del is geweest, terwijl de waarde van den grond in de laatste jaren is gedaald. Wat de handelsstatistieken betreft, de Min. ontkende niet, dat sommige cijfers te wenschen lieten. Op de cijfers der statistiek moeten dus geen stelsels wor den gebouwd. Hoofdst. Vllb en Hoofdst. IX [onvoorziene uitgaven) werden goed gekeurd. Aan de orde was toen de Vestingbegrooting. De heer van Alphen drong aan op eene spoedige voltooiing van de stelling Arasterdam. De Min. van Oorlog konstateerde, dat men nauw keurig kan weten, hoe hij over de afwerking der stelling Amsterdam denkt. Hij wees er op, dat op zijn program reorganizatie der levende strijdkrachten vooropstond, en daarna de afwerking der stelling Amsterdam. De Vestingbe grooting wtrd goedgekeurd. Omtrent het overigden van president Faure zijn de Fransche bladen tamelijk kalm. Geen der bladen ziet echter in den overledene den man met groote politieke eigenschappen. Het wordt hem natuurlijk kwalijk genomen, dat hij alles aanwend de, om zijne burgerlijke afkomst te doen vergeten, alsmede dat het tenuitvoer- brengen van het decoratieve gedeelte van zijn ambt hem in de eerste plaats ter harte ging. Zeer zeker heeft hij zich populair weten te maken gedurende de vier jaren dat hij zijn ambt bekleedde. In niet geringe mate nam die toe door het bezoek aan den czaar en het tegen bezoek. Gemakkelijk liet hij zich door zijne meerderen in politieke beteekenis leiden. Gedurende den loop der Dreyfus zaak heeft Faui e zich niet anders doen kennen dan door de wijze waarop hij tijdelijk is opgetreden als de volgzame ondertee kenaar van de besluiten welke de regee ring noodig achtte om den storm te bezweren. Geen woord heeft h\j gespro ken, om de opgezweepte gemoederente bedaren. In he* algemeen kan men zeggen, dat president Faure's beteekenis als politiek man, onderging bg zijne ver kiezing tot president. Faure heeft altijd getracht, zich boven de partijen te stellen, zonder zich ooit geheel te kunnen los maken van de meer en meer bovendiij vende antisemieten. Bij de verkiezing voor een nieuwen president, waarvoor de Zaterdag was bepaald, heeft de president van den Senaat, de Heer Loubet, Vrijdag de candidatuur voor het presidentschap der republiek aangenomen, zoodat men het Vrijdag bijna voor zeker hield, dat deze bg eerste stemmingzou verkozen worden. Oudminister Méline, heeft, niettegen staande zijn tegenovergesteld besluit, zich kandidaat gesteld voor het presi dentschap. anti-revisionist. Tegen Loubet is een storm van belang losgebarsten. Van verschillende kanten is hij aangevallen, zooals door den beken den Beaurepaire. Een der bladen ver klaarde hem in een stuk, getiteld: Loubet, de kandidaat van het Duivelseiland, den oorlog. Andere, waaronder de meest toongevende, steunden die kandidatuur. Zaterdag was het te Versailles, waar de gecombineerde vergadering van Senaat en Kamer van afgevaardigden zou plaats hebben, bijzonder levendig. Toen Loubet den voorzitterssioel innam werd hij door eene meerderheid toegejuicht, waartegen natuurlijk werd geprotesteerd. Toen had de stemming plaats en deze wees aan dat 791 leden van het Congres er aan hadden, deelgenomen. Verkozen werd Emile Loubet met 483 stemmen, 270 waren er uitgebracht op Méline. De nieuwe president is te Marsanne (Dröme) geboren en zestig jaar oud. Men schrijft hem toe, dat hij voor de revisie-Dreyfus is, maar hg schijnt er zich nimmer over uitgelaten te hebben. Zeer zeker is het van belang, dat Loubet gekozen werd met eene flinke meerderheid en bij eerste stemming, hij was de kandidaat der liberalen en ra dicalen. Van de kroonpretendenten Victor Napoleon en Philippe van Orleans was Zaterdagavond nog niets vernomen, zelfs van geen manifest. Op deze beide heeren werden