gedekt door den gouden koningskroon. Schildhoudets zijn twee aanziende leeu wen in natuurlijke kleur. Het geheel gedekt door den koninklijken mantel, overtopt door een gouden koningskroon. De tweede pagina bevatte de opdracht met de woorden: „Aan Hare Majesteit Wilhelmina, Helena, Pauline, Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. enz." Deze opdracht was in verschillende blokken op zeer artistieke wijze verdeeld en vulde de geheele pagina. De derde pagina bevatte het adres, dat van den volgenden inhoud was Mevrouw De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur onder Bescherming van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, welke in 28 Afdeelingen in de provin ciën Noord- en Zuid Holland meer dan zestien hondérd leden telt, de bloem bollenteelt uitoefenende of daarin belang stellende, biedt Uwe Majesteit hare eerbiedige hulde aan bij het aan vaarden der Regeering van het Konink rijk der Nederlanden door Uwe Majes teit. Het zij der Vereeniging vergund daarbij de beste wenschen te mogen uiten voor het welzijn en het geluk van Uwe Majesteit en van Allen die Uwe Majesteit dierbaar zijn en dat het Uwe Majesteit moge gegeven worden, gedu rende eene lange reeks van jaren het Uwer Majesteit zoo dierbare Nederland- sche volk door Uwer Majesteits Regee- ring tot heil en zegen te zijn. Met gevoelens van de meest verschul digde hoogachting en der meest innige verknochtheid, van Uwe Majesteit De getrouwe onderdanen Het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. (volgen de handteekeningen van de leden van het Hoofdbestuur). Haarlem, den zevenden Sept. 1898. Op de vierde pagina waren geplaatst de wapens van de verschillende gemeen ten, waarin afdeelingen der Vereeniging zijn gevestigd en wel in twee groepen verdeeld, waarvan de eene omvatte de wapens der gemeenten in Noord-Holland en de andere die in Zuid-Holland ge legen zijn. Afgebeeld waren de wapens van de gemeenten in Noord-Holland: Akersloot, Alkmaar, Bennebroek, Beverwijk, Cas- tricum, Haarlem, Heemstede, Heems kerk, Heiloo, Hoorn, Limmen, Bloemen- daal, Schoten, Velsen en Uitgeest en van de gemeenten in Zuid-Holland: Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oestgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Voorhout, Voorschoten (Veur), Warmond, Wassenaar, voor Roelof-Arendsveen het wapen der Ge meente Alkemade en voor het Westland, het wapen der Gemeente Monster. De wapens waren alle in kleuren uitgevoerd en genomen volgens officieele bescheiden. De vijfde pagina bevatte een aquarel, voorstellende de Hyacinth enkelblauw Grand Maitre; de enkele vroege Tulp Keizerskroon en bloemen van Trosnarcis sen, alle afgebeeld naar de platen, voor komende in het Florilegium Harlemense Op de zesde pagina was eveneens een aquarel geteekend, voorstellende een gezicht van denBloemendaalschen straat weg op Haarlem, met de St. Bavokerk in het verschiet. Het geheel was zeer fraai op zwaar Hollandscli papier in groot folio formaat zeer artistiek en smaakvol in kleuren uitgevoerd door den Heer P. van Looy, kunstteekenaar te Haarlem, de opdracht en het adres waren calligrafisch bewerkt terwijl de wapens der verschillende ge meenten sierlijk waren gegroepeerd. Het adres was vervat in een wit perkamenten band, die met breedeoranje linten kon gesloten worden en vervaar digd was door de Heeren G. Oostenbroek Zonen te Haarlem. Op den band was aangebracht het jaartal 1898 en daaronder het wapen van Haarlem, mede geteekend door den Heer van Looy, en samengesteld als volgt: van keel met een zilver staand zwaard met gouden gevest, het zwaard overtopt van een gepatteerd kruis van zilver en geëvend van vier zespuntige sterren van hetzelfdehet schild gedekt door den