hebben we niets van Indië genoten wat ons niet toekomt. De Min. waardeert het vertrouwen van den heer Mees in de Reg. en gaf de gevraagde inlichtingen. De heer van Kol persisteerde bij zijn gevoelen. Hij bleet deze leening achten in strijd met de eenvoudige eischen der financieele eerlijkheid. De heer van Dedem achtte het beter de leening dadelijk bij openbare inschrijving, te plaatsen. Nadat de Min. van Fin. geantwoord en de heer van Kol nog eens gerepliceerd had, werd het ontwerp aangenomen met 69 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de drie socialisten en de heer Staalman. Aangenomen werd het wetsontwerp Inter nationale Sanitaire conseutie, en de Reke ning Suriname voor 1894. Daarna was aan de orde de Verhooging der Justitie- begrootingvoor de stichting van een huis van bewaring te Haarlem. De heer v. d. Zwaag verklaarde, dat hy tegen het ontwerp zou stemmen om verschil lende redenen, vooral ook omdat hij het cellen-systeen zoo verschrikkelijk vindt. Ook was hij er tegen, omdat de arbeid der gevangenen konkurreerend werkt met den arbeid in de maatschappij. Hij wilde liefst landkolonieën voor de ver oordeelden. De heer Rethaan Macaré wees er op, dat de wet van 1884 deze gevangenis uitdrukkelijk voorschrijft, en bracht hulde aan de voortvarendheid van den Min. om dit voorstel, waarmede hij zich vereenigt, in te dienen. Spreker vroeg eenige inlichtingen betreffende den toestand van het terrein voor deze ge vangenis, en merkte op, dat, in strijd met het beginsel der wet, het huis van bewaring niet voldoende afge scheiden wordt van de strafgevangenis. De Min. van Justitie antwoordde den heer v. d. Zwaag, dat hem van de verschrikkelijke werking van het celstel sel niets bekend was, en evenzoo sprak hij tegen, dat de gevangenissen de arbeiders in de vrije maatschappij zou den benadeelen. Aan den heer Macaré verstrekte de Min. de gevraagde inlich tingen. De heer v. d. Zwaag beweerde nu nog, dat, wat betreft het verschrik kelijke van het celsysteem, de Min. moest te rade gaan met deskundigen nl. met menschen, die in de cel geze ten hebben. Het ontwerp werd zonder stemming aangenomen. Verder werden nog eenige kleine ontwerpen tot natu- ralizatie, onteigening, verkoop enz. goedgekeurd. Vrijdag was eerst aan de orde het wetsontwerp tol uitbreiding van het Inter communaal Telefoonnet. De heer Roessingh wenschte, dat de uit breiding afhankelijk zou zijn van de belangstelling en behoefte der gemeente, en vroeg naar de waarborgsom tot dek king van eventueele verliezen, of vrijstel ling van kleine gemeenten van waar borgsom voor verkrijgen van een kantoor. De heer De Ras klaagde over de stiefmoe derlijke bedeeling van sommige plaatsen, inzonderheid van Maastricht. Hij drong er op aan meer rekening te houden met de belangen van handel en indus trie. De Min. van Waterstaat enz. verzekerde, dat de opbrengst der uit breiding voldoende de kosten zal dekken. Bij aansluiting is van bevoorrechting geen sprake. Uitgegaan wordt van het centrum des lands. De heer v. d. Velde hoopte, dat in de verbinding met den HaagDelft ook het Westland zou worden opgenomen. Het ontwerp werd zonder stemming aangenomen. Goedge keurd werd vervolgens de verhooging der waterstaatsbegrooting, tot aankoop van een huis voor den Tramweg Rotterdam- Zuid Beierland. Daarna was aan de orde het ontwerp tot wijziging der wet of de bevordering van de officieren der landmacht. De heer Smeenge stelde een am. voor om den leden der binnen- landsche remonte kommissie zooveel mogelijk uit dezelfde officieren te doen bestaan, en om die officieren te beschou wen als niet behoorènde tot het actieve leger. De heer Verhey wenschte de termijnen voor de bevordering van officieren uit het ontwerp te nemen waardoor de beoordeeling van geschikt heid meer waarde zou verkrijgen. De Min. van Oorlog betoogde, dat niet alleen de