Onder de regeeringen die een ge machtigde zullen zenden naar hetcongres tot beperking der oorlogstoerustingen behoort ook die van Spanje. Zij heeft verklaard met vreugde te zullen be groeten het stelsel van internationale arbitrage, alsmede tot beperking van ontplofbaar oorlogstuig. In de Oostenrijksche kamer van af gevaardigden is het Woensdag tusschen de Duitschers en de Tsjegen tot een formeel gevecht gekomen. Een der af gevaardigden beliep een blauw oog, een ander kwam er af met een gebroken lorgnet. Goede manieren zijn indeOos- tenrijksche kamer nog ver te zoeken De verschillende dee'.en van het Turk- sche rijk toonen meer dan ooit neiging tot opstand, vooral Macedonië en de at val van deze provincie zou allicht aan leiding kunnen geven tot een oorlog met verstrekkende gevolgen. Om deze reden hebben Rusland en Oostenrijk zich verbonden te zullen trachten een opstand te voorkomen. Men twjjfelt echter aan het welslagen. In den ouderdom van zes en zeventig jaren is overleden na eene ziekte van slechts weinige dagen de Leidsche Hoog leeraar Professor Mr. R. J. Fruin. Bij de aanvaarding van het Hoogleeraarschap in Juni I860 verklaarde de overledene te wenschen een volledig onderzoek der gebeurtenissen, eene zorgvuldige schif ting van het ware en het onware, de overlevering, eene onkreukbare onpar tijdigheid, eene voordracht, die liefde wekt voor het vaderland en liefde voor hetgeen groot is en edel. Zijn werken en streven heeft aange toond hoe deze wensch tenvolle door hemzelf is tot d iad geworden. Uit Renkum meldde men Zaterdag: Door de hoogen stand der rivier, zijn niet alleen de uiterwaarden, maar ook de binnenvelden en de weilanden van het koninklijk particulier domein Oranje Nassau-Oord geheel overstroomd. Heden is ook de veerweg ondergeloopen en het verkeer aldaar gestremd. De overtocht aan het veerhuis blijft, gestaakt, doch aan het Lexkesveer, een half uur van hier, wordt de communicatie met de Betuwe per gierpont geregeld onderhou den. De stand van de rivier de Lek bij Schoonhoven is hier zoo hoog, dat het water van dijk tot dijk staat en de uiterwaarden alle op één na zijn onder geloopen. Zelfs het veer staat reeds gedeeltelijk onder. De peilschaal teekenae hedenmorgen 2.21 M. boven A. P. Aan de oude sluis te Vreeswijk was het Lekwater gestegen tot boven schut- peil, zoodat er met deze sluis niet meer geschut wordt. Stond vroeger met dit peil reeds de veerweg blank en moest de schipbrug weggenomen worden, na de jongste verhooging van den veerweg en verbetering van den schipbrug, kan het water nog een 40 cM. wassen voor deze behoeft weggenomen te worden. Zaterdagavond had te Voorburg een droevig ongeluk plaats. Mevrouw M., wonende aan de Laan van Nieuw Oost einde, geraakte onder de stoomtram, welke te half zeven van daar naar Den Haag vertrekt. Zwaar gekwetst werd zij opgenomen en naar hare woning vervoerd. Door drie doctoren werd onmiddellijk hulp verleend. De rechterarm bleek ge heel verbrijzeld, zoodat amputatie noodig was. Ook mr. H. N. C. baron van Tuyl van Serooskerke, burgemeester, was ter stond ter plaatse aanwezig en leidde het eerste onderzoek, waaruit bleek dat het trampersoneel aan het ongeluk geheel onschuldig is, daar het slachtoffer, .ook volgens hare eigene verklaring, zich moedwillig voor de machine geworpen heeft, teneinde zich op die wjj ze van het leven te berooven. Per rijtuig werd de patient naar het gasthuis te 's Gravenhage vervoerd. Eenigen tijd geleden werd uit een hor logewinkel op het Thorbeckeplein te Amsterdam een aanzienlijke partij gou den en zilveren voorwerpen ontvreemd. Thans is door de politie een persoon aangehouden, die van dezen diefstal verdacht wordt. Door twee opkoopers is hij reeds herkend als de man, die verleden Zaterdag een horloge had ver- koch t. Gedurende de ziekte van den minister; van Marine is den minister van Oorlog het