gebracht. Hij heeit namelijk bevonden, dat men de platen, door ze, in zwart papier gewikkeld, bloot te stellen aan Röntgen stralen, gevoelig kan maken voor alle, ook non-actinische kleuren groen, geel, rood, enz. Die gevoeligheid zal nu echter mis schien wel bezwaar opleveren bij het „ontwikkelen" van de platen. Over het antwoord op de vraag, hoe men behoort te slapen, zijn de genees heeren het onderling nog niet eens. Een Fransch geneeskundige, dr. Loys Guyon geeft dezen raadDe eerste twee uur moet men slapen op de rechterzijde, opdat het laatst gebruikt voedsel beter de maag kan bereiken. Na die twee uur is het beter, naar de linkerzijde om te draaien, opdat de maag zich dan beter kan uitzetten en het eten beter kan verwerken. Slapen op de buik is beslist nadeelig; en het liggen op den rug brengt veel onaangenaamheden met zich mede. Praten in de slaap is volgens het oordeel van den geleerde immoreel en onesthetischhet snurken nog meer. Ja, de geleerde dokter gaat zelfs zoover te beweren, dat menige huiselijke twist tusschen echtelieden een gevolg is van dat snurken en praten. Goed slapen is dus een kunst Als iemand, na twee uur op de rech terzijde geslapen te hebben, nu eens vergeet zich naar links om te draaien? Zou dan de maag als porster dienen? Een stad, die niet op haar plaats mag blijven, bezit de Amerikaansche staat Minnesota. Eleveth dat is de naam van het gedwongen wispelturige mijn stadje is vier jaar geleden aangelegd en telt 2500 inwoners. Eenige maanden geleden ontdekte men onder de stad een rijke ader ijzererts, rjjker dan een der andere in de buurt. Daar waren dollars mede te verdienen, dus moest zij in exploitatie worden genomen. De huizen stonden echter in den weg en de bewoners schenen niet voornemens deze af te breken. De mijn maatschappij, aan welke de grond behoorde, heelt nu op eenigen af stand een nieuwe stad gebouwd, ten minste de straten en trottoirs aangelegd Bovendien heeft zij een maatschappij gevormd, welke zich belast met het gratis verplaatsen der huizen tot aan de nieuwe stad Eleveth. Voor dat vrijgevige aan bod zijn de bewoners gezwicht en nu kan men hier en daar reeds een wandelend huis zien, koers zettende naar Nieuw Eleveth. Gomez, het hoofd der opstandelingen op Cuba, was door de Amerikaansche regeering aangemaand zijne troepen op Cuba naar huis te zenden. Hij scheen wel genegen aan dien eisch te voldoen, maar die troepen, ze waren nu een maal onder zekere voorspiegelingen bijeengetrommeld zoo weg te zen den, ging toch niet. Vijftienmillioen dollars voor minder kon Gomez het zaakje niet redderen. De Amerikaansche regeering, deed een bod, vijtmillioen dollars, Gomez heeft hiermee genoegen genomen en de opstandelingen zullen bij het uiteengaan zoowat ieder honderd dollars krijgen. Men zegt, dat het echter niet zonder moeite gegaan is. Tot nu toe baart het bezit van Cuba den Amerikanen geen rozen. Twee a drieduizend personen zijn omgekomen bij eene ontploffing in een buskruitmagazijn in de Chineesche stad Hangtschau. In een bijgelegen kamp zijn al de soldaten gedood. De ramp wordt toegeschreven aan verregaande onvoorzichtigheid. Het was al lang bekend, dat in Spanje groote misbruiken heerschen voorname lijk op financieel gebied, en ook, dat er niet veel wordt gedaan om hieraan echter paal en perk te stellen. Op één punt denkt men thans echter eens door te tastener is namelijk bekend geworden, dat jaarlijks eene menigte lotelingen worden afgekeurd, die hiertoe niet in de termen vallen, maar wier ouders zich, tegen betaling van drie honderd pesetas, de zekerheid ver schaffen dat hunne zonen worden afge keurd. Zij