De Belgische minister Vandenpeere- boom heeft zich in de Kamer en in den Senaat moeten verdedigen tegen de be schuldiging dat de spoorwegramp by Vorst zou te wijten zyn aan 's ministers overdreven zuinigheid. De Kamer bleek echter niet overtuigd, althans er kwam een voorstel waarby op grondig onderzoek en openbaarmaking er van werd aange drongen, met dien verstande dat den ambtenaren vryheid van oordeel zou gelaten worden, doch de Kamei besloot over te gaan tot de orde van den dag. Een der leden had opgemerkt dat bij Belgische spoorwegrampen in den laat- sten tijd het getal slachtoffers vermeer derend was. De minister toonde aan, dat het aantal spoorwegrampen afnemen de was. Zijn oordeel over de ramp weigerde hij uit te spreken zoolang het onderzoek der rechterlijke macht nog niet is afgeloopen. Over de beteekenis van de Weener spaarbank kan men zich een denkbeeld vormen als men weet, dat in 1898 door vierhonderdzestienduizend personen inge legd werd 51 millioen florijnen en uitbetaald aan driehonderddertigduizend personen 47 millioen florijn. De Filippinos gaan voort met hun guerilla tegen de Amerikaansche troepen en meestal met gunstig gevolg want op sommige punten hebben de Amerikanen zich moeten terugtrekken. De Filippinos stellen zich in kleine afdeelingen op m de bosschen en vallen van daar uit den \yand aan. Van wapenen en rookvrij kruit schijnen zij voldoende voorzien. Volgens Amerikaansche berichten zou nog eene nederlaag der Filippinos vol doende zij n om het verder verzet te breken, de laatsten, die zeer goed begrijpen, dat zij in het open veld niet tegen hun vijand zijn opgewassen, ontwijken zorgvuldig elke beslissende ontmoeting. Hunne verschillende behaalde kleine voordeelen prikkelen hun aan tot volhouden en aldus handelende, kunnen zij het Amerika nog lastig genoeg maken. In het algemeen volgen zij de manier waarop de Cubanen het Spaansche leger gedurende vier jaren aan de praat hielden. Maar Amerika bezit grooter weerstandsvermogen dan Spanje en zal dus misschien ten langen leste meer succes hebben. De Bepublikeinsche Afgevaardigde Or tega heeft eene redevoering gehouden, waarin hij de militaire hoofden van onbe kwaamheid en de monarchisten van verspilling van 's lands gelden beschul digde. Vijf en-twintig hooge begrootingen van Oorlog en Marine, zeide hij, hadden niets anders uitgewerkt, dan dat men, toen de nood aan den man kwam, zon der leger zen onder vloot wat. De brand te Manila, die door hand langers der Filipinos aangestoken heet te zijn, heeft, volgens opgave voor 500,000 dollars schade berokkend. De gouverneur-generaal heeft bij pro clamatie aan de ingezetenen verboden na zevenen 's avonds hun woning te verlaten. Tegen brandstichters of ver dachte personen zullen krachtige maat regelen genomen worden. In Finland is men diep verslagen tengevolge van een manifest van den Czar, waarin Z. M. verklaart bepaalde grondregels te willen geven voor de wetgeving, die op Rusland en Finland beide betrekking heeft. De redacteur van het officieele blad heeft zijn ontslag genomen, de drukkers van dat blad hebben het werk neergelegd en de verslagenheid in alle standen is algemeen. De Italiaansche regeering heeft naar St. Petersburg en 's Gravenhage eene nota gezonden met de verklaring dat zij niet aan de conferentie zal deelnemen als de paus eene uitnoodiging ontvangt. Nu ook moet Engeland bericht heb ben, dat het niet zal deelnemen aan het' Haagsche Vredescongres als Italië wegblijft naar aanleiding van het deel nemen van den Paus. Men lierinnere zich, dat Engeland reeds vroeger bezwaren had en het kan dus niemand verwonderen, dat het zich terug trekt bij eene gelegenheid zoo schoon als deze is. Op eene ver