en ten allen tijde de inrichting kunnen verlaten. Na repliek van den heer Pytter sen beantwoordde de heer Troelstra de bedenkingen tegen zqn amendement. Heftig bestreed hij den heer Schaepman. Hij verweet de Katholieke Kerk het be zit van zoo prachtige Kerkgebouwen en te weinig zorg voor de leniging van den nood der armen, waarop de heer Schaep man het antwoord niet schuldig bleef. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) repli ceerde. De heer Staalman verklaarde zich tegen vrijstelling der bedienaren van den godsdienst. Na nog eenige dis- kussie werd de beraadslaging gesloten en gestemd. Het am. Pyttersen (niet ontheffing geestelijken bij de wet) werd verworpen met 79 tegen 15 stemmen. Het am. v. Bylandt-De Visser vrijstelling van broeders-diakonenwerd aangenomen met 71 tegen 23 stemmen. Over het am. Troelstra (vrijstelling van onmisbare kostwinners) staakten de stemmen47 tegen 47. De heer v. d. Velde heeft verlof ge vraagd en gekregen om inlichtingen te vragen over 't geen tot verbetering van den toestand van het boezemwater in Delfland wordt gedaan. In de berichten omtrent eventueele vredesvoorstellen begint wat meer kleur te komen. Men zegt, dat de Spaansche regeering de Amerikaansche heeft laten polsen omtrent een plan, waarbij Spanje Cuba zou loslaten, als Amerika de Filippijnen en Portorico aan Spanje laat. Men weet dat Amerika tot motief van den oorlog Cuba heeft gesteld. Het zal dus nu, als ten minste de geruchten waarheid spreken, moeten uitkomen of het alleen om de onafhankelijkheid van Cuba te doen is, of dat de oorlog ook uitbreiding van grondgebied beoogt. Te Washington gaan stemmen op die pleiten voor koloniaal bezit en als deze richting de overheid krijgt, dan, zeer zeker, zullen de Filippijnen Ameri- kaansch worden. Welke schatten de oorlog verslindt, mag blijken uit een New-Yorksch bericht, mededeelende dat de oorlog aan Amerika tot heden driehonderd millioen dollars kost en pas is men aan het begin. Een Spaansch reserve smaldeel onder bevel van admiraal Cambra is uit Cadix vertrokken. Het doel schijnt de Filippijnen te zijn, maar er wordtverteld, dat het bestemd is voor de Amerikaan sche kust of voor Cuba. Nog steeds is de vraag onbeantwoord, waar het Kaapverdische eskader onder Cervera is. De meest strijdige berichten komen er over in de Amerikaansche bladen voor. Nu meent men het hier, dan weêr daar gezien te hebben en zoo komt men tot het besluit,dat niemand het heeft gezien en de Spanjaard dus allen te slim af is. Blijkbaar wil hij zichvoorloopig buiten een treffen houden om aan de overige Spaansche eskaders tijd te ver- leenen. Waarvoor of met welk doel is natuurlijk onbekend, maar met zeker heid mag gezegd worden, dat men weet wat men wil. Spanje beklaagt zich, dat Amerika geen eerlijk spel drijft in den oorlog. Soms toch, zegt de Spaansche regeering voeren Amerikaansche schepen de Spaan sche vlag ter misleiding, worden infer nale telegraafkabels vernield, of wordt er gebombardeerd zonder voorafgaande kennisgeving. Spanje moet dan ook reeds het gevoelen der mogendheden in deze hebben ingewonnen en spreekt men van eene internationale conferentie in deze. In hoeverre Europa eenige ver andering zou kunnen brengen in de Amerikaansche opvatting omtrent de wijze van oorlogvoeren zal de tijd moeten leeren, terwijl ook nog niet vast staat of de Spaansche regeering niet de feiten wat te sterk kleurt en of Spanje zich misschien ook niet iets in dit opzicht te verwijten heeft. Het eiland Hawaihi heeft zich niet onzijdig verklaard. Dit hindert Amerika zóó, dat er reeds stemmen opgaan om het eiland eenvoudig bij Amerika in te lijven. Het eskader van Cervera, op te speu ren is een punt waaraan de tegenpartij zich veel laat gelegen liggen, omdat de laatste eene vereeniging wil voorkomen van de twee eskaders. Men denkt nu, dat de Spanjaarden den Oceaan weer hebben opgezocht, hoewel de eigenaar dig gevormde baaien van Cuba ruim