Nieuwsberichten. Beslissing dus in de volgende vergade ring. In behandeling komt het Reglement op het Archiet dezer Gemeente. Het bepaalt den aard der stukken welke tot het archief gerekend worden, de dagen en uren waarop het voor het publiek toegankelijk is en de verdere voorwaarden waarop de toegang wordt verleend. Algemeene beraadslagingen werden niet gevoerd. Het Reglement werd met een paar kleine wijzigingen aangenomen Tevens werd vastgesteld de instructie voor den Archivaris en zijnen Adjunct. Thans komt in herstemming het be ginsel tot heffing van belasting op de openbare vermakelijkheden, waarover in de voorgaande vergadering de stem men staakten. De Voorzitter wenscht de beslissing te verdagen omdat de vergadering niet zeer voltallig is en stelt dit voor. De Heer Krol meent nu maar te moeten doorgaan. De Heer Macaré wil ook thans afdoen. Het voorstel tot uitstel komt in stemming en wordt verworpen met 13 tegen 9 stemmen. De beginselkwestie komt nu in stem ming en 12 tegen 10 stemmen besluiten tot heffing. In verband met den vergevorderden tijd besluit de vergadering de behandeling der verordening aan te houden. Vervolgens benoemde de Raad tot gemeente-geneesheer den Heer A. van Dam en had de benoeming plaats van leden en plaatsvervangende leden der commissiën tot de loting en voor het onderzoek voor de schutterij. Na omvraag werd de openbare zitting gesloten om over te gaan in eene met gesloten deuren. Hoewel de zaken, als gewoonlijk, ook in deze vergadering, met den noodigen ernst werden behandeld, was de Raad vroolijk gestemd. Sommige kleine ver gissingen en uitdrukkingen van den Voorzitter gaven hiertoe aanleiding ge noeg. Bij de behandeling, in de zitting van Vrijdag, van het krediet van f 75.000 voor de ontvangst van de vredes konfe- renrie drong de heer üobbelman, namens de Katholieke partij, onder handhaving harer verklaring tegen uitsluiting van den Paus, nader aan op overlegging der stukken in deze. Namens de vertegen woordigers der sociaal-demokratiesche arbeiderspartij legde de heer van Kol eene gemotiveerde verklaring af, getee- kend door de heeren Schaper, Troelstra en van Kol, waarom zij niet kunnen stemmen voor het gevraagde krediet. De Min. van Buitenl. Zaken meende, dat de wensch niet is debat te voeren over de voorgelezen protesten. Hij wilde zich daarnaar gedragen, maar gevoelde zich verplicht krachtig te protesteeren tegen veel van 't geen in het laatste protest voorkompt. Het wetsontwerp werd daar na aangenomen met 74 tegen 4 stemmen. Tegen stemde de heeren Staalman, van Kol, Schaper en Troelstra. De heer v. d. Zwaag was afwezig. Vóór de stemming had de heer van Bijland Appeldoorn nog verklaard, dat hij de beste wenschen koesterde voor den arbeid der konferentie tegen de toeneming van militaire toebe reidselen. Daarna werd behandeld de konkluzie der Kommissie, aandringende op eenheid van regeling der rechtsver houding tusschen aanbesteder en aan nemer, en verzekering van vrijheid der aannemers tot het inroepen eener rech terlijke beslissing. Na de schriftelijke bereidverklaring van den Min. van Waterstaat enz. om in dien geest te handelen, stelde de Kommissie, met in trekking der konkluzieën, eenvoudige dankbetuiging aan de Reg. voor. Toch werd nog eene langdurige diskussie gevoerd tusschen de heeren Travaglino, Bastert, Conrad en Hartogh over de keuring van bouwmaterialen en den waarborg in arbitrage gelegen. De kon kluzie werd aangenomen. Daarna kwam aan de orde het voor stel van de meerderheid der Kommissie, om de Ongevallenwet op nieuw naar de afdeelingen te verzenden. De heeren Lieftinck en Mees achtten dit niet noodzakelijk, nu na de adressen het ontwerp niet ingrijpend gewijzigd is. De heer Bastert achtte