gadering, belegd om Steads vredeskruis- tocht te steunen, hebben twee liberale parlementsleden verzet aangeteekend tegen de oorlogstoerustingen van Engeland. Daar die toerustingen alles behalve op plannen tot ontwapening of zelfs tot het staken van toebereidselen wijzen begrjjpt men niet goed, hoe een en ander kan medewerken om den vrede bevorden, zooals men in den Haag denkt te doen. Inmiddels neemt het roepen om vrede onder de volkeren toe. Naast de bewe ging door de mannen in deze op 't touw gezet, zyn het ook de vrouwen bonden die zich in deze krachtig genoeg doen gelden om indruk te maken. Te Berlijn wil men een Bismarck- museum stichten, waarin alles zal ge plaatst worden wat op den kanselier betrekking heeft. Het is zeker een goed denkbeeld deze zaak nu reeds op te vatten, nu zeer zeker nog veel van dien aard als 't ware voor het grijpen ligt. Het Fransche tuinbouwblad le Jardin deelde kortelings mede dat de kokos-boter op weg is de dierlijke boter te verdringen. Door Algerjjnsche landbouw syndicaten wordt ze den gebruikers zeer aanbevolen. Volgens een prospectus in deze boter gemakkelijker verteerbaar en ook gezon der dan die van koemelk; ze wordt niet ranzig, terwijl men in het gebruik aan twee derden evenveel heeft als aan drie derden der andere, 't Loopt er dus heen dat we weer met een nieuw botersur- rogaat te doen krijgen. Een aangenaam vooruitzicht voor de zuivelhandelaars! Naar men meldt, heeft de minister van binnenlandsche zaken, overeenkom stig het verlangen van den minister van oorlog, ter kennis van de burgemeesters doen brengen, dat zij voortaan nimmer zullen mogen beschikken over militaire macht, zonder voorafgaande onderhande ling met de betrokken militaire autori teiten, behoudens enkele uitzonderingen b.v. tot het onderdrukken van plotseling opgekomen oproerige bewegingen. Door den gemeenteveldwachter Sloot weg te Haarlemmermeer, is aangehouden een onbekend persoon, wegens poging tot verwonding van den landbouwer H. Schoo, aan den Y weg alhier, het toedie nen van slagen aan zijne dochter en het verbreken van afsluiting. Door den Bur gemeester ondervraagd, bleef hij hard nekkig zwijgen, waarna hij in verzekerde bewaring is gesteld en vervolgens ter beschikking der justitie naar Haarlem is gebracht. Bij gelegenheid der paardenmon- stering te Hoofddorp, kreeg een inwoner van Aalsmeer een slag van een paard, zoodat hij in bewusteloozen toestand werd weggedragen. HAARLEM, 28 Februari 1899. Aanstaanden Donderdag geeft het Ned. Tooneel als 5e voorstelling van het abonnement Hauptmann's Voerman Hen schelhet successtuk van het Nederlandsch Tooneel en van de twee Bouwmeesters, broeder en zuster. Hauptmann's schep ping en de vertolking hebben in Am sterdam en den Haag o.a. buitengewoon veel belangstelling gewekt in den kunst wereld. Door C de Koning Tilly fabrikant van de oprechte Haarlemmerolie aan de Antoniestraat is aan de algemeene armen der gemeente geschonken een bedrag van ƒ203.bij gelegenheid van het 203 jarig bestaan van de fabriek. De Heer E. F. Bruijnsteen ver zoekt ons te willen meedeelen, dat de aanschouwelijke hulpmiddelen voor het voorbereidend muziekonderwijs van Prof. de Sonnaville ten zynent verkrijgbaar zijn en hij gaarne bereid is, de gewenschte inlichtingen daaromtrent te geven. Ook Zondagavond was de Schouw burg goed bezet, vooral op de hoogere rangen. Wij konden de voorstelling niet bijwonen, maar naar ons werd mede gedeeld, oogstte het gezelschap van den heer Jan Ketting met „De dertig jaren" veel bijval en werd de voorstelling met spanning, onder hoogen druk," zei onze zegsman, gevolgd. Wjj maken onze lezers opmerkzaam op de laatste voorstelling morgenavond van de Royal Bioscope, met geheel