HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 20 144 van ZATERDAG Maart Ned. Vereen, iot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMÏK TELEPHONISCHE VEEBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nominers 3 centen per gtnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdags en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. BACHCONCERT. Met het 5de concert van Dingdag- avond heeft het Bestuur der Haarlemsche Bachvereeniging de wintercampagne be sloten. By het einde mag in het bij zonder een woord van dank worden uitgesproken voor de bemoeiingen van H.H. Directeuren. In het belang der muzikale kunst is door hen veel gedaan wat aanspraak heeft op onverdeelde waardeering. Het streven om steeds uit stekende solisten te doen optreden en slechts aan wat voortreffelijk is op kunst gebied eene plaats op het programma in te ruimen is, naaronze meening, ook dit seizoen schitterend bekroond. De herinnering aan de artisten, die achter eenvolgens zijn opgetreden, zal onge twijfeld eene zeer aangename zijn en hunne namen mogen met voldoening wor den opgenomen in de solisten-rij, waarop de Bachvereeniging met recht trotsch mag zijn. Mejuffrouw Lula Gmeiner uit Berlijn, de soliste van het laatste concert,verwierf wel in de eerste plaats de sympathie der aanwezigen met hare voortreffelijke stemmiddelen. Meer mezzo-sopraan dan alt zijnde, zou mogelyk een andere aria dan de gekozene ïAus der Tiefe des Grames" uit Achilleus van Max Bruch nog grooter indruk hebben gemaakt. Reeds de eerste maten getuigden van ongewone dramatische kracht de uit voering in haar geheel van eene muzikale behandeling en eene voornaam artistieke opvatting, welke slechts te vinden is bij kunstenaressen van den eersten rang. In de voordracht der liederen, na de pauze gezongen, openbaarde zich in nog ruimere mate de aanwezigheid van dien gelouterden kunstzin, die voor elk lied de gewenschte kleur, voor elke dichter lijke gedachte de verlangde expressie vinden kan. Mejuffrouw Gmeiner werd hartelijk toegejuicht. Door de herhaling van Schumunn's Auftrdge toonde zij dit succes op prjjs te stellen. Evenals bij de vorige concerten was ook voor het laatste de medewerking ingeroepen van het orkest van het Concertgebouw te Am sterdam. Als een bewijs van oprechte hulde werd een belangrijk gedeelte van het tekstboekje gewijd aan biografiën van de heeren Willem Mengelberg, André Spoor, J. Mossel en Willem Hutschenruyter, directeur en leden van het orkest. Inderdaad een kostelijk idéé, dat wel de goedkeuring zal hebben verworven van de concertbezoekers. Want groot is de verplichting en on verdeeld de achting die wij, muziek liefhebbers, verschuldigd zijn en gevoelen voor het Amsterdamsch orkest en zijnen talentvollen leider. De Bachconcerten van dit seizoen dankten, naast de verrichtingen der solisten, hunne beteekenis voor een groot deel aan de orkestrale werken, die zoo heerlijk mooi, met zooveel ernst en wijding werden ten gehoore gebracht. Eene verdere uitweiding daarover zou ons in herhaling doen vervallen van hetgeen wij in den loop der jaren, sedert de heer Mengelberg aan het hoofd van het orkest staat, hebben geschreven. Aangezien dit wel overbodig mag heeten, bepalen wij ons bij de sim pele vermelding der orkestwerken. Zij waren Symphonie Ao 6 van Tschaikowski Thema met variaties van Mozart en XValkürenriU van Wagner. B. Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag mocht de Kamer vernemen, dat de heer v. d. Kun, na de gunstige verklaringen van den Min. van Fin. be treffende den toestand der schatkist in de Eerste Kamer gedaan, zijn 6 Decem ber voorgestelde motie omtrent tarief- herziening heeft ingetrokken. Aan de orde was de tweede lezing van het voorstel- Harte c. s. tot wjjziging van art. 18 en titel Wetboek van Strafvordering. De door de Komm. van Rapp. voorge stelde amendementen werden door de voorstellers, bij monde van den heer Hartogh, overgenomen. Het revizie-ont- werp is daarna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het voorstel zal in de Eerste Kamer worden verdedigd, door de heeren Hartogh, De Savornin Lobman en Rethaan Macaré. Daarna werden de beraadslagingen over de Indische Mijn wet hervat, in tegenwoordigheid van den Regeerings Kommissaris Mr. Lou don. Aan de orde was art. 35, (heffing van een vast recht van 2. 5 cent per hectare en een jaarljjkschen cijns van 4 pet der bruto opbrengst, behoudens vermindering). Hierop waren voorgesteld 3 amendementen: een door den heer Pjjnacker Hordijk tot heffing van 30 pet. netto winst, een door den heer Pijttersen, om den Staat voor de heltt van het gestorte kapitaal als aandeel houder te doen optredeneen door den heer van Kol, om het winstaandeel voor den Staat op 33 pet. te stellen. De heer Pijnacker Hordijk ontvouwde de bezwa ren tegen eene bruto heffing, en beant woordde de bezwaren tegen zjjn stelsel, dat de schatkist door ontduiking niet zal benadeelen. De heer Pijttersen ver dedigde zijn stelsel als het minst om slachtige, dat weinig toezichtskosten vordert. Het Staats-aandeel ad 4 pet. is te laag en wordt geheven vóór winst is gemaakt. Toch drong Speker niet op stemming over zijn am. aan, zoodat hij het introk. De heer van Kol bestreed de heffing volgens het Regeerings voor stel als te laag en onbillijk. Zijn amen dement zou ontwikkeling van het mijn bedrjjf bevorderen, en begunstiging ge legen in cijnsverlaging onmogelijk ma ken. Spreker wilde berusten in het am. Pijnacker Hordijk, dat ook netto winst beoogt, maar hij stelde een sub amendement, ter voorkoming dat eene fiktieve waarde van het kapitaal wordt aangenomen. De heer Fokker vroeg, hoe de cijns berekend wordt voor de bestaande mijnkoncessieën. Het debat zou den volgenden dag worden voort gezet. Even als de Fransche Patriottenliga) waarvan Déroulède het hoofd is, lezingen en voordrachten laat houden, tegen revisie, werkt de bond, met de Pressensé aan de spits vóór de Dreyfus-zaak. De laatste is zeer voldaan over den indruk dien de redevoeringen maken en over den bijval van het publiek. Men zou er toe komen, te vragen hoeverre het noodig is de publieke opinie te bewerken. Er blijkt wel uit, dat noch Déroulède, noch de Pressensé een groot vertrouwen hebben in de onpartijdige uitspraak der hoogste Fransche rechtbank. Misschien bestaat er wel reden toe. De justitie bemoeit er zich niet mee, wat waar schijnlijk heel wijs is. "Weer doemt ernstige twijfel op om trent de vraag of de buskruitramp bij Lyon met of zonder boos opzet heeft plaats gehad. Men spreekt van een ano niem schrijven, aan den onderprefect te Toulon, waarin wordt gewag gemaakt van een plan om ook het tweede maga zijn in den lucht te doen springen. Voor de waarheid van dit gerucht kan natuur lijk niet ingestaan worden. Een jongen te Eupen, Rijnprovincie, moest zich aanmelden tot het vervullen van zijn militairen dienstplicht. Zijn moeder droeg hem op den arm. Hij is niet grooter dan een kind van een jaar, kan hooi en, maar niet spreken en is lam, zoodat hy als een klein kind moet ge voerd worden. De moeder heeft veertien kinderen, waarvan acht in leven, allen, behalve de stumper, zijn volkomen nor maal. De toestand der Koningin van België is zoo verbeterd, dat er zelfs geen bulle tins meer zullen verschijnen. Er bestaat hoop op herstel. Naar het gebruik van alcohol onder kinderen wordt thans door de Duitsche Matigheidsvereeniging een onderzoek in gesteld. Er moeten daarbij zonderlinge dingen aan het licht komen. Op een der volksscholen bleken zestien percent der leerlingen niet van melk te houden en van de vier en zeventig leerlingen