HAARLEMSGH Eerste Blad. No. 99 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Twintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 10 December Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. TELEPHOOtfNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag? en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. WETEN EN WERKEN. Onder dezen titel wordt iederen win ter de Haarlemsche Vereeniging onder de aandacht gebracht, die zich ten doel stelt nuttige kennis te verspreiden onder den arbeidenden stand. Gedurende haar twee en veertig jarige werkzaamheid in deze heeft zij steeds het vaan der beschaving hoog gehouden en zich van eene toenemende populariteit verzekerd. Populair is Weten en Werken in den kring der mannen, die zich in hun vrijen tqd wenschen te leeren verheffen boven het meest alledaagsche en zonder eenige overdrijving, zij verdient dit. Maandag avond had de eerste voor dracht plaats. Als gewoonlijk worden dan de aanwezigen welkom geheeten door het Bestuur. De Heer Mr. A. A. Land vervulde thans deze taak. In har telijke bewoordingen deed de Spreker uitkomen, dat het ontstaan van Weten en Werken te danken is aan Vriendschap voor den man, die nut en genoegen zoekt in den kring der Vereeniging. De zorgen van het Bestuur zijn vele, het zoekt belooning in het getrouw gebruik maken van hetgeen de Vereeniging biedt. Thans verkreeg de Heer Dr. Joh. Dyserinck, de spreker voor dezen avond het woord, met de opmerking, dat, hoewel nu sedert dertig jaren eiken winter optredende, dit ook dit jaar met opgewektheid geschiedde, wetende een aandachtig gehoor te vinden, doch ook met het levendig gevoel langzaam aan te moeten plaats maken voor jongere krachten. Spreker behandelde daarna zijn on derwerp: Wereldburgerschap en Men- schenliefde. De wereldburger streeft naar de bereiking van een ideaal, toewijding van allen tot een doel, samen te vatfen in de uitdrukking onderlinge liefde. H\j zegent daarom de stoomkracht, die de menschheid in staat stelt veel gemakke lijker geestelijke banden aan te knoopen, wereldcongressen te houden, die. hoezeer soms onvruchtbaar, tot kennismaking en onderlinge waardeering aanleiding geven, welke alweer leiden tot onder linge liefde, welke wortelt in den gods dienst. In verband hiermede bracht Spreker in herinnering de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan en lichtte de vraag toe: Wie is de naaste. Juist in den overtreffer.den trap van dat woord naaste hebben wij te verstaan, dat alle menschen onze naasten zijn. Wereldburgerschap en algemeene menschenliefde brengen echter ook gevaren mede zooals, men vergeet soms het middelpunt van het streven te zoeken in eigen kring en men behoort niet te vergeten de vermaning van Paulus: Laat ons goed doen aan allen, maat het meest aan de huisgenooten des geloofs. Toch zijn allen verantwoordelijk voor elkander; dit drijft tot meerdere werk zaamheid, doch toewijding aan allen moet men leeren in eigen kring des huisgezins. En wat leert nu de praktijk? Dat goede dienstboden hunne toewijding hebben geleerd in het gezin der ouders, dat liefhebbende dochters worden goede echtgenooten en moeders, trouwe zonen voorbeeldige huisvaders. Laat ons, zeide Spreker, den moed hebben ons te wijden aan eigen kring. De omstandigheden maken het echter voor velen moeielijk zooveel toewijding te geven. En toch is er eene oplossing mogelijk: Laat ons ter schole gaan bij den Israëliet. Hij weet wat arbeiden en strjden is, doch hj vergeet niet het gebod: Den zevenden dag zult gij geen werk doen. Men bedenke dat de rustdag de aangewezen dag is om het evenwicht te herstellen, verbroken door den zes- daagschen arbeid; die dag behoort aan het gezin. Men bespreekt de vrouwenbeweging; de dochters verlaten de ouders, om buiten het gezin te zoeken naar zelfstandig werken. Meest wijden zij zich aan wer ken der liefde. Met vrucht echter zullen werkzaam zijn, die toewijding hebben geleerd en wel in den eigen kring des gezins. Het