HAARLEMSCB Eerste Blad. No. 78 144 van WOENSDAG 28 September 1898. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMEK TEIiEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post —,40. nommers 3 centen per stuk Afzonderlijke Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag? en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Tweede kamer. Bij de opening der zitting Vrijdagmorgen door den tijdelij- ken voorzitter, den heer Jansen, instal leerde dezen den door de Koningin nieuw benoemden voorzitter, den heer Mr. Gleichman, met een gelukwensch betreffende de eenparigheid waarmede de Kamer hem op de voordracht had geplaatst, een bewijs hoezeer zij prijs stelt op zijne leiding. De heer Gleichman aanvaardde het voorzitterschap met eene dankbetuiging voor het vertrouwen door de Koningin en de Kamer in hem ge steld en met een vernieuwd beroep op den steun der Kamer onder opmerking, dat het zittingstijdperk, met opgewekt heid wordt te gemoet gegaan, waarde liefde van het volk verzekerd is zoowel aan de Koningin-Moeder, die als Regen tes het land bestuurde, als aan de Ko ningin, in wier handen de teugels van het bewind zijn overgegaan. Spreker hoopte, dat de arbeid der Kamer moge bijdragen om het eerste regeeringsjaar van Koningin Wilhelmina een goed en gezegend jaar te doen zijn. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten aan de Oostenrijksche regeering namens de Kamer deelneming te betuigen in de schrikkelijke gebeurtenis, die dat land heeft getroffen. De Min. van buitenl. Zaken legde eene verklaring van instem ming af met de algemeene verontwaar diging over den afschuwelijken moord en met den zwaren rouw die huis en volk trof. Hij zal het besluit ter kennis van de Oostenrijksche Kamer brengen. Het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede was ingekomen en zou onmiddellijk in de afdeelingen worden onderzocht. Bij de kamer was in ge komen het ontwerp regelende hel toe zicht op den dienst en het gebruik van stoomtramwegen, met de bedoeling om de stoomtramwegen terug te brengen in het verband van het spoor wegnet en de onderscheiding tusschen lokaalspoorwe gen en tramwegen op te heffen, met ruime bevoegdheid tot ontheffing. De paarden tramwegen vallen buiten de wet, en de maximum-snelheid van kleine spoorwe gen wordt tot 50 kilometer per uur verhoogd. Ook was ingekomen een wets voorstel tot wijziging van art. 18 en van den titel van het Wetboek van Straf vordering, betreffende revisie van vonnis sen. Voorstellers zijn de Heeren Hartogh, Rethaan Macaié, de Savornin Lohman, Harte en Tydeman. Staatsbegrooting voor 1899. In de zitting van Vrijdagmiddag werd de Staatsbegrooting voor 1899 met de ge bruikelijke financieele rede door den Min. van Fin. aangeboden De middelen zijn geraamd op 140 miljoen en 8 ton; de uitgaven op 152 miljoen en 6 ton een tekort alzoo van 11 miljoen en 8 ton. Onder de uitgaven zijn begrepen 7% miljoen voor aflossing voor Rijnspoorobli- gatieën ruim 3 miljoen; voor spoor wegen 32 ton en voor verlegging van den Maasmond 93ton. Rekenende bo vendien op 3 miljoen besparing, slinkt het tekort tot 1 553 000. Het eindcij fer der uitgaven is 9 miljoen 1 ton hooger, voor gevangenissen enz wordt 132.000 vooronderwijs en landbouwbe langen ƒ388.000; voor marine ƒ337.000 (waarover 190.147 voor loodswezen); voor nationale schuld 4 miljoen 9 ton, voor financieën 16 ton en voor «water staat 22 ton meer gevraagd. De natio nale schuld is hooger wegens meer in teresten en amortizatie; van de 16 ton meer voor Financieën is 14 ton ongeveer voor hoogere uitkeering, aan gemeenten, en 2 ton voor bedijking van de Schoren en Brakman bij Kleine Stelle met haven te Philippine. De hoogere Water- staatsuitgaven strekken: 6 ton als twee de termijn voor den verbindingsweg met Rotterdam, 145.000 voor verbe tering van de Vecht in Overijssel, 206,000 voor den aanleg van ha vens in verband met stoomtramwegen, 150.000 voor de Parijsche tentoon stelling, 377.000 voor posterijen en 300.000 voor verdediging, van de Noordzeekust, waarvan 2 ton