C Eerste Blad. No. 83. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. M ¥ereeii. tot bevordering van Zondagsrad Doet Uwe inkoopen liefst niet sp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieuwsberichten. ABONNEMENTSPRIJS: van ZATERDAG 15 October 1898. P®r drie maanden—,25. franco p. post ,40. Prfls per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel Afzonderlijke nommers B centen per stnk meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. TELEPHON1SCHE VERBINDINO met AMSTERDAM, VERSCHIJNT: Dinsdag? en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Liederen-avond, Italiaansche opera. De heeren Messchaert en Röntgen hebben Woensdagavond bij den liede ren-avond in de sociëteit „Vereeniging" opnieuw bewezen de hoogheid van hun ne artistieke gaven en gewoekerd met de veelzijdigheid en den omvang van hun muzikaal talent. Het programma door dezen kunst broeders geboden, gaf den eenen gele genheid de harten der hoorders in ver rukking te brengen door de macht van het lied, den ander om met een voor treffelijk pianospel onverdeelde bewon dering af te dwingen. Dat was weder een avond van zeldzaam genieten. Tegenover zulke kunstuitingen staat men verbaasd en getroffen. Verbaasd waar men door het technisch kunnen, door de afgerondheid en vlekkelooze klaarheid der verrichtingen geboeid, ■wordt getroffen door de meesleepende bekoring eener voordracht, vollevenen ziel en diep gevoel. Messchaert is een onovertroffen mees ter in het liederen zingen. Onder zijne kunstzinnige behandeling krijgt elk lied beteekenis en wordt verheven tot een kunstwerkje, hoe eenvoudig de opzet, hoe sober de conceptie er ook van mo ge zijn. Uit de Liedjes der liefde, waarmede Bernard Zweers de zang literatuur heeft verrijkt, stippen wij aan Vergeet mij- Nietjes, uit die van Hugo Wolff, tVtijla's Gesang, als proeven eener allerkostelijkste voordracht. De Tranendic/itjes van Loots werden door Messchaert met bijzondere warmte gezongen. De opvatting er van zal zeer zeker den componist wel hebben bevre digd. Wat Messchaert maakt van de Balladen van Löwe weten zij, die hem vroeger daarin mochten hooren. Genoeg zij het te zeggen, dat hij zijn rijk geschakeerd programma afzong in den warmen toon en met die volheid van kleur en uitdrukking, welke de aan dacht onafgebroken blijft boeien. Waarlijk men zou Messchaert zoo wel den ganschen avond willen hooren zingen. Wat ons in het pianospel van den heer Röntgen bijzonder trof was de edele stijl, waarin hij de Sonate van Beethoven speelde. Met die innigheid behandeld, treedt de adel van deze muziek in het heerlijkst licht. Overigens toonde zich de heer Röntgen, zoowel in de Plantasiestiicke van eigen com positie als in de nu en dan zware hegeleidingen een artist van groote beteekenis. Ten slotte, zij ten opzichte van den heerlijken avond van Woens dag, melding gemaakt van den nieuwen concertvleugel uit het magazijn van den heer P. van Ooy. De Heer van Ooy heeft gezorgd voor het seizoen een instrument beschikbaar te hebben, dat aan de hoogst gestelde eischen voldoet. Het is een groote Lipp-vleugel uit de fabriek te Stuttgart. De aandacht van concertbesturen moge op bedoeld prach tig en kostbaar instrument worden gevestigd. Van den Messchaert-Röntgen- avond verhoogde het de glorie. De Italiaansche Opera opende giste renavond hare uitvoeringen in onzen schouwburg met Donnizetti's Lucia di Lammermoor. De wijze waarop dit ge schiedde mag zonder voorbehoud ten zeerste worden geroemd. De voorstelling in haar geheel gaf van de samenstelling en van de muzikale krachten, aan het uitheemsch gezelschap verbonden, een gunstigen indruk. De hoofdpartijen behaalden in ver schillende onderdeelen een buitengewoon succes. De schouwburg daverde meer malen van de luide toejuichingen welke uit het publiek opgingen. Vooral Signa Cappellaro die de titelpartij zong, mocht daarin deelen. De warmte van hare sympathieke stem en de volmaaktheid van haren