een nieuw onder zoek wel gewenscht, met het oog op de bezwaren der industrie. De heer Kuyper achtte behandeling niet urgent en verwachtte toch een nieuw onderzoek tijdens de behandeling. Met 44 tegen 39 stemmen werd besloten tot niet- verzending. Nog werd goedgekeurd, het wetsontwerp tot aanleg van den Noord- Frieschen lokaal-spoorweg, waarbij de Min. van Waterstaat enz. met den heer Smeenge in beginsel de wenschelijkheid der doortrekking tot Oostmahorn erken de. De Kamer is uiteengegaan tot 24 of 30 Mei. De Voorzitter verzekerde, dat hij zou zorgen voor geregeld door werken. Aan de Kölnieche schrijft zijn wel ingelichte Parijsche correspondent: „In wel onderrichte kringen wordt verzekerd, dat eene herziening van het Dreyfus- proces onvermijdelijk is, en wel bepaalde lijk op gronden, die buiten dejuridieke zijde der zaak zijn gelegen". Een Italiaansch blijd voorspelt, dat binnen kort weer belangrijke mededee- lingen te wachten zijn ten opzichte het proces Dreyfus en wel omtrent de her komst van sommige processtukken. Volgens een telegram van 9 Mei, 's avonds, heeft het hof van cassatie den 29 Mei als den dag waarop het openbare verhoer van Dreyfus zou plaats hebben. Welke de juiste beteekenis is van dit bericht, kan men beter gissen dan vast- stellen. Het bericht omtrent persoonlijk ver hoor van Dreyfus is gebleken niet zóó te zqn, maar 29 Mei zal de revisie aan vraag definitief behandeld worden. Men gelooft dat dit vier dagen zal duren. Te Zanzibar is op last of met goedvinden van den Franschen consul een schip onder Fransche vlag doorzocht; het had twintig slaven aan boord, welke natuur- lqk onmiddellijk zijn vrijgelaten. Het is tusschen Transvaal en Enge land alweer niet alles in orde. De boe ren wenschen zelfstandig te zijn, d. w. z. niet in alles door Engeland gedrild worden en bovenal zij wenschen boers te blijven, geen Engelschen te worden. Men schijnt nu het een of ander voorwend sel te zoeken om Transvaal óf naar de hand te zetten óf te annexeeren. Wat Engeland eigenlijk wil, begrijpt men niet goed, maar men vreest, dat er een on weer aanstaande is. Of het zoo iets zal zijn als van Jameson weet men niet. Als hoofdzaak zal wel meer genaamd wor den, de uitlander, althans er is eene adresbeweging op 't getouw gezet door de Engelschgezinden en door tegenstan ders. De eersten wijzen er op dat de de Z. Afrikaansche republiek geen waar borgen levert voor leven en bezittingen der uitlanders; de anti-mannen alle uit- landers verklaren met den toestand volkomen te vreden te zijn. Op den spoorweg Thorn Insterburg bij het station Bieszellen, is gedurende een onweder de bliksem in een spoor trein geslagen, tusschen den kolenwa gen en een goederenwaggon door. De trein kreeg een hevigen schok, waardoor de passagiers van hunnen banken vlo gen Maar er bleek niets beschadigd. Wel was de grond opengereten en de ttlegraafleiding beschadigd. In Spanje neemt de sprinkhanen- bezoeking steeds toe. In de rjjke streken van La Serena in Estramadura zijn de velden bedekt met de insecten, en de spoorweg tusschen Almarthon en Delmez is over eene lengte van 18 Kilometers door een dichte laag van het wriemelend gedierte onberijdbaar geworden. In andere streken van Spanje ljjdt de landbouw zeer onder de buitengewone droogte. In Frankrijk zijn in 1897 nog 189 wol ven afgemaakt. In de laatste vijftien jaren bedroeg het getal te zamen 8462. De bewering als zouden de Fhilippi- nos de wapenen neergelegd hebben, wordt weersproken door het feit, dat nog steeds op Amerika an sche troepen geschoten en een trein ontspoord is waarvan zij de rails hadden opgebroken. Krupp's scheepswerven Germania te Kiel zullen zoodanig worden vergroot, dat er driemaal meer kan worden gemaakt dan