termijnen, maar ook de ge schiktheid het kriterium voor bevordering is. Het voorstel van den heer Smeenge achtte hij onnoodig. Een algemeene herziening der wet op de bevordering enz. van officieren is in bewerking. Na bestrijding door den heer van Dedem werd het am. Smeenge aangenomen met 44 tegen 22 stemmen. Het ontwerp werd daarna zonder stemmen goedge keurd. Tegen Woensdag zijn aan de orde gesteld: de interpellatie van den heer van Gilse over het ontslag van Mr. Israels te Parijs; verschillende konklu- zieën op verslagende overeenkomst met de Maatschappij Zeeland: de Rij wielbelasting. Vervolgens was aan de orde het ontwerp tot Nadere regeling nopens ver gelding van tijdelijke diensten en pensioen. De Min. van Fin. nam over het am. van den heer Kerdyk, om inhouding van de pensioens-bijdrage zoodanig te regelen, dat de jaarwedde daardoor niet lager daalt dan f400. Na een langdurig debat werden aangenomen een am. van den heer Kerdijk, tot billijker regeling van de kategorieën der gepensioneerden en een van den heer Drucker, tot billijker behandeling van ambtenaren, tijdelijk aangesteld vóór 1891. Een tweede am. Kerdijk werd verworpen. Het gewijzigd artiekel 4 werd daarop aangenomen. De eindstemming over het ontwerp zal plaats hebben Woensdag na de pauze. Het wetsontwerp op den persoonlij ken dienstplicht is Woensdag door de Tweede Kamer aangenomen met 72 tegen 20 stemmen. Van Cuba wordt het uitbreken van de gele koorts bericht onder Spaansche soldaten. Het is niet met zekerheid te bepalen of het bericht geloofwaardig is. Dinsdag schijnen de beide vlootafdee- lingen slaags te zijn geweest, terwijl bovendien de batterijen en kasteelen der Spanjaarden beschoten werden. Een Spaansche matroos moet een ontploffingsmiddel hebben uitgevonden, dat alle tot heden bekende middelen van dien aard in werkzaamheid overtreft. In de Spaansche Cortes is door den Mi nister van Koloniën gedaan mededeeling, dat op Cuba en Porto-Rico alles uitne mend marcheert. Te Madrid maakt men hiervan dat: zeer gunstige tijdingen zijn ontvangen, maar dat de Regeering, door vroegere teleurstellingen wijs ge worden, eerst volledige zekerheid hebben wil voor zij tot openbaarmaking overgaat In het algemeen is de nieuwe Regeering met hare besluiten en maatregelen zeer geheim. De New-Yorksche Times rekende uit, dat bij het tegenwoordig stelsel van werkeloosheid reeds 300 millioen dollars door Amerika werden vermorst. Inder daad verzekert de Tribune dan ook, dat nu te Tampa alles voor de inscheping van" eene landings divisie is gereed ge maakt en de beste schepen van Samp sons eskader de expeditie zullen verge zellen, om by de landing behulpzaam te zijn. Men bemerkt dat de Amerikanen waar voor hun geld wenschen. Als zij nu maar niet door onzinnig drijvende regeering weten te brengen waar het niet behoort te wezen, namelijk tot overhaaste daden. De Spanjaarden schijnen het in deze meer met hunne regeering eens te zijn. Dinsdag middag tegen twee heeft het beschieten van Santiago door veertien Amerikaansche schepen een aanvang genomen. Vooral drie Spaansche forten moeten zeer geleden hebben, maar om trent de geleden verliezen zwijgen de Spaansche autoriteiten. Twee Spaansche torpedo-booten hebben vruchteloos ge poogd een vijandelijk schip in den grond te boren. Intusschen schijnt het eskader van Cervera een sterke stelling gekozen te hebben in het kanaal dat naar de haven leidt en de toegang tot de baai van Santiago acht men genoegzaam verdedigd door onderzeesche mijnen, waar er door de Spanjaarden vier zijn aangelegd. Men verzekert, dat vijftienduizend man Amerikaansche troepen thans op reis zijn naar Cuba. Waar men ze denkt te doen landen wordt natuurlijk geheim gehouden. Er wordt de vrees geuit dat dit aantal veel te gering is tegenover een leger van honderd en zestigduizend man, die Spanje op Cuba heeft. Ook zegt men dat