departement van Marine opgedragen. De berichten omtrent den zieke waren niet ongunstig. Wegens het overlijden van Mevrouw Borski-Sillem komt de gemeente Am sterdam thans in het bezit van een half millioen, door haren echtgenoot aan de gemeente vermaakt met het doel de gasthuizen uit te breiden en tevens dat daarvan honderd tachtig duizend gulden zal dienen voor eene afzonderlijke afdeeling ooglijders. Het Amsterdamsche Gasthuiswezen zal dus merkelijke ver andering ondergaan. Men is thans begonnen de zwakke punten van de duinen te Callantsoog te verzwaren. Ruim 100 man zijn reeds aan het werk gesteld, waarvan de uitvoering is opgedragen aan den heer J. Oldenburg te Bergen. Bij het polder- en het gemeentebe stuur is vergunning aangevraagd voor het leggen van een werkspoor van af de Kolk- of Zijperschuitsluis naar de Groote Keezen. Het polderbestuur heeft de gevraagde vergunning verleend, onder voorwaarde dat het Rij k voor het gebruik van den Schenkeldjjk jaarlijks /400 betaalt, tenzij de polder worde ontheven van den verhoogden omslag voor het onder houd der duinen, welke door de Provinciale Staten op 420 is bepaald, doch tegen welk besluit de ingelanden bij H. M. de Koningin in beroep zijn gekomen. Indien daarop eene gunstige beschikking volgt zal de concessie zonder eenige vergoeding worden ver leend. Door onbekende oorzaak is de bakkerij van T. den Exter op C. C. te Haarlem mermeer afgebrand. Het paard is in de vlammen omge komen. HAARLEM, 31 Januari 1899. Het was Zondagavond in den Schouw burg stampvol, toen het gezelschap van den heer Ketting De Scherprechter van Berlijn" gaf en.de aandacht van het publiek bleef op kookhitte van den beginne tot den einde. Daarvoor was dan ook alle reden, want in 't stuk kwam meer zwartigheid voor dan je anders in een jaar in je beste moordkrant bij mekaar kunt zoeken. Gezegd mag worden, dat de Zondag avondvoorstellingen in den Schouwburg flink worden bezocht. Het gezelschap v. d. Salon des Vari étés geeft Donderdagavond de bekende lieve operette De Klokken van Corneville. Dit is zeker: wie die operette hebben gezien, willen haar gaarne nog eens zien, en wie ze niet zagen vertoond, kan een bezoek zeer worden aanbevolen. De Klok ken hebben een gelukkige reputatie. Het Mannenkoor Caecilia" onder leiding van den heer H. Pielage gaf Zaterdagavond eene uitvoering in de Concertzaal van de sociëteit „De Kroon". Met bijzonder genoegen woonden wij een gedeelte dezer uitvoering bij. Het gaf ons ruimschoots gelegenheid, om omtrent de hoedanigheden van het Koor een gunstige meening te verkrijgen. De klank door dit mannenkoor ontwikkeld is gezond en beschaafd, de voordrachts- wijze natuurlijk en ongedwongen. Dat men zich, wat de keuze betreft had bepaald bij eenvoudige en bekende stukken, was in het voordeel van de uitvoerenden en van de toehoorders beide. Zware koren mislukken in den regel, terwijl het genot voor het publiek dikwijls twijfelachtig is. Van het ensemble-gedeelte der uitvoering hebben de heer Pielage en het mannenkoor inderdaad succes gehad. De solo-voor drachten waren toevertrouwd aan een drietal zeer begaafde dilettanten, mej- van Duin en den heer Van den Berg, bei den uit Delft en den heer Kruyer van hier. De zangnommers van eerstgenoemden boden, even als het deugdelijk vioolspel van den laatste, eene aangename en zeer te waardeeren afwisseling. Het Bestuur van de Muziekschool der Haarlemsche Afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst heeft dezen keer op eene andere wijze, naar onze meening eene betere dan vroeger gevolgd werd, aan belang stellenden gelegenheid gegeven zich over den aard van het muziekonderwijs eu over de vorderingen der leerlingen een oordeel te vormen. De vorige week van Maandag tot Zaterdag waren de lessen in het gebouw der Muziekschool openbaar, terwijl Zaterdag in de Boven zaal van de soc. „Vereeniging" in