HAARLEMSCH No. 88 Twintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 2 November 1898. N ieu wsbericht en. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. TEIEPHOONNDMMIK TELEPHON1SCHE VERBINDING! met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdagé en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG cfes middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De Ekven Loosjes, te Haarlem. ANDRIESSEN. (SÜZE) Slot Hemsrode, met illustraties van H. de Vries. .ing. f 1 90 geb. 2.50 BOREL. (HENRI) De Cbïneesche Filo sofie, toegelicht voor niet-sinologen, tweede deel, Lao. Tszgeb. 3.— CHARBONNEL. (V.) Levensdrang. Met inleidend woord van P. H. Hugen- holtz Jring. ,1.90 geb. 2.50 GILKES. (A. H.) Uit de dagen van Hannibal. Levensherinneringen van een Griek. Uit het Engelsch vertaald door A. Dolking, ,2.25 HABBERTON. (JOHN) Trif en Trixy. Vrij naar bet Engelsch door Marie J.geb. 2.40 KAULBACH. (ANNA)Het rijke leven.ing. ,2.25 KUIPER. (A. C.) Anneke. Geïll. door L. W. R. Wenckebaching. ,2.25 geb. ,2.90 YOS Az. (Dr. G. J.) Handboek voor het onderwijs in den christelijken gods diensting. ,4. WESTRA. (P.) Neerlands Dichters der negentiende eeuw. Een keurbundel van poëzie uit Noord en Zuiding. ,1.60 Baltenlandsohe nieuw verschenen werken KESLER. (Dr.) Die Statuten der philo- sophischen Éakultat der Universitat W ürzhurg in ihrer frühesten Fassung.ing. 120 SCHULTZE GAEVERNITZ. (G. v.) Car- lyle Seine Welt- nnd Gesellschafts- anschauung. ing. 160 ALEXANDRE. (A.) Suzanne Reichenberg. Preface de Jules Claretie. Avec nom- breuses illustrationsing. 2.75 FONCIN (P.) Les pays de France. Pro jet de federalisme administratis .ing. 0.55 JUSSERAND. (J. J.) Shakespeare en France sous l'ancienne régime..ing. ,2.20 MAARTEN MAARTENS. Her memory geb.„ 390 Bovenstaande werken zijn voorhanden bjj de boekhandelaars De Erven Loosjes. Omtrent de zitting van het hof van cassatie te Parijs, Donderdag gehouden in zake de revisie, bericht men dat de rapporteur van meening is dat het vermoeden door Mevrouw Dreyfus uit gesproken omtrent het borderel, als niet van haren echtgenoot afkomstig de aanvraag om herziening wettigt; verder, dat het getuigenis van Henry was getuigenis van een falsaris en dus een nieuw feit is voor herziening. Het an dere nieuwe feit is een schrijven van Esterhazy over het borderel. Ten aan zien van de orde waren scherpe maat regelen genomen, zij werd dan ook niet verstoord. De geheele loop van het rapport is zeer gunstig voor Dreyfus. In politieke kringtn was men van meening dat het hof van cassatie zou besluiten, dat in de omstandigheden waarin de zaak zich thans voordoet, er geen misdaad van verraad bestaat en bijgevolg de veroordeeling evenmin moet bestaan. De Procureur-generaal is tot dezelfde conclusie gekomen als de rechter rap porteur. De eerste beveelt aan de zaak over te dragen aan een nieuwen krijgs raad. Yves Guyot, de groote ij veraar voor herziening, verzekert, dat het geheim dossier dezer dagen verbrand is. Na eene vergadering waarin het Hof van cassatie drie en een half uur be raadslaagde, is het verzuek om revisie ontvankelijk verklaard, besloten dat er door het hof zal worden overgegaan tot eene aanvullende instructie, doch om trent den eisch van schorsing der straf is afwijzend beschikt. Rapporteur Bard zou aangewezen zijn om het geheime dossier bij den minister van oorlog op te vragen, of hiermede nu ook wordt bedoeld het ultra-geheime is voor het oogenblik niet na te gaan. De anti-semietische groep der Kamer heeft een manifest uitgevaardigd, waarin wordt verklaard, dat het dringend nood zakelijk is de republikeinsche regeering te bevrijden van de Joodsche invloeden en Frankrijk van het juk der Joden, die het schandvlekken en plunderen. De beslissing van het hof schijnt over het algemeen te bevredigen, hoewel er nog bladen zijn, die blijven schelden op Dreyfus en nog steeds meeningen ver kondigen, die door het