niet al de manschappen behoor lijk van wapenen zijn voorzien en tevens uniform en schoeisel te wenschen over laat, terwijl bovendien de manschappen niet zullen bestand zijn tegen het kli maat op Cuba. Te Hawarden, waar Gladstone over leden is, heeft een zeer talrijk publiek gebruik gemaakt van de gelegenheid om het gelaat van den beroemden over ledene nog voor het laatst te zien. Het stoffelijk overschot van Gladstone is Zaterdag te Londen in Westminster Abbey bijgezet. Tot de slipdragers be hoorden de prins van Wales en de her tog van York. In het stikvolle kerkge bouw bevonden zich ook degemalinnen dezer prinsen, terwijl tal van hooge- ren ambtenaren, parlementsleden en pairs zich bij den stoet hadden aangesloten, alsmede de vertegenwoordigers der bui- tenlandsche vorstenhuizen. Niemand in den stoet was, het was zoo volgens den wensch des overledenen, in uniform. Na de gebruikelijke gebeden en koor zangen werd de lijkkist met het gewone ceremonieel in den grafkelder, welke zich bevindt in den noordelijken vleugel neèrgelaten. Een mandenmaker te Netlebank, Engeland, heeft Dinsdag zijn vrouwen drie kinderen door bijlslagen om het leven gebracht en zijne twee overige kinderen levensgevaarlijk gewond. Men denkt, dat de man krankzinnig was. Te Wiesbaden zijn schoolartsen aan gesteld. Zij stellen zich in kennis met den gezondheidstoestand der leerlingen, houden een wakend oog op den hygie- nischen toestand der lokalen en geven voor het personeel korte voordrachten in verband met hunne betrekking. De Sultan gaat voort zijne troepen uit Thessaliê terug te trekken. Om het werk te bespoedigen zijn nog vier transportschepen extra gezonden. Er wordt verondersteld, dat de Sultan tevreden zal zijn, als de ontruiming geheel heeft plaats gehad, aangezien het troepenverblijf in Griekenland eene dure geschiedenis is. De Fransche minister van binnen- landsche zaken heeft een wetsontwerp ingediend bedoelende het verleenen van onderstand aan ouden van dagen en ongeneeslijke zieken, en waartoe de staat, de provincie en de gemeente zullen hebben bij te dragen. Bij het Canadeesche parlement is een voorstel ingekomen om twee honderd vijftig duizend dollars beschikbaar te stellen tot het houden van een volks stemming over het verbod van den ver koop van sterken drank. De postbode IC. van Boggelen, tusschen Gorinchem en Herwijnen, wordt sedert eenigen tijd by zijn bestellingswerk te Her wijnen steeds gevolgd door een duif, welke zoodra hij des avonds weer te Gorinchem aankomt, terstond naar Herwijnen te rugvliegt. Zoolang de man aan het brieven bestellen is, blijft de duif gestadig om en bij hem. Zelfs wanneer hij hier of daar een huis moet binnengaan, gaat de duif mede. Dat de duif den man kent, blijkt hier uit, dat, wanneer een enkele maal een plaatsvervanger den dienst verricht, zelfs in de kleeding van postbode, het duifje dan niet mede gaat. In de Jan Gijzenvaart bij Scholen is bij het hengelen verdronken, zekeren W. Verheijen, wonende te Haarlem. Te Haarlemmermeer zijn thans door de verschillende richtingen totcandida- ten gesteld voor de Provinciale Staten de heeren J. H. M. Evelein {lib., aftr. lid), j J. J. Rijnierse te Sloten kathen C. Bos {ant.-rev.y. Vele anti-revolutionairen echter, steu nen de candidatuur Evelein. De heer Groskamp, burgemeester van Sloten (N.-H.) heeft voor de hem aan geboden candidatuur Provinciale Staten (district Nieuwer Amstel) bedankt. De heer Mr. Westerwoude is thans in dat district de candidaat van alle partijen. HAARLEM, 3 Juni 1898. Dinsdag middag had in Weten en Werken de algemeene vergadering plaats van de Haarlemsche Tramweg- Maatschappij onder leiding van den Heer J. Krol Kz. Tegenwoordig waren 42 aandeelen, uitbrengende 28 stemmen. Uit het Verslag over het afgeloopen jaar bleek, dat 1897 voor de Maatschappij een gunstig jaar was geweest. Melding werd gemaakt van het be staande plan tot uitbreiding der tramlijn bevattende den aanleg van een lijn Groote Markt-Zijlweg, welk plan dooi den Gemeenteraad werd goedgekeurd. In het afgeloopen jaar werd een winst gemaakt van 17 169.48, zijnde ƒ5600 hooger dan het meest gunstige jaar der exploitatie. Het aantal der passagiers steeg met 44.000; het bedroeg in 1895/96 652. 