HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 79 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 1 October 1898. mé. Verse®, iet heverderieg ven Zeüdagsrusi TELEPHOONNUMMER TEIiEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie it ff Afzonderlijke maandent —,25. franco p. post —,40. nommers 3 centen per stok Pr jjs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag-: en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust yan anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. N ieu wsbericht en Tweede Kamer.Bij de behandeling van het adres van antwoord op de Troon rede, werd eerst de algemeene strekking zonder diskussie goedgekeurd. De 1ste paragraaf, over de inhuldiging der Ko ningin, leidde den heer Troelstra tot het geven eenen verklaring van de afwezig heid der sociaal-demokraten bij de in huldiging, en van het standpunt der partij ten opzichte van het Koningschap. Wijzend op de heerschappij der bezitten de klasse, beweerde Spreker, dat zij, ter handhaving van hare pozitie, schit terende feesten gaf, om het volk zijn ellende door glorie te doen vergeten. Alleen uit zucht naai' persoonsvereering en door spekulatie op zucht naar uiterlijk praalvertoon gaf zij die feesten, ten einde hare macht over het onderdrukte volk te handhaven en te vergrooten. Overigens betoogde Spreker op histori sche gronden, dat Oranje populair is geworden als hoofd der oppozitie tegen de geldaristokratie, maar dat, sedert Oranje dienaar is geworden van de be zittende klasse en niet meer is vóór de rechten van het volk tegenover die klasse, sedert „Oranje-hoven 1" niet meer een anti-kapitalistiesche leuze is, die kreet andere beteekenis heeft gekregen. Spre ker laat de persoon der Koningin er huiten en doet in ridderlijkheid voor eene jonge vrouw, Koningin of arbeid ster, voor niemand onder. Hij bestreed het stelsel door de macht der bezittende klasse te ondermijnen en die der ar beidersklasse te vermeerderen, en hij voelt even weinig voor de monarchale republiek in Frankrijk als voor de re- publikeinsche monarchie hier te lande, want in beiden heerscht de bezittende klasse. Hij kan de inhuldingsfeesten niet indrukwekkend noemen, daar zij veel leden onder uitspattingen en ge welddadigheden tegen niet orangisten in tal van plaatsen, en dit schreef hij toe aan de onwetendheid van het volk, dat niet wist, waarom het feestvierde. In het belang der volksmoraliteit moe ten zulke feesten niet vaak terugkeeren, ook in 't belang der veiligheid van hen die niet meêdoen. Uit veler onthouding leidt Spreker af, dat de deelneming aan de feesten niet algemeen is geweest, en hij beklaagde zich over den dwang van patroons tegenover hunne werklie den, die geen oranje dragen. Overigens is aan de volksuitingen weinig politieke beteekenis te hechten. De volksontevre denheid blijft en laat zich niet door feesten verjagen. Maar Oranje gaf niet hinnenlandsche nationale eenheid en de verklaring der Kommissie dat werk- liedenpensionneering onmogelijk is, levert eene schrille tegenstelling met de Oranje-viering. De drang naar vrij making van de arbeiders zal ten slotte leiden tot vervanging van het „Oranje hoven" door een "leve de sociaaldemo- kratie!" De heer Nolting protesteerde tegen wat de heer Troelstra gezegd had over de wanorde, die bij de feesten zou hebben geheerscht, wat hij ontleend had aan een buitenlandsch blad. Am sterdam heeft feestgevierd op waardige wijze, wat zelfs de Sociaaldemokraten toestemmen. Spreker houdt als afge vaardigde rekening met het werkelijke leven en deelde mede dat een bekend Sociaaldemokraat de eedaflegging der Koningin een plechtig en ernstig oogen- blik noemde. Wat het antwoord betreft, het zou meer sympathie bij hem wekken, als daarin pensionneering van werklie den werd aangekondigd. Den heer Troel stra werd door Spreker aangeraden minder te spreken, opdat de Kamer meer werke. De heer de Klerk had het verstandiger gevonden, als de heer Troelsta ook heden ware weggebleven. Hij protesteerde tegen de vernedering van het volk en de