onderzoek van wege het hof zijn omvei geworpen. Men begint reeds te vragen wat er worden zal van de ministers van oorlog, die tegen revisie waren, van Mercier, Billot, Cavagnac, Zurlindenen Chanoine, voor het geval de onschuld aan den dag gebracht wordt. Men zegt, dat Dreyfus in den laatsten tijd op de hoogte is gebracht van het geen in Frankrijk ten zijner gunste geschiedt. Dreyfus conserveert zich sedert deze wetenschap beter dan hij vroeger deed, ten einde op het beslissende oogen blik gereed te zijn. De raad van orde van het Legioen van eer heeft Esterhazy van de lijsten dier orde geschrapt. Ter gelegenheid van de opening der Fransche Kamers, Dinsdag, waren uit gebreide voorzorsgmaatregelen genomen tot handhaving der orde. Al dadelijk werd de minister van oor log, generaal Chanoine aangevallen, ten gevolge hiervan nam hij zijn ontslag en verliet de zaal, wat de minister Brisson hoogelijk afkeurde. De vergade ring werd toen geschorst en na herope ning deelde Brisson mede, dat hij het interim van oorlog op zich nam. Inmiddels was het op sommige punten van Parijs vrij woelig, honderd vijftig personen werden gearresteerd. In de Kamer ging het mede rumoerig toe. Aangenomen werd eene motie: De Kamer, de meerderheid van het burger lijke gezag boven het militair bevesti gende en vertrouwen stellende in het leger, als den getrouwen bewerker van de republikeinsche wetten, gaat over tot de orde van den dag. Een andere motie afkeuring voor de regeering uitsprekende, werd met eene kleine meerderheid ver worpen. De ministers hebben hun onslag in gediend, het is aangenomen, doch zal aanblijven, tot een nieuw ministerie is benoemd. Men gelooft in dezen loop van zaken, de hand van Chanoine en Dérou- lede te zien. In den avond hadden neg eenige botsingen met de politie plaats, tenge volge van manifestaties. Bedenkelijk is het verschijnsel, dat ook een troep, bestaande uit konings- gezinden, eene betooging hield. Zij voert den het driekleurige vaandel. Men scha- het aantal deelnemers aan deze mani festatie op eenige duizenden. Ook des avonds hadden nog arrestaties plaats. Hel behoeft geen betoog dat al dit geharrewar in onmiddellijk verband staat met de revisie, welke de antimannen alle macht willen tegenhouden. De revisie mannen voelen zich sterk, dat de revisie toch zal plaats hebben en de opmerking wordt gemaakt, dat het ultrageheime dossier toch al heel wat ongerechtigheden moet bevatten, als men om het geheim te houden er het heil, de rust van Frankrijk aan waagt. Verder is duidelijk de richting aan te geven van het te benoemen kabinet; het zal zuiver republikeinsch moeten zijn. De Keizer van Rusland schijnt vast besloten, prins George van Griekenland te doen benoemen tot gouverneur-gene raal van Creta. Onlangs hebben wij reeds gemeld, dat hij zijn grootmoeder de konigin van Denemarken, had beloofd in dien zin zijn invloed te zullen aan wenden thans wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de Russische gezant te Konstantinopel naar Livadia is geroepen om daar van den Czaar in persoon de noodige instructies te ontvangen. Den sultan zal worden te kennen gegeven, dat de Czaar zijn vriendschap op hooge waarde weet te schatten, doch dat het hem aangenaam zal zijri, prins George aan het hoofd te zien geplaatst van het Cretenzer bestuur. De Czaar spreekt de hoop uit, dat de sultan zich niet tegen dit voorstel zal verzetten, vooral thans niet, nu hij heeft toegestemd in de ontruiming van het eiland. Het proces tegen Luccheni, den moordenaar der Oostenrijksche keizerin zal 10 Nov. plaats hebben. Dertig jaar geleden constateerde de beroemde Erigelsche natuurkundige Lord Keivin, dat metaaldraden, die aan zekere trillingen b.v. die door den electrischen stroom veroorzaakt, onderworpen zijn na een korte rustpoos weder veerkrach tiger en sterker zijn, dan wanneer ze voortdurend in gebruik blijven. Dit is b.v. bij telegraafdraden duidelijk merk baar, die