van het tweede en derde schooljaar was er slechts een die nooit bier of wyn had geproefd. Veertig percent kregen ge regeld bier en wijn, acht percent ge bruikten dagelijks cognac tot opwekking en versterking. De alcoholgebruikers be hoorden niet tot de vlugste of gehoor zaamste kinderen. Hieruit kan afgeleid worden, hoe sommige jongelieden, kinde- renj aan den drank gewennen, en er zoo als het ware een ras van alcoholisten gekweekt wordt. De soldaten die van Cuba in Spanje terug gebracht zijn veroorzaakten hier en daar ongeregeldheden, voornamelijk wegens het niet ontvangen van achter stallige soldij. Thans heeft de Ministerraad echter besloten die gelden uitte keeren,waar schijnlijk dat aan de opstootjes wel een eind zal komen. Er gaan geruchten, dat de Keizer van Oostenrijk weer wil gaan trouwen, met het oog op de troonsopvolging. De ver moedelijke troonsopvolger is ziekelijk en ongehuwd, de Keizer is thans acht en zestig jaar. President Mac. Kinley bekrachtigde het, door beide Huizen reeds goedgekeurd besluit, betreffende de toekenning aan Spanje van 20 millioen dollars schade vergoeding voor het afstaan der Philip- pijnen. Het spaansche oorlogsschip lleina Mercedes, dat in den slag bij Santiago in den grond werd geboord, is thans door de Amerikanen weder vlot gemaakt en in genoemde haven binnengebracht. Volgens Le Oaulois heeft de persoon, de Heer Maurice Binder, met wien Minister President Dupuy voor eenigen tijd om) een dinertje van 2 couverts gewed heeft, dat de zaak Dreyfus den 20sten Maart „uit" zou wezen, met het oog op de jongste verslepende gebeur tenissen, den Heer Dupuy een langeren termijn aangeboden, wijl hij hem niet „bestelen wilde". De Heer Dupuy zou hierop 10 dagen meer gevraagd hebben, dus het zou 30 Maart worden. Als het waar is een staaltje van weinig ernst en van twjjfelachtigen smaak. Eene 102-jarige weduwe, Christiana Elisabeth Dittrich, is dezer dagen in het St. Jakobs-hospitaal te Zittau gestorven. Deze vrouw was op denzelfde dag en in het zelfde jaar geboren als wijlen Keizer Wilhelm I, die, toen hij oud was, hierop attent gemaakt zijnde, de weduwe een kostbaar geschenk deed toekomen. België zal voortaan in den Congo-staat meer blanke soldaten in dienst nemen, aangezien de zwarte, de inboorlingen, niet te vertrouwen zijn. Over weinige dagen zal eene bezending Belgische oudgedienden naar Congo gezonden wor den. De meening bestaat, dat men reeds voor lang tot dien maatregel had behoo- ren over te gaan. De pest neemt te Bombay, Britsch Indië, nog steeds niet af, integendeel maakt zij gedurende de laatste dagen weer meer slachtoflers. Men gelooft, dat de vreeselijke ziekte zal aanhouden, tot men overgaat tot het droogleggen van den zeer verontreinigden bodem, waarop de stad rust. De gemeenteraad van Toulon heeft in een buitengewone vergadering besloten, 5000 frs. beschikbaar te stellen voorde eerste hulp, aan de slachtoflers van de ramp te Lagouban te verleenen, en voorts een openbare inschrijving te openen. De raad besloot ook dat de stad de kosten van de begrafenis der slachtoflers op zich zal nemen. President Loubet en Dupuy hebben elk 500 frs. gezonden voor de slacht oflers, Lockroy 10,000 frs. voor de ge zinnen de omgekomenen. Op grond van een nader onderzoek heeft de justitie te Rome het rechtsge ding betreffende den aanslag van Accia- rito tegen het leven van Koning Humbert heropend, en de inhechtenisneming be volen van vijf anarchisten. Een van dezen is echter al maanden geleden naar het buitenland gevlucht. De nieuwe Fransche president heeft zich in het elysée gevestingd. Voor de herhaalde militaire eerbewijzen door de wacht aan het paleis heeft de president bedankt. President Faure was op der gelijke dingen zeer gesteld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1