der bibliotheek kunnen lezen zijn weinig bezwaarlijk. Het Bestuur bestaat thans uit de Heeren J. H. Stoel Az., Eere-Voorzitter, A. van der Steur Jr., Voorzitter. J. W. Veldheer, Secretaris, Dr. H. D. Kruse- man, Penningmeester, Mr. A. A. Land, Dr. E. van der Ven, G. L. van Lennep, Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman, P. Loosjes, Commissaris, en Dr. H. D. Tjeenk Wi'link, Commissaris. Voor een flink volle zaal had Vrijdagavond de opvoering plaats van Scribe's Czarinaals tweede abonnements voorstelling van het Nederlandsch Too- neel. De Czarina is een drama van veel effectbejag, van veel werken op spanning en bijhalen van soms goedkoope handig heidjes. Het is om de intrigue te doen, en daarom alleen, en het is geschreven door iemand, die weet wat een tooneel- gezelschap noodig heeft om een goede recette zich te waarborgen. Het is daarom zeer wel waard het te gaan zien en zich te laten emotionneeren door de spanning der momenten, want dit is zekerde spanning klimt en uw aandacht neemt toe. Bouwmeester heeft, al gaf de rol van Czaar Peter hem niet de gelegenheid te schitteren in de volle glorie van zijn talent, goede kunst gegeven en den jaloerschen bulderenden Czaar uitgebeeld als niemand beter of anders zou kunnen verlangen. De dames Theo Bouwmeester en Hol- trop van Gelder gaven ook goed spel, vooral het lieve orgaan van Mevr. Hol- trop sprak af en toe tot het hart. Jammer dat de heer Scliulze door plotseling opgekomen ongesteldheid verhinderd was den dronken admiraal te spelen, maar 't dient gezegd, dat de heer v. d. Hitst van de rol (die hij in de eerste bedrijven las) maakte wat er in de gegeven omstandigheden met menschenmogelijkheid van te maken viel en hiervoor een woord van hulde ruim verdient. Over 't algemeen valt op te merken, dat het spel nogal stijf en „down" was. Aooral in 't eerste bedrijf. Gelukkig kwam er langzamerhand een beetje meer kleur en leven in en bevatte liet aatste bedrijf zelfs een enkel moment van goed artistiek ensemble. Even willen wij aanstippen dat de costumes behalve dat van den Czaar zeer mooi waren, inzonderheid die van de dames Bouwmeester en Holtrop en dat het decoratief voor het interieur in 't paleis van den Czaar ook bijzonder viel te roemen. De Koerier van den Czaar door 't gezelschap van Barendse heeft Zon dagavond een vol huis getrokken. Dat dachten we ook wel. „Als dat niet trekt, trekt niemendal," zouden we een paar jaar geleden hebben gezegd. De heer Barendse blijft zich in de gunst van "t publiek steeds verheugen en werd Zondag ook weer herhaaldelijk toegejuicht. En de anderen ook. Wij herinneren nog eens aan de in ons vorig nummer reeds aangekondigde opvoering a.s. Donderdag van Blumen- thal en Kadelburg's blijspel In den lig- genden Os door de Ned. Tooneelvereeni- ging. De Tweedaagsche Zangwedstrijd uit geschreven door Haarlem's Zanggenot is in alle opzichten uitnemend geslaagd. Van de een en-dertig deelnemende veree- nigingen is slechts eene, Breda's Mannen koor, weggebleven. De overige hebben voor het meerendeel goede, enkele uitste kende proeven gegeven van de wijze waarop door haar de mannenzang wordt beoefend. In het algemeen heeft dit concours bewezen dat deonderlingestudie op dit gebied rijpe vruchten afwerpt, die ongetwijfeld ten goede zullen komen aan ontwikkeling en beschaving. De jury bestond uit de H.H. Richard Hol (Voorz.), G. A. Heinze, Garms, Loots, C. Andriessen, Ponteen N. H. Andriessen; voor de. afd. van Zondagavond werden daaraan nog toegevoegd deH.H.Ch. P. W Kriens en W. Ezerman. Hoogst aangenaam was het zeker voor deze kunstrechters, dat hunne uitspraken door gren vijandige demonstraties werden aangevallen, zooals dat in den regel bij wedstiijden het geval is. Trouwens groot verschil van meening bestond er tusschen de