zang, ook in het moeielijke passagewerk maakten een grooten indruk. De heeren Lunardi (Aston) en Terrari (Edgard) sloten zich waardig bij haar aan en vervulden hunne partijen met groot dramatisch talent. De ensembles gaven oogenblikken van zeldzame schoonheid, dank zij mede de deugdelijkheid van Donnizetti's kunst, die ongetwijfeld nimmer haar eigen aardige bekoring zal verliezen, welke wegen de toekomst ook voor de muziek in hare ontwikkeling zal openen. Een belangrijke lichtzijde bij de voor stellingen van het Italiaansch gezelschap is het orkest, dat thans bijzonder goed en elkaar zit en in den heer Emanuel Natale een uiterst bekwamen aanvoer der bezit. Alles te zamen genomen, mogen wij de Italiaansche Opera een succesvol sei zoen voorspellen ook te Haarlem, waar men zich zeker niet zal afwenden van een gezelschap, dat op dramatisch gebied zooveel belooft en zooveel geven kan. B. Omtrent het Dreyfus-proces verneemt men niet veel, of het moest wezen, dat de rapporteur Bard in alle kalmte met zijne onderzoekingen voortgaat, waar uit opnieuw blijkt, dat het dossier om vangrijker is dan men meent. Verder moet reeds nu door Mevrouw Dreyfus het onderzoek der stukken aan een advo- kaat zijn opgedragen, natuurlijk alleen als tot revisie wordt overgegaan. In de aanhouding van Picquart en de strenge afzondering waarin hij wordt gehouden, ziet men een tweede vervol ging a la Dreyfus en algemeen is men van oordeel, dat door de vrijheidsbe- rooving de wet verkracht is. De Parijsche correspondent der Köl- nisc/ee Zextung meldt heden andermaal, dat de plrotographieën der vervalschte brieven van Keizer Wilhelm niet aan het Hof van Cassatie zijn gezonden. Hij voegt er bij, dat, behalve die pho- tographieën, er nog eene bij is waarop Majoor Von Schwarzkoppen is afgebeeld gearmd gaande met Overste Picquart. Uit de geheimzinnigheid, thans met deze photographieën in acht genomen, maakt de correspondent op, dat men ze zelf niet meer voor echt houdt, maar er voor terugdeinst tegenover het publiek beschaamd te worden. Het groote motief waarschijnlijk in deze geheele zaak, onder het mom van eerbied voor het gewezen vonnis! De herziening, zeide De Cavaignac deze week aan een feestmaaltijd, is eene onmogelijkheid. Het voornaamste be zwaar er tegen is: dematerieeleonmo gelijkheid, om, ook aan Dreyfus zeiven, de personen bekend te maken, die de Regeering van de door hem bedreven verraderlijke handelingen onderricht hebben. Donderdag werd keizer Wilhelm met de keizerin en gevolg te Venetië ver wacht, waar de koning en de koningin het keizerlijk paar zouden opwachten. Zooals men zich zal herinneren, gaat de reis niet, zooals eerst het plan was, over Egypte, omdat de keizer den nieuw gekozen Duitschen Rijksdag in persoon wil openen. Gedurende vier dagen is de keizer de gast van den sultan, die heel wat kosten moet gemaakt hebben om den keizer op waardige wijze te ontvangen. Behalve enorme uitgaven voor meubelen enz. heeft de sultan ook eenige stadsgedeelten, waar de keizer komt, extra laten opknappen. Natuurlijk gaat de keizer niet naar Jeruzalem zonder militairen in zijn ge volg te hebben. Voor dezen is een tropen- kleeding voorgeschreven, welke echter den heeren nog ongemak genoeg kan veroorzaken, aangezien om dezen tijd van het jaar de regentijd in Palestina begint en het dan voornamelijk in het binnenland geducht koud kan zijn. Voor velen, die daar met de toestanden bekend zijn, is het een raadsel hoe de keizer met zijn gevolg en de duizenden die den keizer wenschen te zien, naar Damaskus zullen overgebracht worden. De spoorwegmaatschappij bezit toch slechts twee en twintig wagens voor personen vervoer en een daarmede geëvenredigd getal goederenwagens. Engeland, is met de Oostersehe reis niet erg ingenomen. Het ziet er in een plan tot uitbreiding van Duitschland's invloed in het Oosten en het kan wel zijn, dat dit goed gezien is, omdat Duitsch- land meer en meer zich wil doen