geantwoord, dat het schip aan een Nederlandsehe werf zou worden ge bouwd. Den heer Verhey kon den Min. niet toezeggen liet schip eventueel te vergrooten bij gewijzigde bewapening, en den heer Rethaan Macaré antwoord de hij, dat hij torpedo-bewapening van het nieuwe schip handhaafde als onmis baar. De heeren Heldt, Travaglio, Staal man en de Kerk bepleitten de belangen van de werklieden aan de Rijkswerven, en debatteerden daarover met den Min. Zaterdag hield de Kamer weer zit ting. De behandeling van de Mariene begrooting werd voortgezet. Bij de Afdeeling Personeel vroeg de heer Troelstra, dat een streng onderzoek zou ingesteld worden naar de opleg ging van willekeurige straffen aan boord. Ook wilde hij weten, welk stand punt de Minister inneemt tegenover de verplichting tot bijwoning van den kerkdienst door hen, die daartegen gemoedsbezwaren hebben. Hij eischte, naar aanleiding van voorgekomen verbod van de lectuur aan boord van P)e Soci aal-Democraat gelijkheid voor alle bladen bij terlezinglegging aan boord. Ook de heer Kerdijk wenscht vrijheid van bij woning der godsdienstoefeninghij be streed ook het verstrekken van jenever aan boord. De Minister was uit de rapporten niets omtrent de gewraakte willekeurige straffen gebleken. Hij weer sprak, dat de schepelingen slecht worden bejegend. Afschaffing van den oorlam ware tegen het belang ven den dienst. Zij, die niet tot een bepaald Kerkge nootschap behooren, of wie bezwaren hebben om de godsdienstoefening bij te wonen, zijn vrij van den Kerkdienst. Over de toelating van nieuwsbladen aan boord wil de Minister den Kommandant laten beslissen. Verder weersprak de Min. de klachten over slecht voedsel. Na nieuw protest van den heer Troelstra tegen uitsluiting van d De Sociaal Demo craat" aan boord, verduidelijkt de Min. aan de heeren van Gilse en Kerdijk nader, dat hij zonder kerkdwang ieder vrijlaat naar zijn overtuiging naar den kerkdienst te gaan, behoudens maatrege len van orde. Aan den heer Staalman beloofde de Min. gelijkmaking van de verhoogde zeetraktementen voor alle onderofficieren. Den heer van Kol ant woordde de Min. dat buitensluiting van den dienst van Rijksopvoedelingen uit zondering is De Min. beloofde den heer Lucasse te zullen overwegen, of er termen bestaan voor verhooging aan roeiers en kwartiermeesters bij het loodswezen. Hij kon aan de heeren De Klerk en Lucasse niet beloven maandelijksche aflossing van wachters op lichtschepen. Hoofds. VI Marinewerd aangenomen met 57 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren van Kol, Schepel, van der Zwaag, Smeenge, Ketelaar, van Gilse en Heldt. Hoofdstuk Nationale Schuld werd goedgekeurd. Het algemeen debat over Hoofd. VUB werd aangevangen. De heer Schaafsma wees op de ongelijke verdeeling der uitkeering aan de ver schillende gemeenten, zoodat vele gemeen ten in zeer nadeelige financieelen toestand verkeeren. De heer van Dedem klaagde over de fiskaliteit van belasting ambte naren. De heer van Kempen klaagde, ook namens zijn politieke vrienden zon der vertrouwen in het beleid des Minis ters, vóór het budget te zullen stem men. De heer De Ras wenschte regeling van de rechtspositie der pachters van de Rijkstollen. Hij kwam er tegen op, dat de Min. dezen zomer automobielen onrechtmatig van tol had vrijgesteld, en later zijne fout erkennende, uit de schatkist schade genoeg had verleend inplaats van uit zijn eigen zak. De heer De Ras sprak op zóó ongepaste wijze, dat de Voorzitter hem herhaaldelijk moest interrompeeren. De heer De Beaufort drong aan op herziening van de belast bare opbrengst der ongebouwde eigen dommen. De heer Tydeman betoogde de noodzakelijkheid van schadevergoeding bij onrechtmatige aanhouding van goe deren. De heer Willinge wilde raotivee ring van de uitspraken van de