H A A R L E M S CH Eerste Blad. No. 90 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 9 November 1898. N ieu wsber ichten TELEPHOONNUMMÏK mïïi TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. abonderlijke nimmers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag? en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. 0E NUTSLEZING. Voor de leden van het Haarlemsche Nutsdepartement en hunne dames trad Maandag avond de Heer Justus van Maurik als spreker op en zulks voor het eerst na eenige jaren. Zooals wij .reeds mededeelden, droeg de Heer van Maurik voor eene novelle, getiteld Byou. De novellist doet Byou, een kleine, verdwaalde straathond, zijn intrede doen in bij de echtelieden van Stralen, vier jaar gehuwdeen kinderlooze echt. En Byou dringt zich in de gunst van de menschen en men laat zich door het dier tiranniseeren, ondanks oom Harmstn het een mormel noemt en ook de dienst bode zjjne vriendin niet is, aangezien Jaantjes huzaar met Byou niet op den besten voet was. Getrouw aan zijn hondenaard veroor looft Bijou zich de weelde van eenige •dagen in de vrije natuur door (te bren gen. Dagen van angst voor de Stralens, en blijdschap in den huize toen het beest, hoewel vermagerd-en verwaarloosd, terug kwam. Op zekeren dag doet een kleine wereld burger zich hooren in het gezin. Byou -toont daar zijn ongenoegen over en wordt tot straf verbannen naar het sousterrein waar de dienstbode, die in middels eene teleurstelling i« zake den huzaar heeft ondervonden, den hond tot deelgenoot maakt van haar liefdesmart. Later ging het Bijou weer naar den -vleeze, toen de kleine zoon des huis eene voorliefde tot Ihem kreeg. Zelfs de ou de oom verzoende zich toen met het beest en kwam weer alles terecht. De novelle bevat eenige aardig uit gewerkte partijtjes, die in de eerste plaats door 's Sprekers mooie voordracht tot hun recht kwamen. Na de pauze droeg de Heer van Maurik een matrozenschets voor. 't Wa ren niet de Jantjes zooals Wérumeus Buning ze kentwat ruw, maar eerlijke knapen. Die van den Heer van Maurik liegen en bedriegen en bedrinken zich. Hun matrozentaal vergt veel van het geduld en de toegevendheid des publieks, al weten zij soms de dingen guitig genoeg te zeggen, 's Heeren van Mauriks matrozen hebben slechts met die van Buning hunne goedhartigheid gemeen. Doch ook daar waar platte uitdruk kingen en rauwe taal den boventoon voeren, weet de Heer van Maurik de lacl «rs en lachstersop zijn hand te krijgen, door wijze van voordracht en uitspraak. Deze eerste voordracht had plaats in de groote zaal van het Brongebouw, verre te verkiezen boven de zaal van de Kroon. De aucoustiek is er goed en de zaal ziet er comfortabel uit. Wij gelooven, dat het Nutsbestuur in deze eene goede keuze gedaan heeften de leden een goeden ruil. De gehoorzaal was goed bezet. In de Dreyfuszaak gaat alles naar wensch, zegt een der bladen. De laatste ministerieele verklaring toont aan, dat de bevelen der justitie zullen gehoorzaamd worden en veron dersteld mag worden, dat het volle licht zal opgaan, alsmede, dat ieder zich bij de -uitspraak zal neerleggen. Eene poging om de zaak weer te brengen aan den militairen rechter is niet gelukt. Men vertelt dat het Hof vijf minis ters van oorlog in verhoor zal nemen en het heeft besloten drie dagen per week aan de zaak te wijden. Van de vijf in verhoor te nemen ministers zij in herinnering gebracht dat Mercier de vervolging aanhangig gemaakt heeft en den krijgsraad met zijn geheime stukken tot veroordeelen overgehaaldBillot heeft Dreyfus' schuld „bij zijn ziel en geweten" bezworen; De'Cavaignac bleef zelfs na het vervalscht bljjken van het stuk, dat hij als hoofd bewijs in de Kamer had voorgelezen, er aan vasthouden. Zurlinden heeft ge zegd, dat er bewijs-materiaal tegen Dreyfus genoeg was om hem tienmaal te doen fusileeren, en