reeds de noodige glossen gemaakt. Na afloop der vergadering werden te Versailles de kreten vernomen vanLeve het leger, waarop werd geantwoord met Leve de republiek. Volgens het be staande gebruik heeft het kabinet zijn ontslag aangeboden, doch Loubet heeft verzocht de portefeuilles te behouden. Te Parijs hadden eenige betoogingen plaats van vijandige elementen als an tisemieten en patriotten. De anti-revisionistische bladen zijn bgzonder heftig tegenover Loubet. Deroulède heeft verklaard, nimmer Loubet als president te zullen erkennen, in plaats van eerst 's mans daden af te wachten. De Heer Loubet is iemand van onbe sproken zeden zijn huisgezin is hem lief boven alles, en zeker is naar men meent het serieus opvatten van zijne be trekking door zijn karakter verzekerd. Langs Faures stoffelijk overschot is Zaterdag en Zondag door eene groote menigte gedefileerd. Bij de Kamer zal voor het bekostigen der begrafenis zestienduizend fi anes wor den aangevraagd. Te Vorst niet ver van Brussel heeft Zaterdagochtend een vree-el ijk spoorweg ongeluk plaats gehad tussehen eerastil- staanden trein en dien uit Bergen. Men sprak van twaalf, zelft dertig dooden en vele gekwetsten. Aan het Zuiderstation te Brussel was de dienst geheel gestaakt. Men gelooft dat de machinist wegens sterken mist de signalen niet heeft kunnen zien. Zaterdag waren overigens de berichten nog zeer verward. Er werd verteld, dat onder de passagiers veel spoorwegambtenaren waren en dat drie kinderen van een stationschef tot de dooden behooren. Van den verongelukten trein zijn de machinist en de stoker door nog tijdig van de locometief af te springen, behouden gebleven. De toestand moet verschrikke lijk zgn. Nader is gebleken, dat het getal dooden een en twintig dat der gewonden ruim honderd bedraagt. Een ooggetuige heeft het volgende verhaal gedaan: „Ik had ten 7 ure 37 den trein ge nomen, en bevond mij in een compar- tement der derde klasse in een der eerste rijtuigen. Ter oorzake van den mist had: de trein meermalen moeten stoppen. In het station van Vorst voelde ik een hevig schudden en ik zeide tot mijn gezel: Wat is dat?" Op 't zelfde oogenblik voelden wij een vreeselijken schok en ik werd midden op den weg geworpen. Naast mjj lag mijn gezel, de heer Borremans van Hal, licht aan het hoofd gekwetst. Verdoofd, bedwelmd, zagen wij niets; overigens de mist belette het ons. Zoo zeer waren wij versuft, dat wij er zelfs niet aan dachten, onze reisgezellen te helpen, en dat wij vluchtten als zinne- loozen." Een ander reiziger, Van Diest, in dienst bij notaris Heremans, was ook in een rijtuig 3de klasse met verscheidene vrouwen. Op het oogenblik van den schok sprongen allen naar het portier maar het was niet mogelijk dat te openen. Na lange pogingen gelukten zij er toch in en het eerste wat zij te zien kregen waren de ljjken van twee personen, die in tweeën gesneden waren, Onder de gedooden bevonden zich verscheiden personen uit Ruysbroeck. Dit komt, omdat de trein door den mist het station van Ruysbroeck was voor- bijgeredenalle voor dat dorp bestemde reizigers hadden plaats genomen in de achterste rijtuigen en deze hebben juist het meest te lijden gehad. Thans is gebleken, dat de ramp nog grooter omvang heeft, namelijk dertig dooden, vijftig zwaar en vijftig minder ernstig gewonden. Drie wagons werden geheel verbrijzeld. In Bombay, Engelsch-Indië neemt de pest weer ijzingwekkend toe; de vorige week bezweken er weer zestienhonderd personen aan die ziekte. Van het plan om door behoorlijke afwatering den bo dem te reinigen hoort men niet meer spreken. Pas is de Fasjoda-kwestie tussehen Engeland en Frankrijk van de baan of eene nieuwe is aanstaande. De Imam von Maraete zou aan Frankrijk een haven