Nederlandschen gravenkroon waarachter een dorre boom, aan welks meest uitstekende takken aan weerszijden een gouden bel hangt. Schildhouders: twee toegewende leeuwen. Band met inhoud was omsloten door een wit foudraal. Zondag deden de Koninginnen een tocht naar de dorpen in de nabijheid van den Haag; Rijswjjk, Voorburg, waar de Koningin zoo goed en zoo gunstig be kend is. De ontvangst was zeer hartelijk, maar naar der dorpelingen aard niet luidruchtig, doch niet minder welge meend. HAARLEM, 13 September 1898. Nog steeds gaat de buitenlandsche pers voort zich te uiten over de Am- sterdamsche feesten. Het kenmerkende van al de berichten is de verwondering over de stipste orde, een en ander noemt het buitenland een schoon getui genis voor de goede inborst van het Nederlandsche volk. Vermakelijk zijn een paar staaltjes van geografische kennis van ons land. Een der vreemde bladen plaatst het Loo vlak bij Scheveningen, met de mooiste laan van Europa er aan verbonden. Een ander vertelt, dat Soestdijk ligt aan de zee en weer een ander laat de Koningin in haar jeugd om 't hardst zwem men met haar hond Swell, waarbij de laatste het niet altjjd won. Na Amsterdam volgde de residentie, de stad waar zoo menig stuk historie tusschen Oranje en Nederland is afge speeld. De stad was prachtig versierd, het Koninklijk paleis heerlijk mooi; dit was eene verrassing,den Koninginnen bereid door Provinciale Staten van Zuidhol land. Overal veel publiek van allen rang en stand en veel geestdrift. En de Ko ninginnen hartelijk als altijd, Koning in Wilhelmina de harten veroverende door Haar lieven eenvoud. Na den schoonen intocht had eene godsdienstoefening plaats, waar de Ko ninginnen tegenwoordig waren met een zeer groot publiek. Niet alleen te voet, doch ook per as woonde men den intocht bij. Er was in den Haag al sedert eenige dagen geen rijtuig meer beschikbaar; alles was besproken. De toevloed van vreem den was buitengewoon groot. Zaterdag ochtend had op het plein achter het koninklijk paleis de aubade plaats, waartoe vijftienhonderd kinde ren medewerkten. De Koningin gaf tel kens door handgeklap Hare instemming te kennen. De componiste der Cantate, Mejuffrouw Van Rennes werd door H. M. hartelijk bedankt. In den middag het bloemencorso, op 't getouw gezet door den Nederland schen Wielrijdersbond. De deelneming was zóó groot, dat het een half uur duurde eer de stoet voorbij de Konink lijke tribune getrokken was. Daarmee hebben de Koninginnen een bezoek gebracht aan het fraaie versierde Scheveningen. De orde in de residentie was tamelijk wel. En het publiek feestte maar door, tot tegen een uur de straten werden schoongemaakt met het oog op het bloemencorso van Zaterdag. Bij het Bloemencorso viel in de Af- deeling Versierde en gecostumeerde clubs een verguld zilveren medaille ten deel aan de Haarlemsche Velocipede Club. De illuminatie is ook in de residentie prachtig geslaagd. De Koninginnen heb ben alles bezichtigd ondanks de vermoeid heid waarvan hun uiterlijk alle sporen droeg. In den avond deden de Koninginnen eene rijtoer door de fraaie verlichte stad, op welken tocht H.H. M.M. talrijke hartelijke ovaties ten deel vielen. Som mige eerebogen zijn gedurende de ver lichting in brand geraakt, maar dat hinderde de feestvreugde niet. De Parijsche Verite' deelt mede, dat de Paus twee telegrammen van geluk- wenschen heeft gezonden: aan H.M. de Koningin en H.M. de Koningin-Moeder. Aan de eerste biedt de H. Vader zijn zegenwenschen voor het geluk van Hare Majesteit en van de onder hare macht gestelde bevolking. Tot Hare Majesteit de Regentes richt Z. H. den wensch, dat het Haar moge gegeven zijn nog langen tjjd zich te verheugen in een zegenrijke regeering van haar