gelden als koloniale mogendheid. Woensdag avond heeft de reis een begin genomen. Te Parijs neemt de werkstaking een grooten omvang aan, waardoor aan vele gemeentewerken het werk stil ligt. Toch gelooft men, dat de werkstaking spoedig zal afloopen, aangezien de tim merlieden reeds geweigerd hebben zich aan te sluiten. De Amerikanen hebben het reeds sedert eenigen tijd te kwaad met de Indianen in Minnesota. De regeering heeft getracht ze uit dien staat te ver drijven en de menschen willen ook wel vertrekken, mits de regeering hun een andere woonplaats aanwijst, omdat het thans hun betwiste grondgebied hun was toegestaan. De Amerikaansche re- geeririg weet echter geen ander land aan te wijzen. Hier uit is een strijd ontstaan, die hoewel nog niet beslist, natuurlijk zal uitloopen ten voordeele van de Ame rikaansche regeering, maar ten koste van haar woord dat zij als onderpand had gegeven bij het aanvaarden der voorwaarden waarop de grondverdeeling i aan de Indiaansche bevolking plaats had. Als antwoord op het ultimatum der mogendheden heeft de sultan den eisch gesteld, dat drie Turksche garnizoenen op Kreta zullen blijven, niettegenstaande van hem verlangd werd, dat hij alle Turksche soldaten van het eiland zou terugzenden. De gezanten der mogend heden waren tegen het toestaan van het gevraagde, maar vonden het toch noodig in deze de beslissing van hunne regeeringen te vragen. In plaats van nu eens flink door te zetten, zijn er op dit punt weer onderhandelingen geopend. Den eisch der mogendheden af te slaan, durft de sultan niet, maar hij is slim genoeg om het daarheen te leiden, dat hij ten laatste zijn zin krijgt, al is 't dan maar dat hij één garnizoen houdt. Algemeen gelooft men, dat het den sultan slechts te doen is om tijd te winnen. Door de zaak lang slepende te houden, heeft hij zich ontdaan van twee der zes mogendheden, en door nog wat langer te dralen heeft hij misschien kans zich er nog een paar van den hals te schuiven, en met één, hoogstens twee tegenstanders op het eiland zal hij wel gereed komen, te meer, daar natuurlijk de mohamedaansche bevolking van Kreta op zijne hand is. De politie te Buffalo heeft naar Amerikaansche bladen berichten, een man gevat, die sinds 1885, toen hij zijn eerste vrouw verloor, niet minder dan vijftig vrouwen en meisjes getrouwd en kort daarna weder verlaten heeft. Die polygamist pantogoom verdiende hij te heeten is 53 jaren oud. 1 Toen in de gevangenis een zijner vrouwen in zijne tegenwoordigheid werd gebracht, herkende zij hem onmiddellijk. I Maar hij vroeg met een ongeloovigen glimlach: „Zijt gij er wel zeker van, dat gij het waart, met wien ik trouwde? Ik zou u nooit hebben herkent!" De moordenaar der Keizerin van Oos tenrijk, de anarchist Luccheni, zal in de eerste week van November voor het Hof van Assises te Genève terechtstaan. In verband met zijn misdaad zijn gearresteerd en zullen verhoord worden vijf andere Italianen, waarvan een het moordwapen heeft helpen maken, een ander verklaard heeft van het plan te weten en die de daad in het openbaar hebben geprezen. Uit de gevangenis te Potsdam zijn twee zeer gevaarlijke inbrekers, de schoenmaker Ludwig Papke en de arbei der Ernst Eichelbaum ontsnapt. Zij wisten 's nachts de binnenste deur van de cel open te krijgen, maakten daarna groot kabaal, zoodat de opzichter, door het rumoer verontrust, de buitenste deur openmaakte. Zoodra had hij de deur niet geopend of Papke sloeg den man neer, bond hem, stopte hem een prop in den mond en nam hem zijn sleutels af. Papke en drie andere gevangenen, die hij eerst bevrijdde, konden nu, door middel van de sleutels de gevangenis verlaten. Een van de vier keerde na korten tijd terug en bevrijdde den op zichter van zijn banden. Een tweede werd door zijn ouders den volgenden dag weder teruggebracht. Papke en Eichelbaum zijn weggebleven. Beiden hebben gevangenissloffen aan en een

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1