danig, dat de bevolking verarmde door den achteruitgang van handel en nijverheid, dat alle bronnen van volkswelvaart opdroogden en Nederland, gebonden aan handen en voeten en medegesleurd in de lotgevallen van Frankrijk, dat inmiddels weer den éénhoofdigen regeeringsvorm had aan genomen, ten laatste een deel van het Fransche Keizerrijk, maar door den grootmachtigen Napoleon als wingewest behandeld werd. Doch ook de geluks zon van den Corsicaan begon te tanen. De volkerenslag bij Leipzig besliste zijn lot. Te midden van den onmetelijken druk der tijden had menig Hollandsch hart opnieuw geklopt voor Oranje, en ondanks de Fransche cohorten nog Holland en Utrecht bezet hielden, waagden eenige kloeke mannen den Oranje-geest des volks, slechts ingesluimerd, wakker te schudden en Oranje liet zich niet bidden. In November 1813 stapte de Zoon des overleden Stad houders Willem V te Scheveningen aan wal en voltooide het groote werk der bevrijding als souvereine Vorst. Zijn komst in den lande werkte be zielend. De Natie leefde op, het gevoelde diep de groote regeeringszorg van den Oranjevorst, zij loonde Hem voor Zijne zorgen met hartelijke aanhanke lijkheid. Nederland herademde. Na de terugkomst van Napoleon van Elba, be sloot het Weener Congres de Oostenrijksche Nederlanden te vereenigen met Noord Nederland onder den scepter van Koning Willem I. Daze ongelukkige vereeniging, welke reeds den kiem der scheiding in zich droeg, heeft Neder land en by name den Koning veel leeds gebrouwen. Schatten bij schatten heeft het gekost eer de beide deelen des rijks weder gescheiden waren en onze Koning boette er bijna zijne populariteit bij in. Dank zij Fransche tusschenkomst, kon het Zuiden zijn eigen Koning kiezen, nadat menig heldenfeit geleerd had, dat de Nederlandsche soldaat zijn plaats waardig is, als hij wordt aangevoerd door een maarschalk als de toenmalige Kroonprins, later Koning Willem II, onder wiens negenjarige regeering, rijk aan ge beurtenissen, vooral op financieel gebied, het vertrouwen opnieuw toenam en de Koning bij zijn verscheiden in 1849 zeker niet tot de minst populaire Vorsten van Europa kon gerekend worden. Gedurende zijne regeering redde het Nederlandsche Volk, hierin voorge gaan door het Koninklijke Huis, het land van den rand van een staatsbankroet. tlAAliLEM, 30 Augustus 1893. Reeds Maandag h .d de stad een feestelijk aanzien; hoewel de vlaggen nog ontbraken, was men tot op de kleinigheden na gereed gekomen. Overal in de straten geurde het sparrengroen, meestal tot guirlandes verwerkt en soms, bij enkelen bogen in een gevlochten. Mijlen guirlande zijn opgehangen, dui zenden lampions zullen op den eigenlijken feestdag gereed zijn orn ontstoken te worden, teiwijl aan vele woningen levende bloemen in groote hoeveelheid zijn aangevoerd bij schuiten vol, in hoofdzaak oranjekleurige, of wat daarnaar zweemt. De straatversiering op den weg dien de optocht volgt, geven wij hieronder in korte trekken aan. Men zal er uit kunnen opmaken, dat kosten nog moeite zijn gespaard om de stad een recht feestelijk aanzien te geven. Zooals men weet wordt de optocht op het kazerneplein, Schoterweg, ineen gezet. Schoterweg, Schotersingel, Statenbolwer k ziet men weinig anders dan de gewoon vlaggentooi. Misschien zal aan het Frans- halsplein nog eenigen sier worden aan gebracht, hoewel te veel decoratief zou het aardige pleintje niet mooier maken. Kenaupark. Het dennenperk in het midden is van opgaanden grasrand voor zien en deze dient tot grondslag van een corbeille, bestemd om geheel ver licht te worden. Daar tegenover is langs het voetpad een rand van zonmotieven, in het midden hetzelfde motief als uit gangspunt. Van de Parklaan gezien, zal het een eenig schoon geheel zijn als dit alles is