Dochter, in wier hart zij de zaden heeft gestrooid van zoovele edele deugden. Beide Koninginnen hebben aanstonds in hartelijke en gevoelvolle bewoordin gen den H. Vader Haar dank gebracht. De telegrammen van den Paus kwa men te 'sGravenhage aan te gelijk met die van den keizer van Oostenrijk. De lichtstoet te Amsterdam gehouden was fraai. Anderen zijn de meening toegedaan, dat het beter had kunnen zijn. Eene ongewone drukte heerschte gisterenavond in de anders zoo stille Wilhelminastraat. Reden daarvan was de serenade door de Mannen Zangver- eeniging Crescendo, directeur de Heer N. H. Andriessen, gebracht aan haren Beschermheer, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, in verband met zijne benoeming tot Ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw. Vooraf gegaan door de muziek van het Gem. Muziekkorps en geflankeerd door fakkellicht, togen de zangers om streeks halfnegen naar de woning van den heer Macaré en gaven er eenige Vaderlandsche liederen ten besteWil helmus, Vlaggelied, Ons Vaderland, en Wien Neerlandsch bloed. Gecomplimen teerd door het Bestuur der Zangvereeni- ging, sprak de heer Macaré zijne hooge ingenomenheid uit met deze even aan gename als verrassende huldebetuiging, die ongetwijfeld den band tusschen de Vereeniging Crescendo en haren Be schermheer niet weinig zal versterken. Omstuwd door eene joelende en jui chende menigte, trokken de heeren zangers onder de opgewekte tonen der muziek na afloop der ovatie naar het repetitie-lokaal in de Lange Begijnen straat terug. Gedurende het gezellig samenzijn al daar werd besloten aan H. M. de Konin gin het volgende telegram tezenden Aan Hare Majesteit de Koningin, 's Gravenhage. De Haarlemsche Mannen-Zangvereeni- ging Crescendogisteren avond na afloop der Sérenade, gebracht aan Haren Beschermheer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, ter gelegenheid zijner benoeming tot Ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw, brengt aan Uwe Majesteit hare eerbiedige, diepgevoelde Hulde en de betuiging van oprechte Trouw aan Koningin en Vaderland. H. SA VRIJ. J. J. SMITS. President. Ie Secretaris. Wij meenen onzen jongen lezers en lezeressen van 12—16 jaar geen ondienst te doen, door hen er opmerk zaam op te maken, dat de inschrijving van leerlingen voor de Herhalingsschool, deze week 's middags van 12—1 uur, in de Burgerschool aan het Klein Hei ligland No. 12, plaats heeft. Het onderwijs aan genoemde school heeft ten doel het vervloeien van het geleerde te voorkomen en de vaardig heid in het teekenen voor jongens en de handwerken voor meisjes, te verhoogen. Daar het 's avonds van 79 uur gegeven wordt, zal het van werkbazen en neringdoenden eene kleine opoffe ring vergen om hunne loopjongens of dienstmeisjes in de gelegenheid te stellen dit onderwijs te kunnen volgen. Maandag avond te half elf zijn aan het perron alhier de opzichters Plomp en Schagen door een goederen trein aangereden. Van Plomp werd een been verbrijzeld doch Schagen kwam met den schrik vrij. De loting voor de militie, lichting 1899, zal te Haarlem plaats hebben op Dinsdag 11 October 1898 voor hen, wier namen aanvangen met de letters A—G, op Woensdag 12 October 1898 voor de letters H—Q en op Donderdag 13 October 1898 voor de letters RZ. De laatste soiree in dit Seizoen van Haarlem's muziekkorps in de Stads- tent in den Hout zal niet a.s. Woensdag, doch Vrijdag daarna plaats hebben. De nieuwe postzegel. Het Handelsblad blijkt zeer ingeno- man te zijn met het nieuwe specimen postzegel, dat langzamerhand het bestaande zal vervangen. Wat ons betreft, kunnen we niet nalaten de verandering geen verbete ring te vinden. Het geheel is smakeloos, veel te druk en maakt den indruk, uit een