Raden van Beroep in zake de vermogensbelas ting. Het hof van cassatie heeft den kapitein Lebrun Renauld gehoord, den man van Dreyfus, bekentenissen, die echter nim mer in het publiek iets van zich heeft aten hooien. In de Fransche Kamer is er op los geïnterpelleerd dat het een aard had. Het geheime dossier kwam hierbij op nieuw ter sprake. Er werd geantwoord, li dat het aan het hof zou gegeven worden, doch onder behoorlijke waarborgen van geheimhouding. Er is een conflict in wording tusschen de Regeering en het Hof van Cassatie, dat niet treden wil in de voor zijn aanzien en waardigheid beleedigende voorwaarden, welke de Regeering eigenmachtig meent te moeten verbinden aan de afgifte der prullaria in haar bezit, stukken inzooverre misschien alleen gevaarlijk voor de veilig heid van den Staat, als het Heelal allicht in één schaterlach zou uitbarsten over de aartsdomme wijze, waarop in Frank rijk Regeeringsmannen voor grof geld zich hebben laten dupeeren. Vandaar al die geheimzinnigheid, vroeger en ook nu weêr, vandaar dat koppig dichthouden van de deur en dat kwaadaardig verzet. Op de aanvrage van den Voorzitter van het Hof om den Minister-President te hooren heeft de Minister van Justitie verklaard, dat daartegen geenerlei be zwaar bestaat. O -ereenkomstig de wet evenwel moet de President der Republiek hem bij besluit hiertoe machtigen. Zoodanig be sluit nu zal aan den Heer Faure ter teekening wo-den voorgelegd. Eene commissie van Raadsheeren uit het Hof zal waarschijnlijk den Heer Dupuy op zijn bureau gaan ondervra gen. Behalve de reeds genoemden heeft de Strafkamer in de laatste dagen ook nog als getuige gehoord Generaal Risbourg, Kolonel Cordier en den abt Valadié, allen waarschijnlijk in verband met de beweerde „bekentenis". Het New York Journal vat oorzaak en gevolg van den Spaansch-Amerikaan- schen oorlog aldus samen: De Spanjaarden hadden de voldoening de Maine te laten springen en 266 Ame rikaan sche zeelui te dooden. „Dat kostte hun: een en-twintig oor logsschepen; twee legers verslagen en krijgsgevangenenCuba, 41,655 vierkan te mijl en 1 ,600,000 inwoners; Portorico, 3550 vierkante mijl en 800,000 inwoners; de Filippijnen, 114,326 vierkante mijl en 8,000,000 inwonersde Solo-eilanden, 950 vierkante mijl en 75,000 inwoners; verspreide eilanden in andere groepen. „Een jaar geleden regeerde Spanje over 10,000,000 menschen buiten zijn eigen grenzen. Nu regeert het over nog geen 200,000. „Andere mogendheden, die koloniën hebben en ze houden willen, gelieven hiervan kennis te nemen." Te New York neemt de influenza epidemie steeds toe. De doctoren worden er ook door aangetast. De Universiteiten sluiten bij ontstentenis van Hoogleera ren. Het sterfte cijfer neemt toe. Men ontsmet zooveel men kan en legt op straat rookende vuren. Te Canea en op geheel Creta houden de begroetingsfeesten ter eere van Prins George aan. De Mohammedanen begin nen er ook schuchter aan deel te nemen. Te Canea heeft de Burgemeester, Mohammedaan, arm in arm met den eersten wethouder, een Christen, eene wandeling door de stad gemaakt, wat algemeen voldaan heeft. Prins George heeft de groote moskee bezocht. Een paar Christenen, die de orde verstoorden door aan Muzelmannen de fez van het hoofd te trekken, zijn op zijn last met een jaar gevangenis gestraft. Op eene diepte van 350 Meter is, nabij Dinslaken, een dikke kolenader aangeboord. De qualiteit der kolen moet uitmuntend zijn. De put zal spoedig worden aangelegd. Van de diepte van sommige boorgaten kan men zich nau- welijk een denkkeeld maken. Het diepste bestaat te Paruschewitz. in Polen, vau 2002 M. In Westfalen en aan den Rijn is de grootste diepte 600 M. De tocht, door Jonas Stadling onder nomen om Andrée te zoeken is tever geefs geweest. Stadling is te St. Peters burg