HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 35 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van WOENSDAG 3 Mei 1899. N ieuwsbericlit en TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. 8 8 franco p. post—.40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1-5 regela f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag; en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer. In de zitting van Vrijdag werd medegedeeld, dat er nog 480 adressen betreffende het leerplicht- ontwerp waren ingekomen. Aan de orde was de behandeling van het verzoek van Dr. Kuyper tot het houden eener inter pellatie over de uitnoodiging ter Vredes- konferentie. De Voorzitter stelde voor het verlof te verleenen. Aldus werd be sloten. De interpellatie werd bepaald op Dinsdag a. s. na de pauze. Tegen Dinsdag zijn aan de orde gesteld de konkluzieën der wetsontwerpen betreffende de stoom tramwegen in Zuidholland en Zeeland, de motie-Troelstra algemeen stemrecht), het gerechtsgebouw te 's Gravenhage De Fransche ministerraad moet be sloten hebben eerst na het eindvonnis van het hof van cassatie maatregelen te zullen nemen die noodig geacht worden ten aanzien van officieren te wier laste het onderzoek zekere feiten heeft aan het licht gebracht. Ook laat de regeering, dus officieus, eenige inlichtingen door officieren aan het hof gedaan, weer spreken. In een brief van Esterhazy aan gene raal Billot, beweert de eerste, dat zijn schrift door Dreyfus is nagemaaktdat hij naar aanleiding van de duels Meyer, de Morés, Crémieu enz., tal van dreig brieven van Israëlieten had gekregen maar hij herinnert zich niet of daar ook een van Dreyfus bij was. Verder dat een eenvoudig onderzoek van 't bordereau aan het licht had moeten brengen, dat het nooit door een infanterie officier van den troep kon zijn opgemaakt; dat hij onmogelijk iets omtrent Madagascar had kunnen weten. Volgens een plaats gehad hebbend interview is du Papy de Clam in onge nade geraakt sedert den dag waarop hij erkende dat Esterhazy het werktuig van den generalen staf is geweest en hij generaal Boisdeffre had te kennen gege ven, dat herziening van het vonnis nood zakelijk is. Als deze gegevens juist zijn dan moet Frankrijk wel eerbied krijgen voor de hoofd officieren van het leger, wier woorden „zooveel licht in de zaak als mogelijk is", zóó door hunne daden weersproken worden. De oud-minister Lebon, wiens naam vooral bekend is door de wreede instruc ties, waarmede hij den oppercipier Deniel naar de Iles-du-Salut heeft gezonden, is geïnterviewd door de Patrie Hij heeft gezegd, dat zijn geweten volkomen gerust is en dat hij nooit zijn wettelijke bevoegd heid is te buiten gegaan. De onschuld van Dreyfus? Ah bah! Het stuk van Gachet, dat zich in het ministerie van koloniën moet bevinden en dat op zijn, Lebon's, bevel met zooveel voorzorgen van het Duivelseiland naar Parijs werd teruggebracht die gaat zijn opvolger aan, niet heml Hij zou het Hof heel veel interessante dingen hebben kunnen vertellen, maar het Hof heeft hem niet opgeroepen. De meeste getuigen die ge hoord zijn, weten van de Dreyfuszaak eigenlijk niets. Zijn overtuiging van Dreyfus' schuld berust op daar komt het weer! het vensemble van in elkaar passende bewijzen." Van beide zijden verwijt men het Hof, dat het zekere getuigen niet gehoord, zekere stukken niet opgevraagd heeft. Dit zal nog wel eenigen tijd zoo voort gaan. Zeker is het dat de raadsheer Ballot-Beaupré geen gemakkelijke taak heeft. De critiek staat nu al tot de tanden toe gewapend om op zijn rapport aan te vallen. Generaal de Gallifet een naam die in geen der processen voorkomt, raadt de regeering aan, geen gevolg tegeven aan hun plan om sommige officieren te ver volgen. De toestand van Dreyfus moet niet gunstig zijn. Soms verkeert hij in ze nuwachtige opgewondenheid. Zijn medi cus oordeelt hem ernstig zenuwziek en raadt beweging in de open lucht en meerdere vrijheid ten sterkste aan. Of men aan die