Kinderen sterven reeds, nadat zij het vierde deel van lichaamsgewicht verloren hebben, dat is na drie of vier dagen. Volwassenen kunnen voornamelijk als zij veel water drinken tot 60 dagen toe vasten. Dr. Shaffer nam eene 47-jarige vrouw waar, die, nadat zij 43 dagen lang alle speis geweigerd had, stierf. Zij dronk slechts water. Het lichaamsgewicht, dat oorspron kelijk 65 K.G. was geweest, vermin derde tot 45 K.G.; de pols, de zintuigen, de ademhaling en de temperatuur bleven normaal. De vrouw, die aan melancholie leed er. vaak pogingen tot zelfmoord had gedaan, stierf, zooals zij het gewenscht had, rustig en kalm. Zonder klagen of smarten onderging zij den bewonderens waardig doorgevoerden hongerdood. In vollen ernst werd dezer dagen in de vergadering van een der schoolcom- missiën te Londen het voorstel gedaan door het lid kapitein Smith, om voor iedere jongensklasse een paar boks- handschoenen aan te schaffen en, behoudens nadere goedkeuring van het Departement van Onderwijs, door een bevoegd persoon onderwijs te doen geven in het boksen, dat dan tevensin het leerplan der school moest worden opgenomen. Tot toelichting merkte de voorsteller op, dat er onder het toenemende jonge geslacht eene toenemende neiging be stond om voor oogmerken van wraak of bij twisten pistolen en messen te gebruiken. Bewijzen daarvoor leverde de dagbladpers, welke dergelijke voor vallen, dikwijls noodlottig afloopend, in toenemend aantal had te vermelden. Dit was een onrustbarende toestand, waarom er iets moest gedaan worden door hen, die verantwoordelijk waren voor de opleiding der jeugd, om te zorgen voor een veiligheidsklep voor menschelijke hartstochten. Niet te loochenen was het, dat de menschen nu eenmaal willen vechten, en daar dit zoo was, moest den mensch in zijne jeugd geleerd worden met de vuisten te vechten. Dat was echt Engelsch, om er het minst van te zeggen, en boven dien schonk het der jeugd gelegenheid zich te bekwamen in een der schoonste vormen van lichaamsoefeningen. Het voorstel vond slechts bij één medelid ondersteuning. Het suikerverbriek per jaar en per inwoner is in sommige Staten als volgt Engeland39 kilo Denemarken20.4 Nederland14.1 Frankrijk13.6 Zweden en Noorwegen. 11.3 Rusland4.5 Turkije3.2 Italië3.2 Griekenland2.7 Servië1.8 Een Amerikaansch blad merkt bij deze laatste opgave op, dat de landen, waar de meeste suiker verbruikt wordt, tevens die zijn, waar de zin voor handel, scheepvaart en kolonisatie het sterkst is onwikkeld. Emma Calvé, de vermaarde zangeres, is op de lieve gedachte gekomen om op haar landgoed Cabrières, bij Milhau (Aveyron), een klein sanatorium in te richten voor ziekelijke en zwakke meisjes uit die streek. Twaalf meisjes, tusschen 8 en 13 jaren, kunnen daar, onder toezicht van twee nonnen, een paar maanden op hare kosten de buitenlucht genieten. NijlpaardensoepenNijlpaardenbiefstuk zijn gerechten waaraan de Belgen, die de feestelijke opening van den Congo- spoorweg bijwoonden, hebben gesmuld. De soep was heerlijk, zoo verzekeren zij; maar de biefstuk was een weinig taai, omdat het Nijlpaard pas dien morgen was geslacht. Wat den smaak betreft, die was „voortreffelijk." Uit Brussel wordt bericht dat in een der voorsteden een gevecht heeft plaats gehad tusschen een politie-officier en een anarchist. De laatste schoot met een revolver, welk schot werd beantwoord. De anarchist werd met moeite gearres teerd. In de woning van den gearres teerde trof de officier nog vier anar chisten, die mede hunne revolvers afvuurden De officier beantwoordde met het gevolg, dat een licht en een zwaar