door Noord-Holland wordt gedragen. De middelen zijn 64 ton hooger geraamd, waarvan 23 ton voor grootere bijdrage uit de Indiesche geldmiddelen, 278.000 voor hooger aandeel in de baten der Staatsspoorwegen, terwijl 38 ton te danken is aan vermeerdering van ge wone inkomsten. Die sterke toeneming is het lichtpunt in den toestand der financiën. Dat toch verhooging van een tweetal akcijnzen moest voorgesteld worden, is te betreuren, maar kan niet bevreemden met het oog op diverse offers, in den jongsten tijd van de schat kist gevergd. Iemand, die inzage gehad heeft van het dossier Dreyfus verklaart, dat in geen der prullige papiertjes de naam Dreyfus voorkomt, ook geen brieven van keizers, niets wat een oorlog zou kunnen veroorzaken, niets wat den ongelukkigen gevangene ook maar in de verste verte compromiteert. Versteld staat men der halve over de brutaliteit, waarmee men te werk is gegaan en wat men niet al heeft moeten doen en misschien nog doen zal om aan de zaak eenigen schijn van waarheid te verleenen. Dat de militaire overheid nu ook Pic- quart uit de handen van den burgerlijken rechter gehaald heeft, juist op het oogen- blik, toen deze officier de waarheid zou doen hooren, maakt op nieuwe veel on tevredenen. Met niet geringe spanning wacht men het advies af van de Commis sie, belast met de beoordeeling omtrent herziening. Het was nog niet te zeggen, in welken zin geadviseerd zou worden, evenmin of het ministerie het zou opvol gen, maar zeer zeker is het, dat meer en meer de publieke opinie zich begint te wijzigen ten gunste der Dreyfuszaak in het algemeen en van de revisie in het bijzonder. Er gaan thans geruchten, dat de nieuwe minister van oorlog in zekere opzichten staat onder den invloed van zijn voorganger, generaal Zurlinden, die een fel tegenstander der herziening was. In het algemeen kost het moeite door al dat gescharrel den draad der gebeurtenissen niet te doen ontglippen Men zou haast meenen, dat de regeering de aandacht van de hoofdkwestie wil leiden op allerlei bijzaken, om hierdoor in troebel water te kunnen visschen en de eer van het leger hooger te houden, of om zich zelf te dekken? De vrouw van den Franschen afgevaar digde Paulmier heeft twee revolverscho ten gelost op den redacteur van de Lanterne, als wraak wegens de plaatsing van een stuk in dat blad, dat geplaatst was ter bestrijding van een brief door haar echtgenoot geschreven aan den minister van oorlog, waarin hij verzocht de aanvallen op het leger te onderdruk ken. Zaterdag avond meende men, dat de 'Commissie gunstig gestemd was voor de revisie, maar toen moest de laatste vergadering nog gehouden worden. Anderen vonden het een bedenkelijk teeken, dat de ministerraad niet alleen de eigen beraadslagingen, maar ook die der commissie strikt geheim heeft we ten te houden. Gezegde commissie heeft haar advies uitgebracht; drie tegen drie en alzoo volgens de wet, tegen revisie. De regee ring zou haar besluit Maandag vast stellen. Het stilzwijgen dat de ministerraad in acht nam omtrent de verhandelingen der herzieningscommissie bracht degenen in de war, die meenden, dat de commissie zich beslist ten gunste van de revisie had uitgesproken, doch men meende, dat niettegenstaande dit de herziening voortgang zou hebben, zooals de publieke opinie er zich dan ook beslist voor verklaart. Eenige dagen geleden meldden de cou ranten, dat de geneesheer der marine, dr. Ranson, die Dreyfus naar het Dui velseiland heeft begeleid, tusschen de voering vandejas van den veroordeelde en bundel papieren had ontdekt. Dr. Ranson eigende zich de papieren toe en overhandigde ze later aan een notaris te Montignac, mr. Degale. De Gaulois heeft een onderzoek naar deze papieren ingesteld. De notaris deelde mede, dat hjj ze weder aan dr. Ranson had terug gezonden. Volgens geruchten zouden deze papieren Dreyfus' bekentenis in houden. Het is thans echter gebleken, dat van het geheele verhaal niets waar is, zooals dan ook te verwachten was. Reeds het vinden van het pakket in de jas des veroordeelden is zoo dom