doen dit liever, dan vijftienhonderd pesetas te betalen voor een plaatsvervanger. Het aantal lote lingen moet echter compleet zijn en om hierin te voorzien worden dan maar jongelieden goedgekeurd behept met gebreken die hen voor den militairen stand ten eenemale ongeschikt doen zijn. Men maakt in Amerika veel ophef van de ontdekking »van het grootste dier van de wereld", een voorhistorisch dier natuur lijk, een dinosaurus. Het geraamte van dat ontzaglijke hagedisachtige dier, door prof. Reeder in Wyoming opgedolven, is ongeveer 42 meter lang, zoodat het bjjvooorbeeld, op zijn achterpooten staan de, juist den top van de congreszuil te Brussel zou kunnen bereiken. Twintig personen zouden gemakkelijk in zijn ribbenkast plaats kunnen nemen, en men schat de zwaarte van het levende dier op meer dan 100.000 pond. Bij de Belgische Kamer is iegekomen een adres van den Nederlandse/ten Bond, waarin wordt aangedrongen op het gebruik van de Vlaamsche taal bij de Nationale Bank. Nu eerlang het verlengen van het privilegie der Bank aan de orde komt, verzoekt de Bond, dat men daarbij het gebruik van de Nederlandsche taal naast de Fransche als voorwaarde zal stellen. De Bank, die tot dusverre geheel op Fransche leest is geschoeid, moet zich, waar zjj met Vlaamsch publiek in aan raking komt, van de Nederlandsche taal bedienen en ook op hare biljetten de Nederlandsche taal gebruiken naast de Fransche. Eerst dan zal besluiten adres santen de Bank waarlijk een nationale instelling zyn. De Russische Gaar heeft uit eigen middelen een millioen roebels beschik baar gesteld ter ondersteuning der door hongersnood geteisterde plattelandsbe volking in een deel zijns Rijks. Voor Finland is door den Czar bepaald, dat Senatoren, gouverneurs en verdere hooggeplaatste ambtenaren aldaar voor taan de Russische taal zullen moeten kennen. In den toestand van Michael Munkacsy, (den schilder van „Christus voor Pila- tus"), die in een krankzinnigengesticht wordt verpleegd, is in den laatsten tijd eenige verbetering gekomen. Zijn herin neringsvermogen komt af en toe terug. Als er gesproken wordt over Parijs en de daar doorgebrachte dagen, begint de arme lijder te schreien, en soms heeft hij aanvallen van heimwee, waarbij men hem slechts met groote moeite tot kalmte kan brengen. De kunstenaar is dikwijls uren lang in een kalme, opgewekte stemming, als vroeger. Dan vertelt hij grappen en allerlei invallen uit zijn jongen tijd, tot opeens zijn gezicht weer betrekten hij weer in somber gepeins verzinkt. De geneeskundigen hebben slechts weinig hoop op zjjn herstel. De weerprofeeten hadden 't wel voor speld. Maria lichtmis, 2 Februari zou sneeuw brengen en mogelijk ook wel ijs. Het eerste is een dag later gekomen en het laatste, nu, dat begon er naar te lijken. AU het nog zoover komf, dat de schaats moet aangebonden trooste men zich met de gedachte, dat het niet van langen duur zal zijn, aangezien de zon ook al woordje begint mee te spre ken en wij bij het lengen der dagen eiken dag met eenigen meerderen voor raad warmte van den vorigen dag be ginnen. HAARLEM, 7 Februari 1899. Gisterenavond gaf het gezelschap van Lier in onzen Schouwburg voor goed bezette voornaamste" en, naarma te men in hoogere luchtlagen kwam dichter en dichter bezette n minder voor name" rangen Een Dolle Boel, de nieuwste revue van Reyding. Ieder, die Reyding's tooneelproducten kent, weet, dat de verslaggever, die ze voor 't eerst ziet, en die, zooals gisteren, vier uur achter elkaar dolligheid hoorde en zag, moet beginnen te verklaren als onlangs een Duitsche rijksdagafgevaar digde: lek bin nicht logisch. Maar ter zake. De