Nieuwsberichten. deBell Telefoonmaatschappij betreffende den huur van de bovenverdieping van het politiebureau, en zulks na eenige discussie. Met ingang van 1 September wordt de jaarwedde van den Heer Dr. H.van Erp, leeraar in de scheikunde aan de H. B. School met vijfjarigen cursus, verhoogd met 200.— en alzoo gebracht op ƒ2000. Vastgesteld wordt de gemeente-reke ning voor 1897 als volgt: Bedrag van inkomst, op 3,012,866.68 Bedrag van uigaven op 2,328,902.31{ Batig saldo van683,964.36^ Men begrijpt natuurlijk, dat dit saldo in verband staat met de groote leening tot dekking der uitgaven in hoofdzaak voor de eerst in Mei van dit jaar gereed gekomen gemeente-waterleiding en andere werken. Den eervol ontslagen Havenmeester- Inspecteur, den Heer P. Piepenbrink, wordt een pensioen verleend van ƒ302.81 en een jaarlijksche toelage vanjf297,19. De begrooting van het Barbara Gast huis wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op eene som van 1642.28 J-, en de subsidie uit de gemeentekas bepaald op 667.74^. De rekening over 1897 der dienst doende Schutterij wordt goedgekeurd bedragende in ontvang ƒ5030.en in uitgaaf ƒ4805.17 met bepaling dat het voordeelig saldo van 224.83 zal wor den gebracht als eerste ontvangpost op de begrooting van 1899. De begrooting 1899der Stads-Apotheek, in ontvangst .en uitgaaf aanwijzende een bedrag van 9810.waaronder eene subsidie van ƒ6110.uit de ge meentekas, wordt vastgesteld. Voostel tot goedkeuring der eerste suppletoirebegrooting van het St. Elisa beths Gasthuis, in ontvang en uitgaaf bedragende ƒ2600,aangenomen. Het gasverslag over Juli wordt aan genomen voor kennisgeving. Volgens rooster treden af drie leden van het college zetters voor 's Rijks directe belastingen. De Heeren Kremer Cramer, Louwerse, Van Dieren Bijvoet, Smits en W. Stolp worden gekozen. De Heer W. H. L. Jansen van Raay wenscht ontheven te worden van twee lesuren aan de Burgeravondschool. Voorstel als volgt: Jaarwedde van dien leeraar hierdoor te verminderen met f 100.en die vast testellen op ƒ300. den Heer E. L Brouwer te benoemen tot leeraar aan die inrichting; op te heffen de betrekking van assistent in de werktuigkunde aan die school en als zoodanig eervol ontslag te verleenen aan J. A. Schoonbeek. Deze regeling wordt goedgekeurd. Tot definitief leeraar aan de H. B. School met vijf- en driejarigen cursus worden benoemd, de tijdelijk aangestelde leeraren, de Heeren Dr. J, Huizingaen Dr. A. van Eldik. Tot tijdelijke voorziening in leerkracht aan de Burger Avondschool wordt toe gestaan eene som van 200.— om zoo noodig voor dezen cursus een vijfden assistent aan die inrichting aan te stellen en mede aan die school voor dezen cursus te benoemen tot assistenten bij het lijn- en bouwkundig teekenen A. van der Spek tegen eene bezoldiging van 750.- 'sjaars; het lijnteekenen J. A. Traanberg tegen eene bezoldiging van ƒ300.'sjaars; het werktuigkundig teekenen F. Hage tegen eene bezoldiging van ƒ300.-— 's jaars en het hand- en vakleekenen A. T. Smits tegen eene bezoldiging van ƒ300. 'sjaars. De Raad ging vervolgens over tot de benoeming der vaste commissiën. Tot Commissaris van de Spaarbank werd benoemd de Heer Leupen. Op Voorstel van den Voorzitter besloot de Raad de punten belasting en tram in de volgende vergadering te behande len. Bij de rondvraag bekwam de Heer Tjeenk Willink het woord. De Heer Tjeenk Willink wijst op het feit dat de gemeentelijke machine te sroef loopt. Langzaam aan daalt het aantal vergaderingen van den Raad. Spreker begrijpt de goede bedoelingen, maar stelt er prijs op te verklaren, dat er bij hem geen bezwaar bestaat om meer dan eens per maand te vergaderen. De Heer Beijnes heeft een woord van lof en hulde voor de politie, wenscht voor de agenten eene gratificatie. De Voorzitter