wenk gevolg zal geven? De beroemde aardrijkskundige Hein- rich Kiepert is Donderdag te Berlijn overleden. Hij was den 31en Juli 4848 aldaar geboren. Na zich onder de leiding van Carl Ritter gesteld te hebben, bestuurde hij eenige jaren het aardrijkskundige instituut te Weimar, maar in 4859 werd hj te Berlijn benoemd tot hoog leeraar aan de universiteit en lid van het statistische bureau van Pruisen. De kaarten en atlassen van Kiepert zijn beroemd. Onder andere werken heeft hij een handboek over de aardrijks kunde in de oudheid geschreven. De Muzelmannen op Kreta verwijten den Christenen, dat deze misbruik heb ben gemaakt van hunne meerderheid in de Wetgevende Vergadering ten be hoeve van hunne belangen, wat amnestie en schadevergoedingen betreft, en zjj willen nu de zittingen van de volks vertegenwoordiging niet hijwonen. Een groot aantal Italiaansche miliciens hebben, eerst vruchteloos bij hun chefs en daarna in de pers, klachten ingediend ov»r aanhoudende en stelselmatige schending van het brievengeheim, met het doel om een soort politieke inquisitie uit te voeren. Op honger bevel worden brieven en pakketten, die aan de soldaten zijn ge richt, door officieren geopend. In verscheidene regimenten zijn de kolonels de tusschen koninkjes, doen in veel gevallen uit eigen beweging nog wat meer dan hun van hoogerhand gelast wordt en moeten de miliciens zelfs de brieven, die zij aan hun familie en vrienden schrijven, open aan hunne superieuren ter hand stellen, alvorens ze mogen worden verzonden! Een waar gevangenisstelsel. Een paar bladen hebben beloofd, er eene campagne tegen te zullen beginnen, en verzoeken nu om voldoende juiste gegevens. Vrjdag is tijdens een gala-voorstelling in een der schouwburgen te Madrid, welke door de koningin-regentes werd bijgewoond, iemand in hechtenis geno men, die in het bezit werd bevonden van een dolk en een revolver. De bladen hechten aan dit feit weinig gewicht. Het Evening Journal bevat een bericht uit Manila, waarin wordt medegedeeld dat Aguinaldo heden het aanbod heeft gedaan zich met zjjn manschappen en zijn ammunitie over te geven onder voorwaarde van erkenning van de onaf hankelijkheid, onder Amerikaansch pro tectoraat. In het Zwitsersche kanton Zurich heeft Donderdag een sneeuwstorm ge woed. Voor den oogst van de vrucht- boomen is hierdoor dit jaar alle hoop vervlogen. In het Engelsche Lagerhuis is Finland ter sprake gekomen. Op de vragen, door verschillende sprekers in deze tot de regeering gericht is geantwoord dat geen verklaringen konden gegeven wor den. Dit feit baart nog al opzien; er zou uit blijken, dat de Engelsche regee- ring meer voor de zaak van Finland gevoelt dan zij zeggen wil; de feiten worden alvast niet vergoelijkt. Dus ook Engeland, als groote mogendheid, schijnt tegen de willekeurige daad van Rusland tegenover Finland niet te willen opko men. Zou het kunnen zjjn in het besef zelf niet altijd ridderlijk genoeg geweest te zijn tegenover de zwakken, waar het zijn belangen gold. Welke natie zal voor Finland's rechten in de bres springen nu Engeland zelfs blijft zwijgen. Frank rijk, dat anders wel eens airs van edel moedigheid vertoont, is te zeer met Rusland ingenomen, dan dat het iets zal durven ondernemen om de goede ver standhouding te verstoren. Duitschland zal natuurlijk de handen ook niet in een wespennest willen steken. Wie dan Zal het Zweden en Noorwegen zjjn, dat, met het tractaat van 4809 in de hand, eischen zal stellen? Omtrent een werverstorm, welke in Missouri geheerscht heeft wordt bericht: Kirksville werd te half zeven door de windhoos bereikt. Over een strook van een kwart-mijl breedte in het oostelijke gedeelte van de stad bleef geen huis overeind. Onmiddellijk daarop volgde een wolkbreuk en het werd pikdonker, zoodat het reddingswerk zeer bemoeilijkt werd. Later in den avond kon men de puinhoo- pen beter onderzoeken bij het schijnsel van in brand geraakte huizen. Om acht uur waren reeds 25 dooden en zwaar