12 dooden. Geen schot in de VII Moe- kims. Panglima Polim gevlucht. Zes de zer verkenning naar Gendebreuch. Aan komst Selimsen-kolonne. Deze bivak keert te Padang Tidji in de VII Moe- kims. Rukt acht dezer naar Groeng- groeng, negen dezer naar Segli. Zeven dezer Segli kolonne langs Oetoe onge stoord terug te Groenggroeng, doorge- rukt tot Kroeng Seumideun, waar ge signaleerde vijand niet aangetroffen". Te Nieuw Vennep (Haarlemmermeer) heeft men des nachts op ergerlijke wij ze huisgehouden. Door zich toegang te verschaffen tot de machine van den korenmolenaar van Staveren, heeft men de sluiting verbroken, de machine be schadigd, door het afnemen van schroe ven en het stuksnijden der riemen, met dat gevolg dat de werkzaamheden stil staan. Verder heeft men het hok ver nield, waarin de kuikens gesloten wa ren, eenige waren gedood en andere werden vermist. Na deze heldenstukken verricht te hebben, is men vertrokken. De politie heeft dadelijk een nauw keurig onderzoek ingesteld, met dat ge volg dat men reeds hoopt de daders op 't spoor te zijn. Door de Wed. H. te Hoofddorp, wer den eenige dagen geleden eenige goede ren vermist zonder dat men op iemand vermoeden had. Door de ijverige nasporingen van den chef veldwachter G. Slootweg alhier, zijn de vermiste kleedingstukken in beslag genomen bij P. T. die bekende de daderes te zijn. Van een en ander is procesverbaal op gemaakt. HAARLEM, lé Juni 1898. De Haarl. Loge der Nederl. Afd. van de Theosofische Vereeniging hield Vrijdagavond 1.1. eene openbare verga dering. Als spreekster trad op Mevr. P. C. Meuleman van Ginkel, van Amsterdam, met het onderwerp: Toe- passingen op Reïncarnatie. Het onderwerp, dat spreekster be handelde, was, zoo zeide zij, van zulk een uitgebreiden aard, dat heel veel tijd noodig zou zijn om het op eenigszins bevredigende wijze toe te lichten. Slechts eenige hoofdgedachten wilde zij onder de aandacht van het publiek brengen. In de eerste plaats dan de betee- kenis van het woord reïncarnatie en wat datgene is dat reïncarneert. Reïn carnatie, weer - vleesch wording, betee- kent, volgens de Theosofie, in meest uitgebreiden zinde doortocht van de aan alles ten grondslag liggende gees telijke wezenheid, door de talrijke ge bieden van vorm, langs al de trappen van evolutie. Darwin, Wallace e. a. bestudeer den zeer nauwkeurig de wet van evo lutie, de wet van ont-wikkeling. Hunne leeringen behoefden slechts geestelijke aanvulling. Te dien einde kwam de Theosofie in het Westen. De meer letterlijke beteekenis van het woord reïncarnatie is de herhaalde omkleeding met vleesch van de men- schelijke ziel, de herhaalde bekleeding met omhulsels van huiden, zooals onze lichamenvolgens de Theosofie in de allegorische taal van Genesis genoemd worden. Volgens de beoefenaars der Theosofie omvat het woord „ziel" een meer sa mengestelde reeks van denkbeelden, dan men er gewoonlijk onder verstaat; het is de gansche menschelijke natuur, met uitzondering van het fysieke lichaam en den geest. De laatstgenoemde even wel is voor ons gewone verstand niet voor te stellen. Tweevoudig is de na tuur van de ziel in haar sterfelijk en onsterfelijk beginsel, drievoudig in haai aanzichten. Deze drie aanzichten be schreef spreekster als volgt: „lk ben." „Ik ben Ik" „Ik ben een zeker iemand." „Ik ben." alleen is het reïn- carneerende beginsel; „Ik ben een ze ker iemand" reïncarneert niet en „Ik ben Ik" soms wel, soms niet, daar diens onsterfelijkheid afhangt van de kracht waarmee het zich aan het beginsel „Ik ben" blijft vasthechten of aan „Ik ben Ik" den sterfelijken mensch. Wat volgens de Theosofie den mensch onder scheidt van het dier, is, dat in den mensch weerkaatst worden de stralen van het Hoogere Denkvermogen, van den Goddelijken Geestelijken denker, den Christus Geest, den Waren