Chanoine is er verleden week om uit het Ministerie geloopen. Er zijn in Duitschland al eenige Ma- jesteits-schennis-processen aanhangig ge maakt tegen geïllustreerde bladen wegens al te vrije ot vrool jjke prentjes over de Keizer-reis I De Senaat der Heidelbergsche Uni versiteit heeft acht studenten wegens uitdaging tot een duel voor een jaar van de Universiteit verbannen. Elders openbaarden zich ook weer tee kenen van duelleer-woede. Bij den bouw •eener brug over de Elbe te Hamburg waren 2 architecten, een voor den bovenbouw en een voor den onderbouw. Zij kregen questie en daagden elkander uit op het pistool. Beiden waren reserve offieieren en goede schutters. Bij het 2de schot werd de architect Frede dooreen kogel in het hoofd gedood. Het blijkt juist te zijn, dat de Ame- rikaansche Regeering van Spanje den geheelen Philippijnen-archipel verlangt. Daarbij wordt door den President Mac Kinley, met het oog waarschijnlijk op de aanstaande verkiezingen (begin van de volgende week), voortdurend op het maken aan spoed aangedrongen. Om dezelfde reden, wijl de uits'ag dier verkiezingen wel eens tegen de nieuwer- wetsche annexatie-politiek zou kunnen wezen, had Spanje zoo gaarne uitstel. Onder die omstandigheden is een Amerikaansch ultimatum niet onwaar schijnlijk. Van een bepaald omschreven financieel voordeel, tegenover dezen nieuwen eisch aan Spanje geboden, hoort men inmiddels nog steeds niet het minste. In een der ziekenhuizen te Weenen was een patiënt, die door een ongeval het gezicht had verloren. De man was sedert jaren doof en het was dus on mogelijk voor de doctoren zich met den ongelukkige te onderhouden. Ten laatste kwam men op het denk beeld met een stift letters op de binnen zijde van de hand te schrijven en na eenige oefening mocht het gelukken den man zoover te krijgen dat een woord, dat men daarop schreef, door hem begrepen werd. Langzamerhand nu oefende men den patiënt er in en ten laatste kon men J den man op deze wijze allerlei mede-1 deelingen doen. Men lud slechts in de holte van zijn hand met een stift een vraag te schrijven en de doofblinde gaf dadelijk antwoord. Het officieele Rusland is niet zeer spraak of mededeelzaam maar als het wat te vertellen heeft, is het doorgaans iets prachtigs en schitterends, door de leukheid der wijze van mededeeling nog vergroot. Zoo deelt nu weder de officieuze St. Petersburgsche Birschetoaja Wiedomosti wat het beteekent weten wij niet, maar het is eene courant als langs zijn neus mede, dat bij het afsluiten der begrooting voor 1897 het bedrag aan gereed geld en Rijksrente in de schat kist 246% millioen roebels bleek te be dragen, zoodat besluit het blad dan droogjes voor dit jaar de uitgifte noch van eene binnnenlandsche, noch van eene buitenlandsche Russische lee ning te verwachten is. Het Keizerlijk paar heeft langs een nieuwen weg, opzettelijk voor deze ge legenheid aangelegd, den Olijfberg be_ zocht, de plek, waar volgens de overle vering de Hemelvaart heeft plaats gevonden, en den Hot van Gelhsemane. Op den berg Sion is men óók geweest en heeft daar Duitsche en Turksche vlaggen geheschen Van den Olijfberg genoot men het prachtig gezicht over de vlakte van Jericho, het dal van den Jordaan en de Doode Zee. Bij den intocht te Jeruzalem werd de Keizerlijke stoet door zes herauten voorafgegaan. Dan volgden de standaards. De Keizer reed te paard in uniform met al zijne orden, over alles heen echter eene witte zijden stofmantel, als een pelgrimskleed gesneden. In dergelijke gewaden gehuld was ook het gevolg. De Keizerin en de dames van het ge volg zaten in rijtuigen. De kanselier der Engelsche schatkist heeft aan den jaarlijkschen maaltijd der brouwers medegedeeld, dat het vorige jaar in het Koninkrijk ruim vjjf en dertig millioen vaten bier zijn gebrou wen, aan belasting opbrengende zestig millioen