na de rust op Zondag, Maandags den electrischen stroom beter geleiden dan in het midden van de week. Als men een draad drie weken rust gunt, wordt zijn bruikbaarheid met 10 percent verhoogd. Het Franklin Instituut heeft onlangs een aantal proe ven genomen, waaruit blijkt dat her haalde trillingen of schokken de metalen verzwakken, doch dat zij in staat zjjn na korteren of langeren tijd zich weder te herstellen. Men kan dus werkelijk van vermoeidheid en van een verster kenden „slaap" der metalen spreken. Een voormalig parlementslid, de Heer Corbett, heeft 600.000 aangeboden tot stichting van een landbouwschool voor zonen van pachters in Worchester. Zoo ziet men, dat de groote kapitalen door de bezitters ook wel ten algemee- ne nutte aangewend worden, al komt dit even zeldzaam voor als de groote kapitalen. Een soldaat van Jamesons troep, bij den brutalen aanval gewond en gevan gen genomen, heeft van de chatered company een eisch tot schadeloosstelling van ƒ36000 ingediend wegens misleiding. In een geval van ongeveer gelijken aard is onlangs een dusdanige eisch toege staan Rijke Spanjaarden, weet men, hebben in de laatste jaren groote sommen gelds aan hunne Regeering geleend op onder pand van de opbrengst der invoerrechten en andere belastingen op Cuba. In Spanje wil men nu, dat de Ver. Staten die Cubaansche schuld zullen overnemen, op grond, dat alle interna- tioale precedenten er op wijzen, dat de schuld van een veroverd land ook over gaat. Door de te Parijs vergaderende vredes- commissie wordt hierover onderhandeld. Maar de Amerikaansche afgevaardigde schijnen van meening, dat de Ver. Staten de schuld zeker moesten overnemen, als zij was aangegaan voor verdediging of voor binnenlandsche hervormingen. Doch volgens hunne uitlegging ontstond zij door Spaansch wanbeheer, en bijge volg is zij niet te beschouwen als onaf scheidelijk met het eiland verbonden. Deze quastie en die over de Phillip- pijnsche eilanden schijnen de grootste struikelblokken bij de onderhandelingen te wezen. Voor eenige dagen werden uit de woning van den heer H. te West Knollendam, terwijl hij en zijn vrouw op bezoek waren bij een buurman, op onverklaarbare wijze een heeren- en dameshorloge gestolen uit een kast die netjes weer op slot was gedaan. Ook de buitendeur was weer gesloten. Nu zijn beide voorwerpen op even onverklaarbare wijze in de woning teruggebracht, terwijl weer niemand thuis was. Alles was weer goed gesloten. Vrijdagmorgen passeerde te Eindhoven een waggon met kikvorschen. Toen deze geopend werd, bleek het, dat er in een der manden een opening was gekomen. Weldra waren wagen en rails met talrijke springers bedekt. Een algemeene kikkerjacht was het gevolg en het duurde een geruimen tijd eer ieder van die viervoetige reizigers zijn plaatsje in den mand weer had ingenomen. Na de burgerlijke trouwplechtigheid in het residentieslot werd het kerkelijk huwelijk voltrokken tusschen den erf prins Von Wied (zoon van prins Wilhelm Von Wied en prinses Marie der Neder landen) met Pauline, prinses van Wur- temberg. Bij de plechtigheid waren tegenwoor dig de koning en de koningin van Wurtemberg, de prinsen en prinsessen van het koninklijk huis, de koningin en koningin-Moeder der Nederlanden de hertogin van Albany, vorst Carl von Bentheim en anderen. Men schrijft uit Oosterhuizen, gemeen te Apeldoorn: Voor geruimen tijd is gemeld dat het grootsche plan bestaan zou om hier eenige van de verbazend groote zand bergen geheel te slechten, doch het doel daarvan was destijds niet bekend. Met zekerheid kan thans worden gemeld dat een fabriek tot het vervaardigen van zandsteen op groote schaal hier zal verrijzen. Met het aanstaande voorjaar of zoo mogelijk vroeger denkt men met het stichten van gebouwen en het plaatsen van machinerieën een aanvang te makenalles, naar men zegt, voor rekening van een consortium van buitenlanders.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1