teruggekeerd. Hij heeft een af stand van 5000 wersten in rendieren en hondensleden afgelegd in Noord Siberië en op de Siberische eilanden, maar geen spoor van den reiziger gevonden. Hij zal zijn tocht in een boek be schrijven. Te Brussel zijn tien anarchisten l gepakt, die tevens valsch geld ver vaardigden. De Parijsche politie had de Brusselsche van het achten waardig tiental binnen hare stad ingelicht. De inschrijving van de weduwe Henry heeft thans de som bereikt van honderd duizend francs. Men zal zich herinneren, dat het doel is deze vrouw, die zeer beklagenswaardig is, in de gelegenheid te stellen, een advocaat te belasten met het vervolgen van hen, die de nagedach tenis van wijlen haren echtgenoot be zoedelen. Het is zeker vreemd, dat voor die zaak te verdedigen nog geld be schikbaar is, maar het wonderlijkst is, dat vele bijdragen vergezeld zijn van brieven bij bijschriften waaruit de diep ste jodenhaat spreekt en dit alles leest men in de bladen met een lachend gezicht en zonder dat de regeering aan die onhebbelijkheden paal en perk stelt, of misschien weet te stellen. De vier vlootvoogden hebben Kreta verlaten, een oorlogsschip van elk der vier mogendheden blijft echter voorloo- pig nog de wacht houden tegen alle gebeurlijkheden en dan hoopt men dat daar mede de Kretaansche kwestie is afgeloopen. Prins George van Grieken land wordt over 't algemeen gunstig door de bevolking ontvangen. Kreta heeft een nieuwe vlag aangenomen, doch deze eischt nog de goedkeuring des sultans. Een eigenaardig geval doet zich te Yelsen voor. In de Raadsvergadering van 4 Nov. j 1. werd op voorstel van den heer Clarion met geringe meerderheid van stemmen besloten de persoonlijke toelage in 1893 aan den secretaris verleend ad. ƒ200 op te heffen. Vijf raadsleden zonden daarop een adres aan Gedeputeerden waarin werd verzocht dat besluit te niet te doen of zoo dit niet mogelijk was, het tractement met dat bedrag te verhoogen. Dat adres gezonden aan hel Gemeentebestuur om bericht kwam Dinsdag in de raadsver gadering ter behandeling; nadat de heer W'üste in flinke bewoordingen en op welsprekende wijze het bovengenoemde raadsbesluit, waarin zuinigheid en recht vaardigheid met elkaar in botsing kwa men, had gelaakt, besloot de Gemeente raad met 7 tegen 6 stemmen. Gedepu teerde Staten te berichten te willen handelen als in het adres werd gevraagd_ HAARLEM, 27 December 1898. Door patiënten en oudpatiënten van Dr. B. J. Kouwer was het plan gevormd, hem bij zijn vertrek naar Utrecht eene gedachtenis aan te bieden aan zijn verblijf alhier. Zaterdag kon daaraan gevolg gegeven worden, door het hiertoe gevormde comité, bestaande uit de dames A. E. Bolderdijk-Grevers, L de Clercq-'s Jacob, J. H. C. Ilabermehl Sevenhuysen, O. Krol-Bentzen, C. Merens Van Capellen, J. Sevenhuysen-Steenhnek, M. E. Thöne en M. W. Tuytel-Beydels en de heeren mr. N. G. Cnoop Koopmans, J. Krol Kz., F. M. baron van Lijnden, jhr. F. Teding van Berkhout en H. van Wie- kevoort Crommelin. Met eerie van hooge waardeering getuigende toespraak werd aangeboden eene schilderij van Mesdag voorstellende Vroege morgen. Het geschenk ging vergezeld van een album in artistieken band, bevattende de namen der deelne mers. Gaarne wijzen wij op de voorstel lingen morgen, Donderdag en Vrijdag, telkens des middags in den Schouwburg. Het zal een kindervoorstelling zijn. Het gezelschap van Lier geeft De Sprookjes van Moeder de Gans. Dit is een voor kinderen bij uitstek geschikte vertoo ning, die met ze dol veel pleizier zullen volgen, en waaruit mogelijk iets te leeren valt. En begeleiders zullen zich ook niet vervelen. De Kindervoorstelling van 't gezel schap van ter Hall gisterenmiddag was niet overvol bezocht. De kinderen heb ben zich best vermaakt. Zooals wij aankondigden, Donderdag