het eigen werk van den Koning, die echter verder wil gaan. Met een handigen zet op 't politieke schaakbord heeft koning Leopold de deelneming van Frankrijk aan de Bel gische spoorwegonderneming in China verzekerd en zoo zal Frankrijk Belgiës eisch, als waarborg voor de Belgische belangen Chineesch grondgebied zich toegewezen te zien, krachtig ondersteu nen. Een anderen steun voor deze eisch vindt België bij Rusland, dat met Frank rijk vereenigd voor het verleenen van de spoorwegconcessie aan het Belgisch- Fransche syndicaat met kracht is opge treden. De vooruitzichten zijn voor den Belgischen koning dus niet ongunstig en heeft hij zijn eerste doelwit in China bereikt, dan zal hij zijn tweede plan te berde brengen, een voorstel, dat alleen België betreft, n.l. het scheppen van een Belgische oorlogsvloot. Wanneer België in China grondbezit verkrijgt, dan is een vloot onontbeerlijk en deze vloot zal dan ook de Congo-onderneming bevorderen. Gedurende de Fransche manoeuvres zijn te Verdun vele gevallen van zonne steek voorgekomen. Bij Varmes kregen honderd soldaten het te kwaad, zoodat zjj met den trein teruggebracht moesten worden; te St. Brieuc moest men het regiment een dag rust geven. Bij Nancy waren 200 man buiten staat, verder te marcheeren. Vele bladen keuren het in minister Cavaignac af, dat hij de ma noeuvres niet uitgesteld heeft, en de Rêpublique francaise spreekt zelfs van zijn misdadige barbaarschheid. Te Parijs begint men gebrek aan drinkwater te krijgen. Te Amsterdam begint het met de versieringen ook ernst te worden. Ge durende de werkstaking der timmerlie den is men wat achter geraakt, doch de thans bestaande bedrijvigheid toont aan, dat men de schade wil inhalen. Of de werkstakers nu ook in de gele genheid zullen zijn hun finanncieele schade nog in de volgende drukke dagen te herstellen, wordt betwijfeld. De vraag naar zeegras was in vele jaren niet zoo groot als tegenwoordig. Sinds hei omgaan van den wind naar het Oosten, is tegenwoordig op Texel een menigte volk dag en nacht bezig met het opvisschen van het drijvend zeegras. Het recht om aan de steen- glooiïngen der dijken dit zeegras te mogen ophalen, brengt jaarlijks nog ongeveer duizend guldens aan pacht op. De gemiddelde prijs van het droge zeegras, is thans f2.75 per 100 K.G. Men schrijft uit Tilburg: De troon, bestemd voor de kroning van H. M. in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan de firma Janzen te Tilburg, zal binnen eenige dagen in de Hassellsche kerk aldaar worden gemon teerd en tentoongesteld. De landbouwerswoning, benevens ber gen en schelven bewoond door den landbouwer P. Biesheuvel aan den Slo- terweg te Haarlemmermeer is in den nacht van Maandag op Dinsdag door den bliksem getroffen en geheel ver brand. Van het aanwezige is niets gered. HAARLEM, 24 Augustus 1898. Omtrent den Historischen op tocht te houden op 31 Augustus wordt medegedeeld, dat daaraan o. a. wordt deelgenomen door de firma Joh. Enschedé en Zonen met een wagen ongeveer 5 meter hoog, 6 M. lang en 4 meter breed, naar een ontwerp van den heer J. A. G. van der Steur. De wagen zal een huis voorstellen, met echt Oudhollandsche voor- en achterge vel, waarvan de beschildering aan een welbekende firma hier ter stede is op gedragen. Voor op den wagen zal worden aange bracht een expres voor deze gelegenheid te snijden buste van onzen Laurens Coster, terwijl verschillende inscripties, betref fende de typograpbie, niet zullen ont breken. Waarschijnlijk zal in het ge bouwtje een Oudhollandsche boekdruk