SSS"*» gezien nog geen enkele stap in die richting is gedaan. Spanje, zegt men, ziet het ernstige van zijn toestand nog niet in. In het najaar wordt Havanna aangevallen en intussehen zal Amerika zijne krijgsoperaties met kracht voort zetten. In Amerika is een nieuwe manier van geldverdienen gevonden, die evenwel slechts door enkelen in practijk kan worden gebracht. Dat nieuwe beroep is het koopen van huwelijksgeschenken, voor degenen, die er wel het geld voor hebben, maar niet den lust of den noodigen goeden smaak. Een jonge dame ontdekte toevallig, dat zij op die manier een goed kleedgeld kon verdienen, nadat zij eenige keeren voor kennissen zulk een dienst had ver richt. Zij woont in een der zuidelijke steden en heeft twee broeders in het Westen, die haar steeds opdroegen, geschenken, die zij te geven hadden, voor hen te koopen en op te zenden, daar haar goede smaak bij hen wèl bekend was. Eenige kennissen der jongelieden hooi den ervan en verzochten haar, tegen kleine vergoeding, ook hun inkoopen te willen doen, en van dien tijd groeide haar clientèle bij den dag. De klant zendt haar het geld, dat hij wenscht te besteden en het adres, waarheen het cade au moet gezonden wordeu, en er is nog geen geval voorgekomen van onte vredenheid aan een van beide kanten. De geschenken zijn zeer uniek en mooi, zelfs al zijn zij niet kostbaar, en zij vallen steeds in den smaak. En het beste is, dat het zulk een goede bron van verdienste blijkt te zijn dat de jonge dame verleden jaar een reis naar Europa heeft gemaakt, vanwaar zij allerlei fraaie artikelen heeft meegebracht, welke als toekomstig geschenk dienst zullen moe ten doen. Jammer, dat het met deze bezigheid gaat als met alle andere van dien aard: men moet geheel van het toeval afhangen en geld en geduld hebben om te wachten, tot de klanten van zelf komen opdagen. In de Aurore richt Zola een langen Open Brief aan den heer Brisson. De korte inhoud is aldus: Zola betreurt het, dat Brisson, die de verpersoonlijking was van de republikein- sche deugden, zijn moreele souvereiniteit heeft neergelegd door een houding aan te nemen, zooals hij gedaan heeft, sedert hij aan het hoofd van het ministerie is. Ik achtte u te bezonnen, zegt Zola, om niet, evenals ik, overtuigd te zijn, dat geen ministerie het leven zal kunnen houden zoolang de zaak-Dreyfus niet langs wettigen weg is uitgemaakt. Er is bederf in Frankrijk; het normale leven zal niet terugkeeren dan wanneer het werk der genezing zal zijn gedaan het ministerie, dat herziening van het proces zal bevelen, zal een groot minis terie zijn. Het tweede Proces Zola is geëindigd. Zola en Perreux zijn veroordeeld tot een jaar gevangenis, drieduizend francs boete en aansprakelijkheid voor de gerechtskosten. Een spoortrein uit Belfast is, niet ver van die stad, bij het station Larne, in botsing gekomen met een ledigen extratrein. Elf passagiers werden daarbij gewond vijf van hen ernstig. De machinist en de stoker van den trein sprongen, toen zij zagen, dat de botsing onvermijdelijk was, van de locomotief. Zij kwamen terecht in de modder naast den spoorwegdijk, waarin zij tot aan de ellebogen wegzakten, en bleven nagenoeg ongedeerd. In het Engelsche Lagerhuis is eene stem opgegaan tegen de mishandelingen welke de paarden ondergaan, die uit Engeland over het Kanaal naar België en Nederland worden vervoerd. Er is toezegging gedaan, dat de desbetreffende verordeningen zullen verscherpt worden en in het vervolg inspecteurs op de schepen zullen meegaan, om verkeerde handelingen te voorkomen of des