indrukken of de eigenlijke draad behoorlijk meedeelen, gaat natuurlijk niet. Ik zou op deze wijze b.v. die indrukken, door middel van drie zintuigen ontvangen eenigszins kunnen aanduiden. Het gezicht: een paard en rijtuig op 't tooneel; je ziet een formeel circus vol menschen voor je; veel lieve dameSj in allerlei soort costumesbeenen, armen, kopjes en donreengewriernel van deze samenstellende deelen van 't menschelijk lichaam; rijkdom van inderdaad mooie costumes; schitterglans en klatergoud. Het gehoor: allerlei meh.diën, die je niet kwijt kunt rakennu eens komt de Bienenhaus-marsch boven, dan weer stukken uit de Kronings-revue, enz. enz. Be reuk. Tegelijk met het hooien van het „parlando" en soms met de liedjes ruik je jordaan-lucht, stallucht, pat chouli, oesters en champagne enz. U ziet dus, dat liet in dezen chaos moeilijk is zoo dadelijk wat orde te scheppen. Maar dit mag ik wel verklaren, dat de dames André-Meeuwissen, van Biene d'Oliveira, en de la Mar Kley resp. als Wies, Margo en Anna Bet een ver bazend succes hadden, vooral Mevr. Andrè was typisch, terwijl de Ficky's allerliefste Ficky's waren. De heeren Wagemans was een leuke Barend, terwijl het overige personeel het hare bjj bracht. Aan de mis en-scène is inderdaad heel veel zorg besteed en het decoratief, uit Amsterdam meegebracht wekt bewonde ring. Liefhebbers van veel leven en beweeg, van glossen en grappen, aardige wijsjes en luchtige sijsjes en van veel geschitter hebben zich dus zeer geamuseerd. Zaterdagavond was onze schouw burg geheel gevuld met belangstellenden in het goede idee van het Bestuur der Wilhelinina Naaischool om met het geven van een soirée de fondsen van deze zoo nuttige stichting wat te verbeteren. Hulp en medewerking kwam voor dit plan van alle zijden. Van den heer E. F. Bruynsteen voor de leiding van het muzikale gedeelte, van den heer L. Chrispyn Jr. voor de regie, verder van j tal van jonge dames, zich beschikbaar stellend voor het vervullen van groote of kleine partijen. In studie werd ge nomen eene Kinder-Operette van mejuf frouw Van Tussenbroek De Drie Kabou tertjes. Met zooveel toewijding mocht van de uitvoering veel worden verwacht. In hoeverre aan die verwachting werd voldaan moge elk der bezoekers voor zich zelf uitmaken. Hoofdzaak is dat het finantiëele succes uiterst bevredigend mag heeten en dat alzoo niet vruchteloos zijn geweest de bemoeiingen, welke in het bijzonder de dames Bestuursleden van de Wilhelmina-Naaischool zich voor de goede zaak hebben getroost. e Naar wij vernemen zal de uitvoering morgen-middag (Woensdag) worden her haald. Het is te wenschen dat nog velen zich opgewekt mogen gevoelen iets bij te dragen tot het bij uitstek goede doel waarvoor een heel aardig kunstgenot in ruil gegeven wordt. De lezing van Prof. de Sonnaville betreffende het voorbereidend muziek onderwijs, zal gehouden worden op Donderdag 16 Februari des avonds ten 8 uur in den bovenzaal van de Socië teit Vereeniging." Uitnoodigingen daartoe zullen aan belangstellenden worden toegezonden. In de Stuiversspaarbank werden gedurende de maand Januari 1899 in gebracht 1013 posten en uitbetaald 66 posten. Ingel. werd een bedrag van 1744.14* en uitbetaald werd 1326 51. Op den 7en werden in één zitting van 89J£ uur behandeld 188 posten waar van 185 inbreng en 3 uitbetaald zijnde het hoogst aantal, dat in den loop der 19 jaren van het bestaan der Spaarbank in zoo korten tijd (slechts lVs uur) werd afgedaan. In een der zalen van de Sociëteit „Vereeniging" (ingang Klokhuisplein) zal morgen, Woensdag, 8 Februari 's avonds 8 uur, eene vergadering van wege den Vegetariers-Bond gehouden