werklieden door den heer Troelstra, die ze bij verkiezingen geen lummels noemt. Hij bewees het volk niet te kennen, en Spreker verze kerde, dat de meerderheid van de werklieden aan de feesten heeft deel genomen. Ook hij hoopte, dat voor eerst geen inhuldigingsfeest kome, want dan zal onze Koningin Wilhelmina nog in lengte van dagen leven. De heer Pijnappel sprak namens de Kom missie voor het adres. Hij verweet den heer Troelstra, dat deze niet voldaan had aan den grondwettigen plicht van eedsaflegging bij de inhuldiging, terwijl hij het wel deed bij de intrede in de Kamers. Nadat Spreker op betere be oordeeling van de ordelievendheid van het volk, ook in de buitenlandsche bladen gewezen had, ontwikkelde hij de gronden voor de zinsnede, dat de inhuldiging eene indrukwekkende open baring was, waardoor het besef der nationale eenheid was verlevendigd. Overigens wees hij op het streven in de Troonrede ter oplossing van sociale vraagstukken. De heer van Kem pen konstateerde, dat de heer Troelstra in zijne tijdverspillende rede fiasco had gemaakt in zijn pogen om eene schaduw te werpen op het Oranje-huis. Zijns inziens zal de volksleuze lOranje-boven nooit verdwijnen. De Min. van Fin. herinnerde, hoe de feesten getoond had den de eenheid van het Nederlandsche Volk, hoe ook in godsdienst en meening verschillend, en hij noemde de rede van den heer Troelstra een wanklank in de heerlijke harmonie. Het volk wist wel degeljjk waarom het feestvierde, maar Troelstra begrijpt het volk niet. De heer Troelstra antwoordende, ontken de, dat de Grondwet tot tegenwoordig heid van de Kamerleden bij de inhul diging zou verplichten. Derhalve waren de Sociaal-democraten vrij op grond van hunne gemoedsbezwaren, terwijl Dr. Kuyper, die ook afwezig geweest was, die niet eens had. Spreker hand haafde zijne stellingen. Na repliek van den heer Nolting, die veelpraterjj wil de overlaten aan advokaten, zoogenoem de hoofden der arbeidersbeweging, verdedigde de heer van Karnebeek verplichte tegenwoordigheid bij de inhuldiging. Paragraaf 1 werd daarop aangenomen met 56 tegen 2 stemmen, die van de heeren van Kol en Troelstra. Bij paragraaf 2 vroeg de heer Ferf bespoediging van de wederopenstelling der Belgiesche grenzen voor den invoer van vee, waarop de Min. van Buitenl. Zaken antwoordde, dat, volgens offici- euse berichten, de grenzen binnen de maand October zouden worden geopend. De heer Lieftinck wilde represaille maatregelen tegenover de voorwendsels en den onwil van België. Paragraaf 2 werd goedgekeurd. Evenzoo paragrafen 3 en 4. Bij paragraaf 5 vroeg de heer de Visser, of beperking van den arbeids duur ook den wekelijkschen rustdag (Zondag) omvat en miste de heer van Kerkwijk noode de aankondiging van het voorstel tot uitbreiding van de macht der gemeentebesturen. De Min. van Fin. antwoordde, dat Zondagsrust onder arbeidsbeperking begrepen is, en dat de Reg. haar aandacht schenkt aan een herziening der Gemeentewet. Het adres werd goedgekeurd met 65 tegen 1 stem, die van den heer van Kol. Het revisieproces Dreyfus heeft een aanvang genomen, doch deze heeft nog tegenkansen en belangrijke ook. Dit bleek reeds uit het advies van de drie tegen drie, hoe er bezwaren van rechts kundigen aard kunnen zijn. Dan kan het vonnis vernietigd worden met ver wijzing naar een nieuwen krijgsraad en nog andere slechte kansen zijn niet uitgesloten. Men weet wat Esterhazy heeft gezegd van moreele bewijzen die wel, van materieele bewijzen, die niet voorhanden waren. Stelt men nu, dat de materieele bewijzen van a tot z van onwaarde zijn, hoe moet men dan aan met de moreele, en zoo zijn nog eenige vragen te doen, en omstandigheden te beoordeelen, welke op den gang van zaken van grooten invloed kunnen zijn. De Dreyfus-vrienden houden echter moedzij zijn met al hun werken, met al hun ploeteren door het slijk der open bare meening verder gekomen, dan men ooit had durven hopen. Het is hun mogen gelukken de open bare meening te bewerken, waarbij nog enkele ontdekte valschheden in niet geringe mate medewerkten. Men