afgestaan hebben en dadelijk is er een Engelsch oorlogsschip heen gezonden om een onderzoek in te stellen en natuurlijk den afstand ongedaan te maken. Bij het boren van den Sirnplon-tunnel Zwitserland werken ongeveer twee duizend personen, meest Italianen. Over de wijze waarop die mensehen door de aannemers geëxploiteerd worden is men zeer verontwaardigd, temeer daar de aannemers van het werk een gedwongen winkelnering hebben inge voerd, waar veel te hooge prijzen wor den berekend en dus groote winsten worden gemaakt. De geneeskundige hulp moet ook slecht zijn ingericht. Er heeft zich een Zwitsersch comité gevormd om in den toestand verbetering te bren gen, in de eerste plaats, dat de arbeiders de eetwaren en het brandhout uit de eerste hand krijgen. Het gaat Amerika niet voor den wind op de Filippijnen. Eerst hebben zij samen gestreden tegen Spanje, maar sedert hebben de Filippinos zich door de telkens nieuwe aanvoeren van Amerikaansche soldaten beangst gemaakt voor de vrg- heid, die Amerika hun zou brengen en zijn tegen hunne bestrijders opgestaan in dier vroege, dat er feitelijk een oorlogstoestand is ontstaan. De Filip pinos zijn tamelijk wel van oorlogsbe hoeften voorzien. De Amerikaansche redders hebben dus tot heden niet veel succes van hun werk. Er is te Oud Vossemeer een dertien jarig reuzenmeisje. Zij heeft de lengte van iets langer dan twee meter en weegt honderd twaalf en een half kilo. Binnen enkele weken gaat zij op reis om zich te laten kijken. Men zal zich herinneren, dat een plan bestaat het plan Coolen dat bedoelt •de nieuwe wet op de plaatsvervanging bij de militie te ontduiken. Om dit plan niet te kunnen doorgaan of het te ver hoeden is bij de Tweede Kamer ingeko men een ontwerp tot wijziging der Nationale militie. In den afgeloopen nacht, heeft op den Ringdijk van Haarlemmermeer, bij Aalsmeer eene vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere M. uit Aalsmeer, naar men zegt uit minnenijd, een persoon uit Haarlemmermeer, met een mes in den buik heeft gestoken. De wond schgnt niet levensgevaarlijk te zijn. De dader is naar 't Hoofddorp gebracht en tegen hem procesverbaal opgemaakt. HAARLEM, 17 Februari 1899. In verband met de plannen der Holl. IJz. Spoorweg Maatschappij, ingezonden bij de Tweede kamer, is bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier de toestand opnieuw ter sprake gebracht, en deze aan den betrokken minister kenbaar gemaakt. De bezwaren komen neer op het vol gende 4. Onvoldoende ruimte van het spoor wegstation met het daarbjj behoorende perron en verdere lokalen en terreinen voor opslag van goederen bestemd. Gebrekkige inrichting van een en ander. Gevaarlijke inrichting van de perrons voor de zich daar bevindenden bij het in- en uitgaan der treinen. 2. Voortdurende belemmering van het verkeer langs de verschillende over wegen. 3. Belemmering der scheepvaart door de onvoldoende hoogte van de spoorweg brug over het Noorderspaarne en het dikwijls en langdurig gesloten houden van die brug. Door de H. IJ. Sp. Mg., zegt het stuk, is aan de Regeering concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een nieuwen spoorweg tussehen Amster dam, over Sloten, Haarlemmermeer, naar Leiden enz. Komt die onderneming tot stand, dan bestaat er reden om te vreezen, dat onze gemeente gedeeltelijk zal worden afge sloten van het algemeen verkeer, waarin zij tot hiertoe was opgenomen; dat de belangrijkheid van het Haarlemsche station aanmerkelijk zal afnemen; en dat Haarlem meer en meer in een geïso- leerden toestand zal gaan verkeeren. De Kamer verzocht den minister dien n ten gevolge den steun des ministers in te roepen ter verzekering van de belangen der gemeente en van haren handel en nijverheid en uit den