wereldburgerschap mag nimmer uitsluiten de liefde tot eigen kring, tot eigen natie, tot het vaderland. De be- teekenis van de uitdrukking natie werd vervolgens op welsprekende wijze in het licht gesteld en bracht in herinne ring onze stemming met de kronings feesten. Wj zjjn van een volk geworden tot eene natiewjj bezitten eene eigen historie, een eigen vorstenhuis, vorst en volk steeds meer verbonden door den band van overeenstemming. Na eene gevoelvolle voordracht van Beets' Blijf een, mijn Vaderland, wees Spreker op den schakel onzer Oranjevorsten en herinnerde hierbij aan het onderschrift van een plaat in onzer tijdschriften, waar de Vader des Vaderlands, de hand onzer Koningin klemmende in de zijne zegt: Ik gaf aan Uw Volk mijn goed, mijn bloed, mijn leven. Geef gjj het Uw hart en gij zult millioenen ten zegen zijn. Gaarne beweegt Dr. Dyserinck zich op het gebied der taal, by voorkeur de aandacht vestigende op de beeldspraak ontleend aan het een of ander uit het dagelijksch leven. Thans werden die, welke hun ontstaan danken aan de Visscherij onder de aandacht gebracht. Veel deelen wij er niet van mee, doch wij meenen, dat die soort van uitdrukkingen te hooren zeer genotrijk iszij tintelen van echten volkshumor. Spreker heeft er slag van ze aan een te rijgen als een kind zijn kralenoverziet men het bonte geheel, dan gevoelt met lust iets der gelijks te doen. Maar hiertoe heeft men noodig de groote belezenheid van onzen Spreker. Onze gehoorzaal was dicht bezet. Ons trof het verzoek van het Bestuur om gedurende de voordracht, ter voorkoming van stoornis, niet de zaal te verlaten. Voor dezen avond althans had het Be stuur dat verzoek wel achterwege kun- ner latenniemand dacht aan heengaan voor de Spreker eindigde na een hartelijk applaus in ontvangst genomen te hebben. Aanstaanden Maandag vervult de Heer W. C. Goteling Vinnis de Spreek beurt. Tweede Kamer. Woensdag werd het algemeen debat over deStaatsbegrooting voortgezet. De heer Vermeulen wees op het nauwe verband ook in ons land tusschen politiek en financieën. Ten zeer ste keurde hij af het optreden der Reg. met een programma van sociale hervor mingen in een tijdperk van ernstige flnancieele moeilijkheden. Dergelijk pro gramma en regeerings beleid is niet in overeenstemming met den bedenkelijken flnancieelen toestand, maar des ondanks wil de Reg. maatschappelijke hervor ming. Daartegen meende Spreker te moeten opkomen in dezen tijd van ach teruitgang der nationale welvaart, van armoede een verarming, waarin geen sprake mag zijn van kostbare geldver spilling voor hervormingen, die de financieën vernietigen, en waarvan de de uitvoering teleurstelling zal baren. Naar sprekers overtuiging moet verbe tering van den fmancieelen toestand voorafgaan aan sociale hervormingen, maar dan ook is bezuiniging in het Staats bestuur noodzakelijk, gepaard aan vermeerdering een volkswelvaart. Daarom moet hij niet uit wantrouwen tegen de Reg. tegen enkele begrootin- gen stemmen. Onmachtig als de kamer is tot ingrijpende bezuiniging, zoeke de Regeering niet in verhooging van de sukcessie-belasting, doch in ver meerdering van den nationalen rijkdom verbetering aan te brengen door praktische indirekte belastingen. Alleen eene gezonde stijging der inkomsten kan baten, door verhooging der nationale welvaart, bloei van landbouw en nijverheid. En op dit punt verwacht hij van deze Reg. weinig goeds. Sprekers slotsom was, dat het sociaal program moet leiden tot flnancieelen ondergang. De heer Jansen verdedigde gemeente- subsidieën ter verkrijging van militie vrij willigers in mindering van het lotelingen getal, en hij betwistte, dat zij strijden met het algemeen belang. De heer van Gilse betuigde sympathie met het sociaal program, waarvan hjj de totstandkoming levendig verlangd, in de volgorde door de Reg. aangegeven, tevens aandringend op oplossing van het vraagstuk der in- validiteits-verzekering. Hij vroeg wettelij ke regeling tegen de afkeurens waarde en