jury en het publiek dat grootendeels uit zangers bestond niet; de voorspellingen vóór de uitspraak gedaan, werden meestal bevestigd. Alleen in de Zondagmiddag afdeeling was mogelijk de taak der jury moeielijk. De vereenigingen uit Amsterdam bestre den elkander vinnig en kwamen in dien strijd elkaar dicht nabij. De Haarlemsche vereenigingen hebben een goed, doch geen schitterend figuur gemaakt. Het koor Benedicamus Domino onder leiding vanden heer P. J. van Kessel stond bovenaan. De klank van het koor is mooi en aan studie had het blijkbaar niet ontbroken. Indien de Psalm van Hol beter in toon ware geëindigd zou aan deze vereeniging de tweede prijs niet zijn ontgaan. De derde welke haar werd toegekend is evenwel met het oog op het groote aantal concurenten een succes. Aan Proza em Poëzie onder leiding van den heer F. H. Buisman hadden wij gaarne eene onderscheiding zien toege kend voor de meer dan verdienstelijke wijze waarop door haar Saul's Lierzang werd ten gehoore gebracht. Mogelijk heeft het gedeeltelijk mis lukken van het 2de couplet van Mijn Hof van Loots haar buiten bekroning gehouden. Ten opzichte van dit concours ver dient nog melding gemaakt van de bijzondere warmte, waarmede het ver plichte koor Licht van den heer C. Andriessen uit Hilversum werd ontvan gen. De gloedvolle voordracht van Kunst door Oefening onder leiding van den heer F. Roeske plaatste deze doorwrochte toonschepping in het heerlijkst licht. Geestdriftvolle toejuichingen vielen den componist ten deel voor zijn waarlijk nobel en grootseh werk. De wedstrijd van Zondagavond werd bijgewoond door de heeren Mr. G. van Tienhoven, Commi-saris der Koningin in Noord-Holland en het lid der Eerste Kamer Mr. E. H. Rahusen, terwijl mede de leden van hel Eere Comité bij de verschillende afdeelingen door hunne tegenwoordigheid bewijzen van hunne belangstelling gaven. Onder de gewone plichtplegingen werden Maandagmorgen de prijzen ten Stadhuize door den Burgemeester dei- Gemeente, Jhr. Boreel van Hogelanden uitgereikt. Aan Zanggenot onze hernieuwde ge- lukwenschen voor den goeden afloop van den wedstrijd. De Heeren werkende leden welke met de een of andere functie waren belast hebben zich op lofwaardige wijze van hun taak gekweten. Orde en netheid en de welwillendheid tegenover stadgenooten en vreemdelingen hebben een uitstekenden indruk gemaakt. Wij laten hier den uitslag der wed strijden volgen Derde afdeeling. Eerste prijs: Arti et Chatitatemet algem. stemmen; tweede prijs, met 6, aan Schev. Mannenkoorderde prijs, met 4 stemmen, Benedicamus Domino vierde prijs aan Amicitia, Delft; vijfde prijs Caecilia, van Haarlem. Een zesde prijs is bijgevoegd aan Hilversum. Tweede afdeeling. Eerste prijs een groote zilveren me daille en f 100 het Diamanlbeicerkers Mannenkoor te Amsterdam met 6 van de7 stemmen; tweede prijs'een zilveren medaille en 50 aan Zang en Vriendschap te Amsterdam met 6 stemmen; derde prijs, een verguld zilveren medaille en f 25, aan Erato te Amsterdam met 5 stemmen; vierde prijs, een verguld zilv. medaille aan St. Caecilia inter Nos te Amsterdam met 4 stemmen: vijfde prijs, een verguld zilv. medaille aan Euterpe te Utrecht met 4 stemmen. Een extra- prijs werd nog toegekend aan de Nat. Zangschool en Zangvereenigmg met 0 stemmen. Eerste afdeeling. Kunst door Oefening, Amsterdam, eer ste prijs een gouden medaille en f 200, met algemeene stemmen; Arion, Leiden tweede prijs, verguldzilveren medaille en f 100, met 5 stemmen; Amicitiae, Amsterdam, derde prijs verguldzilveren medaille en f 50, met 5 stemmen. Daarna werd gestreden door de zege vierende liedertafels die een tweeden prijs hadden behaald om de eere-prijs, eert groote zilveren medaille, die werd toegekend aan Arion te Leiden met al gemeene stemmen. De zilveren lauwerkrans bestemd