nu en dat er 7000 arbeiders noodig zqn. Er schijnt te Konstantinopel geducht te zijn geïntrigeerd bij de oenoeming van afgevaardigden naar het Haagsche congres. Men is thans gereed gekomen, in de eerste dagen der volgende week zullen de benoemden vertrekken. Er wordt verteld, dat de Turksche gezant in den Haag zóó boos is omdat hij niet is benoemd, dat hij zijn post verlaten en zich naar Parijs heeft bege ven. Men vreest, dat hij zich zal aan sluiten bij de Armenische partij. Zelf is hij ook Armeniër. Den Turkschen afgevaardigden is een flink bedrag voor reis- en verblijfkosten toegezegdeen andere zaak is of zij het ontvangen zullen, zooals men in Turkqe met den slechten toestand der geldmiddelen te genwoordig wel gewoon is. Te Weenen is in militaire kringen groot opzien gewekt door den diefstal van een der nieuw model snelvuurka nonnen, waarmeê men zeer geheimzinnig was. De Heer d'Estournelles, lid der Fran" sche Kamer en een der Fransche Af gevaardigden ter Haagsche Conferentie, heeft aan zijn kiezers een schrijven gericht, waarin hij zegt, zonder van die bijeenkomst dadelijk veel te verwach ten, toch daarin een gewichtigen stap te zien op den weg der beschaving. „Ieder" zegt hij, „erkent, dat een Euro- peesche oorlog niet enkel een barbaar heid en een misdaad zou zijn, maar tevens verderfelijk voor de oorlogvoe renden, 't zij die overwinnen of de neder laag lijden, alleen reeds omdat zij, we gens den stilstand bij hen in het voort brengen en verkoopen, zouden worden overvleugeld door hun concurrenten in Amerika en het verre Oosten. Zulk een oorlog zou economische vernietiging van Europa ten gevolge hebben, en als na sleep daarvan werkloosheid, armoede en opstand. De jongste gebeurtenissen heb ben getoond, dat militair succes, zelfs bij de jongste onafhankelijkste volkeren, gekocht wordt door een reeks van op offeringen en eindelooze verwikkelingen. De Haagsche Conferentie komt op het juiste oogenblik, en men mag ho pen, dat zij niet tevergeefs zal bijeen komen." Op de Weichsel, bij Czerwink, zijn twee aaneengebonden schuiten waarin dertig menschen de rivier overstaken, door een hevige windvlaag omgeslagen en gezonken. Achttien zijn verdronken. Medegedeeld wordt, dat Rusland zich te Berlijn heeft beklaagd vooi het zen den van Prof. von Stengel, die zeer tegen ontwapening is, naar de vredes conferentie. Berlijn zou aangevoerd heb ben, dat het de begrippen van dien afgevaardigde niet kende. Eenige kinderen te Antwerpen plukten al spelende de bladeren van een plant en staken die in den mond. Zq werden onmiddellqk ongesteld. Drie zqn er reeds bezweken en drie anderen in levensge vaar. De plant was dolle kervel. Op de Belgische rivier de Lys is van een stoomboot de ketel gesprongen. Het ongeval kostte aan vijf personen het leven. Het aantal werkstakende mijnwerkers in België is steeds afnemende. Er blijven er echter nog genoeg om den handel in het product gevoelig te benadeelen. De stakende mijnwerkers zijn tegenover de niet-stakenden zeer onhebbelijk; men spreekt van kleine dynamiet aanslagen om de laatsten schrik aan te jagen. Te Rotterdam heeft een man, die bepaald dood wou, zich den hals afge sneden, na tweemaal te vergeefs beproefd te hebben zich te verdrinken. De Oranjezaal in het Huis ten Bosch, die bestemd wordt voor de vergadering der Vredes-conferentie in plenumwordt aldus ingericht, dat zij 100 plaatsen zal kunnen bevatten, behalve een tafel voor het comité en een voor het secretariaat, welk laatste saamgesteld zal zijn uit 10 heeren, t. w. den oud-minister-resident jhr. Van Eys, als chef van dat bureau; den gezantschapssecretaris, 2e kl. Ridder van Rappardden gezantschapsattaché jhr. mr. Schimmelpenninck, beiden van het kabinet van den minister van Bui tenl. Zakenden adjunct-commies aan dat departement jhr. mr. Rochussen; den kapitein van den Generalen Staf Pop en den luit.