P Zondag ging een ingezetene van Oost burg per flets naar Biervliet, om een lot in te wisselen, waarop hjj een prijs getrokken had in de staatsloterij (men zegt 1350). Hij kwam met het geld te IJzendijke en schijnt aldaar meteen paar vrienden een goed diner genomen te hebben, dat natuurlijk flink besproeid werd. Men besloot een rijtuig met twee paarden te nemen, en daarmede over Schoondijke naar Oostburg te rijden. Te Schoondijke moesten natuurlijk de paarden eens blazen en de heeren werden steeds vroolijker. Zooals bij dergelijke gelegenheden meer gebeurt kregen er twee over een niet tigheid ruzie, die zoo hoog liep, dat. zij een gevecht begonnen, eerst in de herberg en later op de straat. Zij duwden een paar ruiten in, zetten het gevecht, tot groot vermaak van het publiek, voort en ranselden elkaar goed af. Het einde van de historie was, dat de gelukkige prqswinner alleen per rijtuig naar Oost burg werd gebracht met een „zeer'' hoofd en de andere naar IJzendijke teruggin gen. Een onzer adverteerders zegt het H.blad ontvangt geregeld uit het noorden des lands de volgende aanbieding van een uitgever van een paar blaadjes: ïTegen franco toezending van één Engelschen vilthoed (omtrek van het hoofd 58 centimeter) wordt UEd. door deze aangeboden, dat inliggende twee advertentiên daarvoor in ruil tienmaal kunnen geplaatst worden in onderstaan de bladen, die wekelijks sedert 22 jaren bij mij verschijnen. Dus vijfmaal in het Advertentiebladen vijfmaal in het Weekblad „Onder bovenstaande aanbieding is ook begrepen dat T'Ed' van elke plaatsing gratis een bewijs exemplaar ontvangt." Al de meubelen uit het paleis Oranje Nassau-oord zijn thans naar elders ver voerd. Dit geeft hoop, dat spoedig een aanvang zal gemaakt worden met de voorbereidende werkzaamheden tot het vestigen van een Sanatorium aldaar. Verschillende koffiehuishouders te 's Gravenhage hebben besloten, nu de persoonlijke dienstplicht is ingevoerd voortaan ook toegang te verleenen in hunne inrichtingen aan militairen bene den den rang van onderofficieren. Vroe ger was dien militairen bij de groote koffiehuishouders de toegang verboden. Van een uit Medemblik ontvluchten, doch te Voorburg weer achterhaalden krankzinnige, inbreker van beroep, ver haalt de Z. Ct. het volgende: Toen onlangs de minister van Justitie een rijkskrankzinnigengesticht te Me demblik bezocht, onder geleide van den geneesheer-directeur, vermiste de laatste zijn sigarenkoker. Enkele krankzinnigen werden ondervraagd en deze verklaar den van den later ontvluchten inbreker sigaren te hebben gekregen. De sigaren koker werd dan ook bij hem gevonden, hij had dien en passant gerold. HAARLEM, 14 Maart 1899. Bij den Boekhandelaar Mul, Kruis straat zijn ter bezichtiging gesteld eenige photographién die hierin van de gewone verschillen, dat de fond goud of zilver is, zooals gebruikelijk op die, welke van Ja- panschen oorsprong zijn en welk procédé tot heden nog niet in Europa was geïmi teerd. Na langdurige en kostbare proefne mingen is het den photograaf P. Clausing Jr., Kruisweg alhier, gelukt te vinden de wijze waarop de Japansche artist werkt. De Heer Clausing stelde ons in de gele genheid eenige van zijne proeven te bezien De gevoeligheid van den gouden of zil veren fond doet de fijne tinten en toetsen bijzonder tot hun recht komen, zonder dat de metaalglans belemmerend werkt, waarbij nog moet opgemerkt dat de afbeelding onvergankelijk van kleur is. De Heer Clausing heeft zijne vinding genoemd Photographie Japonaise. Z(j is ook van toepassing op photographische vergrootingen. Men herinnert zich nog den groo- ten bqval waarmede in der tijd alhier De candidatuur van Bommel werd begroet. Als zesde voorstelling van het abonnement geeft het Ned. Tooneel dit uitstekend, geestig Hollandsch blijspel Vrijdagavond. De belangstelling van het schouwburg publiek zal niet verflauwd zijn, en een volle zaal is naar alle waar.