Nieuwsberichten. selijke directe belasting naar het inkomen worden benoemd de Heeren Sabelis, Sneltjes, Leupen, van Thiel en Tjeenk Willink. Het gasverslag over Mei wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij de gebruikelijke omvraag vraagt de Heer Sneltjes naar den eigenaar van den stapel steenen slaande aan de Duivenvoordestraat, aangezien de buren er last van hebben, zoo zij der gemeente toebehooren, verzoekt hij beter toezicht welke wordt toegezegd. De Heer Schurmann wenscht voor het vervolg verpachting van de staan plaatsen voor rijtuigen aan het Stations plein. De Heer Leupen vraagt een drink- fonteintje in den Hout, opdat kinderen geen gebruik behoeven te maken van het fonteinbassin, waarna de vergadering wordt gesloten. F. W. Hoogerbeets wenscht te koopen een strook gemeentegrond vóór zijn perceel aan de Esschilderstraat. Voorge steld was dien grond te verkoopen en tegen f 3.per M2. De Raad vereenigt zich er mede. Vastgesteld werd een staat van af-en overschrijving voor de begrooting dienst 1897. Goedgekeurd werd de rekening van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven over 1897. Het voordeelig saldo ad f 1594.26^ wordt gestort in de gemeentekas. De gezamenlijke tappers hier ter stede hadden verlating van het sluitingsuur verzocht. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken. Op eene opmerking van den Heer Stolp zegt de Voorzitter, dat hij steeds getracht heeft de billijkheid te betrachten. Het sluitingsuur later te I stellen is bepaald onnoodig. De Heer Stolp wenscht gelijkheid en dus allen open doen blijven tot twaalf uur. De Heer Klein vindt het billijk, dat niet alles tot twaalf uur open blijft, er zijn toch goede redenen voor als vergunning daartoe wordt geweigerd. De Voorzitter licht nog toe. De Heer Macaré geeft nog eenigeophelderingen de verordening spreekt van elf uur sluiten, maar de Burgemeester kan dispensatie verleenen. Het voorstel komt in stemming, het wordt aangenomen met twee stemmen tegen. Bij den zeeslag in de baai van Santiago zijn 350 Spaansche zeelieden om het leven gekomen, 160 gewond en 1600 gevangen genomen. Tot de krijgsgevan genen behoort ook Cervera. Drie kwar tiers heeft de ongelijke strijd geduurd. Nog steeds beweerde de Spaansche re geering niets van den ondergang van het smaldeel te weten. Men mag echter de Amerikaansche berichten waarschijn lijk wel voor waar houden, hoewel men niet begrijpen kan, hoe Cervera een ontsnappen van zijn schepen mogelijk achtte, en te meer daar hij in de baai den vijand nog geducht in den weg zat. De Spaansche minister van Marine is over Cerveratevreden. De Regeering te Washington blijft naar vandaar gemeld wordt, vaster dan ooit bjj haar voornemen om de voor naamste havensteden van Spanje zoo spoedig mogelijk te gaan bombardeeren. De jongste gebeurtenissen, meent zij, laten haar daartoe de handen meer vrij. Het feit dat kardinaal Rampolla ver scheidene malen een onderhoud heeft gehad met den Spaanschen gezant, doet in Italië het vermoeden rijzen, dat Spanje zich opnieuw tot den paus gewend heeft om als bemiddelaar van den vrede op te treden. Van den algemeenen aanval te land en ter zee op Manilla, door Amerikanen en insurgenten, gisteren te ondernemen, is ook niets gekomen. Wel blijkt, dat gouverneur AugUsti een uitval deed, om de waterleiding beter te beschermen en zijnecommuni- catiën met de afdeeling Monet te ver beteren. Een hardnekkig gevecht volgde, waarin de vijand groote verliezen leed, maar ook de uitvallers 50 dooden en 150 gekwetsten hadden. Zij moesten terugtrekken zonder hun doel bereikt te hebben. Minister Sagasta heeft thans de be richten aangaande de vernietiging van Cervera's eskader bevestigd. Het