-t/z le kl. Dettlinger. Aan hen zullen nog 3 of 4 attache's van Nederlandsche legatiëa worden toe gevoegd, vermoedelijk die van Ilr. Ms. gezantschappen te Parijs, Brussel en St. Petersburg. Het wordt steeds waarschijnlijker, dat, ook ten aanzien dezer bijeenkomst, gevolgd zal blijven het gebruik om di plomatieke conferentiën niet in het open baar te houden. Door middel van de pers zou het belangstellende publiek in en buiten Europa echter beknopte, vanwege het Bureau verstrekte mededeelingen ont vangen omtrent de voornaamste hande lingen en besluiten der Conferentie. Op een weiland bij Halfweg had Don derdag ten gunste der zaak Hoogerhuis eene meeting plaats, waarbij Domela Nieuwenhuis en D. Nauta als sprekers optraden. Een 400 personen waren uit Amsterdam, Haarlem en de Zaanstreek aldaar bijeengekomen; te 1 uur aange vangen was te ruim 3 uur de meeting afgeloopen en ging men kalm uiteen, echter met ontplooide vlaggen over het dorp loopende. De politie was met drie Rijksveld wachters versterkt. Vergunning voor het houden dezer meeting was niet aangevraagd en eerst Zaterdagavond kwam zulks ter kennis der bevoegde autoriteiten. HAARLEM, 12 Mei 1899. Naar wij vernemen is, na een verzoek van de Commissie van het Hippisch feest en Bloemencorso aan onzen geachten stadgenoot den heer H. H. Beels, commissaris der Hol- landsche Spoor, door deze maatschappij besloten op 4 Juni a.s., een extratrein Den Haag—Haarlem en terug aan te bieden aan Z.Ex. den Minister van Buitenlandsche Zaken en heeren Leden der Vredesconferentie ter bijwoning van bovengenoemd feest. Teylers Museum werd op Hemel vaartsdag bezochtdoorruim tweeduizend personen. De Tentoonstelling der Hindoemo numenten op het Museum van Kunst nijverheid alhier werd weder aangevuld met een fries de verzoeking van Boed dha door de dochters van Mara voorstel lende en een kolossaal poortgebouw van de Boroboedoer dat ongeveer 5 meter hoog en 3.50 meter breed is. Zondag is deze tentoonstelling van 10 4 uur geopend. L.l Woensdagnamiddag omstreeks 5 ure is in de Groote Houtstraat alhier een automobiel, komende richting Haar lemmerhout in aanraking gekomen met een wielrijder, komende van de tegen overgestelde richting. De wielrijder wist echter nog bijtijds van zqn rijwiel te springen, waardoor hij slechts gering letsel heeft bekomen aan een knie, zijn rijwiel is echter belangrijk beschadigd. Van het gebeurde is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Gisteren Donderdag morgen is in de Groote Houtstraat door een tram wagen een hond overreden en onmid dellijk gedood; toen de tramwagen daarvoor stil hield, bleek dat de hond het eigendom was van den koetsier, die dien wagen bereed. Gisteren Donderdagmorgen zijn een zevental personen die den nacht in den Haarlemmerhout hadden doorgebracht, (zoogen. dauwtrappen), brutaal het buiten van Mejuffrouw Koenen aan de Rustenburgerlaan alhier binnengedron gen en voorzien van een harmonica. Zij waren allen meer dan half beschonken en hebben verschillende baldadigheden gepleegd, terwijl zq op aanmaning van den koetsier en een arbeider weigerden te vertrekken, die zelfs de vlucht voor hen moesten nemen ter voorkoming van mishandeling. De agent de Vries en later meerdere agenten hebben slechts twee van die rustverstoorders kunnen arresteeren, daar de anderen zich in middels uit de voeten hadden gemaakt. De agent de Vries heeft daarbij nog gebruik gemaakt van zqn sabel en daarmede gevoelige slagen uitgedeeld. Zij zijn allen bekend en tegeD hen wordt procesverbaal opgemaakt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2