-clujnlijkheid te verwachten. Vrijdagavond 1.1. hield de Haarl. Loge van de Nederl. Afd. der Theosofische Vereeniging eene openbare vergadering in de bovenzaal van het Brongebouw, alwaar de heer J. J. Hallo Jr., phil. nat. cand. een voordracht gaf over: „Theotojie in de hlaattchappif' 's sprekers bedoeling om aan te toonen welk licht de Theosofie werpt op het groote vraagstuk der maatschappelijke nooden, wenschte hij in te leiden met een voor woord over de leering die de Theosofie aan de wereld openbaart met betrekking tot de werking de gedachte, noemende de menschelijke gedachte een zich door middel van eene zeer ijle middenstof voortplantende kracht, welke Spreker daarom gedachte stof noemdedat verder de mensch in zijn denkvermogen een kracht-bi on bezit waarmede hij beslist invloed uitoefent op menschen en toe standen zijner omgeving; dat dus ge dachte iets is waarvoor men volstrekt verantwoordelijk is; dat verder onze gansche samenleving geplaatst is onder degezamenlijkegedachte-kracht uitgezon den door alle personen, die deze samen leving vormen. Daarna ging Spreker na hoe een wereld-gebeurtenis ontstaat en groeit, als volgt: eerst ontstaat het denkbeeld als ideaal bjj den een of anderen grooten Wijze. De groote menigte acht het denkbeeld geheel en al voor verwezenlij king onvatbaar. Doch de wijze, de denker, vindt echter enkelen van de meest ontwikkelden wier hersenstel in samen klank trilt met het zijne. Zelf zullen die enkelen, door de gedachte-trilling des denkers aangedaan, in rijpheid van overdenking groeien en nieuwe kracht middelpunten worden en evenzoo ook vormen in hunne omgeving. Aldus wordt des denkers kracht versterkt en verbreid, het denkbeeld krachtiger, deszelfsinvloed op de menigte aanmerkelijk grooter en eindelijk kan de vervulling der gedachte in de stoffelijke wereld niet meer worden belet wanneer zij nl. op het gedachte- gebied zoo machtig geworden is dat zij instaat is allen tegenstand te breken. Dit is het oogenblik, dat Spreker de rijpheid der tjjden noemde voor het te verwezenlijken ideaal. Gelijk het te voren onmogelijk was geweest het denk beeld in vervulling te brengen, zoo is thans het tegendeel noodwendig gewor den, tengevolge van de natuur-wet, als altijd stipt en streng in hare wer king: wat gezaaid is, moet te zijner tijd geoogst worden. Deze wei king der gedachte in aan merking nemende, zoo zeide Spreker, blijkt het ons, dat alle kwaad in de maatschappij voortvloeit uit en overeen komt met het kwaad in der menschen gedachten, kwaad in den zin van de algemeene vooruitgang der menschheid trachten tegen te werken ten persoon lijken voordeele, althans als eigen voor deel gewaand: want het begrip kwaad is voor den Theosoof steeds bedenkelijk. Behalve de werking van de kracht der gedachte is er nog een tweede gevolg dat voortvloeit uit toewijding aan eenig ideaal ten dienste van de menschheid. Om dit goed in te zien, besloot spreker eerst de wetten van Karma en lie incar natie te behandelenKarmade wet van handeling, van oorzaak en gevolg, van het behoud van arbeidsvermogen, zooals het omschreven kan worden, geeft de gelegenheid aan 's menschen ziel: zijn de een ontwikkelend wezen, een kanaal waarin een deel van de Goddelijke Kracht zich uitstort, om kennis en ervaring op te doenReïncarnatiehet zich herhaald invleeschen, inkleeden van de ziel in een stoffelijk omhulsel, noodig om die ondervinding te verwerven in lange reeksen van levens. De wetten van Karma en Reïncarnatie geven een bevredigende oplossing van vele levensvraagstukken, van al de stoffelijke ongelijkheid in de maatschappij, van al die schrille tegen stellingen welke oppervlakkig beschouwd schijnen te rusten op schreeuwend on recht, op bandelooze willekeur en blind toeval of anderszins een gevolg zouden moeten zijn van een onverbiddelijk nood lot, dat 's menschen gang door het leven ketent. Integendeel al wat de mensch ondervindt is overeenkomstig zijn