Van het gedenkraam in de Nieuwe kerk aan de Damzijde is thans reeds de geheele boog gevuld met de glazen welke in de fabriek van den Heer Schouten te Delft werden uitgevoerd volgens het plan van den Heer Otto Mengelberg te Rijsenburg. Veel meer dan de helft van het geheele raam is dus reeds gereed, maar ook in het boven gedeelte is nog een vak ongevuld en voorloopig slechts met bordpapier be kleed. Van binnen gezien maakt het raam een prachtig effect, zoowel door de voorstelling als door den toon van de gebrande glazen welke die aan de beroemde middeneeuwsche modellen evenaart. Een bepaalde plechtigheid, waarbij het gedenkraam wordt onthuld, zal niet kunnen geschieden. De commissie zal eehter der Koningin een album aan bieden waarin het huldeblijk is afge beeld en omschreven. Het zal een in kleuren uitgevoerde teekening bevatten van het gedenkraam, door den ontwerper Otto Mengelberg. Daarbij volgt een opdracht in prachtige calligraphie, in gothischen trant, uitgevoerd door den Heer T. van der Laars. Deze beide bladzijden vertoonen de in kleuren bewerkte wapens van Nederland en Oranje Nassau, de kroonsieraden en voorts versieringen met leliën en rozen als symbolen van reinheid en liefde. Te Baarn had Woensdag de officieele opening plaats der electrische verlichting in deze gemeente. De electriciteit wordt opgewekt door 2 dynamo's, elk van 150 ampère bij 240 volts, welke gedreven worden door 2 compound stoommachi nes van elk 55 p. k. Deze machines ontvangen hun stoom van 2 ketels elk van 60 M1. verwarmingsoppervlak. Als reserve, en ter voorziening in het nacht- bedrjjf is eene accumulatorenbatterij opgesteld van 144 ampère ontladings- stroomsterkte. De electrische stroom wordt door een onderaardsch kabelnet naar de woningen der gebruikers geleid. Reeds zijn al de groote hotels, het stationsgebouw en emplacement der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij en een groot aantal particulieren aangesloten, terwijl ook het stationsplein door vier booglampen electrisch wordt verlicht. Naar wij vernemen hebben verschei den Twentsche kasteleins besloten ge durende de feesten ter gelegenheid der inhuldiging geen sterke dranken doch alleen bier en andere verfissingen te schenken. Moge dit voorbeeld door vele vergun- nigenin den lande gevolgd worden. is aan de deelhebbers rondgezonden. De lijst bevat 1250 namen, de prijzen loo- pen van ƒ1. tot 100. In het boekske dat den uitslag bevat, komt een berekening voor van de ver bruikte Stuiverzeep gedurende het eerste half-jaar 1898. De directie maakt dit volgenderwijze duidelijkPlaats de stukjes zeep zoo,dat de grootste vlakken op elkaar liggen. Plaats er naast den Montblanc de hoog ste berg van Europa, daar boven op ach tereenvolgens Mount-Everest, den hoog sten bergtop van Azie, den Aconcagua, den hoogsten van Amerika, den Kilima van Afrika, dan is de zeepstapel nog hooger. Wilde men een ladder gebrui ken om boven aan dien top te komen, dan zoudt ge een en twintig dagen moe ten klimmen. De directie van het Brongebouw blijft zich beijveren om op velerlei wij zen den bezoekers der inrichting genoe gen te verschaffen. Eiken dag wordt in het Park muziek gemaakt; soms twee of driemaal per dag. Afwisselend is er gelegenheid tot dansen, terwijl nog an dere vermakelijkheden het hare er toe bijdragen, elk wat wils te geven. Van al die muziek melding te maken en uit te weiden over den aard der ge nietingen kan niet in onze bedoeling liggen. Onze stadgenooten kennen de inrichting als een uitverkoren plekje, waar naast genot en vreugde, verloren kracht en gezondheid te herwinnen zjjn, dank zij het ijzerhoudend watei, thans