pers worden opgesteld en zullen enkele producten daarvan worden uitgedeeld. De Naaml. Venn. „Haarlemsche Machinefabriek", voorheen Gebr. Figee, neemt deel met een met planten en bloemen versierden wagen door 4 paarden getrokken en waarop geplaatst zullen zij n een dynamo, een lier en andere werktui gen, met vier personen. Van het personeel der Centrale Werkplaats der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij zullen twee ver sierde wagens, elk door 4 paarden getrokken, aan den optocht deelnemen. Op den eenen wagen bevinden zich 12 personen en zijn geplaatst een loco motief en andere ablemata van bedrijf. Op den anderen wagen zal een muziek korps plaats nemengedurende het eene gedeelte „Orpheus" en gedurende het andere gedeelte „de Harmonie". De firma Emrik en Binger zal met een zeer keurige groep aan den optocht deelnemen. Voorop gaat een ruiter te paard, die een staf in de hand draagt, aan welken 9 gekleurde guirlandes zijn verbonden, voorstellende de kleuren, die in den kleurendruk worden gebruikt. Elk dezer guirlandes wordt vastgehouden door een leerjongen als page verkleed. Na deze voorstelling van den kleu rendruk volgt een wagen, die 6% M. lang en 4 M. breed is, en welke door 4 paarden wordt getrokken. In het midden van dezen versierden wagen prijkt in een tempel de buste der Ko ningin, van brons. Aan de kanten dezer buste zijn aangebracht litographische steenen van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. M. Willem III. Voor dezen tempel is onder een bal- dekijn aangebracht een figuur, de indus trie en kunst voorstellende, omringd door een teekenaar en een drukker. Verder zal op den wagen, aan de achterzijde, ook een handpers zijn, waarop portretten worden gedrukt en verspreid. In het geheel nemen aan de groep 20 personen deel. De Werf „Conrad" neemt met een wagen van 7 M. lang en 2.5 M. breed, die door 6 paarden zal worden getrokken en bevatten zal een galjoot met een kleinen baggermolen' Voor dien wagen gaan twee ruiters, waarvan een een vaandel met het op schrift Werf „Conrad" zal dragen; dan een fanfarecorps van werklieden der Werf en verder 4 groepen werklieden. Deze 4 groepen, te zamen 80 man vormende, stellen voorscheepmakers, smeden, schilders en machine-bankwer kers. Aan iedere groep gaat een vaandrig met een vaandel vooraf. Dat de 31 st Augustus nadert, be merkt men in de stad aan de vele aanstalten die tot versiering gemaakt worden, en dan zijn het thans in de eerste plaats de aangevangen plannen tot verlichting. Onze mooie Nieuwe gracht zal op den feestavond een tooverachtig aanzien hebben. De brugbogen worden in een voudige lijnen en de walmuren met één rij met illumineer-glazen verlicht. Het Spaarne heeft aan de Grave- steenenbrug goede obeliskvormen met kroon en W, de Melkbrug gekroonde wapenschilden, terwijl langs de walmu ren geplaatste masten aantoonen, dat de verlichting daar in guirlandevorm zal aangebracht worden. De verlichting van den kolossalen boog aan de Korte Veerstraat sluit zich hierbij goed aan. Het gebouw van de Hollapdsche Maatschappij der Wetenschappen heeft de verlichting doen aanbrengen in de vensters. Het Raadhuis zal prijken behalve met de gasverlichting van het vooruitsprin gende gedeelte van het front, met verlichting van den linkschen voorgevel. Het inspringende deel rechts heeft de lijnen zóó, dat zij op bijna elk punt van de markt in 't oog springen. Aardig zal de Kleine Houtstraat het doen met de goed aangebracht bloe menversiering der gevels. In het algemeen begint men met