verlicht. Manége-brug. Van hier zal men kun nen genieten het overzicht van de geheele lijn der Nieuwe gracht. De brug, zoowel als de Kruis- en .lansbrug, zullen verlicht zijn met dubbele bogen, de middelste boog draagt bovendien een kroon, terwijl aan de walmuren mede gelegenheid tot verlichting is gemaakt. Het huis van den Commissaris der Ko ningin heeft eene gasilluminalie boven den hoofdingang. Jansweg, enkele woningen versierd. Parklaanaan een paar huizen bloe menversieringen. Men verzuime niet hier een blik te werpen op het Kenaupark, Dat zijn opvolger, Koning Willem III, zich steeds betoond heeft te zijn een Vorst trouw aan de Grondwet, zijne persoonlijke inzichten prijs gevende, waar de volksstem het anders wensehte, het behoeft niet in herinnering gebracht; dat Hij steeds voorging waar rampen te lenigen, lijdenden ver troost behoorden, ieder herinnert het zicli; dat de Koning door zijn krachtig initiatief kunsten en wetenschappen deed bloeien, het behoeft niet herhaald dat hij zich hierdoor verzekerde van den oprechten dank, de onafgedwongen aanhankelijkheid der Natie werd nimmer krachtiger aangetoond, dan toen het Koninklijke Huis telkens en telkens slag op slag trof. De avond zijns levens werd verhelderd door het huwelijk met Prinses Emma van Waldeck Pyrmont en de geboorte van Prinses Wilhelmina, na het overlijden van 's Konings eenig overgebleven Zoon Prins Alexander in 1884, de vermoede lijke troonopvolgster en na den dood des Konings, Koningin onder voogdij van Koningin Emma. De dag is thans aangebroken waarop de Koningin-Moeder de Voogdij schap nederlegt aan den voet des Koningsschaps, vertegenwoordigd door Koningin Wilhelmina. De kroon drukke zacht het Koninklijk hoofd. Zij drage die lang en voorspoedig; het Nederlandsche Volk make haar den last licht! Ter eere van de inhuldiging van de Koningin viert Nederland feest. Nederland heeft daar behoefte aan; het wil zich uiten, het wenscht door grootsch huldebetoon aan Europa te vermelden, dat, wat ook moge veranderd zijn, welke wijzigingen de tijd ook den gedachtengang der Natie heeft doen ondergian, dit ééne onveranderlijk is gebleven: Nederland en Oranje zijn één, één in vreugde, één in leed, één in Vaderlandschen zin, beiden be- oogende den voorspoed, den bloei van het Vaderlandte vermelden dat Nederland prijs stelt op zijn volksbestaan onder een constitutioneel Koning schap, volgens de Grondwet gesproten uit het aloude Huis van Oranje. En zoo gaat Nederland, zonder te breken met de oude traditiën, met 31 Augustus een nieuw tijdperk in. Moge het zijn een tijdperk van vrede, van welvaart, maar bovenal een tijdperk van onderlinge waardeering, zóó dat, wat het Vaderland ook verdeele, het zich steeds kunne vereenigen onder de aloude leuzeOranje en Nederland 1 dat thans door den stoet gevolgd wordt, vervolgens door de Pieter Kiesbrug en Pieter Kiestraat, met vlaggen versiering. Naar men ons mededeelde wacht aan den ingang der straat eene kleine ver rassing. De Zijlweg heeft op sommige punten bloemdecoraties. Zijlstraat van Zijlbrug tot Oudegracht heeft gevel versieringen en oranje deco ratie a planfond. Oudegracht. Van Zijlstraat totJacobij- nestraat zeer, uitgebreid bijzonder be zienswaardig bloemendecoratief. Oudegracht. Van Jacobijnestraat tot Koningstraat. Begin en einde eereboog gevuld met sparrengroen en bloeiende heiplanten. Langs de rijpaden masten met guir landes van groen en verlichting in ge broken lijnen. Hier heeft men een goed uitzicht op de Gierstraat versierd met guirlandes en verlichting. Verwulft. Sommige hnizen bloemver- siering, sommige met sparrengroen. Oude gracht. Van Groote Houtstraat tot Kleine Houtstraat. Zes eerebogen in Oranje en nationale kleuren met schilden en opschriften. Het midden is a plafond