verlies der Amerikanen in den slag van Vrijdag en Zaterdag moet zeventienhonderd man zijn. Voorloopig was de slachting groot onder de officieren. Tusschen het Amerikaansche leger en de vloot, zoo klaagt men, is voor Santiago niet veel medewerking geweest. Zoo moet Shafter geweigerd hebben een bombardement te beginnen vóór het departement van Marine hem dit had gelast. Inmiddels blijven de geruchten betreffende tusschenkomst der mogend heden aanhouden hoewel Sagasta blijft verklaren, dat de oorlog zal aanhouden tot de laatste soldaat op Cuba bezweken is. Tegenover deze oorlogzuchtige ver klaringen, staan ook vredesgezinden, de laatsten zijn echter zeer ontevreden op de regeering en vooral dit is een leelijk voorteeken. Vele Duitschers meenen, dat, nu Spanje aan de eer voldaan heeft, er vrede moet gesloten worden. Een der Duitsche bladen betoogt eenigszins hatelijk, dat Spanje nu den laatsten stap moet doen en aftreden als koloniale mogendheid. Generaal Linares heeft, hoewel ge wond, het opperbevel over het leger te Santiago weer aanvaard. Eene aanspo ring van den aartsbisschop om de stad over te geven is door generaal Blanco fier afgeslagen. In een manifest aan de Cubanen spoort hij tot volharding aan om de wereld te toonen dat, niet tegen staande den tegenspoed de geestkracht nog niet verzwakt is. Donderdag heeft in de Fransche Kamer de interpellatie Castelin plaats gehad. Interpellant verklaarde, dat de regeering nu de feiten moet blootleggen terwille van de rust. De Minister van oorlog, Cavaignac beantwoordde, dat aan het land alles gezegd behoort te worden wat de regeering bekend is. Dreyfus is schuldig, zegt de minister, dit blijkt uit twee stukken van Dreyfus zelf en en uit een stuk van iemand die schrijft: Erken nooit dat wij met Dreyfus rela ties gehad hebben. Bovendien heeft hij zelf aan twee officieren bekend schuldig te zijn. De rede van Cavaignac wordt gedrukt en aangeplakt en Castelin trekt zijn interpellatie in. Sommige bladen zijn van meening dat de zaak nu nog niet beëindigd is, ook omdat de wettigheid van het vonnis door Cavaignac in het midden is gelaten. Bovendien, terwijl de minister heel stellig de leden van den eersten krijgs raad heeft gedekt wat het gegronde van het door hen gevelde vonnis betreft, heeft hij een minder afdoende verkla ring gegeven om trent de juistheidder vrij spraak van Esterhazy. Zullen ook de militaire attachés, door de woorden van Cavaignac genoegzaam duidelijk aange wezen, thans zich niet gerechtigd gelooven zelf tusschen beide te komen? Van de voorstanders der revisie komt reeds de verzekering dat zij de campagne zullen voortzetten door het openbaarmaken van nieuwe stukken. Een der Engelsche bladen deelt mede. „Lichamelijk verkeert Dreyfus in vrjj goeden toestand, maar hij is veel verouderd en is gebogen en geknakt. Zijn geest is ernstig aangedaan. Het oplossen van wiskunstige vraagstukken, tot nu toe zijn geliefkoosd tijdverdrijf, boezemt hem geen belang meer in en hij heeft in den laatsten tijd nauwelijks omgekeken naar de boeken die zijn vrouw hem geregeld laat zenden. Zjjn hut is niet door ijzeren staven omgeven, zooals beweerd werd, maar door een hooge omheining, die volkomen het gezicht op zee beneemt, waarheen de ongelukkige officier vroeger uren lang zat te turen." In Duitschland heeft men een nieuw middel van bestrating gevonden in beu kenhout, dat langs scheikundigen weg is verhard door indompeling eerst in een oplossing van zwavelzure kleiaarde in ijzervitriool en dan in een oplossing van chloor-calicum en witkalk. Reeds meermalen is melding gemaakt van de aardige gewoonte in Denemarken, dat 's zomers de boeren stadskinderen eenige weken te logeeren vragen, terwijl