beantwoordt den Heer Tjeenk Willink, is van meening dat de gemeentelijke machine niet stroef gaat. Gelooft niet in den geest te handelen der overige Heeren om den Raad on- noodig bijeen te roepen. De Heer Stolp is ook des meening van den Heer Tjeenk Willink toegedaan. Omtrent den lief aan de politte ge bracht door den Heer Beijnes betuigde de Voorzitter zijn dank. Daarna werd de vergadering gesloten. De Oostenrijksche regeering heeft uit levering verzocht van Lucchini, maar inwilliging is niet waarschijnlijk. Naar men weet is in Zwitserland de doodstraf afgeschaft, in Oostenrijk niet. Vóór het hötel waar de overleden keizerin was gebracht heeft eene indrukwekkende betooging plaats gehad. Dertig duizend menschen trokken er voorbij, raet vele bondsraadsleden, de klokken luidden en de meeste winkels en kantoren waren gesloten. Ook te Buda-Pest, was de deelneming bijzonder groot. In die stad was de kei zerin zeer gezien, veel meer dan te Weenen; de volksaard der Hongaren trok haar meer aan dan die der Oosten rijkers. Het Huis der Magnaten besloot voorloopig geen vergadering te houden en voor dertig dagen den rouw aan te nemen. Het huis der afgevaardigden besloot mede in dien geest. Het blijkt nu uit eene verklaring van den moordenaar dat zijn moordtuig een vijl is geweest en gekocht bij een uit drager te Lausanne. In zijne gevangenis beroemt hij zich op zijn laffe daad. In sommige plaatsen van Oostenrijk hebben de Italiaansche arbeiders het zwaar te verantwoorden tegen de bevolking. Te Laibach moet het er nog al gespan nen hebben tusschen de ingezetenen en de Italianen. Dit optreden tegen perso nen, die aan de misdaad part noch deel hebben, is zeker niet verstandig, maar het teekent den heerschenden geest der bevolking. De begrafenis van de keizerin zal plaats hebben den 17en dezer. Er wordt gezegd, dat die zal bijgewoond worden door keizer Wilhelm. Het graf voor de keizerin wordt in de Kapucijnerkerk te Weenen gereed gemaakt, het zal dus niet rusten op Corfu, zooals de keizerin dit gewenscht heeft; hiertegen zal zich de hof-etiket- te der Habsburgers verzetten en men weet, dat deze voor hen een wet is. Dezelfde wet schijnt ook te verbieden, dat de weduwe van kroonprins Rudolph, de Belgische prinses Stefanie, naar het vaderland wederkeert. Oostenrijksche sociaal-democraten vin den den moord laag en gemeen. Een Italiaansch blad van die richting noemt den moordenaar rijp voor een gekken huis. Het blad acht het zeer begrijpelijk dat de anarchisten meestal uit Italië komen. Van al de moderne staten is Italië de achterlijkste. Het zendt zijne kinderen de wereld in met een dolk in den zak. Velen zijn ook deze meening toegedaan, al zegt men dit met andere woorden. Inmiddels hebben de duizenden Itali aansche werklieden die in Oostenrijk wonen, het zwaar te verantwoorden en het is zeker hard voor die menschen. Zij zijn echter toch al weinig gezien, omdat zij weinig behoeften hebben en gemakkelijk laten vinden om voor wei nig geld veel werk te verrichten, waar bij nQg komt dat de Italiaansche werk man in den regel zeer vlijtig is. Het zal waarschijnlijk lang duren, eer zij den slag, hun door een Italiaan geslagen, te boven zijn. Het staat nog niet eens vast dat Luccheri een Italiaan van geboorte is, wel was zijne moeder van Parma afkomstig, maar zoover men kan nagaan is hij te Parijs geboren, hij heeft er althans zijne opvoeding ontvangen. De begrafenis van de keizerin zal zeer luisterrijk zijn ook door de deelneming van alle rangen en standen aan het rouwbetoon. i Keizer Wilhelm van Duitschland, Leopold, prins-regent van Beieren en de koning van Saksen zullen bij de begra fenis tegenwoordig zijn. De Czaar laat zich vertegenwoordigen. De moordenaar van de keizerin zal in October voor eene jury te Gevène te