J.l. Maandag is te Houtrijk en Polanen de school met den Bijbel feestelijk inge ,wijd o a. was daarbij tegenwoordig de heer Van der Ven, districts-schoolopzie- ner. Deze, zoomede de heeren predikanten Heezinga en Breukelaar, en het hoofd der school, de heer G. J. Kappers voerden daarbij met anderen het woord. De kinderen werden onthaald. Dinsdag begon het onderwijs met 90 kinderenmeerdere aanvragen moeten tot Mei worden afgewezenalsdan hoopt men dat het derde lokaal in gebruik kan genomen worden. HAARLEM, 1 November 1898. Voor de leden van den Protestan tenbond trad Vrijdagavond als spreker op Mr. II. Ph. de Kanter. De heer de Kanter bracht eerst het een en ander in 't midden aangaande den plicht der leden van den bond in de Kerk, waar het confessionalisme dient bestreden. Hiervoor is reeds een speciale commissie door 't Hoofdbestuur gevormd, en de leden der Nederl. Herv. Kerk (de Evangelische Unie) komen de Pro- testantenbonders reeds te gemoet. Maar dan buiten de kerk, als staats burgers Buiten de kerk vallen de belangen der zending te behartigen. Buiten de kerk vallen te propageeren de beginselen van den vredebond. Met welke bedoelin gen dan ook, het woord vrede, ontwape ning, is gesproken, door den heerscher •van het Russenrijk. En zij zal komen, de tijd dat niet meer het zwaard, maar arbitrage de geschillen tusschen de volkeren beslecht. Die komst te bespoe digen is plicht van menschen, die willen godsdienstig doen. Buiten de kerk, als staatsburgers hebben de leden toe te zien op de wet ten des lands. Zij betalen hun belasting voor de organisaties die de Staat sticht, en, wat meer, ja alles zegt, zij zijn Christenen en hebben er als zoodanig voor te waken dat het zedelijk-gods- dienstig beginsel de zuurdeesem zij, waarvan onze wetten in instellingen doortrokken zijn. Art. 1 van het reglement van den bond zegt, dat het doel isde vrije ont wikkeling van het zedelijk-godsdienstig leven, en Jezus leerde, dat niet hij gods dienstig is, die Heere, Heere roept, maar die doet den wil des hemelschen Vaders. Deze beginselen nu moeten het zijn, waaraan de leden van den Protestan tenbond de waarde onzer wetten en instellingen toetsen. En uit dit veelomvattend, onuitputtelijk onderwerp deed spreker grepen. Met groote, in de ziel grijpende wel sprekendheid en bijtende ironie vaak, werden den leden voor oogen gesteld het antichristelijk beginsel waarvan de wet uitgaat ten opzichte der vrouw, die geen voogd mag zijn over hare eigene kinderen, het kiesrecht mist en die in den gelukkigen toestand verkeert, dat haar man gewoonweg hare bezittin gen kan opmaken. En dan het kind. De schandelijke rechtstoestand der buiten echt-geborenen. De schandelijke wetgeving, die toelaat dat arme verwaarloosden na een tijd lang zorgvuldig te zijn verpleegd weder onder het gezag hunner beulen vallen. Ook over onze gevangenen had Mr. de Kanter het. »Wat maken wij," zoo vroeg hij, „van onze gevangenen? Handelen wij naar het woord van Jezus, die het gekrookte riet niet brak en de brandende vlaswiek niet uitbluschte Veel is men vooruitge gaan sedert de barbaarsche rechts pleging van vroeger. Bij de gemeen schappelijke opsluiting van voorheen maakte de eene boef den ander steeds slechter en bij het stelsel van eenza me opsluiting is men feitelijk nog niet door den proeftijd heen. Maar welk systeem van verbetering men ook aanwende, de menschen moeten hun nerzijds een andere gedragslijn volgen tegenover den ontslagen gevangene. Thans keert ieder zich af, laat den ontslagen gevangene aan zijn lot over en groot is dan ook het aantal van hen, die daardoor weer in 't kwaad terugvallen. En toen kwam het onderwijs aan de beurt, waarin spreker wees op de plicht, krachtens het Christelijk beginsel dat alle kinderen tot hun zeventiende i jaar gelijk onderwijs ontvangen; dat de gelegenheid om zich toe te rusten tot den strijd delevens voor