655 in 101. 706 ritten a ƒ45 010.80 en in 1897/93 696 572 in 114 624 ritten a ƒ47 963.90, dus in 12 918 meerder ritten 43 917 passagiers meer en meer opbrengende f 2953,10. De belangrijk ste mutatie in het personeel werd ver oorzaakt door het overlijden van den koetsier Jorna, die de Maatschappij 11 jaar op voorbeeldige wijze heeft gediend aan zijn weduwe werd 6 weken lang het volle loon uitgekeerd, en daarna een gratificatie van ƒ100. Na de ver schillende afschrijvingen werd voorge steld uit te keeren een dividend van 3 pet, en een storting in het onder steuningsfonds van het personeel van ƒ500. Ten behoeve van den dienst werd uitgegeven 50 200,03. Aan het slot van het verslag werd hulde gebracht aan den directeur, den heer Van Oogen voor zijn zuinig en zorgvol beheer. Na goedkeuring van verslag en winst en verliesrekening werd de vergadering na enkele besprekingen gesloten. Het Verslag der Haarlemsche Kook- en Huishoudschool over 1897/98 deelt mede, dat deze Inrichting weder in bloei is toegenomen en de staat der financiën niet ongunstig is te noemen. Met ingenomenheid wordt melding gemaakt, van de gemeentelijke subsidie groot 250 en dat waarschijnlijk ten gevolge hiervan het getal leden van 84 tot 107 geklommen is. Nog wordt ver meld eene subsidie der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het aantal leerlingen bedroeg 127, waarvan 41 de kostelooze cursus bij wonen. Mejuffrouw Metelerkamp die als Direc trice aan het hoofd der Kookschool stond, werd op haar verzoek als zoodanig ontslag verleend. In hare plaats word benoemd Mejuffrouw N. Cariot. Het Bestuur bestaat thans uit de Dames Mevrouw van Tienhoven Hacke, Eere PresidenteMevrouw Speel man van Panhuys, PresidenteMe vrouw 't Hooft Visser, Vice-Presi- dente; Mevrouw Feikema Sijpkens, Penningmeesteresse; Mejuffrouw E. E. van Meurs, Secretaresse; Mevrouw Miillemeister van Oosterzee, 2e Sec retaresse Mevrouw Kouwer Kluppel, 2e Penningmeesteresse; MevrouwPahud de Mortanges Bogaerdt en Mevrouw Jolles de Clecq. Onze stadgenoot, de heer A. J. P. van den Broek slaagde Woensdag j.l. voor het Tweede Natuurkundig examen aan de universiteit te Amsterdam. Bij kon. besluit is aan het comité alhier der Vereeniging Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid vergun ning verleend tot het houden van eene verloting van een ameublement, in te zenden op de te 's Gravenhage te houden tentoonstelling. Het stedelijk museum van schilde rijen en oudheden op het Raadhuis is in de maand Mei j.l. bezocht door 361 personen tegen betaling en door 413 personen zonder betaling. De eerste nieuwe ronde aardappe len, Opperdoezen, zijn alhier ter markt gebracht door George Busé Hkz., Turf markt. Het maken van een bazalt kademuur langs de Wz. van het Spaarne tusschen de turfsteeg en de Ged. Oudegracht enz. is gegund aan J. P. A. Nelissen aan nemer alhier voor eene som van 11117 met toepassing van bepalingen om trent maximum arbeidsduur en mini mumloon. Op het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem is aanstaanden Zon dag tentoongesteld eene verzameling afbeeldingen van textiele kunst uit de Middeneeuwen. Zondag is de toegang vrij. A. s. Dinsdag 7 Juni vergadert te dezer stede in Café Brinkmann de Afd. Noord-Holland van den Alg. Ned. poli tiebond. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: Ik ERR VJERSCHA1FING". Van 1 Not. tot 4 Juni hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor nachtwaakster 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2