rechtstaan. Verwonderlijk is het, dat de politie te Genève hem zoo ongehinderd heeft laten loopen, wetende dat men met een anarchist te doen had. Want als der politie te Lausanne de Italiaan be kend was als een gevaarlijk persoon, zal zij toch zeker de politie van Genève wel met zijn bewegingen in kennis hebben gesteld. De Zwitsers komen er echter tegen op, dat men uit het betreurenswaardige feit een beschuldiging tegen hen gaat distilleeren. „Het spijt ons voor onzen bodem, dat bloed hem bevlekt heeft," schrijft de Züricher Post. „Hoe dikwijls ge kroonde hoofden ook onze gasten waren, nooit werd tot nog toe één hunner een haar gekrenkt en menigeen zal er zich meer op hun geraak hebben gevoeld dan thuis. Maar van beschuldigingen, welke trouwens slechts door farizeeërs kunnen worden gedaan, verschoone men ons: wij verwerpen ze beslist. Al mogen onze overheden niet altijd even bekwaam zijr. in hun ambt van internationale bewakers, aan ijver ont breekt het hun niet. Wij hebben de anarchistische woestaards niet uitgevon den; wij verlangen hen niet; men drijft hen ons toe. Al plaatsten wij engelen met vlammende zwaarden in alle straten en bouwden wjj muren langs de grenzen, dan zouden de dollen daardoor toch niet geweerd worden. lerland's onderkoning werd op de openbare straat vermoord; legioenen van politieagenten hebben in Rusland niet kunnen beletten, dat er een bom naar Czaar Alexander vloog en niemand was er in het groote Lyon om den stoot af te weren, die Carnot gold. Wij willen niet beter lijken dan wij zjjn, maar laten ons ook niet slechter maken en lijden genoeg onder toestan den, welke wij ons moeten laten wel gevallen, die wij niet kunnen veranderen, slechts betreuren." Als de geruchten waarheid spreken zal het binnenkomen in Zwitserland van politieke misdadigers in 't vervolg zeer bemoeilijkt worden. Te Lausanne zijn twee anarchisten gevat, verdacht van medeplichtigheid aan den moord. Zij zijn naar Genève gebracht. Het overschot van Keizerin Elisabeth heeft Woensdag, onder het luiden der klokken en onder toevloed eener groote volksmenigte, Genève verlaten. Vooraan in den stoet op den weg van het hötel naar het spoorweg-sta-ion schreed het Hoofd van den Staat, de Bonds-President, gevolgd door de geheelen Bondsraad en de vertegenwoordigers van Keizer Frans Jozef. Twee wagens met prachtige kransen volgden de lijkkoets. Overal langs den weg bleef het publiek stil staan, eerbiedig het hoofd ontblootend of het teeken des kruises makend. In alle Zwffsersche steden die de trein passeerde, werden de klokken geluid. De Spaansche Kamer heeft het vre- desprotocol goedgekeurd, maar het is er nogal rumoerig geweest. Generaals werden beschuldigd en bedreigd, minis ters-politiek aangevallen. De regeering kaatste al de onhebbelijkheden terug aan het tegenwoordige geslacht, want, verklaarde zij, wij zijn eene bloedlooze natie geworden. Een der afgevaardigden had den moed te wijzen op het slecht financieel beheer, 't Zou wel kunnen zijn, dat hierin een der hoofdoorzaken te zoeken is van Spanjes diepe verne dering. Nu gaan er weer berichten, dat pre sident Faure tegen revisie is. Men ver neemt nu dat Zurlinden tegen is, omdat herziening de arrestatie van generaal Mercier zou eischen, naardien deze de hooggeplaatste bewerker van leugen en geweld zou zijn. Nu weer heeft de minister van justitie het dossier onder handen, naar men zegt hierin bijgestaan door Zurlinden. Men begint te Parijs de publieke meening te bewerkenop verschillende punten der stad zijn biljetten aangeplakt waarop te lezen is, dat revisie een oorlog zou veroorzaken. Esterhazy is zwervendenu in Londen, dan in Parijs, doch steeds in gezelschap van een of meer der personen die in zijne processen waren betrokken. Londen, Parijs en Wiesbaden worden als zijne