noodig te straffen. Ook is de medewerking aan de verschillende dierenvereenigingen toegezegd en zal de minister dezen allen steun verleenen. Op zijn reis naar Palestina blijft keizer Wilhelm vijf dagen te Konstan- tinopel en zal daar de gast zijn van den sultan. Op Kreta zal naar alle waarschijnlijk heid een voorloopig bewind aangesteld worden, omdat de mogendheden het over het aanstellen van een stadhouder onder de souvereiniteit van den Sultan tot heden niet eens konden worden en Kreta toch ook niet zonder bestuur kan blijven. Men had wel eerder tot dezen maatregel mogen overgaan, dan ware althans veel agitatie voorkomen. De oudminister Turret was te Nar- bonne verkozen als afgevaardigde naar de Fransche Kamer, nadat in de plaat selijke bladen de tegencandi daat, een oud-officier, was afgemaakt, door het publiceeren van zijn conduite-staat. Men giste, dat dit stuk van Turrel zelf afkomstig was, maar afgaande op zijn gegeven woord, dat dit niet het geval was, geloofde men hem. Nu is echter een andere afgevaardigde met zulke onwederlegbare bewijzen van Turrels schuld in deze te voorschijn gekomen, dat niemand zijne partij durfde opnemen en hij zich opnieuw ter beschikking van zijne kiezers heeft gesteld. Er bestaat nu natuurlijk kans, dat de kiezers niet vóór hem zullen stemmen, hoewel de feiten, vermeld van zijn tegenstander, blijven bestaan. Te Hamburg is een werkplaats ont dekt, waar lithographische steenen ver vaardigd werden, tot het drukken van 1 valsche muntbiljetten. Eenigen dier stukken moeten al in omloop gebracht zijn. Twaalfhonderd werklieden in het timmervak te Dresden willen het werk staken, als niet de achturige arbeidsdag wordt ingevoerd. De Rekening en verantwoording der Levensverzekering Maatschappij Utrecht over 1897 geeft als volgende cijfers: De vooruitgang van het verzekerd be drag beliep f 1654639,74V2 Het geheele verzekerde bedrag beliep f 41186359,08. Het aantal sterfgevallen was zeer gunstig, ongeveer drie duizend lager dan de verwachting was, waardoor de winst- en verliesrekening kon sluiten met f501309,09Vs- De gekweekte rente was slechts 3°/ie precent. De totale waarde van alle bezittingen was ƒ6043021,61. Nederland telde 467879, België 104889, Frankrijk 16247 deelhebbers of te za- men 589015, het getal sterfgevallen voor Nederland 6759, voor België 1609, voor Frankrijk 247, of te zamen 8615. Bij een hevigen brand te Zwijndrecht is eene negentienjarige dienstbode in de vlammen omgekomen. De overige be woners zijn gered. Er bestaat vermoeden van brandstichting. Toen Maandag morgen een schipper met zijn aakschip door de Zuidwillems vaart voer, waarop zijn 21 jarige doch ter het roer bestuurde, werd hij op eens besprongen door zijn hondje, dat een akelig gekef aanhief. De schipper zag om en miste zijn kind. Gelukkig was het nog juist tijd, om het meisje, dat reeds gezonken was te redden. Toen zij aan boord gebracht was, bleef het trouwe diertje gestadig in hare nabijheid. Het meisje kreeg spoedig het bewust zijn terug. Aan de vlootrevue voor H. M. de Koningin zullen deolnemen. behoudens onvoorziene omstandiggeden, de volgende oorlogsbodems en anderen vaartuigen: de pantserdekschepen Halland. Zeeland en Friesland, de pantserschepen Piet Hein en Heerteende schoeners Zeehond en Dolfijnde monitors Ktokodil en Cerberus, de kaneneerbooten Brak, Radda Hefring eenige torpedobooten, groot eu klein model, en een poar stoomloods- vaartuigen. De sloep voor de Koningin wordt 1 Septemdea van Amst6rdam naar Hellevoetsluis overgebracht. De vloot zal staan onder