door honderden gretig en met succes genomen. Zondagmiddag en avond deed de Staf- muziek van het 3e. Reg. Inf. van Ber gen op Zoom zich in het Park hooren. Het superieure gehalte van deze mu ziek geeft ons aanleiding er een enkel woord over te zeggen. Ten opzichte van klank en voordracht neemt de kapel uit Bergen op Zoom on getwijfeld een eerste plaats in onder de militaire korpsen. De klarinetten zijn zeldzaam mooi en het koper is daarmede in overeenstem ming. De heer Barbe, de directeur van deze zeer geoefende schare, toont zich in de muzikale leiding zoowel als in de arrangementen een uiterst ontwikkeld en bekwaam musicus. De uitvoering, die ook wat de program ma-inrichting betreft, getuigt van mu: zikalen zin, had aanspraak op den on verdeelden bijval, welke er aan ten deel viel. Zondag 14 Augustus komt het sym pathieke orkest een tweede uitvoering geven. Liefhebbers van mooie muziek zullen wel doen, dien dag in het bijzon- te onthouden. Mademoiselle Tifi, het uit een novelle van De Maupassant getrokken stuk, spe lend in den oorlog van '70, waarin Duit- sche soldaten als woestelingen en vrou wenschenders worden voorgesteld, is te Brussel opgevoerd tot groote ergernis der aldaar wonende Duitschers. Te Ant werpen was het verboden. Thans schijnt het dat de Belgische regeering het in geheel België verboden heeft; zooals men zich zal herinneren droegen de officieren in dit stuk bij de voorstellingen te Parijs fantasieunifor men. Jules Barbier, de bekende Fransche tooneelschrij ver, zond, naar aanleiding van Zola's schorsing als officier van het Legioen van Eer, aan de Regeering zijn rozet terug. Barbier heeft zijn besluit ter kennis van den kanselier der orde gebracht in het volgende schrjjven. „Er zijn menschen, wien het kruis een eer is en er zijn er, die het kruis tot eer strekken, als de groote Zola, die groot genoeg is om Frankrijk schoon te wasschen van het slijk, waarmede het naar hartelust wordt bedekt door alle slechte herders, die beweren het te bewaken. Ik voor mij ben van oordeel, dat na den maatregel, waardoor Zola is getroffen, geen andere weg open blijft dan zich terug te trek ken uit een orde, waarvan hij is uit gesloten. Ik verzoek u dus van mijn aftreden als lid van het Legioen van Eer nota te willen nemen. Het doet mij evenveel genoegen u mijn officiers- rozet terug te zenden als het mjj indertijd verheugde haar te ontvangen." Ook de heer F. de Pressensé heeft het ridderkruis van het Legioen van eer met een begeleidend schrijven terug gezonden. Te Limens, bij Lucca, zijn dezer dagen vijf jongelieden het slachtoffer geworden van een oud Italiaansch volksbijgeloof, ook in Zuid-Duitschland heerschend. Gedurende een hevig onweder klom men zij op den kerktoren en begonnen de klok te luiden, waardoor, naar het volk gelooft, bij storm en onweder het gevaar wordt afgewend. De bliksem sloeg in den toren;twee der jongelieden werden gedood en de drie anderen werden gewond. In de Aurore vat Ernest Vaughan het standpunt van de revisionisten aldus samen: „Voor ons zal er een zaak Dreyfus zijn, zoolang men hoogerop niet begrepen heeft, dat er een gerechtelijke dwaling en een onwettigheid, te herstellen is. „Kapitein Alfred Dreyfus is veroor deeld omdat men hem voor den schrijver hield van een borderel, waarvan de wer kelijke samensteller nu bekend is: zie daar de dwaling. „Kapitein Alfred Dreyfus zou mis schien vrijgesproken zijn, indien niet zekere geheime stukken buiten zijn Weten en buiten weten van zijn verdedi ger aan de rechters getoond waren: ziedaar de onwettigheid. „De revisie van een dergelijk proces is noodzakelijk. Het is verstommend, dat