gezagondermijnende verlamming van de werking der wet op den persoonlijken dienstplicht door militie-verzekeringen; aan deze wetsontduiking moet paal en perk worden gesteld. De heer De Waal Malefijt vroeg verzekering van arbeiders tegen ziekte, ook ter bevordering van de arbeiders organizatie en Christelijke naastenliefde, en in samensmelting met de begrafenisfondsen. Vóór dien tijd acht hij herziening van de armenwet prema tuur, en daarvan ducht hij onder deze Regeering nadeel voor kerkelijke armen zorg. Op sociaal gebied werke de Reg. naar een vast plan. De heer De Klerk is dankbaar voor de aangekondigde sociale hervormingsplannen, maar hij betuigde zijne teleurstelling over de zwakke houding der Reg. tegenover invaliditeits-verzekering van werklieden. Hij drong aan op een maximum-arbeids tijd en minimum loon in bestekken. De heer Troelstra zag geen verschil tusschen de sociale politiek van de vorige en de tegenwoordige Regeering. Onder herinnering aan de zooge naamde sociale maatregelen van het vorig kabinet, is dit ministerie voort zetting van de politiek van het vorige. En geen wonder want de liberale partij heeft geen krachtig hervormingsgezinde Regeering, die vertegenwoordigt de liberale Kon- centratie. Het kabinet wordt beheerscht door het konservatieve element, zoodat scheiding tusschen konservatieven en vooruitstrevenden ook aan de Regeerings- tafel noodig is teneinde krachtiger optreden van de hervormingsgezinde partij mogelijk te maken. Spreker herhaalde de klacht over het uitblijven van de kiesrecht-uitbreiding en som meerde de vooruitstrevende liberalen, om aan de arbeidersklasse stemrecht te geven. Vooral het konservatisme van den minister Borgesius mishaagt Spre ker. Hij konstateerde gemis aan hervormings gezindheid bij dit Kabinet, in zake het werklieden-pensioen-vraag stuk, verbetering van de agrariesche toestanden en het pachtstelsel. De Reg. geeft opportunistiesch gescharrel, bla- meerend voor de demokraten en sociale hervormers. Evenmin getuigen de Regeeringsmaatregelen van sociale rechtvaardigheid, als b.v. zwaarder belasten van groote vermogens, ver mindering van militaire lasten, verbete ring van de ambtenaarstraktementen, en bestrijding der werkeloosheid. Spreker waardeert de ingediende regeling der arbeids- en rusttijden. Hij wees vooral op groote militaire uitgaven voornamelijk ten behoeve van het kapitalisme, en ten slotte op de onverbiddelijke noodzakelijkheid van Staatspensionneering van oude werklie den, zonder bijdragen van de arbeiders. Het negatieve rapport der Staatskommis- sie geleek op eene bankroetverklaring der bezittende klasse. Spreker kon- kludeerde, dat het gemis aan Sociale rechtvaardigheidspolitiek te zoeken is in het beperkt kiesrecht, maar de Reg. niet willende drijven naar uitbreiding, vroeg hjj van de Kamer eene beginsel verklaring door voorstellen eener motie waarbij zy zich in beginsel verklaart voor invoering van het algemeen kies recht. De Kamer besloot de motie later te behandelen. De heer van Karnebeek waarschuwde tegen overdreven verwach tingen in zake het moeilijk vraagstuk der werkliedenpensionneering; waar loonregeling werkte beteugelde zy niet werkeloosheid. Spreker bestreed den aandrang tot sukcessieverhooging. De heer Mees, betoogde, dat de fiinancieele toestand wel achteruitgegaan is, maar geenszins zorgwekkend of bedenkelijk kan heeten. Daarentegen zijn de eischen aan de schatkist gesteld zeer veront rustend en een minister, die aan alles wilde voldoen zou een toovenaar moeten zijn. Aandrang tot Staatspensionneering na het rapport der Staatskommissie, is niet mogelijk. De belastingen zijn reeds hoog gestegen. Afschaffing van militaire uitgaven is voor dit oogenblik niet mogelijk. Omzichtig beleid is plicht, en vooral een streven naar bezuiniging. De heer van Raalte trad ook in financieele beschouwingen en betoogde de noodzakelijkheid tot wijziging van art. 243 der Gemeentewet.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 1