Eerste Blad. No. 98. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang* abonnementsprijs: van WOENSDAG 7 December 1898. verschijnt: Dinsdag^ en Vrijdagavond. E E O U I E E. N ieuwsbericht en. Per drie maandeni —,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel Afconderlljke nommers 3 centen per stuk meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. LOHENGRIN. Zaterdag-avond j.l. gaf de Nederland sche Opera onder directie van Van der Linden Loman, een extra voor stelling in dit seizoen. Een waagstuk mogen wij het gerust noemen, zoowel van de directie van de Nederlandsche Opera, als van de directie van onzen Stadsschouwburg om op een Zaterdag vóór het St. Nicolaasfeest eene voor stelling te geven, maar wij voegen er dadelijk bij, een waagstuk dat gelukt is en dat zonder kleêrscheuren voor de betrokken partijen is afgeloo- pen. Want werkelijk, en wij meenen zelfs voor het eerst in dit seizoen, was de schouwburg Zaterdagavond stampvol. De voorstelling van Lohengrin was dan ook aangekondigd met Mevrouw Madier de Montjau als Elsa van Brabant, en wij durven gerust te zeggen, dat deze attractie bovenstaand waagstuk gered heeft. Mevrouw Madier heeft zich verleden jaar in ons land en ook in onze stad zoovele vrienden gemaakt onder het uitgaand publiek, dat voor een oogenblik het inkoopen doen en het pakjes of plannen maken voor den goeden Sint gestaakt is geworden, om de gelegenheid niet te laten voorbijgaan deze begaafde artieste in de rol van Elsa te hooien. De opvatting van de Elsa leek ons zéér goed. Het spel van Mevr. Madier is zoo doordacht en zoo door en door geacheveerd, dat men niet nalaten kan haar steeds te volgen, ook dan, wanneer zij door stil spel, zooals in de laatste acte b.v., haar rol speelt. Haar stem is niet groot, maar hare methode van zingen is zóó juist, en zij weet met haar stem zóó veel te bereiken, dat men gaarne de kwan titeit voor de kwaliteit opoffert. Boven dien zingt zij gemakkelijk en heeft niet de onaangename gewoonte steeds naar den dirigent te kijken. Hare cos tumes waren zeer goed gekozen en hare geheele Elsa-creatie was dan ook in alle opzichten waar en artistiek. De heer Urlus gaf een uitstekenden Lohengrin te zien. Deze zanger schijnt voor die rol geschapen; stem. zang en spel maak ten ook zijne creatie tot een harmonische, en wij verwonderen ons dan ook niet, dat den Heer Urlus de eer te beurt valt deze week in Hannover als Lohengrin een gastrol te vervullen. Ortrud, Mej. Irma Lozin, en de Heer E. Florissen als Frederik van Telramond vervulden hunne rollen bevredigend; zoo ook de Heraut en de Koning. Dezen laatste kunnen wij niet nalaten den raad te geven, om, wanneer de rol van Hendrik de Vogelaar op zijn répertoire blijft, zich een nieuw kostuum, maar dan liefst, een koninklijk kostuum te laten maken. Zeer zeker zullen onze Haarlemsche Operabezoekers het met ons eens zijn, wanneer wij de hoop uitspreken, dat de directie van de Nederlandsche Opera ons dit seizoen nog menigmaal te genieten geeft van de talenten harer beste ar tiesten, waaronder ongetwijfeld Mevr. Madier de Montjau en de Heer Urlus gerangschikt mogen worden. De Raadsvergadering van dezen mid dag was eene echte St. Nicolaas-ver- rassing na de langdurige Raadsverga dering van den vorigen Woensdag. Men dacht er nu weer voor een paar weken af te zjjn. De lezing der notulen vorige verga dering werd uitgesteld. Eervol ontslag ontving de hulpbrug wachter aan de Catharinabrug. Aan de orde komt een voorstel den vorigen Woensdag uitgesteld tot het koopen van grond aan de Papetoren- vest bij de Harmenjansbrug van L. C. de Koter. Ofschoon de prijs van ƒ15 per Ms zeer hoog voorkomt stelt de Comm. van Fin. voor op het aanbod in te gaan, aangezien de toestand er veel beter door