eene Voordrachtsavond zich eenige der beste leerlingen deden hooren. Wat bij een en ander in de eerste plaats bleek was, dat bij deze inrichting thans organisatie is en heeren leeraren met ernst hun taak opvatten. Over de vorderingen zal elk der toe hoorders of liever zullen de ouders, bekend met de bijzondere omstandig heden der leerlingen, tijd voor studie, aanleg enz. het best een oordeel kunnen vellen. Wij voor ons hebben van het on derwijs een goeden indruk gekregen en meenen de Muziekschool naast andere bestaande inrichtingen vrijelijk te mogen aanbevelen. Liefhebbers van wat tooneeldol- ligheid in de dolligheid van het leven, kunnen we niet anders dan sterk aan raden hetzij twee, maar minstens een maal Een d'ille Boel van van Lier te gaan zien. Dit nieuwe succes blgspel zal a.s. Maandag en Dinsdag in onzen schouwburg een vertooning beleven. In de gisterenavond gehouden vergadering van het Bestuur der Soc. „Vereeniging" en het College van ge- commiteerden is be-loten tot de uitbeta ling der vervallen coupons overtegaan tegen de halve waarde, overeenkomstig het aan de obligatiehouders toegezonden plan van reorganisatie. Men vertrouwt dat de nog niet toegetreden obligatie houders ten slotte hunne zoo zeer ge- wenschte medewerking tot instandhou ding der sociëteit toch zullen verleenen. Op voorstel van Mr. Ph. de Kanter zal bij de uitbetaling worden gevoegd een bewijs van uitgestelde schuld, zoodat eigenlijk aan de obligatiehouders niets wordt ontnomen. De zeer ernstige plannen om ingrijpende maatregelen te nemen, ten einde door bezuinigingen en vermeerdering van inkomsten den finantiëelen toestand te verbeteren zul len ongetwijfeld den weerstand van enkele obligatiehouders ondervonden breken en hen doen medewerken tot het behoud der Soc. „Vereeniging." Gisteren Maandag v.m. heeft in de Oranjeboomstraat voor perceel No. 166 bewoond door G. V. een opstootje plaats gehad. Eenige vrouwen hadden zich voor de woning vergaderd, en verlang den prijzen uit de stuiversloterij waar van zekere de G. schoonzoon van V. mede Directeur was, daar zij het bepaalde bedrag hadden gestort om voor een prijs in aanmerking te komen Onvol daan zijn zij huiswaarts gekeerd. Gisterenavond werd door de politie ter zake openbare dronkenschap in arrest gebracht zekere H. B. oud 39 jaren koopman tijdelijk alhier woon achtig. Deze stond gesignaleerd in het algemeen politieblad van het vorig jaar veroordeeld door het kantongerecht alhier en te Gouda te zamen tot 4 dagen hechtenis, ter zake openbare dronkenschap waarom hij naar het huis van bewaring is overgebracht. In den afgeloopen nacht althans tusschen gisterenavond 9J£ en heden morgen 6^ ure is ingebroken in het kantoor van den koopman A. A. v.d. Weiden, gelegen aan het Korte Spaarne No, 9 dat 's nachts onbewoond is. Met een valsche sleutel heeft men zich toegang verschaft. Een rijwiel St. Bavo is ontvreemd. De lessenaars zijn met geweld opengebroken maar er wordt niets vermist. Gisterenavond is door de politie alhier aan het Station aangehouden een 14 jarige knaap J. H. wonende te Alk maar, die in stilte uit de ouderlijke woning was weggeloopen. Hij is door de politie naar Alkmaar teruggebracht. Sedert gisteren wordt alhier ver mist de schippersknecht P. K. oud 26 jaren, niet groot, zwaar gebouwd, dik hoofd, gezonde kleur, blond haar, aan komende knevel, gekleurd met donkere jekker, ronde hoed. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 241 baden. Ailoop van de "erkooping van Huizen, gehouden den 28 Jan '899 in de .Gouden Leeuw'' te Haarlem. 1Een Winkelhuis en Erve met alzjiderly opgaande Bovenwoning Groote Houtstraat No. 105, 16375, J. W. v. Santé q.q 2Een Huis en Erve met Tuintje Raamveat No. 27, 4250, D. Wartena. 3. Eeu Huis en Erve met Tuintje, naast het voorgaande, No. 25, f 4450, ti. J. F. El- senhorst 4. Een Huis en Erve met Tuintje, naast het voorgaande, No. 23, 4080, J. v Doorn. 