voor de overwinnende Liedertafels, die een eersten prijs hadden behaald, werd on der donderend applaus toegekend aan Kunst door Oefening te Amsterdam. NU de winter nadert, en in ver band hiermede in de behoeften der min der bedeelden moet voorzien worden, wordt er veel gevraagd om te trachten het lot van arme hulpbehoevenden draaglijk te maken. Onder hen, die thans de aandacht vragen voor hunne armen, melden zich Diakenen der Ned. Herv. Gemeen te. Zij doen dit door middel van In schrijvingsbiljetten ter vervanging van de vroegere turf collecte. Mogen de meer bevoorrechten in deze gemeente met de gedachte aan veel te lenigen nood deze Inschrijving ruim gedenken. Aanstaanden Woensdag houdt het Roomsch Katholiek Armbestuur zijne Turfcollecte. Brandstoffen behooren in het barre seizoen tot de eerste levensbehoeften der armen, die toch al zooveel missen. Ten einde wat warmte te brengen in de woningen en hierdoor ook in de harten der behoeftigen, wordt die collecte zeer aanbevolen. De vele zorgen van het Armbestuur zullen er aanmerkelijk minder door zijn als aan de aanvragen tot brandstof kan voldaan worden. Reeds begint St. Nicolaas zijne opwachting te maken in de gezinnen, neen, in de maatschappij. De goed heilige doet reeds wonderen, zie onze hel verlichte magazijnen en winkels met hunne smaakvolle étalages zie de aanbiedingen van allerlei aard en de kranten; zie de circulaires, de brochures van neringdoenden. Onder de laatslen trekt de aandacht de St. Nicolaas catalogus van den Heer Seveke, Barteljorisstraat 20, Magazijn van Per- ry-artikelen. Wat men verstaat door Perry artikelen is eene vraag die zelfs de catalogus onopgelost laat. Spelen voor groote en kleine menschen, albums, fiets-benoodigdheden, schrijfbehoeften, étuis, toilet-artikelen, huishoudelijke zaken, dit alles wordt vermeld, meestal met bijgevoegde illustraties en prijsno- teering. Heden slaagde voor 't Staatsexa men Boekhouden M.O. de heer J. Faber, alhier. Vrijdag avond trad in een Open bare Vergadering van de Haarlemsche Loge der Theosofische Vereeniging als spreker op de Heer Johan van Manen, uit Amsterdam, met het onderwerp: Theosofie en Okkultisme. Spreker begon den naam Theosofie te verklaren als: goddelijke wijsheid en haalde een reeks van namen aan van mannen die zich sedert 1200 tot op heden Theosoof genoemd hadden. Theosofie nu is mystiek en dit is het zelfde als wat met een latijnsch woord Okkultisme wordt genoemd, namelijk de leer der verborgen dingen, of der din gen die niet aan de groote menigte zijn bekendin het kort mystiek of Theo sofie is „de wetenschap van de geheimen der natuur stoffelijk en zielkundig, verstandelijk en geestelijk". DeOoster- sche naam er van is: magie. Een andere definitie isde leer van de uitbreiding van het bewustzijn. De mensch heeft behalve het stoffelijke nog een aantal lichamen van etherische, astrale en ijlere stoffen, daarin moet het bewustzijn van den mensch langzamer hand kunnen werken, evenals nu in het stoffelijk lichaam. Ook het heelal is in zeven zulke groote gebieden te verdeelen, waarvan het laagste het stoffelijke is. Hierover is een en ander bekend uit de hedendaagsche onderzoekingen op psy chisch gebied alsgedachteoverbrenging, hypnose, spiritisme, enz De verschillende lichamen van den mensch komen over een met deze verschillende gebieden dei- natuur, zijn daarmede gelijksoortig in samenstellende stof en werken daarop. Zij zijn bij de gewone menschheid nog latent maar kunnen tot werking ont wikkeld worden door den wil en dooi de kennis van de Theosofie. De grond toon van de Theosofie is liefde tot den medemensch, en begeerte om dien te helpen in verdruktheid, bij te staan in nood. Wanneer niet deze de gevoelens zijn die den onderzoeker nopen de hoogere waarheden na te speuren, zal