de straatversiering op te schieten. De Dreef, naar men ons mededeelde van gemeentewege versierd, zal er met haar bloemkorf-versieringen goed uit zien. Als het weer meeloopt verwacht men uit de omliggende gemeenten en ook uit de hoofdstad veel bezoekers. Naar wij vernemen is de heer W. Robert, de componist der Krooncan- tate, zeer ingenomen met den voortgang der studiën door de dames en heeren, die zich welwillend belast hebben met de uitvoering der koren. Over 't algemeen wordt met zoovee^ ijver en toewijding gestudeerd, dat het karakter van dilettantisme grootendeels aan de executie ontneemt. Wij zijn inzonderheid attent gemaakt op het groote aanvangskoor: »Ja, in weelde van offranden, Fonkelt nu het feesttapijt." dat aan het slot wordt herhaald en waaraan het feu sacré niet ontbreekt. Ook riep men de bijzondere aandacht in voor het koor „Koningin der Nederlanden Wilhelmina! Ons 't symbool Van een bloem in lustwaranden, Trouw aan U! zij ons parool!" dat met buitengewoon entrain ten ge- hoore werd gebracht. Mag men naar de gunstige voortee kenen de kansen van welslagen bereke nen, dan belooft de uitvoering in de Groote Kerk op 30 Augustus e.k. alleszins gelukkig te zullen zijn èn voor de dames en heeren van het koor èn voor den componist zeiven. Wij wenschen dit van ganscher harte 1 Na den snikheeten dag van Maan dag ontlastte zich tegen elf uur des nachts een hevig onweer boven onze omstreken, gepaard met eenige flinke regenbuien, welke eenige verkwikking gaven aan de warme omgeving. Van ongelukken in onze onmiddellijke na bijheid is niets vernomen. Toch toon de een meer dan gewone lichtgloed aan den oostelijken hemel, dat er er gens brand was. Men deelde ons later mede dat in eene woning onder Sloter- dijk de bliksem was ingeslagen. Tegen een 15 jarig meisje dat in de Groote Houtstraat 1.1. Zondag avond een brandende lucifer had geworpen in een rijtuig waarin een bejaarde dame was gezeten, wier mantel in brand was geraakt, is procesverbaal opge maakt. Dezer dagen is aan den voorman boschbaas J. W Kollerie van wegeden Nederlandschen politiebond door den Inspecteur van politie J. A. J. Nolthenius alhier, lid van het Hoofdbestuur, uitge reikt de zilveren medaille wegens 20 jarigen politiedienst. Naar het huis van Bewaring alhier is overgebracht C. S. oud 25 jaar, dienst bode, woonachtig te Beverwijk, die zich in het „Tehuis voor Vrouwen" aan de Parklaan alhier, alwaar zij de vorige week eenige dagen haar verblijf had gehouden, had schuldig gemaakt aan diefstal van een bankbiljet van ƒ25. Dit bankbiljet is door den rechercheur Verkerk in beslag genomen op wiens aanwijzing de dievegge te Amsterdam is aangehouden. Door den agent-rechercheur van Hulst zijn aangehouden 3 knapen J. J. de K. 19 jaren, F. J. H. 19 jaren, en J. H. 17 jaren, de beide laatste broeders, verdacht van diefstal van twee kippen ten nadeele van den landbouwer E. aan de Dubbelebuurt. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHA1FINO". Van 1 Nov. tot 18 Augustus hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor nacht waakster 3 voor oppasser. I voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 3 voor strijkster. 1 voor stopster. 1 voor mangelwerk 1 voor costuumnaaister 1 voo kookster. 1 voor breister. 2 voor portier. 43 voor werkvrouw. 6 voor waschvrouw. 8 voor naaister. 13 voor loswerkman. 2 voor pakhuisknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor schoenmaker, 1 voor stoelenmatter. 2 voor schrijfwerk. 3 voor grondwerker. 1 voor sigarenmaker. 