5. Een Hui» en Erve met Tuin Doelttraat No 1, 4025, J. v. Servellen. 6. Een Huis en Erve, Boerensteeg No. 12, 910, A. C. v. d. Putten. 7Een Huis en Erve naast het voorgaande, No. 10, f 880, A C. v. d. Putten. 8. Eea Huis en Erve naast het voorgaande, No. 8, J 780, Js. Smit. 9. Een Heerenhuis en Erve Jansweg No 51, 7351, S. J W. Mous. 10. Een Heertnhuis en Erve met Tuin Ripper- dastraat No. 11 zwart en rood, f 7250, J. OjJgaaidt q .q 11. Eau Winkelhuis roet afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, KuysdaeJstraat No. 24 zwart en ro)d, f 3215, W. Ineke. 12. Eeu Huis met afzonderlijk opgaande Boven- woni g en Erve, Delfstraat No. 25 zwart en rood, f 1955, C'. H. Jacques. 13. Etn Huis met afzonderlyk opgaande Boven woning en Erve, Riamstecg No. 18 zwart eu rood, f 1925, A. Jacobson. 14Een Huis en Erve Spaarnwouderstraat No. 99. 15. E:n Hius en Erve nevens het voorgaande perceel op den hoek van de Melkboeren- steeg No 101. 16.18. üiie Huizen en Erven nevens elkander aan d j Melkboerensteeg, achter de voorgaan de perceelen, als 16. Get. No 8. 17. Get. No. 6 18. Get. No 4 De perceelen No. 14 en 15 te zamen f 5255 A. v. d. Linden De perceelen No. 16, 17 en 18 te zamen f 1895 J Klimbie. 19.22. Vier ttuizen eu Eiveu nevens elkander in eeue poort nit komende aan de Zomer- vaait, als: 19. Get. No. 12c 20. Get. No 1*D. 21. Get. No. 12e. 22. Get. No. 12f De perceelen No. 19 tot en met 22 te zamen f 2965, A. v. d Linden q.q. 23. Een Huii en Erve aan de noordzijde van de Haasstraat No. 11, 810, D. Bosch. 24. Een Pakhuis en Erve met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, Talpenstraat No. 6 zwart en rood, f 2160, J. Dolkemade 25. E:n Huis eD Erve, met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, naast het voorgaande perceel, No 6a zwart eu rcod,./" 2425, J. J.Gulde- mond. 26. Een Huis en Erve met Tuin Koudenhom No. 56, f 4050, A. Jacobson. 27. Een Winkelhuis en Erve Gortesteeg No. 21, 2. 00, P. B. Verberne. PosiKantoor Haar lom. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand Jan. 1899, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. W. Heins^ergen, Alfen; Wed. Opentij, Mej, M. Hildebrand, B. Hageman, Wed. P. de Kruijff, J. Jansen, Magazijn Lyonnaise, Mej. Turfkruijer, allen Amsterdam; B. K aaijkamp, Arnhem; C. v. d. Horst, dagen, beiden Beverwijk; Mej. A. Wilmink, Bus um; J. E. Tievet, Engelen; Wed. D. Iloos, FrederiksoordMej. C. de Haan, Gin- neken; Uitgever Haarlemsch Nienwab ad, Mej. J. v. Nieuwenhuizen, H. Meijer, F. de Laat, W. J. Swart, allen Haarlem; J. Maathuis, Haarlem- merliede; H Merson, Hengeloo; Mej I) Dike, Holten; J. Hooger, Hoofddorp; Mej. M. Groos, Nijmegen; J. F. Veronden, A. J. Korner, J. Kerkhof, J. de Bruin, A. Schultz, J. C. van Stembergen, F. Stoets, allen Rotte dam; Legran- dreres, Sluis; G. Heemskerk, Steenbergen; F. Villenga, G. Does, beidtn Utrecht; Mej. M. Oosteihoek? Mej. N. Wegerif? Briefkaarten. Mej. J. Sonsbeek, Almelo P. Blokker, Amster dam; Mej. A. Kroeze, Arnhem; Hoogerhuizen, Thickens, beiden ILiarlem Mevrouw A. H. Hil- lerstrom, Hilversum; Mej. G. Tobras Nijmegen; J. van Steenbergen, A v. d Laan, Mej. M. Mol A. Holkerman, allen Rotterdam; Mej S. E. Enderle, Utrecht; Mackenzie, Wageningeu. Buitenland. E Baar et O Matsin, Brussel; W. Mettes Cardiff; Mej. J. Klinge, Chicago; Mej. Mö9er' Darmstadt; Mevrouw A. Kuypers, Gent; J. Schaap' Marshal; Gemeentebestuur Müoden; W. Melchers' Parijs; J. Vale, Praag; E. G de Horgh? 0RGELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2 Febr. 1899, des namiddags van j 2—3 uur door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. P eludium en FugaJ. S. Bach. 2. Andantino..Rbeinberger. 3. Concert op 7 No. 4Handel. 4. ToonstukNiels W. Gade. 5. Aria uit „Lobgesang"Mendelsjohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2