wordt, echter met de bepaling dat de verkooper gehouden blijft de bestaande houten schutting te vervangen door een ijzeren hek zonder scherpe punten of pennen. De Raad besluit hiertoe. A. Hulscher wenscht van de gemeente te koopen een stukje grond aan de Dijkstraat en Glasblazerstraat. De Comm. voor de tramplannen stelt voor in deze geen beslissing te nemen voor nauwkeurig is vastgesteld hoe de tramlijnen daar zullen loopen. Alzoo wordt besloten. De Commissie voor den Hout en de plantsoenen stelt voor te doen vellen en verkoopen de boomen, staande langs de westzijde van het Spaarne tusschen de Kaasmarkt en de Kampervest, niet om dat die boomenrij zoo slecht is, maar in verband met den aanleg van de cein tuurbaan. Bewoners van het Spaarne hebben zich tot den Raad gewend tot behoud der boomen. De Heer Krol komt terug op het beslotene betreffende de boomen aan den Dreef, wenscht eenige wijziging. De Voorzitter meent hieraan niet te kunnen voldoen. De Heer Krol meent, dat door het rekest de kwestie is veranderd. De Heer Lodewijks wenscht de zaak aan te houden. De Voorzitter meent dat er tusschen boomen Spaarne en Dreef geen verband bestaat. Op eene bemerking van den Heer Sneltjes, hoorden wij nog dat met bloe dend hart het voorstel gedaan is, doch dat de tramplannen hiermede verband hou den. De Heer Krol wenscht thans geen voorstel te doen, doch later bij de omvraag. De Heer de Breuk deelt nog op een vraag van den Heer Kruseman mede, dat werkelijk wijziging in het leggen der lijnen niet mogelijk is en de boomen slecht zijn. De Heer van Thiel vraagt of dan daar aan het Spaarne niet enkel spoor mogelijk is. Wethouder de Breuk antwoordt onkennend. De Raad besluit, zonder stemming, de boomen te doen vallen. De Heer Van der Mersch deelt mede, dat hij de benoeming tot lid der Com missie voor de verlichtingsmiddelen der gemeente aanneemt. Thans volgde een voorstel tot bevor dering tot onderwijzers eerste klasse de Heeren Nachtweh, J. J. Sturm en H. Kingma en tot onderwijzeressen eerste klasse Mejuffrouw M. A. Duinker en H. Natte. De Raad besloot hiertoe. Tot leden der Plaatselijke Commissie voor Toezicht op het Lager Onderwijs worden benoemd de Heeren Mr. A. Tak, Mr. W. Cnoop Koopmans en H. Bus sen maker. Tot leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs werden benoemd de Heeren W. J. Brender k Brandis, W. Ph. Boogaert en Mr. A. E. A. S. van Stralen. Tot leden der Commissie voor de Stads- Apotheek benoemde de Raad de Heeren Loomeijer en Lodewijks. Tot lid der Commissie betreffende art. van het gascontract werd benoemd de Heer Sneltjes. Mejuffrouw F. Groet de Vries verzocht herbenoemd te worden in hare betrek king als gemeente verloskundige. De herbenoeming had plaats. De Heer Krol komt thans op de boomen Dreef terug. De deskundige, de Heer Zocher, is tegen het vellen en heeft dat aan de Commissie medegedeeld. De boomen zijn gaaf, kunnen het nog lang houdenals men wat voorzorg neemt, zullen de oostelijke boomen wel weer uitloopen. De bedoeling is, de uit voering van het Raadsbesluit uit te stellen, en stelt in dien geest voor. De Heer Beynes is voor dit voorstel, te meer omdat het besluit tot vellen met eene stem meerderheid is genomen wenscht het doodvonnis te veranderen in levenslange straf. De Heer Sneltjes verdeelt de personen die over boomen spreken in deskundigen en desonkundigen; de eersten zijn voor het vellen, wil niet halverwege blijven steken met de vernieuwing. De Heer Speelman wenscht ook op te schorten. De Voorzitter verdedigt het vellen. De Heer Zocher heeft vroeger zich ver klaard voor het doen rooien. En het gaat toch ook niet aan om de zaak op te schorten, in de hoop van eene meerderheid nu en later nog eens, tot het doel is bereikt. De Heer Krol deelt het schrijven