20 voor loopwerk. 2 voor schilder. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 18 Augustus zijn de volgende per sonen geplaatst: 2 voor waschvrouw. 1 voor los werkman. 2 voor loopwerk. 1 voor strijkster. 37 voor werkvrouw. 1 voor huishoudster. 3 voor naaister. 1 voor stopster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen, Stadhuis, of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 nur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een schildersdiamant. Een zilver oorbelletje. Een luchtpomp, (rijwiel) Een zilveren medaille, (korpsprijs) Eenige portemonnaies. Een rozen krans. Een gouden medaillon. Een lederen vrouwenlaars. Een half gulden stuk. Een hamer. Een ledig bierfust. Een zwarte hond met witte borst. Een expeditiekruis(Lom- bok). Een duimstok. Een Luthersch gezangen boek. Een gouden dasspeld met diamant. Een bruin leder kinder schoentje. Twee kruideniersjasjes. Een spaarbankboekje. Een notitie boekje. Een gouden damesring. Een zinkenplaat. Twee half hemden. Een blauw koralen ketting. Een gouden oorbel. Een paar bruine kou sen. Een breikous met pennen. Een heerentaschje waaraan een pakje verbonden. Een zilveren eetlepel. Een vrouwenzak met knipmes. Een goud onderstuk van een oorbel met blauwe koraal. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor ter zonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft der maand Juli 1898, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Mevr. S. M v, Bontemberg, Amsterdam Mevr. F. de Konin,g Mej. S. W. v. Dijk Mej. J. Meese Mej. Bakker. Mej. S Hessels, Mevr. Geret, Mej. G. Fleurke, G. Conijn, Mevr. Geset, Mevr. N. Cordewiener, allen Amsterdan; Mej. Bonten en Mej. B. Stol beiden Dordiecht; Mej. R. On derwater en Mej. v. d. Bosch beiden s'Gravenhage; Bottingaast Groningen; J.v. Nimwege Mej. Sabe- lis, beiden Haarlem; R. v. Ingen, NembrugMej. J v. Werdem, Hillegom; M. S. v. Neusde, Rot terdam Rijkman Co, Steenwijk; 3. v. Dam, Utrecht. Mevr. Roord? Briefkaarten. J. Ewolett, Wed. Druif, P. Hendriks, C. Veen, H. Hulsman W. Louweris Mevr. Lohmann allen Arasterdam; S. Bokker Rotterdam; W. Blesgraaf, B. Knaap Buitenland. Mej. Pojot Bolougne; Mevr. v. d. Meer, Bru- xelles; B. S. P Smir, Bide; Wed. Oostergestel, Waldem; C. P. Herrmann. KopenhagenC. Prince, Pretoria. Markt van 22 Augustus 1808 Boter. Aangev. 120 verk. 120, K. G. L. pr. ƒ1,H. pr. 1.10 p. K. G. Biggen. Aangev. 94, verk. 94 stuks. L. pr. f 6,H. pr. f 9,p. stuk. Schrammen. Aangev. 88 verk. 88stuks. L. pr. 10.— H pr. ƒ13.— p. stuk. Aardappelen. Aangev. 470 H.L. verkocht 320 H.L. L. pr. f 1.80— H. pr. ƒ3.50— L. p. H. Appelen. Aangev. 39. H. L. verkocht 39 H.L. L. pr. ƒ6. H. pr. 8. p. II. L. Peren. Aangev. 62 H. L. verkocht 62H. L. L. pr. 7. H. pr. f 22.00 p. H. L. Snijboonen. Aangev. 853M. verkocht 853 M. L. pr. f 0.90 H. pr. 1.60 p. M. lleerenboonen. Aangev. 618 M. verkocht 618 M. L. pr. 0.65 H. pr. 1.50 p. M. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 22 Augustus 1898. Witte tarwe f 8.7.50 Rogge 4.30 Haver 4.075 3.75 Gerst 4.25 Groene erwten 6.25 Capucijners „10.25 Koolzaad 8.20 Karwijiaad 11.25 10.65 p. 50 k. ORGELBESPELING m de Groote- ot St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 Aug. 1898 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en FngaJ. S. Bach 2. Benediction nuptialeSaint-Saëns. 3. SonateCh. Fink. a Allegro con brio. b Adagio non troppo. c Allegretto quasi Allegro, d Allegro con fuoco. 4. CanzonettaRheinberger. 5. Aria uit *Elias"Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2