men de revisie nog eischen moet. De feiten zijn zoo overtuigend, de bewij zen zoo duidelijk dat men zich schaamter nog over te twisten. Ze Temps bevat een schrijven van Bjönstjerne Björnson over de Dreyfus- zaak, waarin de beroemde Noorsche schrijver wijst op de reactionnaire be weging, die op 't oogenblik in Frankrijk gaande is, zeer ten nadeele van het algemeen. En waarom Om den gecom- promiteerden Staf te redden, zoo gecompromitteerd trouwens, dat hij bij eene herziening der zaak niets meer te wagen of te verliezen heeff. Hij wijst op het eenstemmig gevoelen van het buitenland en deze. In een lang en niet zeer duidelijk antwoord betoogt Ze Temps, dat het juist dit oordeelen en dit meêmoeien van het buitenland is, in eene zaak, die zoo bij uitnemendheid Frankrijk zelf en Frankrijk alleen aangaat, dat in deze verkeerd en verbitterend werkt. En het blad sluit dan met de verzeke ring, dat de zaak nu in goede Fransche handen is, van liedeD, die de waarheid wenschen, maar die licht willen maken pour nous et entre nous. HAARLEM, 2 Augustus 189S. De Haarlemsche kermis is in vollen gang. De vermakelijkheden zijn er vele en zoowat voor elk wat wils. De liefhebbers van een goed tooneelspel konden in den Schouwburg hun hart ophalen bij de levendige tooneelen van Madame Sans Gêne opgevoerd door het Rotterdamsche tooneelgezelschap directie Le Gras en Haspels. De verschillende rollen waren goed bezet, de costumes fraai, terwijl ook de tooneelschikking te loven was. De zaal was op alle plaatsen goed bezet. Hart, met zjjn tent staande ter plaatse waar vroeger elke kermis Van Lier was, geeft de Hangende brug, het groote publiek zal dus waarschijn lijk wel bij voorkeur den Schouwburg bezoeken. In Felix was de zaal goed bezet en de klucht Een dag getrouwd gaf blijk baar veel genoegen. Er werd goed ge werkt. 't Is opvallend dat in de kramenrijen aan de Oude Gracht, ten zuiden van het Klein Heiligland tot de Kleine Houtstraat niets is, dan volslagen duis ternis des avonds, te meer daar het licht er door de kramen aan den noordkant bijna volkomen onderschept wordt. Maandag avond was het reeds zeer druk op het kermisterrein, waartoe het fraaie weder dan ook aanleiding gaf. Met het oog op de a.s. Zondag te verwachten drukte, zullen twee reser- vetreinen naar behoefte op het traject AmsterdamHaarlem dienst doen. De uitslag van de verloting, Ver- eenigde Zeepfabrieken, (Stuiverszeep) Naar ons wordt medegedeeld zul len bij de uitvoering op de Groote markt ter gelegenheid van den Koninginnedag door de kinderen gezongen worden uit „In 't Kroningsjaar" Wilhelmina van Nassauwe, woorden van J. A. Bakker, muziek van Philip Loots; uit „Liederen voor het Kroningsfeest." Kroningslied van Haverkamp Scholte, Wilhelmus, Wien Neerlands bloed, Marschlied van Wap Brants Bugs, Koninginnelied van Haverkamp Hol en üranjeliedje, woorden van Haverkamp. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis is in de maand Juli j.l. bezocht door 653 personen tegen betaling en door 619 personen zonder betaling. Donderdag a.s. zullen ook de leerlingen van de Wilhelmina-naaischool een boottocht maken, haar aangeboden door het Bestuur dezer inrichting. De ongeveer honderd meisjes verzamelen zich des morgens aan de woning vqn Mej. C.M.C. Gallenkamp, Baan 13, om daarna bij de Bakkerstraat aan het Z.-B.