stations genoemd. Drie der Fransche ministers zijn onvoorwaardelijk voor herziening. De minister van justitie aarzelt nog, de overigen zullen zich voegen naar het besluit van den minister van oorlog. De Heer Faure is er tegen en nu vreest men voor een breuk tusschen hem en het kabinet. Een kolonel verklaart in een millitair tijdschrift dat de over- groote meerderheid van het leger de revisie zal toejuichen, mits die in het openbaar plaats hebbe. Tusschen de ministers bestaat verwarring van opinie. Eenigen zqn van meening dat zij vooraf geen kennis behoeven te nemen van het dossier. Goed weet men nog niet om welke reden du Paty de Clam in ongenade is gevallen. In de eerste plaats denkt men aan vervalsching of medeplichtig heid. Hij is op nonactiviteit gesteld en geniet slechts J/5 van zijn tractement. Van de gevoelens der ministers over de zaak Dreyfus geeft het dagblad Le llatin het volgend overzicht: Minister-President Brisson is, sedert het incident Henry, beslist voorstander eener onmiddellijke herziening. Ook de Minister van Onderwijs, de Heer Bourgeois, is sedert dat incident nom". De Minister van Buitenlandsche Za ken, de Heer Delcassé, is voor de her ziening, waaruit onwederlegbaar blijkt, dat de befaamde «moeilijkheden met het buitenland" niet meer gevreesd wor den. Ook de Minister der Marine Lockroy, die eerst onder de tegenstan ders gerangschikt werd, moet voor de herziening wezen. De Minister van Justitie deed nog geen keuze. Hij neust nog in de dossiers. Vier Ministers van minderen rang, maar blijkbaar van onbeperkt goed vertrouwen, wachten op zijne beslissing, om zich dan daarbij neder te leggen. Minister Trouillot stelt zich tot taak de uiteenloopende meeningen te verzoe nen. Rest dus als eenig beslist tegenstan- Generaal Zurlinden,Minister van Oorlog. Zaterdag de beslissing. Donderdag had de vlootrevue plaats. Te Rotterdam moest van locomotief ge wisseld worden. Duizenden hadden zich daar opgesteld om H.M. de Koningin op den tocht te zien en te begroeten. Vol geestdrift werden de nationale liederen gezongenhet was een indrukwekkend vertoon van volksliefde. Voor de haven van Moerdijk des mor gens geheel ontruimd, was het een vroolijk tooneel. Vooral had men daar oog voor de drie mooie zeilschepen, die aan de revue zouden deelnemen, die schepen met hun mooie lijnen en vlugge tuigage. Het stond er vol van wielrijders en de treinen voerden de vreemdelingen bij menigte aan. Bij aankomst onderhielden H.H. M M. zich eenige oogenblikken met de aanwe zige autoriteiten en begaven zich toen naar de Koninklijke sloep, gevolgd door twee sloepen voor het gevolg, begroet door het geschut, naar het jacht de Zeehond, alles onder de hoezee's der matrozen en het gejuich opgaande uit schepen en schuiten van allerlei maaksel, bergende een massa toeschouwers. Vervolgens brachten de Koninginnen een bezoek aan boord van H.M. Zeeland, van waar telkens luide jubel werd aan geheven, overgenomen door de overige schepen. Aan boord van het schip werd alles bezichtigd tot in kleine bijzonder heid H.H. M.M. betoonden zich zeer verrukt over de orde en netheid aan boord. De terugtocht naar Moerdijk had volgens programma plaats onder een meer dan gewone geestdrift van de dui zenden bezoekers. Het Hoofddorp te Haarlemmermeer was Woensdag en Donderdag in feest dos gehuld ter herinnering aan het inhuldigingsfeest. De opening geschied de op 14 Sept. met schoolfeesten, 15 Sept. des morgens 7J£ uur het luiden der klokken van kerken en Raadhuis, daarna werd de feestrede uitgesproken door den Burgemeester, voor ditmaal in officieel ambtscostuum, voorts eene uitvoering van meer dan 200 zangers en zangeressen met begeleiding van het fanfare corps. Onderwijl organiseerde men den op-

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2