allen gelijk zij. Vooral ook stelde hij voorop de eisch. dat de belangen van't godsdienstonder wijs in onze onderwijs wetgeving tot meerdere behartiging komen. Maar den grootsten indruk zal wel hebben gemaakt de ontleding onzer armenwet met het vlijm-scherpe mes van het sarkasme. Dit stelsel, dat uitgaat van het hoogst on-Christelijke, immorele beginsel den „last" zoover mogelijk van zich af te schuiven en slechts dan wil ingrijpen als geheel geen ondersteuning van par ticuliere liefdadigheid genoten wordt leidt tot toestanden zooals in de bekende brochure van Ds. Kijlstra over Rotte- valle en Achtkarspelen worden gepu bliceerd. Hiervan werden enkele staaltjes aangehaald. Aan het slot van zijn rede deed de bezielde spreker uitkomen, hoe hij niet den Protestantenbond wil omzetten in eene sociale vereeniging, maar hoe hij van de leden eischt dat daar, waar wets- en rechtstoestanden heerscnen, strijdig met hunne Christelijke begin selen, zij in de voorste r(jen zullen op trekken om op te komen voor rechten christelijkheid. Wijl men in 't maatschappelijk leven schier geen voet verzetten kan zonder te worden staande gehouden over sociale vraagstukken, wijl men geen tijdschrift of courant kan opslaan, zonder misstan den te vinden op den kaak gesteld en pogingen om te dringen door het pantser van egoïsme en confessionalisme, dat gewoonlijk voor wereldwijsheid wordt uitgegeven, willen de indrukken uit woord en schrift en dat is heel na tuurlijk te dezen opzichte wel eens vervagen. Maar dit gelooven we zeker de rede van Mr. de Kanter zal veel blijvends heb ben doen bezinken in 't gedachten- en gevoelsleven van wie hem hoorden. Het Nederlandsch Opera-gezel schap onder de leiding van den heer C. van der Linden, heeft gisterenavond in onzen schouwburg eene sympathieke voorstelling gegeven vandeopera Carmen. Het werd daartoe in de eerste plaats in staat gesteld door de medewerking van mejuffrouw Camille Seygard, die als gast de titelrol vervulde en zich in zang en spel als een kunstenares van meer dan gewone beteekenis deed kennen. Als zangeres had deze dame zeer schoone momenten, vooral daar waar zij met haar frissche hooge noten kon schitteren 'en in de ontwikkeling van klank niet had te kampen met de lager liggende passages. De Carmen- partij is eigenlijk geschreven voor een mezzosopraan of alt. Het spel getuigde van routine en van eene alzijdige ont wikkeling, welke hare verrichtingen stempelen tot kunstuitingen van voor namen rang. De Don José was bij den heer Urlus in goede handen. Met stijgende passie en volkomen opgaande in de toestanden waarin hjj door de demonische Carmen werd gebracht, vertolkte hij zijne om vangrijke partij op voortreffelijke wijze. Eene uiterst sympatieke Micaëla vond men in mejuffrouw M. Penning. Wat haar aan tooneelroutine nog ont breekt wist zij te vergoeden door reinen, glashelderen zang. De tekstdichters hebben door de opname van de zachte, en reine Micaëla partij een contrast in het leven geroepen, dat vooral in de 3e acte zijne treffende werking openbaart. Van de kleinere rolletjes mogen nog genoemd worden de Escamillo van den heer v. d. Hoer.k en Frasquita van mejuffrouw Sohns. De laatste heeft aanspraak om wat meer op den voor grond gebracht te worden. Zij behoort zeer stellig tot de goede krachten van het gezelschap. Met lofwaardigen ijver kweten het Koor en het Orkest zich van hun taak. Beide elementen droegen het hunne bij tot de vorming van een geheel, dat on getwijfeld aan het talrijk publiek de grootste voldoening schonk en dank zij de heerlijke muziek van Bizet, aange name indrukken heeft achtergelaten. Van de orkestleden mogen wij zeker wel een extra woord wijden aan onze vroegere stadgenoote, mejuffrouw Anna Weill, die met evenveel nauwlettend heid als goeden smaak de snaren van haar speeltuig weet te tokkelen en ook nu weder in menig onderdeel der par- titie