mogelijk verzonnen, aangezien de ver oordeelde natuurlijk herhaaldelijk was gefouilleerd. Maandag avond heeft de ministerraad besloten, de revisie bij het Hof van cassatie aanhangig te maken. Bij het uiteen gaan van den ministerraad werd er druk gemanifesteerd. De drie raadsheeren die zitting gehad hebben in de commissie, hebben echter geen zitting bij de behandeling der revisie. Het kabinets besluit heeft tot geen kabinets-crisis geleid. In verband met den toestand vindt men van verschillende zijden eene ver vroegde opening der Kamers hoognoo- dig, doch het vereischte getal kamerle den, om dit te kunnen vorderen is nog niet bijeen. Deschanel, de kamerpresident, is met het oog op de gebeurlijkheden, maar vast naar Parijs gekomen. Duitsche bladen verzekeren, dat de Duitsche inlichtingsdienst in betrekking heeft gestaan met Esterhazy en dat daaromtrent geen twijfel bestaat. Die Esterhazy is een zonderling mengsel van kwaad en goedeerst heeft hij medegedeeld de schrijver te zijn van het beruchte borderel en zulks op last van zijne superieuren, nu krabbelt hij weer achteruit, maar «ten blijft geloo- ven, dat hij eerst, misschien in een oogenblik van moedeloosheid of van schuldgevoel, de waarheid heeft gespro ken, hoewel het waar is, dat er geheel geen bewijzen zijn en zijne twee met namen genoemde lastgevers zijn dood. Het borderel is, als wij 't wel hebben het eenige materieele bewijs tegen Dreyfus. Gelukkig is de zaak nu in een stadium gekomen waaruit men terecht mag ho pen te vernemen in hoeverre de ver oordeelde al ot niet schuldig is. Slimme Belgische wielrijders hebben het middel gevonden, om dit jaar de provinciale belasting te ontduiken. Het bedrog was zeer gemakkelijk. Elke pro vincie heeft eene verschillende plaat, waarvan de vorm en soms ook de kleur alle jaren veranderd wordt. Het is aan de politie onmogelijk al die soorten van platen te kennen. Wielrijders hebben dus hunne plaat van verleden jaar met die van 1896 of '97 eener andere provincie verwisseld. Het rijwiel bezat zijne plaat; en daar het model er van onbekend was, moest het rijwiel aan een persoon van eene andere provincie toebehooren. Wegens den roep van weinig duur zaamheid is men bij zeilschepen ook van het hout afgegaan en maakt men ze thans van ijzer of staal. Maar toch vindt men bij houten schepen veteranen van hoogen leeftijd. Volgens de British Mercantile Shipping List zijn nu nog varende onder Britsche vlag 1 schip van 122 jaar, 3 van 105 tot 110 jaar, 4 van 100 tol 105 jaar, 13 van 95 tot 100 jaar en 14 van 90 tot 95 jaar. En toch zijn al deze schepen van hout ge bouwd. De correspondent van The Times te St. Petersburg deelt mede, dat een Israëlitisch bankier en millionnair het laatste deel had gereed gemaakt van een werk over den oorlog der toekomst, zijne gevolgen en de middelen om hem te voorkomen. De Minister van Binnen- landsche Zaken achtte het moeielijk om vergunning tot de openbaarmaking te geven. Door tusschenkomst van den Minister van Financiën wendde de ban kier zich nu tot den Csar, en deze toonde dadelijk belangstelling. Het gesprek duurde meer dan uur, en men vermoedt, dat dit de aanleidende oorzaak tot de bekende circulaire is geweest. Zwitserland zal zes en dertig anar chisten over de grenzen zetten. Verder wordt het toezicht op de vreemdelingen verscherpt, alle vreemdelingen moeten naar Bern gesignaleerd worden.g jgjgg De proeftocht per tandraderspoor ter bestijging van de Jungfrau, een der hoogste bergtoppen der Alpen is bij uitstek geslaagd. De grootste stijging bedraagt niet meer dan 25 procent. Elke trein bestaat uit een motor en een wagon voor der tig personen. De beweegkracht wordt door het water, dat Van den berg af stroomt, zelf geleverd. In Kroatië is ook een anarchist Jge- arresteerd. Hij was goed gewapend en had tweehonderd scherpe patronen bij zich. In zijne kleederen vond men ver borgen de portretten van verschillende hooggeplaatste Oostenrijkers. De man was nu eens geen Italiaan maar een Duitscher.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1