wensch, dat de toestemming tot aanleg van den nieu wen verbindingsweg AmsterdamLei den niet gegeven worde, alvorens zeker heid zij verkregen, dat op afdoende wijze aan de bezwaren boven genaamd is te gemoet gekomen. Bij het op 17 en 18 Februari gehowden examen voor fraaie handwer ken te 's Gravenhage zijn geslaagd de dames A. M. Beernink en H. A. P. van Leeuwen alhier. Beiden onlvnigen hare opleiding van de dames I. Pleyte en W. F. Klinkhamer, leeraressen in hand werken, kunstnaaldwerk, enz. hier ter stede. De Heer E. A. L. Quadekker ka pitein-paardenarts bij de Huzaren alhier is door den gemeenteraad van Nijmegen benoemd tot directeur van het slachthuis. De voorstelling in den Schouwburg Zondagavond, waar het specialiteiten gezelschap van den heer Henri ten Hal optrad, was als gewoonlgk heel goed bezet. De nieuwe nummers waren aan trekkelijk en pleizierig om te zien en te hooren. De verloting zal mogelijk ook wel wat getrokken hebben, maar zonder zoo'n trekpleister trekken de Zondagavondvoor stellingen toch ook wel. Binnenkort eene tweede opvoering van ■»Een dolle boeit door 't gezelschap van Lier. Tot koster in de Remonstrantsche Kerk is benoemd de heer H. Etdermans te dezer stede. Morgen, Woensdagavond geeft de Ned. Opera Rossini's welbekende Wil- lem Tell met Mej. Francisca, met Orelio en verder uitstekende krachten. De Ned. Opera mag zich van de zijde van het Haar lemsche publiek gewoonlijk in gunstige ontvangst verheugen. De Willem Teil zal ook gaarne worden gehoord. Er is hier ter slede opgericht eene Vereeniging Floralia, ten doel hebbende de liefde voor Bloemen en Planten onder den arbeidenden stand te bevorderen. Naar men mededeelt zullen hiertoe voor belangstellenden stekken beschikbaar gesteld worden. Van de gekweekte planten zal dan te zijner tjjd eene tentoonstelling gehouden worden, waar zulke inzendingen welke het meest aan gestelde eischen voldoen voor eene be kroning in aanmerking zullen komen. De voorloopige Commissie bestaat uit de Heeren Andries J. Winkler, D. H. Blok, Dr. H. J. Calkoen, H. Th. Chap- puis, C. van Cuyk, P. G. Heems, A. C. Laane, Vincent Loosjes, A. Meijer, Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman, Mr. Johan Spoor, C. De Vries Hz. C. L. F. Sarlet. Ook het bal van Zaterdagavond, voor de jongere dansleerlingen van de heeren Martin woonden we met genoe gen bij en keken met lust naar het getrippel en gehippel van kleine voetjes over een groote, gladde dansvloer, en be wonderden de elegance en accuratesse, waarmede ons „kleinst Haarlem" de dansen ten uitvoer brengt. De twee intermezzo's en de cotillon het slot van den pret— zagen wij ook met bijzonder veel pleizier. De zon der heeren Martin is nog lang niet aan 't tanen. In het douchebadhuis zijn in de afge loopen week genomen 217 baden. VEEMARKT 15 Februari 1899. AangevoerdPrg s 5 Koeien f 130. f 170 63 N. Kalveren 8.i 11. 6 Schapen d 16.J 20. 2 Paarden Markt van 20 Febr. 1890. Boter. Aangev. 73 verk. 73 KG. L. pr. 1.00 H. pr. 1.10 p. KG. Biggen. Aangev. 92 verk. 92 stuks. L. pr. f 5.H. pr. f 8.00 p. stuk. Schrammen. Aangev. 57. verk. 57 st. L. pr. 9.H. pr. 11.p. st. Aardappelen. Aangev. 38 H.L. verk. 19 H.L. L. pr. f 1.70 H. pr. f 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 36 H.L. verk. 23 H.L. L. pr. 7. H. pr. 10.— p. H.L. Peren. Aangev. 17 H.L. verk. 11 H.L. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ10.p. H.L. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Febr. 1899, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. OffertoireWelij. 3. Sonate No 5Mendelsohn. a. Andante. b. Andante conmoto. e. Allegro maestoso. 4. Vorspiel zu ParsifalR. Wagner. 5. AhendempfiodungMozart.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2