Mensch in ons vertegenwoordigende. Niet moeielijk is het dan te zien, zoo zei spreekster, hoe bijzonder ge schikt deze beschouwingen zjjn om de mystieke beteekenis van het Christus- drama te verstaan, waarvan het ver haal zulk een wonderlijk sterke uit werking op de westersche wereld heeft gehad. Spreekster geloofde dat de mys tieke beteekenis de ware oorzaak is van de groote levenskracht, die men in den Christelijken godsdienst waarneemt, niet de historische beschouwingen. Na in bijzonderheden den aard van de drie aanzichten der mensche lijke ziel te hebben geschetst, ging spreek ster voort, zeggende, dat bij den dood geen plotselinge afscheiding plaats heeft van de verschillende aanzichten van den mensch; de psychische, verstandelijke en zedelijke menscheljjke bestanddeelen toch ondergaan na den dood door de alchemie der natuur eene zoodanige verandering, dat de grovere deelen ver dreven worden en alleen de geestelijke wil of het geestelijk karakter doortrok ken wordt van de indrukken van een vroeger leven, m. a. w. het zijn alleen die indrukken van gedachten, woorden of daden, die waardig zijn onsterfelijk te worden, welke na die verandering overblijven. Bij de wedergeboorte heeft de mensch zich dat lichaam gekozen dat voor zijne toekomstige vorderingen het meest geschikt is, een lichaam dat onmiddellijk na het incarneeren der ziel, zooals Plotinus zegt, gelijk is aan den drank der vergetelheid uit den stroom Lethe Maar de mensch kan als hij wil, de boeien van onwetendheid af werpen; hij kan zich herinneren zijne vorige incarnatiën. Zij die dat kunnen, zijn öf dezulken, die de norms^e hoogte van vooruitgang hebben voorbijgestreefd, of die personen, in welke eene abnor male ziels-toestand, vaak door ziekte veroorzaakt, dusdanig terug-zien heeft ont-wikkeld. Vele krank zinnigen moet men onder dezen groep rangschikken. Diengenen nu, welke naar de voort zetting van een enkel persoonlijke her inneringverlangen in plaats van te stre ven naar het eeuwige geheugen, het welk niet behoort bij het denkvermo gen van éen kort leven: het karakter, den wil, zooals Schopenhauer het noemt, dat niet is dit of dat bezoedelde kleed, noch deze of gene bundel van begeerten diengenen wees spreekster op de waar schuwing van Paulus: „Bewerk uw eigen zaligheid, met vreeze en beven; want weet, dat het de Godheid is die in u werkt." Volgens spreekster be- teekenen deze woorden niets anders dan dat naarmate wij naar onzelfzuchtig heid streven en de bezorgheid voor onze persoonlijke zeiven laten varen, Het ware Goddelijke Zelf, dat in ieder onzer is, de gelegenheid worde gegeven om door ons te werken en zich aan de wereld te openbaren. Dan zullen wij dat Zelf worden, éen er mede zjjn, zooals men het gewoonlijk uitdrukt. Al leen dan en niet eerder zal het hier op aarde mogelijk zijn, de volkomen reeks onzer levens te overzien. Ten slotte gaf spreekster nog eeni ge opmerkingen ten beste, betreffende het eerste doel van de Theosofische vereeniging: het vormen van een kern van algemeene broederschap, zonder on derscheid van ras, sexe, geloof, kleur, kaste of eenige andere onderscheiding, een denkbeeld dat niet nieuw, maar zeer, zeer oud is. De taak der vereeni ging is, het geheugen van de menschen te doen ontwaken om hen hieraan te herinneren. Wat de Theosofen dus wil len, isdienaren der menschheid te zjjn, staande tusschen Het Hoogste en haar. En niet eer iedere zuster en broe der geheiligd en volmaakt zal zjjn, kan het menschdom vrij zijn om in eene nog grootere taak dienstbaar te zijn. Aldus ongeveer eindigde spreekster hare boeiende lezing. Nadat geantwoord was op de door be langstellenden gedane vragen, werd te kwart voor tienen de vergadering gesloten. - Het bekende Kwartet Loreley alhier hoopt in December zijn twaalf- en- een-half jarig