gedecoreerd in Oranje en de Haarlemsche kleuren, terwijl langs den rijweg verlichting komt. Oude gracht. Van Kleine Houtstraat tot Spaarne, verlichting, en sparrengroen langs de huizen. Men vergete hier niet de Schagchel- straat met eereboog aan begin en eind en versierd met provinciale wapens en de eerste Kleine Houtstraat met bloem- versieringen, welke toenemen naar mate men de Anegang nadert. Spaarne. Van de hooge brug tot de Gravesteenen brug masten aan beide kanten voor verlichting. De Melkbrug heeft licht decoratie in den vorm van wapenschilden met kronen, de Lange brug en de Gravesteenen brug volgen meer den obelisk vorm. Bij de drie bruggen zijn mede de leuningen en de bogen verlicht. Op een geschikt punt, b.v.b. aan de Korte Veerstraat zal het uitzicht verrukkelijk kunnen zijn. Het gebouw van de Maatschappij der We tenschappen heeft nog eene afzonderlijke licht decoratie. Damstraat, heeft wegens onvoorziene omstandigheden haar versieringsplan niet geheel kunnen volgen, zoodat de versiering partieel is. Klokhuisplein, gevelverlichting en decora tief aan den ingang bij de firma En schedé. Riviervischmarkt. Gevelversiering dubbe le bogen sparren groen. Grootemarkt. Gevelversiering bij Von der Möhlen,gasilluminatie bij Brinkmar.n. Het Raadhuis heeft gasilluminatie over het geheele front. Trouw moet blijcken heeft vlaggen decoratie in alle kleuren en aan drie zijden. Het gedeelte aan de Houtstraat is zeer fraai. De muziektent op de markt is op de gewone wijze gesierd en met gas verlicht. Groote Boutstraat. Van Groote Markt tot Verwulft gevelversiering en verlich ting in het breede, guirlande plafond gedekt met kroon in het engere gedeelte en verlichting. De Anegang heeft een eerboog aan begin en einde met gevelversiering. De bewoners zullen de vlaggen in schuine richting uitsteken, wat op zich zelf al aardig diecoreert. De "Warmoesstraat is versierd met guirlandes langs de trottoirs en veel bloe men. Groote Houtstraat. Van Verwulft tot Gierstraat sparrengroenversiering a pla fond met schilden en verlichting. Waar de Houtstraat zich bij de Gier straat verbreedt is tegenover het ma gazijn van den Heer Van Ek een fraaie, samengestelde bloementrofee opgericht tusschen elk der samenstellende deelen bevindt zich een kolossale W met kroon in Oranjekleurige lampions. De Doel- straat ziet er recht gezellig uit met de kruisvormige sparren guirlandes. De toegang tot die straat wordt gevormd door een artistieken eereboog, zóó mooi van kleur en vorm als men zelden te zien krijgt. Verder tot aan de Houtbrug gevelversiering met verlichting. Gaslhuisvest Vlaggen versiering. Kleine Houtweg. Op sommige punten balconversiering even als op de Baan en langs de Dreef. Het breede wandelpad is hier des avonds verlicht door twaalf kronen met afmetingen van vier bij twee meter. II azepater slaan. Vlaggen versiering. Wagenweg. Vlaggenversiering. Koninginneweg. Decoratief aan den tuin van den Heer Van Tubergen. Molenpad. Vlaggenversiering. Wilhelminastraat. Begin en midden twee monumentale eerebogen, met ver schillende wapenschilden en elektrische verlichting. Keizerstraat. Dennengroen guirlanden langs de trottoirs. Barrevoetstraat. Sparrengroen versie ring. Botermarkt. Vlaggendecoratie. Koningstraat. Gevelversiering met schilden en verlichting. Op twee punten zijn over de straat guirlandes gebracht. Groote markt. Reeds genoemd. Het inzicht in de Zijlstraat is hier bijzonder fraai, aangezien hier jonge dennen kruinen decoreeren. Bovendien is hier eene sparrengroen-versiering aange bracht a plafond. De Barteljorisstrnat begint en eindigt met een wijdschen entree met schitte rende opschriften. Verder goede dubbele guirlande versiering en verlichting met gekleurde lampions. Kruisstraat. Versiering