schoots gelegenheid bieden om den Amerikaanschen vlootvoogd te verschal ken. Met eene landing op Cuba schijnt gewacht te worden tot Cervera gevon den en verslagen is. Hoe lang dit zal duren is moeielijk te bepalen. Zaterdag avond gingen geruchten dat het Spaansche eskader in een slag, welke zou hebben plaats gehad, was vernield, het gerucht vond weinig geloof, omdat het zeer onwaarschijnlijk was, en in het algemeen zijn er zooveel strij dende berichten binnen gekomen, dat men het eene niet kan aannemen als afbreuk doende aan het andere. Ook omtrent de Spaansche geldmiddelen en geldverzendingen verneemt men een en ander, dat volkomen in strijd is met den benarden geldelijken toestand te Madrid. Terwijl één bericht vertelt van honderd millioen pesetas die naar Cuba zouden gezonden zijn, meldt een anuer bericht, dat te Parijs tien millioen voor Spanje geleend zou zijn, zoodat rnen alweer niet begrijpt, hoe er verband te houden is tusschen de beide berichten. Van een gezelschap Russische goud zoekers, dat verleden jaar in den herfst uit Odessa naar het goudland Klondike vertrok, moeten nog slechts vier mannen zijn overgebleven. De overigen zijn allen onder de ellende en ontberingen bezwe ken. Met de ontruiming van Thessalië door de Turksche troepen wordt nu begonnen. De voorstellen van de Gezanten der Mo gendheden te Constaniinopel betreffende die ontruiming en de betaling van de oorlogsschatting zijn door Turkije aan genomen, en er is order gegeven, de troepen naar huis te zenden. Den 3n Juni moet de ontruiming zijn afgeloopen. De Sultan is, naar men verzekert, blijde, dat de troepenmacht welker betaling de Turksche Regeering zoo moeielijk valt ontbonden kan worden, en ook de manschappen zeiven verheugen zich, dat zjj weer aan hunnen gewonen landbouwarbeid kunnen gaan. Een Fransch blad deelt mede dat de directeur der Fransche strafkolonie in Ca yenne te Parijs wordt verwacht en dat dit verband houdt met de zaak Dreyfus. Met den veroordeelde moet het slecht gesteld zijn. Een briefje van hem aan zijne vrouw spreekt van zenuwlijden en tevens dat Dreyfus aan den president der republiek vonnisherziening had ver zocht. Het rijk van het schoothondje schijnt uit te zijn in de Amerikaansche groote wereld ten minste, het begint hoe lan ger hoe meer in de mode te komen, al zijn tijd en zorg te besteden aan de kat, die ook reeds, in plaats van haar ouden vijand, met strikken versierd mee uit wandelen genomen wordt. Het is niets bijzonders meer, vooral in Brooklyn, waar de mode haar oorsprong vond, een dame met twee of drie katten van ede len bloede in het park te zien wande len, en ook soms de dienstbode te ont-, moeten belast met de zorg voor de katten des huizes, waarvoor nu even groote sommen betaald worden als vroeger voor de hondjes, die in de mode waren. De dagelijksche inkomsten der Duit- sche bondsvorsten bedragenvan den koning van Beieren 11,050 mark, den koning van Saksen 5560 mark, den koning van Wurtemberg 5271 mark, den groothertog van Hessen 2964 mark, den groothertog van Saksen-Weimar 2301 mark, den groothertog van Olden burg 1385 mark, den groothertog van Mecklenburg-Strelitz 940 mark, den regent van Brunswijk 1917 mark, den hertog van Saksen-Meiningen 1865 mark. Het kleinste inkomen heeft de vorst van Reuss, oudere linie, n.l. 214 mark per dag. De vijf vorstenhuizen, die het groot ste particuliere vermogen bezitten, zijn die van Saksen, Saksen-Weimar, prins Albrecht, regent van Brunswijk Anhalt en Schaumburg-Lippe. In Italië worden nog steeds strenge maatregelen genomen tot handhaving van de orde. Te Milaan, Rovara, Genua, Bologna, Brescia en elders zijn zoo meldt een berichtgever der Frankf. Zeitung we- een aantal personen in hechtenis geno men. Te Faenza, Cesena en Bologna zijn ook de katholieke diocese comité's ont bonden. Bij vele clericalen werden huis zoekingen gedaan en papieren in beslag genomen. De Italiaansche arbeiders, die uit Zwitserland