avond Jan Ougeluk. Aan den Heer A. J. Kluppel notaris alhier is bij Kon. besluit op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking. Met ingang van 1 Januari as. zijn door den Burgemeester de agenten van politie 2e klasse J. Jansen en J. W. Misset bevorderd tot agent van po litie le klasse, en tot agent van politie 2e klasse P. Keesman, thans agent van politie 3e klasse. Door den agent-rechercheur J. W. Misset en door den gemeente veld wachter van Beverwijk E. J. Knipper, is alhier in een slaapstede in de Witstraat aangehouden F. H. Tent, oud 54 jaren, van beroep koopman, geboren te Dieren, verdacht van zich in de gemeente Be verwijk te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een kistje sigaren. Een deel der sigaren is in beslaggenomen die hij met kwistige hand had wegge geven. Het lijk van den drenkeling op 18 dezer te Spaarndam opgehaald is herkend voor dat van Gijsbert Steven Jannes, oud 60 jaren, winkelier wonende te Leiden. De 20 jarige loodgieter H. Mooi- huijzen die op 1.1. Zaterdag morgen aan den Koninginnenweg van een dak is gevallen, is reeds des avonds ten 7% ure in het St. Elisabeths Gasthuis aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. Gisteren Maandag morgen is aan den Schoterweg de Stoomtram Haar lem—Alkmaar in botsing gekomen met een beladen broodbakkerswagen, welke wagen geheel vernield was. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Door de politie alhier is aange houden en naar het Huis van Bewaring overgebracht A. J. oud 25 jaren, grond werker, thans zonder vaste woonplaats die zich in een kosthuis aan de Lange Heerenstraat ten nadeele van een andere kostganger had schuldig gemaakt aan diefstal van eene portemonnaie met ongeveer acht gulden. Gisteren zijn alhier aangehouden 2 Amsterdamsche en minderjarige kna pen die zich naar Antwerpen wilden begeven waartoe een hunner ruim/190 had ontvreemd ten nadeele zijner ouders. Deze avonturiers zijn weder naar Am sterdam terug gebracht om- aan hunne ouders te worden teruggegeven. Voorwerpen, g. ohponeerd aan het Commissariaat van. Politie, die da gelijks (uitgezonderd des SlondagsJ van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: Een linnen kiel. Een linnen broek. Een fox-terrier. Een paar bruine dameshandschoenen. Een lat van een bank. Een biervat. Een zwarte omslagdoek. Een portemonnaie met postzegels. Een dameshandschoen. Een boezelaar. Eenige paternosters. Een pistonmondstuk. Een para- pluie Een grijs pellerrinemanteltje. Een stopmes. Een rijtuigdop. Een paardendeken. Een deksel van een melkbus. Een kinderpellerine. Een Crème boezelaar Een zak met nooten. Een portemonnaie met geld. Een schooltasch. Een konijn. Eenige sleutels. Een pr. glacé handschoenen. In de opgehaalde vuilnisstoffen en terug te bekomen bij den Hoofd-opzich- ter Gem. Reiniging Bureau Harmen- jansweg twee zilveren theelepels en een doos speelgoed. Markt yan 27 December 1898. Boter. Aangev. 93 verk. 93 KG. L.j pr. f 1.20 H. pr.j 1.30 p. KG- Biggen. Aangev. 65 verk. 65 stuks. L. pr. f 5.H. pr. f 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 44, verk. 44 st. L. pr /ll.H. pr. f 14.p. st. Aardappelen. Aangev. 69 K.L. verk. 69 H.L. L. pr. /2.-H. pr. f 3.— p. H.L. Appelen. Aangev. 46 H.L. verk. 25 H.L. L. pr. f8.-— H. pr. f 9.— p. H.L Peren. Agev. 31 H.L. verk. 23 H.L L. pr. f 6.H. pr. ƒ8.— p. H.L' 0R6ELBESPELIN6 lil de Groote- of St. Bavokerk alhier, cp Donderdag 29 Dec. 1898 dea namiddag? van 23 uur, door den Heer W. EZERMAh'. PROGRAMMA. 1. Concert op 4 No. 2G. F. Handel. 2. Andante uit de Bde Sympbonie.Beethoven. 3. Sonate No. 2Mendelsiohn. a. Grave Adagio. b. Allegro maestoso. c. Fuga. 4. Koraal (Meistersinger)R. Wagner. B. Uie Ehre GottesBeethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1898 | | pagina 2