als harpiste de aandacht wist te trekken. "1?De Opera Italians geeft in onzen schouwburg a.s. Donderdagavond eene opvoering van Rigoletto en wel, blijkens achterstaande advertentie slechts een maal. Verdi's groote schepping is hier geen onbekende, evenmin als de vertolkers uit het land van poezie en muziek. Het zijn oudejbekenden, wier hernieuw de kennismaking met vreugde wordt be groet. Het was in den Schouwburg Zondagavond, waar het gezelschap van den heer ter Hall optrad goed bezet. - Dit gezelschap gaf inderdaad bjjzon-j der nieuwe en aantrekkelijke nummers en blijkens herhaald applaus was het publiek daar heel dankbaar voor. De clou, de hoofdzaak waarom men zich had opgemaakt, was natuurlijk de revue-operette Kaar Sonsbeek. Al moge ook voor menschen, die nu niet zoo bepaald „in de kwestie zitten" veel van het fijne verloren gaan, er blijft nog genoeg over. VooralDronke Piet de controlleur, dat kostelijk type, was in hooge mate amuzant en liet woorden van pakkenden volkshumor hooren. Ook de opvoering van deze revue werd levendig toegejuicht - Naar wij vernemen, zal het Eerste Concert in dit Seizoen van de Haar- lemsche Mannenzangvereeniging «Cres cendo" plaats hebben op Donderdag 17 November a. s. waarbij als solisten zullen medewerken de Heeren F. H. van Duinen (Zang) van Amsterdam en C. Andriessen (Piano) van Hilversum. Het koor zal grootendeels nieuwe werken uitvoeren, o.a., Verzuchting van Edw. Blaes, Mijn Hof van Ph. Loots, drie koren uit Lohengrin, met solo, en het vroeger reeds uitgevoerd Pilgerchor uit Tannhauser, thans ook met solo. Bij het Bestuur der Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen is ontvan gen van de Commissie ter versiering van het Spaarne bjj gelegenheid van de Kroningsfeesten een bedrag van ƒ31.925, zijnde het saldo dat in kas was gebleven. Haahlemsche Toynbee-Vereeniging. Afdeeling Cursussen. De aangifte voor Engelsch, Boekhou den en Teekenen is voorloopig gesloten. Voor de Zangcursus (2i/s ct. per keer) kunnen meisjes van 1618 jaar zich nog aanmelden. Jongens van 1418 jaar kunnen deel nemen aan den cursus in kartonwerk en houtsnijden. Beide cursussen 5 cent per avond. Men wende zich hiervoor schriftelijk tot Mej. A. Mooy, Houtplein 10. Afdeeling clubs. Jongens van 15—20 jaar kunnen zich nog aanmelden Dinsdagavond om 8 uur, Pieter Kiesstraat 39 of schriftelijk bij Mej. M. C. W(jt, Ripperdapark 43. Wel wat laat plaatsen wij onder staand bericht, dat wij echter wegens het belang der zaak alsnog onder de aandacht brengen. De Afd. Haarlem der Nederl. On- derw. Prop. Club voor drankbestrijding hield Zaterdagavond een vergadering, waarin Mej Ligtenberg optrad met het onderwerp Toynbeearbeid en samenkom sten met oud-leerlingen. In den aanvang harer rede wees de spreekster er op dat het voor den onderwijzer niet alleen voldoende is zelf onthouder te zijn. Als onderwijzer is hem de vorming van het. aankomend geslacht toevertouwd en draagt hij dientengevolge eene groote verantwoordelijkheid. Wij onthouders voelen ons verplicht onze leerlingen steeds te waarschuwen voor de gevolgen van het drankgebruik. Zoovaak zich de gelegenheid voordoet zullen we hen voor het gebruik van het verderfelijke vocht waarschuwen. Zijn ze echter 12 of 13 jaar geworden, dan gaan ze ons verlaten. Mogen we hen dan aan hun lot over laten? Neen. Willen we, dat onze vroegere raadgevingen iets zullen uit werken, dan moeten we hen ook nu nog blijven gadeslaan. Toynbeearbeid schenkt hiervoor gelegenheid. Met eene opwekking tot de aanwezigen om zoo mogelijk met oud-leerlingen clubs te organiseeren, waar we hen nog eens weer opnieuw kunnen waarschuwen voor de gevolgen van de drinkgewoon ten, eindigde inleidster hare belang wekkende rede. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis is in de maand October bezocht door 1054 personen tegen betaling en door 597 personenen zonder betaling. Heden herdenkt de heer J. C. Gerlings den dag, waarop hij voor veertig jaar zijn functiën als ontvanger onzer gemeente aanvaardde. Dat deze dag niet onopgemerkt mocht en kon voorbijgaan is te begrijpen, al kon daaraan om redenen van intiemen aard geen feestelijk karakter worden gegeven. Heden morgen begaven de ambtenaren der secretarie, vergezeld van de hoofd ambtenaren der gemeente zich naar het bureau van den jubilaris, waar de secretaris, de heer Pijnacker Hordijk in een boeiend gelukwenschingswoord deed uitkomen wat de heer Gerlings in die veertig jaren voor onze gemeente is geweest, hoe hij met ijver, energie en humaniteit zijn werk deed. Heden middag hebben B. en W. en de raadsleden zich naar de woning van den heer Gerlings begeven om hem daar te complimenteeren. Op verzoek van den jubilaris, wordt het feit dus in alle stilte herdacht. Het zij ons vergund te dezer plaatse ook een woord van gelukwensching tot onzen gemeenteontvanger te mogen richten. De wensch uit te spreken, dat een gemeente-ambtenaar, die op zoo humane, beminnelijke wijze zijn taak vervult, nog lang moge blijven gespaard, is een behoefte des harten. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 29 Oct. 1898, in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een Hui» en Erve, Getempte Raamgracht, op den hoek van- en met uitgaDg in de Korte üoelatraat No. 50, f 2020. H. J. Edelijn. Een Hui» en Erve met Tuintje, naast het voorgaarde. No. 52. f 1850, J. Machielse. Een Huis en Erve met Tuintje, naaat het voorgaande No 54, 1925, H. J. F. Elsen- horst. Een Huis en Erve met Tuintje, naaat het voorgaande. No. 56. Een Huis eu Erve met Tuintje, naaat het voorgaande. No. 58. De perceelen No. 4 en 5 te zamen 8795, J. Machielse. Een Hui» en Erve met Tuin en daarnaast gelegen Poort, Klein Heiligland. No. 91 zwart en rood, 2420, J. Fortgens, qq. Een Huis met afzonderlijk opgaande Boven woning en Erve met Tuin, Zoetestraat. No. 26 zwart en rood. Een Huia met afzonderlijk opgaande Boven woning en Erve met Toin, naast het voor gaande. No. 28 zwart en rood. De perceelen No. 7 en 8 te zamen f 8165, J. Vermeulen Een Huis met Poort en Erve, Gasthuisstraat. No. 15 Niet eeveild. Een Huis en Erve met Tnin en afzonderlek opgaande Bovenwoning, Ruychaverstraat No. 10, f 4205 3. W. Verkes. Een perceel Bouwterrein, Schotersingel nahij de Kennemerstraat. Een perceel als voren, naaat het voorgaande De perceelen No. 11 en 12 tezamen 2375. Opgehouden. Een perceel Bloembollengrond, Olieslagerslaan nabij de Koninginneweg. Een perceel als voren, naast het voorgaande. Een perceel als voren, Olieslagerslaan, tegen over het perceel No. 14. De perceelen No. 13 tot en met 15 tezamen f 30,575. Opgehouden. Een Huia en Erve, Gasthuiavest, No. 13, 2800, A. v. d. Linden, q.q Een Huia en Erve Ilaveateeg. No. 24, f 1010 A v. d. Wateren. Een Huia en Erve met Tnin, Harmenjanaweg. No. 47, f 1825. A J. Stoel Jr. Een Huis en Erve met Tuin, Lange Annastraat. No. 17, 2050, M. J. Mok. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een knipmes. Een muilkorf. Twee portemonnaies met geld. Een groen fluweelen reticule. Een hazen- windhond. Een eind kant in een zakdoek. Een bruin lederen kinder schoentje. Een hamer. Een lap japonstof. Een zwart verlakt taschje. Een fantasie broche. Een katoe nen blouse. Een paar gedr. vr. bot tines. Een rood zijden das. Een zilveren broche. Een gouden kettinkje. Gedeponeerd eenige sleutels. KAASMARKT 26 October 1898. Verkocht 39 stapels, uitmakende 5159 kazen, wegende 9951 kilogrammen. Hoogste prijs per 50kilogrammen ƒ26. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 Nov. 1898 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en Fuga.J. S. Bach. 2. LargoHandel. 3. Concert Fantai&ie op: •O Sanctissima"Fr. Lnx, 4 AdagioA. Hesse. 5. Aria nit PaulusMendelssoha.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2