langs de troit- toris en verlichting. Kruisweg. Bloemendecoratief over het midden der straat en verlichting. Vervolgens wordt de stoet, na langs Ken- nemerplein en Schoterweg getogen te zijn op het kazerneterrein ontbonden. De Haasstraat, de Witstraat, Essen- straat, Rozemarijnsteeg, zijn allen feeste lijk getooid in sparren, met trofeën en verlichting, waardoor het er zeer gezellig zal uitzien. Voor den eersten feestdag was door het programma aangegeven Ko- raalmuziek van den Grooten toren door hot fantarekorps Kunst na arbeid onder directie van den Heer G. G. J. Rühl en de Aubade der kinderen op de markt door een koor van ruim twee duizend jongens en meisjes en in plaats van door het Haarlemsch Muziekkorps, begeleid door het muziekkorps der infanterie uit Leiden, alles onder leiding van den Heer W. Robert. Beide uitvoeringen waarin uit den aard der zaak evenals de boottocht der kinderen geheel afhankelijk van het weêr. Zonder gunstig weer was er van een welslagen van dit gedeelte van het feest haast geen sprake. Toch was er voor de aubade heel wat gewerkt. Zaterdag middag op de repe titie met orkest, de eerste was zonder orkest toch doorgegaan, behoefde geen der liederen herhaald te worden. Wie begrijpt, wat het zeggen wil, tweedui zend schoolkinderen van een dertigtal scholen in één generale repetitie klaar te hebben, neemt den hoed af voor de onderwijzers en onderwijzeressen die dit konden bereiken en niet minder voor den algemeenen leider, den Heer Robert, die al de verschillende opvattin gen wist samen te vatten tot een goed geheel. Men had dus terecht de beste ver wachtingen van de goed gedrilde jongens en meisjes. Plechtig was de indruk die de koralen, maakten van den toren gespeeld door Kunst na Arbeid, en het publiek gaf meermalen teeken van instemming. Op den aangewezen tijd waren dezen morgen de kinderen aan hunne scholen bijeen Zij werden daar voorzien van de vlaggetjes en trokken zoo, elke groep langs den aangewezen weg naar de Markt. Een heerlijk gezicht, het Jonge Ne derland zoo hulde te zien brengen aan onze Koningin! Al de kinderen met Oranje gesierd, opgewekt en vroolijk. De breedeingangen, naar de Markt dicht bezet met een muur van menschen, allen in de geliefde kleuren, waren soms te eng om de aankomende kindergroepen door te laten, maar de leiding der politie wist alles in 't rechte spoor te houden. En de kinderen weerden zich met hunne liederen onder direktie van den Heer Robert! Het min of meer scherpe van den zang, ons zoo opgevallen bij de repetitie in de zaal, was verzacht en maakte diepen indruk. En als dan het lied uit was en het publiek bijval betoonde, jubelden en juichten en wuifden zij met hun vaantjes en des te reiner steeg het lied en deed zelfs 't hardste gemoed trillen voor Nederland en Oranje, voor al wat goed en edel is. Na een tochtje door de stad, met Kenaupark en Nieuwegracht tot hoofd doel ging het naar de booten. Het was een aardig gezicht de machtige rei kinderen naar de booten te zien trekken, voornamelijk van het punt van waar men uitzicht had op de melkbrug. Het bleek opnieuw, hoe de Commissie alle maatregelen had genomen voor veiligheid en goed toezicht en terwijl natuurlijk ook voor dranken enz. goed gezorgd was. De tocht had volgens programma plaats met de negen booten en drie muziekkorpsen. Het stijve briesje, dat er woei bleek niet te hinderen en allen hadden zich geamuseerd. Inmiddels was ook goed gezorgd voor de kinderen op school. Spelen, zingen, en niet te vergeten limonade, koek en wat er meer voorhanden was. Het Kinderfeest behoort tot de ge schiedenis maar, Eere de Commissie! De orde liet niets te wenschen over; alles was naar behoorei^geregeld. Leve de Commissie! jO

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2