bevel van den schout-bij nacht F. K. Engelbregt. Door 't schrikken van het paard geraakte Zondag, paard en wagen van den landbouwer van Wijk in de Kruis tocht te Haarlemmermeer, met het treurige gevolg, dat de vrouw levenloos uit het water is gehaald. De andere personen in 1 rijtuig gezeten, werden gelukkig gered. Te Rotterdam is aangehouden een tienjarig meisje, dat verscheidene dief stallen van oorbelletjes had gepleegd. Nabij Heemskerk is Zondag avond een jongentje onder de tram geraakt, toen hij zich vermaakte met telkens op en van de tram te springen. Beide beenen van het kind werden verbrijzeld. HAARLEM, 19 Juli 1898. Door den heer Mr. N. G. Cnoop Koopmans, directeur der Haarl. Brandv. Maatschappij is tot zijn gemachtigde benoemd de heer Mr. C. M Rasch, die met ingang van 1 Jan. 1899 als mede directeur van gemelde maatschappij zal optreden. De studies der leerlingen van de School voor Kunstnijverheid, vervaardigd sedert September 1897 zullen bij het begin der zomervacantie van 17 Juli tot 1 Augustus a.s. voor het publiek kosteloos worden tentoongesteld van 's morgens 10'smiddags 4 uur. Ook het werk der klasse voor practische metaalin dustrie en dat der beeldhouwkunst in hout zal ter bezichtiging zijn gesteld. Nieuwe leerlingen voorden aanstaan den avondcursus kunnen zich aanmelden op het Museum van Kunstnijverheid. Daar was te Haarlem overleden een huisvader in den bloei van zijn jaren en een weduwe met zeven kinderen liet hij achter, onverzorgd, want met moeite had hij in de behoeften van zijn gezin voorzien door een karig loon in den kleinhandel. Toen was er hulp noodig; een Comité van jonge dames, bijgestaan door eene Heeren-Comissie trok zich het lot van het zeer bezochte gezin aan, het pu bliek betoonde veel sympathie door het beschikbaar stellen van voorwerpen voor eene verloting en door het koopen van loten. Bijna is het doel bereikt. De tentoonstelling van hetgeen is bijeenge bracht is uitgestald in de groote zaal van het Nutsgebouw, hiertoe bereidwillig afgestaan, en werd Maandag te elf uur geopend met eene toespraak van Mejuffrouw B. Glaser. Eerst koesterden wij vrees voor het slagen, verklaarde Spreekster; bij het menigvuldig beroep op het publiek was die vrees gewet tigd, maar bleek ongegrond, overal ondervond het Comité de hartelijkste blijken van sympathie. Aan allen die, op welke wijze ook, tot den gunstigen uitslag hadden medegewerkt, bracht spreekster dank, doch niet in de laat ste plaats aan den Weleerw. Heer S. Ph. de Vries Mz. Rabbijn-Hoofd onder wijzer der Israëlietische Gemeente alhier. Spreekster verklaarde hiermede de tentoonstelling voor geopend. Een kort en waardig woord van den Keer de Vries, bracht in herinnering de velen buiten Z.W.E. die dank ver dienden en dat het Dames-comité zich zelf had vergeten daar door haar ijverig optreden een grootsch doel be reikt was en dit in eene kleine gemeente als de Haarlemsche. Op zulke een drachtige samenwerking hoopte de Heer de Vries steeds. Het verwijt van den profeet Jesaja aan het Israël der oud heid „Weezen hebben zij niet verdedigd en de twisten der weduwen kwamen niet voor hen", is althans heden niet van toepassing. De tentoonstelling is heel aardig geëtaleerd. Een fraaie buste van de Koningin, gevat in een mooie plan- tendecoratie, mag wel de hoofdgroep heeten. Als men verder opnoemt wat in winkels en magazijnen van elke soort te vinden is, dan heeft men een algemeen begrip van de tentoonstelling. Natuurlijk zijn er nog loten beschik baar, want het doel, wij zeiden het reeds, is slechts bijna