vertelt, dat in verband met de be gonnen revisie het strenge strafsysteem, waaraan Dreyfus is onderworpen, zal verzacht worden. Over het algemeen zijn de Fransche bladen ingenomen met het revisieplan, al noemt een blad het eene politieke daad, welke in strijd is met den geest der Fransche instellingen. Men begrijpt natuurlijk van dat motief niets, maar het klinkt goed uit den mond van een tegenstander. Esterhazy gaat voort zijne onthullin gen, uit Engeland de wereld ingezonden te loochenen, maar erkent dat een kern van waarheid er in aanwezig is, maar bijzonder aangedikt. Hij verklaart niets dat aan hem wordt toegeschreven als echt te zullen erkennen, dan wat door hem onderteekend is. Zoo ziet men dat ook het gastvrije Engeland den vluchteling lagen legt, nergens kan hij rust vinden; oorzaak zijn hoog ge stemd plichtgevoel, dat hem zelf dwong tot een misdaad. Zóó sterk kan men komen onder den invloed van het nooit te ontvluchten noodlotArme Esterhazy! Geen wonder, dat de superieuren hun slaaf lang de hand boven het hoofd hielden. Het Engelsche blad, dat een gesprek eene bekentenis van Esterhazy bekend maakte, heeft tegen Zondag zeer belangrijke onthullingen toegezegd en een Engelsche uitgever heeft bekend gemaakt, dat hij een boek zal uitgeven van Esterhazy, handelend over de Dreyfus-zaak, althans er schijnt een contract in deze gesloten. Op Zola's goederen is beslag gelegd, wegens de dertig duizend francs beloopen onkosten en boeten. De verkooping zal den lien October plaats hebben, tenzij er voor dien tijd wordt betaald. Picquart, wordt in zijne gevangenis nog steeds afgezonderd gehouden zelfs zijn advocaat mag hem niet bezoeken en vooral tegen dit laatste wordt heftig geprotesteerd. De Regeering heeft het inmiddels noo- dig geoordeeld om, in verband met tel kens voorkomende beleediging tegen de legerhoofden, eene circulaire te rich ten tot de procureurs-generaal, met be vel al wat in deze strafbaars mocht plaats hebben ter harer kennis te brengen. De Rappel zegt dat de leden van de commissie voor de mogelijkheid der revisie verbaasd hebben gestaan over de onbelangrijkheid van het dossier Dreyfus en de nietigheid der stukken die het bevat. Zoo de revisie juridisch aan de juris ten al onmogelijk heeft toegeschenen, de commissarissen waren het er allen over eens dat het Hof van Cassatie niet zou aarzelen tot de vernietiging der zaak te besluiten. De Petite République deelt mede dat de ministerraad besloten heeft generaal Zurlinden te berispen omdat hij in zake Picquart, als gouverneur van Parijs, niet de ministerieele instructie heeeft opgevolgd. Het hof van cassatie schijnt van plan al de getuigen van 1894 op te roepen, wat de einduitspraak eenige maanden zal vertragen. De verschillende berichten van allerlei aard zijn zoo volslagen verward, dat men vragen moet, wie de handige man of vrouw is die in deze den draad tot het labyrinth in handen heeft. Onthullingen en valsch- verklaringen zijn aan de orde van den dag. Er zal dus wat te doen vallen om het kluwen te ontwarren. Als men zich nu maar niet laat afschrikken door geschetter van allerhanden aard en dus niet schroomt de hand te leggen op de plek, waar de oorzaak van al de verwar ring zetelt, in de eerste plaats het zoeken naar licht en dit als het gevonden is niet onder een korenmaat te plaatsen, want de ontstelde gemoederen willen thans zelfbewust kunnen oordeelen, om tot rust te komen. Koningin Louise van Denemarken is Donderdag ochtend te half zes overleden, na lang sukkelen aan de gevolgen van influenza. Sedert de laatste dagen neemt de uitbarsting van den Vesuvius in hevig heid toe. Een deel van den rijweg naar het observatorium is vernield. Roodgloeiende lava stroomt niet alleen uit zeven nieuwe kraters, maar ook uit den middelsten krater. Asch en gloeiende steenen worden tot op een groote hoogte opgeworpen. De lava bereikte reeds de kastanje- boschjes op de helling, en het was een groot geweld, toen hij met de boom stammen in aanraking kwam.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1