gewond werd. De Gemeenteraad van Dublin nam Maandag een verzoek van den Hertog van Westminster in behandeling, waarin om hulp en steun wordt gevraagd voor de oprichting van een standbeeld ter eere van Gladstone te Dublin. Een der raadsleden stelde een motie voor, waarvan de strekking was, dat de Gemeenteraad van oordeel is, dat te Dublin geen enkel standbeeld vooreenig Engelschman behoort te worden opge richt, zoolang niet het Iersche volk een passend monument heeft gesticht voorde nagedachtenis van Parnell. Deze motie werd onder toejuichingen met algemeene stemmen aangenomen. Tegen het wetsontwerp op leerplicht bestaat in de pers nogal oppositie Soms echter doen de argumenten ter bestrijding elkaar te niet. Zoo wordt beweerd, dat de uitvoering onmogelijk zal blijken wegens de kosten, omdat schoollokalen en onderwijskrachten niet genoegzaam zullen beschikbaar zijn. Hier wordt dus in zooveel woor den erkend dat het cijfer van het school verzuim verbazend hoog is. Er wordt echter ook door tegenstan ders van de wet beweerd dat in Nederland het schoolverzuim niet zoo bijzonder groot is, in elk geval te klein om tot een ingrijpenden maatregel over te gaan. Hoe nu deze overweging en te rijmen zijn, kan een gewoon mensch niet begrijpen. Ontegenzeggelij k sleept het ontwerp, tot wet verheven, groote uitgaven na zich aan; men denke aan de verplichting tot het ontvangen van onderwijs tot het dertiende levensjaar, waardoor dus aan vele scholen eene zevende klasse wordt gevormd, waarvoor lokaliteit en onderwijzend personeel noodig is. Sommige bestrijders beroepen zich op de statistiek; zij brengen in herin nering het geringe percentage van analphabeten, voorkomende bij nieuwe miliciens en bij het sluiten van huwe lijken. Nu weet ieder, dat wie eenvoudig zijn naam kan schrijven bij een huwelijk gerekend wordt te kunnen schrijven. Uit de percentage te besluiten tot den werkelijken toestand is tamelijk ongemo- tieveerd. In een Indisch blad wordt, naar aanleiding van het feit, dat de meisjes bij het toelatingsexamen voor de H. B. S. in Indië beter voldeden dan de jongens naar het schijnt vooral in Nederlandsche taal, o.a. het volgende opgemerkt. „De meisjes b.v. zijn veel thuis, altijd in net gezelschap. Meisjes onder elkaar spreken zooveel mogelijk fatsoenlijk Hollandsch, ja, ze zijn er niet weinig trotsch op, in haar spreken het volbloed Europeesche kind zoo nabij mogelijk te komen. „Geheel anders is dat bij onze jongens, die in Indië werkelijk wel wat al te vrij opgevoed worden. Als zij onder elkaar zijn, bedienen ze zich van een Hollandsch, dat kant noch wal raakt. Zij durven zelfs geen fatsoenlijk, of laat ik liever zeggen, beschaafd Hollandsch spreken uit vrees dat de makkers hen zullen uitlachen. Zelfs de zoontjes van volbloed Europeesche families maken in dat opzicht een treurig figuur. Een Indische jongen leeft, als hij een boom kan opzetten met de bedienden; hij bemoeit zich gaarne met het spel van inlandsche knapen, ja, neemt er met genoegen aan deel en hij beschouwt op sommige oogenblikkende onbeschaafdste kampongjongens als zijn gelijken. Ziet men ooit een Indisch meisje spelen met een kampongkind, of zelf notitie nemen van de spelen der inlandsche meisjes? „Is het dus te verwonderen, dat de meisjes veel minder last hebben met de Hollandsche taal dan de jongens en ligt in dat alles niet het bewijs, dat onze meisjes het in de meeste gevallen van de jongens zullen winnen?" Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de school te Zij taart, gem. Vechel, had zich slechts één solli citant aangemeld. Deze nu isindejongste raadsvergadering benoemd, do h op slot van rekening blijkt, dat de bewuste persoon zoek is. Waar men zich ook wendt, om hem met zijn benoeming in kennis te stellen, hetzij te Zulphen, te 's Bosch, of in de plaats waar hij i vroeger in betrekking is geweest, ner gens weet men waar hij gestoven is. Wellicht heeft hij weer, evenals vroeger, eene betrekking van reiziger ter hand genomen, wat hem wellicht aanlokkelij ker toeschijnt, dan voor de schoolbanken te staan. Te Hoogezand nam dezer dagen iemand tegen de voorschriften van zijn geneesheer in plaats van één, drie antipyrinel poeders in. Kort daarna gevoelde hij zich onwel en werd bewus teloos, in welke toestand hjj 6 a 7 uren bleef. Door spoedig ingeroepen geneeskundi ge hulp is de patiënt tenslotte gelukkig nog hersteld. Door de Staatssp -Mij. zal een eerste proef genomen worden met spiritus- gloeilicht. Voor deze proef is het station Nieuwersluis aangewezen, waar de voorbereidende maatregelen reeds zijn genomen. HAARLEM, 16 Augustus 1898. Hoewel nog volstrekt niet officieel vastgesteld, deelt men ons mede, dat op 31 Augustus, waarschijnlijk van 6 tot 8 uur zullen optredenIn De Kroon" de Muziekvereeniging „Wilhelmina" (werklieden van de firma Beynes), de Zang- en Tooneelvereeniging „Onder Ons" en de Gymnastiek-Vereeniging „Exselsior"; in „Felix Favore" het Genootschap „Melpomene en Thalia" en de Gymnastiek-Vereeniging „De Bataai"; in „De Doelen" de Typografen-Veree- niging Kunst na Arbeid"in de „Vauxhall" de Vereeniging „Alberdingk Thym" en de Zang- en Tooneelvereeni ging „Onderlinge Oefening,'in den „Schouwburg" de liedertafel „Haarlem's Zanggenot", de Tooneelvereenig. „Door Inspanning: Uitspanning" en de Gym nastiek vereeniging „Kracht door Oefe ning"; in de „Vereeniging" het Doops gezinde Zangkoor met een kinderkoor, de Gymnastiekvereeniging „Concordia", terwijl mej. Jeanne Landré en de heeren Broek en Zalsman zich zullen laten hooren en de heer Van der Laan eenige voordrachten ten beste zal geven. In het lokaal van den Heer Meyerink, Jansstraat zal onder leiding van den Heer J. Steenman een kinderkoor eene uitvoering geven, de Zangvereeniging St. Bavo eenige nummers ten gehoore brengen en de Heer L. Jansen Fz. eenige voordrachten geven. Naar men verneemt zullen in den Schouwburg alhier opera's worden ge geven door de Ned. Opera, directeuren de heeren C. van der Linden en A. D. Loman Jr., en bestaat het voornemen daarvoor de volgende data te bestem men: 5 October, 2 en 30 November en 14 December e. k.voorts 11 en en 25 Januari, 22 Februari, 22 Maart, 5 en 19 April des volgenden jaars. De liedertafel „Haarlem's Zangge not" heeft bij de feestelijke herdenking van haar 30-jarig bestaan het lidmaat schap van verdienste aangeboden aan ha ren vice-president, den Heer G. Brink man, en het eere lidmaatschap aan den Heer C. Andriessen Jr. Denzelfden avond werd een onderlinge kwartet- en solo-wedstrijd gehouden. Op Zaterdag den 13en dezer had de jaarlijksche vergadering plaats van de Vereeniging „Kantoren v. Vaste Goe deren in Nederland", waarvan de H.H. T. C. Niephaus J. W. G. Droste le den zijn voor Haarlem en omstreken. De Heeren F. van Elten en J. L. La Gro J. Lzn. werden bij acclamatie tot Voorzitter en Secretaris herkozen. Voorts werd besloten tot de uitgave van den 9en Jaargang van de Geill. Woninggids v. Nederland, tot herziening van het reglement en als plaats van samenkomst voor de volgende jaarvergadering Breda aangewezen. Met een gemeenschappelijken rijtoer en een gezellig diner werd de verga dering gesloten. De plotseling ingevallen warmte deed de