bestaan te herdenken. Het wenscht dit te doen, met het houden van een Kwartet Concours voor man- nenzang. Een vroeger gehouden Kwar tetwedstrijd heeft bewezen, dat de or ganisatie bij de leden van Loreley in goede handen is en de heeren op den steun van vele kunstvrienden mogen re kenen. In de laatst gehouden Bestuurs vergadering van de vereeniging tegen het mishandelen van dieren is besloten, opnieuw een adres te zenden aan de Provinciale Staten onzer provincie, len einde verbetering te brengen in het lot der trekhonden. Het Bestuur koestert de hoop, dat I in verband met het gesprokene op net congres van 14 Mei j. I. een verzoek in het belang der verwaarloosde en af gebeulde dieren een beter onthaal zal vinden. De hond als trekkracht afteschaffen is geenszins de bedoeling. Alleen wilde men zoo gaarne een einde gemaakt zien aan het gebruik van te kleine en te zwakke dieren. De Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid heeft haar Verslag over 1897/98 in het licht gegeven. Het volgende is er aan ontleend. Verschillende klachten van bewoners van huizen zijn bij de Vereeniging ingekomen, klachten meestal over min der goede rioleering in die huizen zei ven, of over het bestaan van toestanden buitenshuis die onaangenaam en zeer ongezond waren ook voor de in de nabijheid wonenden als b.v. het bestaan van mestvaalten enz. in welke toestan den, zoo die door de Vereeniging na ingesteld onderzoek gegrond bevonden werden, óf op aandrang der Vereeniging door de eigenaars van die huizen, óf wanneer het opheffen van die ongunstige toestanden tot de bemoeiing van het Gemeentebestuur behoorde, door de afdeeling Gemeentewerken, verbetering is aangebracht, waarvoor een enkele maal door de belanghebbenden aan de Vereeniging schriftelijk is dank gezegd. Klachten over den toestand van een sloot aan de Baljuwslaan, gaven aan leiding tot verbetering. Een sloot bij de Wouwermanstraat wordt gedempt en gerioleerd. Enkele huisjes in de Hondensteeg zijn door het Gemeentebestuuronbewoonbaar verklaard, en na aangekocht te zjjn, door de Maatsohappij tot verbetering der huisvesting van minvermogenden, door nieuwe, gestichte arbeiderswonin gen vervangen. Het toezicht op de Haarlemsche Melkinrichting is gestaakt; het keuren der koeien bracht geldelijke bezwaren mede, boven de kracht der Vereeniging gaande. De Vereeniging telt 57 leden en 43 donateurs. Het bestuur bestaat uit de heeren: F. A. V. W. H. van Tuerenhout, Voorzitter; Dr. J. B. Wijnhoff, Secre taris A. de Clercq, Penningmeester F. A. Grijseels, Mr. Joh. Spoor, J. J. Sneltjes, M. J. Hengeveld G.Jzn, Dr. J. Timmer, Dr. C. A. J. Krol. In de laatst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken is een Circulaire van de Kamer te Lei den ontvangen, waarbij de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, dat zooveel mogelijk pogingen worden in het werk gesteld dat op alle oflicieele stukken, bestemd voor het buitenland, als passen, wapenschilden voor onze consuls enz., achter den naam: ïKoningkrijk der Nederlanden", de naam s Holland" tus schen haakjes er bij worde gevoegd. De Kamer, van meening, dat juist zulke misbruiken behooren tegen ge gaan worden, deelde deze zienswijze niet. Omtrent de adressen betreflende gevangenis-arbeid, als afbreuk doende aan partikuliere Nijverheid, werd be sloten den loop der zaak af te wachten, aangezien zij bij eene Regeeringscom- missie in onderzoek is. Nog werd de aandacht gevestigd op het K. B. krachtens welk nu ook te Haarlem sedert het begin der vorige maand gelegenheid wordt gegeven tot het inklaren van goederen, ingevoerd langs rivieren en kanalen of langs spoorwegen. Bij onderzoek is den Voorzitter ge bleken, dat bedoeld wordt dat geen tusschenvenoer tusschen het grenskan- toor en deze gemeente mag plaats heb ben, dat