-Spaarne aan boord te gaan. Het doel van den tocht is een bezoek aan Leiden en omstreken. Ten gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin Regentes, had den vele particulieren hunne woningen getooid met de nationale kleuren. De parade, gehouden door het garnizoen en de Schutterij werd gecommandeerd door den Majoor der Huzaren den Heer Bogaerdt. Een groot publiek was getuige van dit militair schouwspel. V EEG A DEKIN G van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 3 Augustus 1898. des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en WW. aanvulling raadsbesluit van 20 April jl. No 17, aanvaarding grond aan de Bakker straat. 3. Id. id. adres M. P. T. Prévinaire, aanvaarding grond tusschen Pieter Kiesstraat en Duvenvoordestraat. 4. Id. id. verzoek Ned. Bell-Telephoon Maatschappij plaatsing palen langs de Zandvoortsche laan. 5. Id. id. bijbouw Opleidingsschool voor meisjes tot het middelbaar onderwijs. 6. Id. id. adres A. van der Lande, bebouwing voor tuin bestemden grond achter perceel Wilhelmina- staat No. 33. 7. Id. id. tweetal verzoeken bebouwing voor tuin bestemden grond achter perceelen Florapark No. 39 en Kenaupark No. 31. 8. Id. id. demping sloot aan den Zijlweg. 9. Id. id. bestrating Duvenvoorde straat, Roosveldstraaten Gaelstraat. 10. Id. id. met rapport commissie van financiën ruiling gronden Kenau park. 11. Id. id. id. id. adres roei- en zeil- vereeniging „het Spaarne" verhu ring gedeelte water in het Spaarne. 12. Rapport commissie van financiën goedkeuring rekening en verant woording St. Elisabeth's of Groote Gasthuis over 1897. 13. Verslag eind-examen Burgeravond school. 14. Rapport rechtsgeleerde commissie adres Mr. A. Waszink in zake Ko ninginneweg. 15. Verslag opzichter gasverlichting over Juni jl. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 30 Juli 1898, in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een Huis, met Tuintje en Erve, Spaarne No 59, ƒ4800. H. T. Peltenburg. 2. Een Huis en Erve, Zqlstraat No. 84, 5050. G. v. Lunenburg. 34Twee perceelen Bouwterrein, met de daarop staande ruïne van een Koepel, aan de Baan, No. 23. De perceelen No. 3 en 4 te zamen /"6635. J. Kronwels. 5Een "Winkelhuis en Erve, Doelstraat No. 16. 6. Een Huis en Erve, naast en ten westen van het voorgaande. No. 14. De perceelen 5 en 6 te zamen, ƒ3450. C. H. Jacques. 7. Een dubbel Koetshuis, Stalling en Erve, Smedestraat No. 39, f 12200. C. Hartog. 8. Een Huis en Erve Boerensteeg No. 20, 965. H. v. d. Pol. 9. Een Huis en Erve Bakenessergracht No. 54, f 4325. W. Arons. 10Een Huis en Erve met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, Lange Poellaan, No. 15 zwart en rood. 11. Een groot Erf Kamperstraat. De perceelen 10 en 11 te zamen ƒ5960. J G. Cobelens, qq. 12. Een Huis met Schunr, Tuin en Erve, bjj den Straatweg te Bloemendaal, No. a 171, 1210. A. F. Captein, qq. 13. Een Huis en Erve, Drossestraat No. 21, ƒ2155. Opgehouden. 14. Een Huis en Erve, Baljuwslaan No. 26, ƒ1300. N. van Loon. Markt van 1 Augustus 1898 Boter. Aangev. 164 verk. 164, K. G. L. pr. ƒ1,00 H. pr. 1.10 p. K. G. Biggen. Aangev. 91, verk. 91 stuks. L. pr. f 5.— H. pr. f 9,— p. stuk. Schrammen. Aangev. 51 verk. 51 stuks. L. pr. ƒ10.— H pr. ƒ14.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 420H.L.verkocht 370 H.L. L. pr. 1.70 H. pr. 3.00— p. H. L. Appelen Aangev. verkocht H.L. L. pr. f H. pr. f p. H. L. Peren. Aangev. verkocht H. L. L. pr. H. pr. f p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 1 Augustus 1898. Kartoijzaad 10.50 10.35 per 50 K.G. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Ang. 1898 des namiddags van S—3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PBOGBAMMA. 1. Atbalia MarschMendelssohn. 2. AdagioMailly. 3. Variatien op -Wien Neerl. bloed"....S. de Lange. 4. Marsch pontificaleLemmena. 5. Aria uit Stabat MaterRossini 6. Wilhelmus van Nasionen (Oude Zetting.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2