hij nooit de krachten verkrijgen die bereikbaar zijn voor wie dienen wil, want deze krachten zijn te subtiel en machtig om aan onverantwoordelijken of slechten te kunnen worden toevertrouwd. Degenen die deze innerlijke ontwikkeling tot het eindpunt hebben gevolgd en zoo als mensch volmaakt zijn geworden, worden door de Theosofen Meesters of Mahdt- mans (d. w. z. Grooten van ziel) genoemd. Zij zijn goddelijke menschen en leven in deze wereld; Zij zijn de ware stich ters van de Theosofische Vereeniging, en staan nog achter haar ten steun met hun Wijsheid, Liefde en Vermogens. Mevrouw H. P. Blavatsky die te New- York 23 jaar geleden de Vereeniging stichtte, was Hun leerlingen afgezante. Vervolgens besprak de Heer van Ma nen de door de Theosofen aangehangen leer van Reïncarnatie of Wederge boorte, dat wil zeggen het herhaalde geboren worden op deze wereld, telken male in een nieuw lichaam, van de Eeuwige Ziel die de ware mensch is, en vervolgens de Wet van Karma, of handeling, dat wil zeggen een oorzaak en gevolg, die onze levens leidt, richt en beheerscht en de meest volstrekte en albeteekenende Wet van het Heelal is die niet alleen op het stoffelijke, maar ook op de astrale, verstandelijke, gees telijke en andere gebieden werkzaam is. Met een opwekking tot eigen studie besloot spreker zijn voordracht, die door ruim 40 aanwezigen met belangstelling werd aangehoord. Den Heer A. Bottelier, caféhouder van het Rotterdamsche Koffiehuis Sme- destraat 47, alhier, is voornemens a. s. Donderdagavond ten 8 ure een Biljard- Match te houden om 1000 punten, tus schen den welbekenden speler, Jan de Vries en den Heer N. N. Door de politie is gisteren alhier aangehouden zekere F. steendrukker, woonachtig te Amsterdam, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een winterjas in denwinkelvan den heer Gom- pertz „de Matator" in de Anegang al hier, en eene 40 jarige, gehuwde vrouw K. die zich op de Botermarkt had schuldig gemaakt aan diefstal van eene bouffante. Eerstgenoemde is naar het huis van bewaring overgebracht. INGEZONDEN. Waarde Redactie. Mag ik nog even door middel van Uw blad den Heer Bremer beleefd bedanken voor zijne uiteenzetting der feiten betreffende de oprichting der Liedertafel Haarlems Zanggenot? WTij zijn daardoor alweer wat wijzer ge worden Aardig, dat de naam van den man die van de oprichting af, twintig jaar lang zijn beste krachten aan de Lieder tafel wijdde, de geestelijke vader der Vereeniging dus, niet voorkwjm in vroegere krantenberichten en dat zij, die het weten konden, er geen aanmer king op maakten. Het doel is desondanks thans volko men bereikt. Voorwerpen, gedeponeerd aanhet Coirmir ariaa- van Politie, dio da gelijks (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars t< rag te bekomen zijn: Een paar blauwe kousen. Een bokken hoofdstel. Een boezelaar. Een parapluie. Een jachtpatroon. Een ijzeren hoepel met haak. Aan geld f 1.60. 100 Tramkaartjes Haarlem Overveen. Een gouden liee- renring. Een stalen paternoster. Een paar nieuwe tricot handschoenen. Een bril in etui. Een R. C. kerkboek. Een heeren bottine. Eenige sleutels. Een muziekboek. Achtergelaten in een waggon der Haarl. Tram. Maatschi). een poriemon- naie met geld. Een Protestantsch kerkboek. In de opgehaalde vuilnisstoffen gevon den en terug te bekomen bij den Hoofd opzichter der Gemeente reiniging: Een zilveren drietands vork, en twee zilveren theelepeltjes. ORGELBESPELING til de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 24 Nov 1898 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. ToccateA. Hesse. 2. AndantinoRheinberger. 3SonateKrausse. a. Allegro. b. Adagio. 4. Trauerinarfcch aus der Götter- diiramerongWagncr. 6. Aria en Romance (Tannhauaer).. Wagner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2