schrijnwerkers-werkplaats te komen. Een overlading van motieven style Louis XV op de meest on-artistieke wijze aangebracht omringt het medaillon dat van boven console-gewijs een konink lijke kroon draagt. Waartoe die kroon? daar in de overgebleven ruimte, die in verband met het overige weder te groot van oppervlakte is, duidelijk te lezen staat Koninkrijk der Nederlanden Het portret van H. M. ware veel beter uitgekomen zonder die lompe versie ring. Ten slotte mag ik niet nalaten te wijzen op den schreeuwend anti-he- raldischen vorm van de wapenschilden van het Koninkrijk, die het geheel tot eene hyper- onaesthetisch geheel maken. Het portret van H. M. alhoewel, zooals bericht wordt, expresselijk voor dit doel vervaardigd, mist m. i. hier het jeugdige en aanminnige, dat van alle anderen portretten in zoo ruime mate uitstraalt. Het eenige wat mij in de nieuwe post zegel aanstaat, is het formaat en de duidelijke waarde-vermelding. Haarlem, 8 Sept. '98. M. G. W. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woendag 14 September 1898. des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en puntemullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek eervol ontslag Dr. K Kui per, leeraar Gymnasium. Id. onderwijzer le klasse Tweede Opleidingsschool. 2. Voorstel B. en W. W. adres Afd. „Haarlem" van den Nederlandschen Behangers- en Stoffeerdersbond gebruik gemeentelokaal. 3. ld. id adre9 S. J. W. Mons plan bebouwing gronden bij den Wagenweg. 4. Id. id. aanbrengen trottoirs en plaatsen schuttingen Tybautstraat, van Zompelstraat en de Keij straat. 5. Id. id. adres werklieden gemeen tereiniging verhooging loon. 6. Id. id. vernieuwing metselwerk Bakennesser toren. 7. Id. id. verhuring bovenverdieping bureau van politie aan de Neder landsche Bell-Telephoon Maatschappij. 8. Id. id, vaststelling voordracht zetters voor 's Rijks directe belastingen. 9. Id. id. verhooging jaarwedde Dr. H. van Erp leeraar in de scheikunde HoogereBurgerschool met 5-jarigen cursus. 10. Id. id. wijziging personeel Burger avondschool. 11. Id. Id. definitieve benoeming twee leeraren. Hoogere Burgerscholen met 5- en 3 jarigen cursus. 12. Id. id. vermeerdering leerkrachten en benoeming assistenten Burger avondschool. 13. Id id. voorloopige vaststelling reke ning der gemeente over 1897 met rapport commissie van financiën. 14. Id. id. en rapport commissie voor de pensioenen verleenen pensioen en toelage aan P. Piepenbrink. 15. Rapport commissie van financiën begrooting Barbara Gasthuis, dienst 1898. 16. Id. id. rekening dienstdoende Schutterij, dienst 1897. 17. Id. id. begrooting Stads-Apotheek, dienst 1899. 18. Id. id. le suppletoire begrooting St.-Elisabeth's of Groote Gasthuis dienst 1898. 19. Id. id. en verslagen afdeelingen vaststelling verordening tot heffing plaatselijke belasting naar het in komen. 20. Rapporten commissie tramplannen adressen Haarlemsche Tramway Maatschappij en Anderheggen en Neumeijer concessiën. 21. Benoeming vaste commissiën. 22. Id. commissaris Bank van Leening. 23. Verslag opzichter gasverlichting over Juli j 1. ORGELBESPELING m de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 Sept. 1898 des namiddags van 2- 3 uur, door den Heer W. EZERMAN, met welwillende medewerking van Mevrouw S. CROES—SPOOR, Sopraan en den Heer CAREL PHLIPPEAU, Tenor. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Aria uit „Joiua"Handel. „Horcb, auf der muntem Vogel lied", (Sopraan). 3. Sonate No. 3, (le deel)Mendehaohn. n. Invocation Ma Muse ,,T ,R. Leoncavallo 4' I t. „Benedictua"Penor'Joh. Verhulat. 5AndanteRheinherger. a Aria uit „Josua"Handel. J „O hatt ich Jubals Harf', j (Sopraan). (b. Duet „In der Nacht"..Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2