gulden. VrageZouden de Engelschen minder gelukkig zijn als de brouwsels niet gefa briceerd waren Maar de zestig millioen I België begint te denken aan algemee- nen dienstplicht. Minister Vandepeereboom heeft een wetsontwerp gereed, dat binnen eenigen tijd in de Kamer zal gebracht worden. Ondanks Engeland weet dat Frankrijk Fasjoda, waarover zooveel drukte geweest is, opgeeft, gaat het voort met zijne toerustingen ter zee. Waarvoor, vraagt men. Toch schijnt tusschen Engeland en Frankrijk niet alles in den haak ten opzichte van Afrika. Een buitenlandsch physioloog vraagt hersenen. Niet van misdadigers of an dere krankzinnigen heeft hij ze noodig, maar van knappe geleerden, wier denk organen minder gemakkelijk ter ver kregen zijn. Hij verlangt de hersenen, natuurlijk eerst als de eigenaars ervan dood zijn, bij testamentaire beschikking bij wijze van erflating, welke echter niet zal aanvaard worden als de erfge namen der overledenen bezwaar make n 't Is voor den professor en voor de wetenschap die hij dient, te hopen, dat velen van de gelegenheid gebruik maken, om hun hersens physiologisch te doen behandelen. De vredes-commissie is nog steeds beraadslagende, thans meer bepaald over den afstand van de Filippijnen aan Amerika, Cuba, weet men, komt al aan de Vereenigde staten, niettegenstaande het Congres in het voorjaar verklaarde dat de Vereenigde staten loochenden eenigerlei neiging of bedoeling te hebben om oppergezag, jurisdictie of bestuur uit te oefenen over het genoemde eiland, anders dan om daar de rust te herstel len. Men ziet hieruit, hoezeer het blaadje is omgekeerd. Maar nu heeft Cuba een aanzienlijke schuldenlast. Natuurlijk zou men meenen neemt Amerika Cuba in bezit met zijne bate en schade, doch neen„geef ons de Filip pijnen", stelt Amerika voor, „en Amerika neemt Cuba's schuldenlast". Wat moet Spanje dan? Toegeven, want zijn vloten zijn vernield, zijn schatkist is uitgeput, de koloniën zijn bij den oorlog meer dan ooit lastposten en stemt het niet in alles toe, welnu dan ligt de Ameri- kaansche oorlogsvloot nog gereed om Spanje zelfs op eigen grondgebied te bestoken. Wat er onder zulke omstandigheden moet omgaan in het trotsche Spanje wie zal het zeggenWel worden in Spanje de misdaden der vaderen bezocht aan de kinderen. Reeds jaren geleden gingen stemmen op tegen Spanjes geheel verkeerde koloniale politiek, nog steeds dezelfde als vóór drie eeuwen werd ge volgd, een stelsel van onderdrukking en uitzuiging maar men kon of wilde de bakens niet tjdig verzetten en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Vrijdag 4 November, liep de termijn af, door de vier Mogendheden aan Turkijë voor de ontruiming van Creta gesteld. Verreweg de meeste Turksche troepen hebben dan ook het eiland reeds verla ten. Met andere treuzelt men nog; de Sultan schijnt nog altijd de stille hoop te koesteren, dat men hem een enkel garnizoen zal laten. Maar daarvan kan niets inkomen. Ook het Turksche burgerlijk bestuur trad 4 November buiten functie. Men was er al vroeg bij. Vrijdag morgen om vijf uur hebben de interna tionale troepen van Canea en de forten bezit genomen, terwijl de Italiaansche infanterie het artillerie-bastion bezette. Het schijnt overeengekomen, dat de helft van de ontvangsten van de tolkan toren den Sultan als cijns zal worden uitgekeerd. Of Prins George van Griekenland gouverneur van Creta zal worden, is eene zaak, die nu ook wel eerstdaags haar beslag zal krijgen. Bij de regeering van Canada zijn thans de uitkomsten bekend omtrent de stem ming over de vraag of verbod van drank verkoop gewenscht is. Met een meerder heid van ongeveer veertien duizend stemmen heeft men zich vóór het verbod verklaard. Het aantal kiezers was 1233S49. Alleen de provincie Quebec was een meerderheid van ruim vier en negentig

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1