nieuwe beelden, meest gekleurd en op verzoek de intocht van H. ;\l.de Koningin. Men zie achterstaande advertentie. In den namiddag kinder- en familie-voorstelling. Naar wij vernemen zal de Heer J. Krom, koster aan de Luth. Gemeente den len Maart 12Vs jaar als zoodanig in functie zyn. Men verzoekt ons mede te deelen dat door de Haarlemsche Afdeeling van de Vereeniging „Tesselschade" in de eerste dagen van Maart in de foyers van het Brongebouw de twee-jaarlyksche Bazar zal gehouden worden. Zaterdag j.l. gaven de leden van Haarl. Gem. Koor ter eere van het 10 jarig bestaan der Vereeniging eene zeer goed geslaagde soirée in het Brongebou w. De verschillende tooneelstukjes en voor drachten vielen zeer in den smaak van het publiek. Ook de tableaux getuigden van veel kunstzin. Hetzelfde Koor geeft a.s. Woensdag een concert dat alles doet verwachten. Het hoofdnummer is het Lied van de Klok, gekozen met het oog op het 10 jarig bestaan. Voor vele jaren toch werd deze schepping van Romberg eveneens gezon gen, ook met den heer G. Zalsman als Meister. Door den agent-rechercheur Fenger is aangehouden de 13 jarige knaap J. A. L. W. wonende Papentorenvest, die gisterenavond door middel van over- klimming twee sierduiven had ontvreemd uit een hok staande op het erf, van zijn buurman D. Door den agent-rechercheur Van Halst is aangehouden de 19 jarige koet siersknecht H. v. d. V. die uit het on gesloten koetshuis van den stalhouder van Soest aan de Zijlstraat had- ontvreemd een zweep, een paar handschoenen en eenig geld. In het douchebadhuis zijn genomen in den loop dezer week 228 baden. VfiBGADEHIHÖ van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 1 Maart 1899, des namiddags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingek. stukken. Verzoek eervol ontslag onderwijzeres 2e klasse 2e Tusschenschool. 2. Voorstel B. en W.W. reglement bibliotheek en instructie bibliothe caris en verder personeel. 3. Id. id. verkoop grond aan de Dreef. 4. Id. id. verzoek J. G. Hazeloop en Dr. H. van Erp gebruik lokaal H. B. S. voor het geven van tuinbouw- onderwijs. 5. Id. id. adres H. IJ. S. M. onttrekking gedeelte Varkenmarktsteeg aan den openbaren dienst. 6. Id. id. wegruimen pomp tegen perceel Groote Houtstraat No. 131. 7. Id. id. adres D. van Staveren huur grond in den Hout. 8. Id. id. adres Vereeniging „Ambachts school" vergunning gemeente archi tect tot het bouwen eener schilders werkplaats. 9. Id. id. vaststellen suppletoiren ligger der wegen. 10. Id. id. betuigen instemming adres Tweede Kamer in zake Velserbrug. 11. Id. id. verhuring gedeelte Harmen- jansenveld. 12. Id. id. adres P. Goedkoop Dz. plan bebouwing gronden Schoterweg. 13. Id. id. met nader voorstel en adres sen C. L. B. Jonquière en J H. W. Habermehl verzekering beambten en werrklieden tegen ongelukken. 14. Id. id. verordening betreffende amb tenaren ter secretarie. 15. Rapport comm. tramplannen adres F. Anderheggen Jr. en L. J. Neu- meijer Jr. verlenging termijn uit voering concessie tramaanleg. 16. Vooi dracht B. en W.W. benoeming vier onderwijzers. 17. Verslag opzichter gasverlichting over Januari 1899. Afloop van de "erkoopmg van Huizen, gehouden den 25 Feb 1809 ,n de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Winkelhui» en Erve met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, Roïenpriêelstraat No. 34, 1050, J. Bekker. No 2, Een Huis en Erve, Voo tingstraat No. 23. No. 3. Een Huis en Erve, naast het voorgaande, No. 21. De perceelen No. 2 en 3 te zimen f 2680, B. v. d. "Woert. No 4. Een Hnis en Er e, Oranjeboomstraat No. 157. No. 5. Een Hnia en Erve, naast het voorgaande, No. 155. De perceelen No. 4 en 5 te zamen f 2425, A. Evers. No. 6. Een Winkelhuis en