eigen wil, in overeenstemming met zijne eigen vroeger in werking gestelde gedachten niemand doet hem lijden of zich verblij den dan hij zelf; geen macht beheerscht hem, tenzij hij dat zelf verkozen heeft tenzij hij zich zulk een beperkende macht geschapen heeft. Hij zelf alleen kan zich dus aan allen druk onttrekken, als hij slechts ernstig wil. Hoe sterker zijn wil is, des le meer steun zal hij ontvangen van anderen, die gelijkgestemd zjjn, die evenzoo willen als hijwant zijn wil boort als het ware een groeve in de hem omringende atmosfeer, een kanaal, waarin kracht wordt uitgestort, en zjjn gedachte trillingen worden versterkt door gelijksoortige van anderen. Zoo is het te verklaren, zei Spreker, dat een zwakke ziel door herhaalde wilspogingen aan het kwaad weerstand kan bieden, nadat zij door hare veel vuldige ondervinding een onderschei dingsvermogen ontwikkelt van goed en kwaad. Langzamerhand overwint de ziel hare hinderpalen op het pad harer ontwikkeling en in haar wordt wakker een goddelijk streven. Door deze be schouwingen, zoo zei Spreker, wordt in de natuur de juiste plaats aangewezen van goed en kwaad, van vreugde en smart; het doel daarvan is, den mensch tot richtsnoer te strekken in de reeks zijner levens, hem van dienst te zijn als gevers van lessen van levenswijsheid die men leeren moet, hetzij in dit of in een volgend aardleven. Zij die deze lessen geleerd hebben en ervaren geworden zijn, strekken hun steeds leidende handen uit naar de menschheid om die op te voeren, om hun voor te gaan op het pad dat ook Zij eens begonnen te betreden; zij zijn degenen waarvan de Theosofen zeggen hun diepere leeringen te ontvangen, en die hen steunen in hunne onzelfzuchtige pogingen om de menschheid te verheffen, gelukkiger en reiner te maken. Het vertrouwen van den Theosoof in de wet van rechtvaardigheid, zoo zei spreker, schenkt hem de zekerheid ^at geen zijner pogingen ter verbetering van toestanden schipbreuk zal lijden. Hoe hooger wij ons ideaal begrijpen, hoe sterker wij het voorstaan en ver breiden, des te krachtiger invloed zal er van het gedachte-gebied op de wereld werken, des Ie nader brengen wij het tot vervulling. Na in verdere bijzonderheden te zijn getreden, besloot spreker zijn voordracht met een opwekking tot steun van ge dachte-verbetering die de groote bron kracht uitmaakt van allen wezenlijken vooruitgang. Naarmate wij ons daartoe meer en meer dienstbaar stellen, zonder eenige zelfzuchtige beweegreden, naar die mate bespoedigen wij de vervulling van het woord: „Vrede op aarde, in menschen welbehagen." Bij eenige groote industriëele werkplaatsen hier ter stede bestaan te genwoordig muziekkorpsen en zangver- eenigingen, die hunne werkende leden vinden in het aan de inrichtingen ver bonden personeel. De werkplaats der H. IJ. S>. Maat schappij gaf aan de oprichting van der gelijke vereenigingen den eersten stoot, daarna volgdeu de etablisementen »de Com ad" en de Kon. Fabriek van de heeren Beijnes. Met veel belangstelling wordt de ontwikkeling dezer gezelschappen gade- geslagen en de meening bestaat, dat zij tot vorming en beschaving het hunne zullen bedragen en het levensgenot in den gewenschien zin zullen verhoogen. De Muziek-Vereeniging „Harmonie", samengesteld uit werklieden van de werkplaatsen buiteu de Amsterdamsche poort de oudste derhalve gaf Zon dagmiddag eene matinee in de muziekzaal der sociëteit „De Kroon." Het korps bestaat thans uit 32 executanten en oefent zich onder de leiding van den heer H. Boldte. De uitvoering bewees dat er met vrucht wordt gestudeerd. In eenheid en klank is groote vooruitgang te bespeuren en de zuiverheid laat slechts zelden veel te wenschen over. Het reper toire breidt zich met het voortbestaan der vereeniging uit en stelt den directeur instaat reeds een heel aardig programma samen te stellen. Zonder in bijzonderhe den te treden mogen wij van de uitvoering veel goeds zeggen en de