worden, in welke als Spreker zal op treden de Heer M. Valk Lzn. van 's Gra- venliage. Zij, die van het Vegetarisme iets meer willen vernemen, en kennis willen maken met de beginselen van hen die een na tuurlijke levenswijze voorstaan, moeten niet verzuimen er heen te gaan. De toegang is vrij. Zaterdag 4 Febr. 1.1. hart alhier het jaarlijksch examen ter verkrijging van den graad van korporaal bij de Nederlansche Weerbaarheids Vereeni ging plaats; ten gevolge van ditexzamen werd als korporaal bij de afdeeling Haar lem aangesteld: Jhr. R. A. Quintus. Heden Dingdag morgen ten 8% uur is op het Stationsplein een 9 jarige knaap N. H., die een wagentje met zakken steenkolen voortduwde bij on geluk aangereden in den rug door een wagen beladen inet antracietkolen die hem achterop reed maar welke wagen door den bestuurder niet ingehouden kon worden, daar deze door de gladheid van de straat was uitgegleden. Hjj is slechts gering bezeerd aan dat lichaams- deel. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche rijksdaalder voeren de de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1849, blikbaar bestaande uit lood, door den stoombootondernemer B. onder zjjrie ontvangsten gevonden. Als verdacht van diefstal van een bankbiljet'van 25, een doublé ketting en verschillende snuisterden ten nadeele van den winkelier L. aan de kleine Houtstraat, is aangehouden zjjne dienst bode G. B. die bekend heeft alles te hebben ontvreemd. Uit vrees voor ont dekking heeft zij het bankbiljet verbrand. Gisteren Maandag namiddag ten luim 12 uur heeft J. W. oud 58 jaar, als wagenmaker werkzaam op de centrale werkplaats der H. IJ. S. M. alhier het ongeluk gehad van bij het van zijn werk naar huis gaan te vallen door de gladheid der rails, waarbij hij zijn rechterbeen heeft gebroken. Hij is per rijtuig naar zijne wo ning overgebracht. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 233 baden. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op "Woensdag 8 Februari 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingek. stukken. Verzoek eervol ontslag adj.-archivaris. Id. id. onderwijzer le kl. kostelooze school D. '2. Voorstel B. en WW. goedkeuring rekening en verantwoording Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienst 1898. 3. Id. id. adressen afdeeling Overveen- Bloemendaal Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur verbetering Brouwersvaart en Houtvaart. 4. Id. id. beschikbaar stellen gelden voor bestrating. 5. Id. id. wegruiming pomp Rozenstraat. 6. Id. id. met rapporten commissie van financiëen en commissie van bijstand in het beheer der openbare werken aankoop perceelsgedeelten Rolland straat van J. Timmer. 7. Id. id. met rapport commissie van financiën en adres Kleinman Co. e. a. heffing straatbelasting. 8. Verslag opzichter gasverlichting over December jl. Markt van 6 Febr. 1899. Boter. Aangev. 83 verk. 83 KG. L. pr. 1.10 H. pr. 1.20 p. KG? Biggen. Aangev. 27 verk. 27 stuks. L. pr. 6.H. pr. 8.00 p. stuk. Schrammen. Aangev. 51. verk. 39 st. L. pr. 10.H. pr. f 14.p. st. Aardappelen. Aangev. H.L. verk. H.L. L. pr. H. pr. p. H.L. Appelen. Aangev. 27 H.L. verk. 21 H.L. L. pr. ƒ6.— H. pr. ƒ8.p. H.L. Peren. Aangev. 31 H.L. verk. 24 H.L L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ8.p. H.L. 0RGELBESPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Febr. 1899, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZEKMAN. PROGRAMMA. 1. Coöcert FantasieA. Hesse. 2AdagioFischer 3. SonateKrausse. a Allegro moderato, b. Adagio 4. Koor uit de ScheppingHaijdo. 5. Aria oit -Paulus"Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2