Erve, Spaarnwon- der-traat No. 88, f '2010, J. Oostwald. No. 7. Een Winkelhuis met Schuur en Erve, benevens Tuingrond, Oranjestraat No. 78zwart en rood, f 4500, J de Vogel, No. 8. Een Winkelhuis en Erve met afzonderlijk opgaande Bcvenwoninz, in de Tnchthuisstraat No. 2zwart en rood. f 8475, J. E. de Vries. No. 9. Een Huis en Erve, Damsteeg No. 11, f 570, P. J. Braspenning. No. 10. Een Huis en Erve, benevens Schuur en Erve, Damsteeg No. 15 en 17a, f 945j J Braspenning. No. 11. Een Huis met Sonsterrain, Erve en Tuin, Zijlweg No. 20. No. 12. Een Hnis met Sousterrain, Erve en Tuin, n .ast het voorgaaude, No 18. De perceelen No. 11 ea 12 te zamen 8335, A. A. v. d. Berg. No. 13. EenWinkeïhnie en Erve, Anthoniettraat No. 37, 1500, H. J. l-eenaards No. 14. Een Huie en Erve, Nieuwe Groenmarkt No 21, 3035, J. J. Beukers. No. 15. Een Winkelhuis en Erve, Delftstraat, met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, No. 1, f 2375, S. Gold steen. No. 16. Een Winkelhuis en Erve, Groot Hei ligland No. 78, f 2605, B Hagen. No. 17. Een Huis en Erve met Poort, achter eene Poort ingaande aan de Doelstraat No, 27b. No. 18. Een Huis en Erve, naast het voor gaande, No. 27c. No. 19. Een Huis en Erve, naast het voor gaande, No 27 d. No. 20. Een Hnis en Erve, naast het voor gaande, No. 27e No. 21. Eeoe Schuur en Erve, naast het voorg. De perceelen No. 17 tot en met 21 te zamen f 2585, G L. Zautvoort. Nu. 22. Een Huis en Erve, Karaperveat No. 45, 1600, H. J. Bonfrèr. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand Febr. 1899, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Gehr. Boer, Mej. M. Hildebrand, Rij9, Borgerin, Mevr. Croesen, J. Lezelve, Mej. Zeewoeater, Mej. L Pe's, J. v. Weerd, Mevr. Bromberg, Mej. M. Bos, Mej. M. Vermeer en Mevr. Boone, allen Amsterdam; G. J. Duyfjes, Barneveld; Haakman, Blok en Kossenheim, allen deo Haag; Wed. A. Eckman, H. Geerraata. O. Buena de Mesquitaen W. v. Santen, allen Haarlem; Mevr. v. Hitsma, Heerenveen; Mevr. Leembruggen, Overveen; Mej. Schnileman, Mej v. d Berg, C. Gu densteeden Egeling, M. Linden en Co. en Forst, allen Rot terdam; Mevr. v, Viooten, Vogelenzang; Levin, Zaandam. Briefkaarten. A. Beerdink, G. Kraft, Mej. J. v. Liehoud, allen Amsterdam; J. Benraad, T. v/d Veen, beiden den Haag; Mej. J. Kleine, Haarlem; J. F. L. B. Reiziger, Rotterdam; J. Visser? Buitenland. Mej. M. Hoekstra. Arvey C. Weyera, Gombong R. A. C. Schot, Port-Said; Gebr. Goyïaumes, Rouha-x. Markt yan 20 Febr. 1899. Boter. Aangev. 76 verk. 76 KG. L. pr. f 4.00 H. pr. 1.40 p. KG, Biggen. Aangev. 43 verk. 43 stuks. L. pr. 6.H. pr. 9.00 p. stuk. Schrammen. Aangev. 57. verk. 57 st. L. pr. /10.H. pr. f 44.p. st. Aardappelen. Aangev. 48 H.L. verk. 39 H.L. L. pr. f 2.H. pr. f 3.00 p. H.L. Appelen. Aangev. 37 H.L. verk. 23 H.L. L. pr. f 6. H. pr. 10.p. H.L. Beren. Aangev. 16 H.L. verk. 11 H.L L. pr. f 5.H. pr. 9.p. H.L" PROGRAMMA der üitvoeriag van Haarlemsch Gemengd Koor, te geven op Woensdag 1 Maart in »de Kroon". 1. Das Lied von der Clocke .Romberg. 2. Liederen voor Tenor. a. LenteliedPh. Loots. b. VerlangenW. Landré. c. Mijne Moedertaal..L. F. Brandts Boy». 3. a. Adagio voor viool en piano Ph. Loots. b. Tarantel'aJ. Raff". 4. 7 Liederen voor B ryton..B. Zweers. b. Gallia (voor koor en sopraan) Gounod (op vereerend verzoek). ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2 Maart 1899, des namiddagB van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium „Eroica"G. B. v. Krieken. 2. Koraalvoorsj-el op: „Aus liefer Noth"J- S. Bach. 3. SonateA. Krausae. a. Allegro moderato. b. Adhgio. 4. Elsa's Brautzngzum MUnster. Wagner. 5. Aria ..Jerusalem" uit Paulus.Mendelsiohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2