daarentegen een comité te Kopenhagen kinderen, die buiten wonen, als gasten te Kopenhagen ontvangt. Dezer dagen is een restauratie in een groote tent voor de jonge gasten in de hoofdstad feestelijk geopend. Er is plaats voor 80 kinderen. Wegens het verraden van militaire geheimen zijn door het Rijksgerechtshof te Leipzig twee personen veroordeeld, de een tot 18 maanden tuchthuis en 2 jaar eerverlies, de andere tot 2 jaar tuchthuis en 5 jaar eerverlies. Natuurlijk zijn zij er zóó afgekomen, omdat zij geen militairen zijn. Aan boord van het Fransche schip La Bourgogne, dat door een Engelsch schip is aangevaren en gezonken is, bevonden zich zeven honderd zestien personen, van welke slechts honderd drie en zestig zijn gered. Van de eerste- klasse passagiers is niemand gered, waarvan de oorzaak mocht gezocht hierin, dat door het wegzinken van het voorschip slechts enkele booten konden uitgezet worden. Een verwoede strijd moet hebben plaats gehad om in die booten te komen een der geredden verhaalde, dat er eenige moorden bij zijn voorgevallen. Er gaan dan ook al stemmen op om het publiek te waarschuwen tegen de Fransch-Amerikaansche booten, waartoe de Bourgogne behoorde. Het schip liep namelijk in een dikken mist een vaart van achttien Engelsche mijlen in het uur, terwijl het schip blijkbaar eene onbetrouwbare en laaghartige beman ning aan boord had. De vaccinatie heeft in Japan in de laatste jaren groote verbetering onder gaan. In 1849 werd door een landge noot te Nagasaki de vaccine ingevoerd daarna verspreidde zich de vaccinatie over het geheele Rijk. In 1871 werd aan de Universiteit te Tokio een vacci- natieburau opgericht, dat aan bepaalde personen vaccine afleverde. Dit was gehumaniseerde (van menschen verkre gen) vaccine, en zij scheen langzamer hand haar beschuttend vermogen te verliezen. Derhalve werd in 1879 eene commissie benoemd, om de vaccinatie methoden in Europa te bestudeeren, en in het bijzonder de bereiding der animale (van dieren verkregen) vaccine. Bij de terugkomst der commissie in Japan werd een vaccinatie-park opge richt, dat in de lente en in den herfst in het groot animale vaccine afleverde, welke door den bekenden bacterioloog Dr. Kitasato, zooveel mogelijk verbeterd werd. De uitkomsten zijn zoo gunstig, dat thans niet alleen de verplichte vaccinatie is ingevoerd, maar ook de revaccinatie om de 5 jaren. Een verlaten ballon werd eenige dagen geleden te Cieux gevonden. Hij behoorde aan den heer Deslandes, een welbekend luchtreiziger te Parijs, die Zondag te Cognac was opgestegen, vergezeld van een reiziger, den heer Mazonaud. Toen de ballon was opgelaten werd hij dadelijk door een windvlaag gepakt en tegen het balkon van een hotel aangeworpen. Door den schok braken drie touwen van de mand en de passagier, zwaar aan 't hoofd gewond, dreigde er uitte vallen. De heer Deslandes greep den reiziger en duwde hem door het openstaande venster het hotel binnen. De ballon steeg dadelijk met zulk een vaart om hoog, dat de heer Deslandes zijn bewust zijn verloor. Na eenige uren kwam de luchtreiziger weder bij kennis, opende de klep en daalde. Het anker greep in een boom, doch het touw brak af en opnieuw steeg de ballon omhoog. Toen er voldoen de gas ontsnapt was, daalde het gevaarte weder, dreef met groote sprongen langs den grond en bleef eindelijk in een boom hangen. De heer Deslandes werd door den schok uit de mand geworpen en viel 30 voet naar beneden. Men vond hem na eenige uren en hij bleek gelukkig niet gekwetst te zijn, hoewel de schok hem zoo heeft aangegrepen dat hij thans in een ziekenhuis aan hevige koortsen lijdt. Men herinnert zich den bankroetier Hooley en zijne bewering, dat verschil lende groote bladen hem geld