gekwetsten gevonden. Twintig minuten na de eerste hoos streek er een tweede, zwakkere, over de stad, maar deze deed niet veel kwaad. Te Newton zijn 37 menschen omge komen, te Kirksville was 's ochtends vroeg het bekende getal slachtoffers tot 49 gestegen. Men dacht toen echter dat er nog wel evenveel onder het puin lagen. Er zouden omstreeks 4000 gekwetsten zijn. Er wordt bericht, dat Zwitserland op de Parjjsche tentoonstelling een berg dorp zal exposeeren, met huizen, bewo ners, vee, bergbouw en al wat op het Zwitsersche bergleven betrekking heeft. De nieuwe gezant van Mexico te Washington wordt zooals men dat noemt geboycott. Daar is namelijk als Gezant van Mexico aangekomen de Heer Aspiroz die Procureur-Generaal was in het pro ces tegen Keizer Maximiliaan en aan wiens invloed het ter dood brengen van dien Keizer wordt geweten. De Gezanten van Oostenrijk en van België aan welker vorsten Keizer Maximiliaan zoo nauw verwant was willen natuurlijk volstrekt niet met den Mexicaanschen Gezant in aanraking komen. De Belgische Gezant, Graaf Lichtervelde, toonde dat zeer duidelijk toen hij een partij gaf, waarop hij al de Gezanten uitnoodigde, maar alleen Aspiroz niet. De andere diplomaten zijn echter ook geen van allen op den omgang van Aspiroz gesteld. Toen de Amerikaansche Regeering, volgens het gebruik, een di ner ter eere van de Mexicaansche, ble ven zij allen weg. Natuurlijk is de houding van het diplomatenkorps ook van invloed op andere kringen, en zoo is de Mexicaan sche Gezant in de „groote wereld" te Washington als in den ban. Een opmerkelijk nieuwtje komt voor in het Liverpool Journal en luidt: „Het te Liverpool tehuisbehoorende schip John O'Gaunt vertrok verleden Donderdag naar Nieuw-Zeeland met eene geheele Britsche bemanning, en het verdient opmerking, dat tijdens het vertrek uit het dok iedereen aan boord volkomen nuchter was." Men was vroe ger wel gewoon den Hollandschen zeeman van onmatigheid te beschuldigen en mis schien niet ten onrechte. Het kwaad blijkt echter niet bij de Britten te heer- schen. Edison's phonograaf heeft opnieuw een groote verbetering ondergaan. De thans gebruikte toestellen zijn zonder hulpmiddelen, als oortuben en dergelijke, onverstaanbaar. De nieuwe geven zelfs zonder geluidversterkenden hoorn het gesproken woord duidelijk verstaanbaar weder. Met zulk een kan men zelfs in een groote zaal overal duidelijk woord voor woord hooren, wat de machine zegt. De vinding maakt de phonograaf bruik baar voor het practische leven. Met zulk een toestel zal het aan zangers en redenaars mogelijk worden alle fouten in klank en voordracht zelf duidelijk te hooren, zoodat zjj des te gemakkelijker verbeterd zullen kunnen worden. De wasrollen, waarop de ge- luidsindrukken zijn vastgelegd, zullen den dienst kunnen doen van brieven, zoowel als van archiefstukken enz. enz. De nieuwephonograaf was oorspronkelijk als primeur bestemd voor de wereldten toonstelling van 1900 te Parijs doch de Nederlandsche Biograaf- en Mutoscope Maatschappij te Amsterdam is reeds in het bezit van zulk een toestel. Bij de vertooningen van den biograaf worden door dezen phonograaf de ge luiden weergegeven, die de zich op het doek bewegende figuren verondersteld worden te maken. Zulk een arrange ment vereischt groote voorbereiding en nauwkeurige uitvoering. Voorloopig neemt men dan ook slechts proeven omtrent de geluidsterkte van het toestel. Van deze proeven worden de bestgeslaag- de dagelijks voor het publiek vertoond in het gebouw Wagenstraat 44 te s' Gravenhage. Men hoort dan Muziek nummers, voordrachten, zang enz. Daar de zaal (een vroegere kerk) sterk reso neert, is voor een goed slagen der proe ven absolute stilte onder de toeschou wers noodzakelijk. Het Haagsche gemeentebestuur, meent dat het niet tot zijne taak behoort de vredes-conferentie eene ontvangst te be reiden en wel omdat het Huis ten Bosch gelegen is in de gemeente Wassenaar.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1