wil zeggende goederen moeten te Haarlem worden aangebracht met hetzelfde, of een dergelijk vervoermid del waarmede zjj werden ingevoerden dus behoudens deze uitzonderingen alle goederen waarvoor dit verlangd wordt, alhier kunnen worden ingeklaard. J. 1. Zondag hield de postduiven vereniging de „Zwaluw" een onderlin ge wedvlucht van Eindhoven, afstand I 135 K.M. De duiven werden met donker weer, door de goede zorg van den Sta tionschef te 7 uur in vrijheid gesteld, en bereikten hunne hokken als volgt4e duif B. v. Gelder 9u. 24 m. 29s. '2e duif A. P. v. d. Linden 9u. 45m. 45s. 3e duif H. Keerwolf 9u. 51m. 22s. 4e duif S. Verpoorten 9u. 56m. 48s. Heden zijn alhier de eerste Aard beziën van den kouden grond op de Bloemmarkt aangevoerd door J. Alder- den, van Aalsmeer. Het Staalbad-Haarlem geeft een nieuw reclamemiddel, een transparente Hollandia water-flesch als acro barome ter. Plakt men met een weinig schoon water het fleschje op de buitenzede van een ruit, en is het des morgens nat dan regent hetis het droog dan regent het niet." In de diepe, heilige overtuiging, dat deze weerwijzer, volgens dit recept en op gunstige wijze geplaatst, nooit faalt, kan het middel wel aanbevolen worden. VEBGADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op "Woensdag 15 Juni 1898. des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Beëediging en installatie Secretaris. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoek eervol ontslag Havenmees ter-Inspecteur. Id. id. onderwijzer le kl. Opleidings school voor jongens. 3. Voorstel B. en W.W. vaststelling primitief kohier plaatselijke directe belasting, dienst 1898. 4. Id. id. verleenen personeele toelage aan Dr. H. J. Calkoen, leeraar aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. 5. Id. id. goedkeuring wijziging statu ten maatschappij tot exploitatie van staal waterbronnen. 6. Id. id. verhooging jaarwedde L. van der Vegt, leeraar aan het Gymna sium. 7. Id. id. adres W. Berkemeier e. a. aansluiting aan de duinwaterleiding 8. Id. id. opzeggen huurgrond Plein hoek Heerenhek aan C. J. Bleeken- daal en grond Heerenhek aan J. en F. B Mooij. 9. Id. id. verhooging jaarwedden beamb ten en wijziging reglement Bank van leening. 10. Id. id. gratificatie instructeur dienst doende schutterij. 11. Nader voorstel B. en W.W. aan schaffing meubelen bureau van politie. 12. Voorstel B. en W.W. met rapport Commissie van financiën, adres W. C. Preijde, afkoop erfpacht op grond onder Haarlemmerliede, en Spaarnwoude. 13. Id. id. id. verhuring perceel Jaco- bij nestraat aan D. Grootendorst. 14. Id. id. id. vaststelling tweede sup- pletoire begrooting, dienst 1897. 15. Id. id. id. vaststelling staat ter be- schikking uit onvoorziene uitgaven, dienst 1897. 16. Id. id. id. verhuring grond aan de gemeente Bennebroek. 17. Rapport Commissie van financiën, rekening en verantwoording Be waarschool Barbaragasthuis over 1897. 18. Id. Commissie voor de pensioenen, adres Wed. W. de Roo, om onder stand. 19. Id. id. adres Wed. J. W. Martens, om onderstand. 20. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeres Vierde Tusschen- school. 21Id. id. benoeming onderwijzer Twee de Burgerschool. 22. Id. id. benoeming onderwijzer kos- telooze school letter B. 23. Verslag Opzichter Gasverlichting over April 1898. Markt van 13 Juni 1898 Boter. Aangev. 196, verk. 196, K. G. L. pr. ƒ0,80 H. pr. f 1.— p. K. G. Biggen. Aangev. 61, verk. 61, stuks. L. pr. 8.H. pr. /II,p. stuk. Schrammen. Aangev. 48 verk. 48 stuks. L. pr. f 12.-. H pr. 16.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 17 H.L. verkocht 17 H.L. L. pr. 3.H. pr. f 7.p. H. L. Appelen Aangev. verkocht H.L. L. pr. f H. pr. f p. II. L. Peren. Aangev. verkocht H. L. L. pr. f H. pr. f p. H. L.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2