van den Heer Zocher mede, waaruit blijkt, dat deze deskundige ook vroeger niet voor vellen was. Nog eens heeft de Voorzitter het woord. De Heer Beijnes wenscht te weten of de stemming voor de boomen wel zuiver was met het oog op een rekest van den Heer Vermeulen, den Raad toen onbekend, de Voorzitter stelt den Spreker gerust. De boomen vallen. De Heer Stolp vraagt inlichtingen omtrent een ingezonden stuk in een der bladen van den werkman Bax, der gemeentereiniging. De Heer de Breuk deelt mede, dat er was bepaald, Aat op 31 Augs. de werklieden geen dienst behoefden te doen en 24 paarden waren beschikbaar ge steld voor den toen gehouden optocht. Er waren daarbij tien geleiders noodig. Voor deze koos men uit de personen die tegen de vermoeienissen bestand waren. Onder deze behoorde Bax niet, want hij was nog ongesteld. Die men- schen kregen voor dit werk 2. Tien der paarden moesten onder den man bei eden wordenom deze te bren gen en te halen hiertoe behoorde Bax was 1 toe gestaan. Hier over maakte Bax zich boos en werd brutaal. Dit heeft aanleiding gege ven tot zijn ontslag. Ook bij den Heer de Breuk was Bax onhebbelijk. Verder bleek dat niet anders dan ont slag mogelijk, ook omdat hij zich ook later niet behoorlijk uitdrukte. Het ontslag is toen gegeven, De heer Stolp dankt voor de inlichtingen, waarna de Raad overging in geheime zitting. Tmeede Kamer. In de avondzitting van Donderdag was Onderafd. 52 Boschwezenaan de beurt. De heer van Limburg Stirum bseprakde herbossching van afgeschreven koffietui nen. De Min. van Kol. beloofde in het a.s. Koloniale Verslag aan die kwestie de aandacht te zullen schenken. Bij onderafd. 59 onderwijs voor inlanders) bracht de heer Donner ter sprake de subsidiën aan inlandsche partikuliere scholen. Hij zou gaarne zien, dat aan scholen met minder dan 25 kinderen subsidie werd verleend, wat hij voor de zending van groot gewicht achtte. De Min. beloofde te zullen overwegen. De heer Mackay ondersteunde met warmte den wensch van den heer Donner. Bij art. 63 eeredienstdrong de heer De Visser aan op vermeerde ring van het aantal zendelingen op de Sangir en Talenteilanden. De heer Donner sloot zich bij dien wensch aan. De heer van Vlijmen betoogde het billijke eener snbsidie voor den weder opbouw der indertijd bij een aardbe ving verwoeste Roomsch-Katholieke kerk te Weltevreden. De heer De Visser konstateerde deeenstemmigheid tusi-chen den heer Donner en hem ten aanzien van de uitbreiding van het korps zen delingen. Ten opzichte van de rechts verhouding der Gereformeerde kerken wenschte hij af te wachten het rapport der ingestelde kommissie betreffende de reorganizatie der Indische kerken. De Min. deelde mede, dat de uitbreiding van het aantal zendelingen in onder zoek is. Het rapport der kommissie van advies omtrent de inrichting der kerken ziet de Reg. belangstellend tegemoet. Voor den wederopbouw der Roomsch Katholieke kerk te Weltevreden kon de Min. de gevraagde bijdrage niet toezeggen. Bij art. 65 geneeskundige dienstwees de heer van Kol op de noodzakelijkheid van verbetering der opleiding van Indische geneesheeren alsmede op het dringende van oplossing van de kwestie der verloskundige hulp in Indië. Verder wees hij op het ge vaar voor uitbreiding der lepra. De Minister gewaagde in zijn antwoord van het aanbod door belangstellenden van ƒ100.000 voor oprichting van eene vroedvrouwenschool in Indië. Verder deelde hij de zienswijze van den Goev. Generaal betreffende verbetering der inlandsche geneeskundige hulp mede. Een uitgave van 170.000 zou noodig zijn en de Min. mocht dankbaar mede deelen, dat belangstellenden bereid waren ook die ƒ170.000 te schenken. Bij de 6de afdeeling (openbare werken)

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1