Vereeniging met het succes van Zondagmiddag ge- lukwenschen. Het vocalekwartet, dat ter afwisseling eenige nommers ten beste gaf, droeg tot het welslagen van de mati- née het zijne bij. Mogen wij er den samensteller van het programma attent opmaken, dat men spreekt van de matinee en niet van het matinée en tevens dat het dient te zjjn L. van Beethoven en niet J. von Beet hoven. Bij goede muziek behoort dunkt ons ook een goed programma. Zaterdagmiddag werd het boot huis van de Roei- en Zeilvereeniging „het Spaarne" geopend in het bijzijn van leden en belangstellenden. De voorzitter, de heer C. Morgan v. d. Meer sprak een korte rede uit, waarin hjj hulde bracht aan den secre taris den heer Ch. Th. de Vogel, die tijd noch mceite voor het tot stand komen van dit boothuis, waardoor een duurzaam bestaan van de vereeniging was verzekerd, had gespaard; spreker wees er op hoe het boothuis aan alle eischen des tijds voldoet en welk een heilzame uitspanning en aangename verpozing de beoefening der watersport medebrengt. Het boothuis is aanmerkelijk opge knapt en geheel gerestaureerd sedert het van de studentenroeivereeniging „Nereus" werd overgenomen. Behalve een flinke woning van den concierge, bevinden zich er een douche-badkamer, een kleedkamer en een fraaie vergader zaal in. Achter deze is de bergplaats der vaartuigen gelegen, alwaar een 12 tal keurige gieken en sloepen waren opgeborgen. Het geheele boothuis beslaat eene lengte van 25 M., bij eene breedte van 6 a 7 Meter en mag voorzeker een groote aanwinst voor de vereeniging worden genoemd. Veel publiek als gewoonlijk, in den Schouwburg Zondagavond. „Lazar- ro de Veehoeder" bleek nog niets van de bekoring van 't sensationeele te heb ben verloren. En werd met entrain gespeeld. Door de agenten-rechercheurs Jan sen en Misset is proces verbaal opgemaakt tegen H. C. Jansen van Garbier bier huishoudster, woonachtig aan denjans- weg, ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Bij een vechtpartij tusschen eenige jongens van 13 en 14 jaren, gisteren namiddag aan de Leidsche vaart, heeft de een den ander, die hern eerst een paar klappen had gegeven, met een steen geworpen en geraakt aan de onderlip, die daarbij werd gewond. In een desbetreffend schrijven aan den Gemeenteraad vragen B. en W. eene som aan van f58.000 tot verbetering van de bestrating, welke door de werk zaamheden ten behoeve van waterleiding enz. geleden heeft. B. en W. wenschen deze som in 1899 en 1900 te verwer ken, terwijl voorgesteld wordt het bedrag betaalbaar te stellen uit den post Water leiding. Omstreeks 1 f uur gisteren namiddag heeft een schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van den stadswerkman W. Bos, woonachtig aan de Kleine Hout straat No. 41 rood, ontstaan bij het aanmaken van de kachel op de voorkamer met spaanders hout. De brand werd door middel van zout door den bewoner en een der buren gebluscht. De slangen en ladderwagen waren aanwezig maar hebben geene diensten bewezen. Naar men verneemt, zal morgen (Woensdag) in het Mausoleum het negende lijk worden begraven. In het douchebadhuis zjjn in den loop dezer week genomen 185 baden. Markt van 13 Maart. 1899. Boter. Aangev. 99 verk. 99 KG. L. pr. f 1.40 H. pr. 1.50 p. KG. Biggen. Aangev. 57 verk. 39 stuks. L. pr. f 6.H. pr. f 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 34. verk. 26 st. L. pr 13.H. pr. f 14.p. st. Aardappelen. Aangev. 31 H.L. verk, 31 H.L. L. pr. f 1.80 H. pr. f 3.00 p. H.L. Appelen. Aangev. 27 H.L. verk. 12 H.L. L. pr. 5.— H. pr. f8.p. H.L. Peren. Aangev. 14 H.L. verk. 9 H.L. L. pr. f 3.H. pr. f 5.p. H.L. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 16 Maart 1899, des namiddags van 8—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio (5e Symphonie)Beethoven. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. 4. OffertoireDubois. 5. Ariauit:-Josna"Handel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2