bereikt. Woensdag en Donderdag is de tentoonstelling nog geopend. Zondagnamiddag ongeveer 6 uur ontstond er brand op den zolder van perceel 13 aan den Kruisweg, bewoond door den coiffeur Nieberg. De brand was ontstaan door onvoorzichtigheid van een bediende. Spuit 10 was het eerst ter plaatse, en de brand kon met eenige emmers water worden gebluscht. Er is alleen eenig beddegoed verbrand. Na afloop van den brand liet de Commandant der Brandweer eene korte exercitie houden met de nieuwe brand ladder. Het bleek dat de toestel in eene minimum van tijd kan gesteld worden tot de hoogste verdieping van de nieuw gebouwde perceelen aan de overzijde van het perceel Kruisweg 13 gelegen. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING". Van 1 Nov. tot 19 Juli hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor nacht waakster 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 2 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwer 1 voor costuumnaaister. 1 voor kootster. 1 voor breister. 2 voor portier. 35 voor werkvrouw. 5 voor waschvrouw. 7 voor naaister. 13 voor los werkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmaiter. 2 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 20 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 19 Juli zijn de volgende per sonen geplaatst: 2 voor waschvronw. 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 35 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 2 voor naaister. 1 voor stopster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, morden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Boelen, Stadhui», of Stationsplein Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 nnr verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft der maand Juni 1898, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Mej. Yentring, Mej. Kwadijk, E. Bsene, Mej. Dreaykens allen Ams'erdam; J. de Vos, Wed. C. Heinrish beiden Haarlem; J. Bootson Heem stede; Daalhof HelmondJ. Harms Hoogenhuizen P. J. Garnier, P. Buuren beiden Rotterdam; Mej. A Bas, Utrecht; F. W. Wcijenbergh Wa tergraafsmeer; Mej. W. J. Yoortman, P. Jae- kraaij J. Kriek Briefkaarten. Mej. M. v. d Horst, Mej. B. v. |d. Meulen A. R'chter v. d. Linden II. J. Haver, E, Möl- ler. H. Koord, Mej. J. J. v. Breemen. J. Molenberg, Mej. Hoogland allen Amsterdam 3. v. Oo8tenkarap, P. Klok, Baksteen allen 's Gravenhage Mej. C. W. Henle Scheveningen Buitenland. G. J. Wiarda Archangel, Ad. Alcantera Braste. A. Menke Esten, K. de Vries Grand Rapids, M. de Hauteville Hongkong, R. Schulz Keulen; T. O. Bogaerd Singapore. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 18 Juli 1898. Witte tarwe f 10,75 f 10.25 Rogge 5,50 K.G. Markt van 18 Ju'i 1898 Boter. Aangev. 183 verk. '183, K. G. L. pr. 1,00 H. pr. f 1.10 p. K. G. Biggen. Aangev. 95 verk. 95 stuks. L. pr. f 5.H. pr. f 8,p. stuk. Schrammen. Aangev. 43 verk. 43stuks. L. pr. 10 H pr. 14.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 351 H.L. verkocht 291 H.L. L. pr. H. 180pr. fi.p. H. L. Appelen Aangev. verkocht H.L. L. pr. f H. pr. f p. H. L. Peren. Aangev. verkocht H. L. L. pr. f H. pr. p. H. L. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 Juli 1898, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZBRMAN. PROGRAMMA. 1. FantasiaJ. S. Bach. 2. PréladeTh. Dubois. 3. SonateCh. Pink, a. Allegro con brio. b. Adagio non troppo. c. Allegretto quasi ree. d. Allegro con fuoco. 4. Largo nit de Symphonie: Aus der nenen Welt"A Dvorak. 5. AbendliedSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2