naar Italië kwamen om deel te nemen aan de onlusten, zijn van Como naar Milaan gebracht, om daar voor den krijgsraad terecht te staan. De Frankfurter Zeitung maakt den tekst openbaar van het geheime verdrag tusschen Rusland en Oostenrijk-IIonga- rije, ter bescherming van de wederzijd- sche belangen in de Balkanstal en. De houding van den Aartsbisschop van Milaan, Kardinaal Ferrari, geduren de het jongste oproer, waarbij hij wel dicht bij Milaan, maar niet op zijn post was, heeft aanleiding tot ergernis ge geven. Er is sprake van, dat de Italiaansche Regeering zijn exeguatur (verlof tot uit oefenen van zijne functiën) zal intrek ken. De Paus heeft den Aartsbisschop naar Rome ontboden, om opheldering te geven over zijn gedrag. In zake de a. s. verkiezingen voor de Provinciale Staten (7 Juni inleve ring der candidaten) wordt ons gemeld, dat in het district Velsen, Jhr. G. S. Boreel, aftredend lid van Gedeputeerde Staten van de vooruitstrevende richting algemeen de candidaat is; bij eventu eele stemming zullen de anti-revolutio nairen deze candidatuur steunen. De katholieken hebben den heer Bij voet te Overveen de candidatuur aan geboden; het is echter zeer twijfelachtig of die zal worden aangenomen. In het district Haarlemmermeer is de heer J. H. M. Evelein de candidaat der geheele liberale partijde anti revolutionairen aldaar stellen geen eigen candidaat, doch zullen grooten- deels in deze met de liberalen mede gaan. Op de beide Pinksterdagen reden op het traject AmsterdamHaarlem respectievelijk 18 en 30 extra treinen; de dienst ging zeer geregeld. Meldden wij onlangs, dat te Half weg een Christelijke school zal worden gebouwd, die, naar wij thans verna men, nog dit jaar zal moeten worden geopend, ook in den Grooten IJpolder (voorheen één comité met Halfweg) zal zoodanige school verrijzen, terwijl ook te Sfoterdijk, waar tot nu toe ge bruik wordt gemaakt van een kerk gebouw, weldra tot den bouw eener school zal worden overgegaan. HAARLEM, 31 Mei 1898. Om en in Haarlem was het ge durende de Pinksterdagen tamelijk druk en waar men kwam waren veel vreemden. Vooral Bloemendaal trok een druk be zoek en de nieuwe gelegenheid tot een verrukkelijk zitje, Duin en Daal, valt blijkbaar zeer in den smaak. Als gewoonlijk in den zomer twee muziekcorpsen in den Hout; in het Brongebouw, Van Erp, in de gemeente lijke muziektent het Haarlemsch mu ziekcorps. Tweeden Pinksterdag hadden de jaarlijksche Universiteits Wedstrijden het gewone verloop. Langs het Noor der Spaarne veel wandelaars, de tribune goed bezet. Het aantal stoom- en andere booten van buiten was geringer dan gewoonlijk, waarschijnlijk toe te schrij ven aan het weêr, dat wegens den noordewind niet dadelijk tot een water tochtje uitlokte, terwijl de regen in den vroegen morgen nog wel menig plan in duigen zal geworpen hebben. De wedstrijd zelf had het volgende verloop: Het hoofdnummer, vierriems, seniores, vier mededingers, werd gewon nen door Triton, Utrecht; Tweeriems seniores, twee mededingers, Laga, Delft; Vierriems. juniores, Njord, Leiden Single sculling. De eenige opgekomene, Njord, Leiden, moest alleen de baan roeien en deed dit in behoorlijken tijd Jonge Twee, seniores, twee mededingers, Njord, Leiden; Achtriems, drie mede dingers, Nereus, Amsterdam. Door den Directeur der staats loterij is tot debitant alhier benoemd J. J. Hoomans. Zond de directie van hetstaalbad Haarlem vóóreenigen tjjd haarmonster- flesch de wereld in, gevolgd door tien duizendtallen recleme-plaatjes met een flesch tot motief, en onder de aandacht brengende het Hollandiawaler, in de laatste dagen verscheen een nieuw re clame kaartje,behelzende een plattegrond van Haarlem, waarop de weg van het Station naar het Brongebouw zeer dui delijk is aangegeven. Behalve deze bevat het kaartje nog, mede zeer dui delijk, eene aanwijziging van de Haarlemsclie musea enz, waarvan het

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2