thermometer stijgen tot ongeveer tachtig graden F. Lang genoeg had men naar wat warmte verlangd, nu zij er is, vindt men het te warm 1 Van geluk mag men spreken, dat de dagen alweer geducht korten en de nachten langer worden. Een nieuwe dag begint dus niet met zoo'n grooten voor raad warmte als dat zij ware aange vangen laatst van Juni of begin Juli. Zondag had Zandvoort zeer druk be zoek, de gewone treinen met extra aan gehaakte wagons en een paar extra treinen konden in den avond de menigte reizigers niet bergen, zoodat zelfs de goederenwagens bezet werden. Na zonsondergang was het heerlijk koel en gezellig aan 't strand, wie niet te vroeg weg ging, kon getuige zijn van het lichten der zee, een schouwspel dat niet eiken avond voorkomt. Het Staalbad Haarlem vestigt op nieuw de aandacht op het Hollandia- water, thans door een groot transparant, gevat tusschen twee gasplaten, geschikt om tegen een lichtraam als zoodanig dienst te doen. Het hoofdmotief is de Hollandiaflesch, omgeven door keurig gestyleerd lijstwerk. De vindingrijke Directie doet door haar goed gekozen reclame-middelen telkens de aandacht bepalen bij de Inrichting en hare ar tikelen. Naar verluidt zal de versiering der Oudegracht bestaan uit zes eerebogen waarvan een groote aan de Groote en een aan de Kleine Houtstraat. Verder eene guirlande versiering van boom tot boom en des avonds verlichting met illuminatie-glazen. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „W ERRVERSCHA1TING". Van 1 Nov. 12 tot Augustus hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor nacht waakster 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 3 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mamgelwerk 1 voor co3tuumnaai8ter. 1 voor kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 43 voor werkvrouw. 6 voor waacbvrouw. 8 voor naaister. 13 voor los werkman. 2 voor pakhuieknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmalter. 2 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 20 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 12 Augustus zijn de volgende per sonen geplaatst: 2 voor waschvrouw. 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 87 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 3 voor naaister. 1 voor stopster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, werden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bos Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 nur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 15 Augustus 1898. Boter. Aangev. 131 verk. 131, K. G. L. pr. ƒ1,H. pr. 1.10 p. K. G. Biggen. Aangev. 48, verk. 48 stuks. L. pr. 7.50 H. pr. 9,p. stuk. Schrammen. Aangev. 76 verk. 76stuks. L. pr. 10.— H pr. 14.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 360 H.L. verkocht 281 H.L. L.pr. 1.80—H.pr.ƒ3.00—p.H.L. Appelen. Aangev. 8. H. L. verkocht 8 H. L. L. pr. 12. H. pr. 14. p. H. L. Peren. Aangev. 37 H. L. verkocht 37 H. L. L. pr. 4. H. pr. 9.00 p. H. L. Snijioonen. Aangev.211 M. verkocht211 M. L. pr. f 1.— H. pr. 1.75 p. M. Ileerenboonen. Aangev. 196 M. verkocht 196 M. L. pr. 0.80 H. pr. 1.60 p. M GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 15 Augustus 1898. Rogge 4.75 4.50 Haver 4.— Gerst 4.25 Kartcijsaad 10.75 per50K.G. ORGtLBESPELINË in de Groote- oi St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 Ang. 1898 des namiddags van 2-3 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FngaJ. s Bach 2. LargoHandel. 8. Sonate No. 6Mendelssohn 4. Inleiding VariatenA. Hesse 5. AbendliedSchumani.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2