hadden afgeperst of minstens het van hem hadden aangenomen, met het doel zijne finan- cieele ondernemingen te steunen. Als een der bladen heeft hij thans genoemd de Daily Telegraph, maar er bestaan redenen om aan de waarheid van zijn beweren te twijfelen, omdat er geen bewijsstukken zijn. De regeering heeft een nader onderzoek toegezegd. Het dagblad De Courant heeft een prijsvraag voor een reclame-biljet uit geschreven, waarvoor als prijzen zijn beschikbaar gesteldéén van 500, één van 300, één van 200 en vijf van 100 gulden, De jury bestaat uit de heeren H. P. Berlage Nz, architect, en G. H. Breitner en H. W. Jansen, kunstschilders. Deze namen zijn borg, dat werkelijk iets moois zal worden verkregen. Aan het bureau van De CourantN. Z. Voorburgwal 365 te Amsterdam, zijn de gedrukte voorwaarden van mededin ging te bekomen. Dinsdag is ook het tweede slachtoffer van den moordaanslag door den gepen sioneerden kapitein Vemer te 's Graven- hage aan de gevolgen van de toegebrachte verwondingen overleden. Mevrouw Ve mer had pas den leeftjjd van dertig jaar bereikt. HAARLEM, 8 Juli 1898. Het is ons aangenaam te kunnen melden, dat het Feestconcert, hetwelk op 30 Augustus e k. in de Groote kerk zal plaats hebben, naar alle waarschijn lijkheid schitterend zal slagen. Daaraan toch zullen medewerken de dames Betsy Hol en Tilly Koenen, de heeren J. J. Rogmans J. Orelio als solisten,'<8e heer W. Ezerman (orgel), een groot dames, heeren en kinderkoor bestaande uit meer dan 400 personen en last not least het volledig orkest van het Concertgebouw te Amsterdem, zoo juist in goeden welstand uit Noorwegen teruggekeerd, waar ons wonderschoone orkest zulk een groot succes behaalde. Een dergelijk ensemble, onder lei ding van den bekwamen directeur den heer W. Robert, eene uitvoering ge vende in het bekende grootsche kerk gebouw is geen allerdaagsch feit en zeer zeker eene schoone opening van de feesten die ter eere van onze jeug dige Koningin te Haarlem zullen wor den gevierd. Donderdagavond vergaderde in een der zalen van de Sociëteit Vereeniging de commissie tot regeling van het feestconcert met de heeren boekhan delaren hier ter stede, daartoe door de regelingscommissie uitgenoodigd ter bepaling van den verkoop en bespre king der beschikbare plaatsen. In deze zeer talrijke vergadering werd door de heeren boekhandelaren op de meest welwillende wijze hunne medewerking toegezegd, en in weder- zijdsch overleg bepaald, dat de plaats ruimte in de Groote Kerk vaksgewijze zal worden verdeeld en de plaatsen in ieder vak zullen worden genummerd, waardoor de verkoop nummersgewijze kan geschieden en het dikwijls zoo onaangename plaatsbespreken wordt voorkomen. Alle aanwezige heeren boekhande laren waren bereid zich met den ver koop der plaatsen te belasten en een platten grond der Gr. Kerk in hunne winkels ter inlichting en inzage ne der te leggen. Het officieele programma en enkele verdere mededeelingen zullen wij later mededeelen. Aan Jhr. M. E. Nahuys is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van klerk aan het bureau van politie en volontair adj. inspecteur van politie alhier. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag te zien zijn afbeeldingen van Russiche Orna menien. Zondag is de toegang vrij. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WJLRRVDRSCHJÏFING". Van 1 Nov. tot 9 Juli hebben zich de vol gende personen aangemeld: I voor nacht waakster 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 1 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwer 1 voor costoumnaaister. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 35 voor werkvrouw. 4 voor waschvrouw.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2