verzekert, dat de inrichting aan de hoogst gestelde eischen voldoet. Gedurende het congres wordt niemand dan alleen den leden toegang verleend zelfs wordt het gebouw voortdurend door militairen bewaakt. Verder zullen de resultaten der con ferenties alleen voor zoover dit noodza kelijk wordt geoordeeld aan enkele bla den worden medegedeeld. Het Berliner Tageblatt heeft eenige groote Duitsche geleerden naar hun oordeel over de vredesconferentie ge vraagd. Mommsen zei: „Ik beschouw de vre desconferentie eenvoudig als een drukfout in de wereldgeschiedenis, en vind haar daarom niet de moeite waard om erover te praten." Kuno Fischer„Van de drie theologi- j sche deugden geloof, hoop en liefde, hebben de beide eerste mij begeven, wat de vredesconferentie aangaat. De moralist Paulsen zei dat het eerste gebod in de politiek was; „Gij zult den tweeden stap niet doen vóór den eersten", en uitte de hoop dat de Europeesche volkeren met een lichte teleurstelling van de voorbarige onderneming zouden afkomen. Anderen hebben meer vertrouwen in den uitslag en hopen vooral op uitbreiding van de conferentie van Genua. Maar de meesten vinden den naam van de confe rentie te aanmatigend. Eigenaardig zjjn de toestanden waar onder de gedelegeerden des sultans ten congresse gaan. Turkije, zoo verklaarde een Turksche hooggeplaatste, kan niet wegblijven, nu al de Europessche staten komen en te meer nog omdat Turkije eene militaire mogendheid is. Verder betoogde hjj De vredesconferentie, geheele of gedeel telijke ontwapening bedoelende, is strij dig met de leer van Mohamed, welke gebiedt dat het zwaard niet in de schede rusten zal, zoolang er nog ongeloovigen zjjn. Wat dus eigenlijk de Turksche Heeren in den Haag moeten doen is een raadsel, te meer, daar men niet overtuigd is, dat allen de Fransche taal, de congrestaai, voldoende machtig zijn, om de besprekingen met vrucht te kunnen volgen. Dat Bulgarije van den sultan verlof heeft ontvangen om naar den Haag te gaan, wordt toegeschreven aan pressie uit St. Petersburg, dat tegeljjk met de voorloopige weigering, den sultan om de nog nooit betaalde oorlogschatting heeft gemaand. Omtrent de Vredesconferentie wordt nog bericht dat de opening zal plaats hebben aanstaanden Donderdag, des namiddags ten twee ure. Woensdag avond zal bij Jhr. Mr. van Karnebeek, oud-minister van Buiten - landsche Zaken eene soiree plaats hebben en eene receptie, waarbij de onderlinge kennismaking zal plaats hebben. Al de gedelegeerden zijn daar uitgenoodigd. Het bezoek van baron Staal, het hoofd der Russische afgevaardigden, aan den minister van Buitenlandsche Zaken moet zich gekenmerkt hebben door bijzondere hartelijkheid. Het grootste deel der ge delegeerden is reeds te 's Gravenhage aangekomen. Een echt Amerikaansche" geschiedenis wordt uit Okolarna (Mississipi) bericht. Twee aanzienlijke irwoners dier stad hadden verschil met hunnen dokter over diens rekening. Er was al heel wat over en weer gesproken en gesproken, toen de dokter de twee patiënten, die naast hem woonden, met zijn zoon op straat opwachtte om een eind te maken aan den twist. Toen kwamen, na een hefti ge woordenwisseling de revolvers en de messen voor den dag, en de vier mannen schoten of staken elkander dood. Er bestaan in België damesafdeelin- gen van 't Algemeen Nederlandsch Ver bond. Deze dames hebben zich verbon den onderling in winkels, op den trein en alom in 't openbaar niets dan Vlaamsch te spreken. Nu is van de Gentsche dames afdeeling aan mevrouw Louw, de echtgenoote van den voorzit ter der Johannesburgsche afdeeeling, 't verzoek gedaaan dat zij met behulp van andere Afrikaansche dames in Zuid Afri ka damesafdeelingen van 't verbond zal oprichten. Te Wickrath, bij MünchenGlad- bach, heeft een ongenoemde een fonds gesticht, waaruit aan iederen vader die ter gemeente-secretarie een kind komt aangeven, ten behoeve van dat kind een inlegging op de Rijkspostspaarbank van 1 Mark wordt uitgereikt. Daar leeren de kinderen dus sparen van de geboorte af. De Hertog der Abruzzen heeft zich bjj het aanvaarden van zijn expeditie naar de Noordpoolstreken aan alle ovaties onttrokken. Daartoe zal het eerst tijd wezen, als hjj terugkomt, vindt hij. De Prins heeft bij het afscheid tot zijn oom, Koning Umberto, gezegd, dat hjj terug wil keeren als reiziger, die dichter bij de Noordpool is geweest dan eenig ander, of dat men hem nooit zal terugzien. De expeditie heeft, behalve al de be- noodigdheden, ook een automatische piano aan boord, ter opvroolijking van de tochtgenooten in het Hooge Noorden. In een brief uit Kaapstad in de Mün- chener Algemeine Zeitung wordt gezegd dat ds. Faure, als eenig nog levende persoon, die de onderhandelingen in 1883 tussche Engelsche Regeering en Transvaalsche commissie heeft bijge woond hjj was toen tolk zich als eerljjk man verplicht voelde, te ge tuigen, dat Engeland bjj die onderhande lingen van de suzereiniteit over Transvaal heeft afstand gedaan. Ds. Faure heeft in Maart daarover aan Chamberlain geschreven, gouverneur door tusschen- komst van Sir A. Milner. De soldaat Burrow, die in 1896 deel heelt genomen aan den strooptqcht van Dr. Jameson in Transvaal, had een pro ces tot schadevergoeding ingesteld tegen Rhodes en Jameson wegens de vele ma- terieele verliezen door den strooptocht veroorzaakt. Jameson verklaarde tijdens het ver hoor, dat hjj wist dat zijn onderneming ongeoorloofd wasdat hij had gehoopt dat men hem dit, zoo hjj succes had, zou vergeven. De J ury verklaarde, onder algemeene geestdrift, de aanvraag van Burrow niet-ontvankeijjk. Onder Santpoort zjjn bjj het onweèr van Zaterdag door hagelslag de te veld staande bloembollen aanmerkeljjk be schadigd. Hoewel de schade nog niet is te ramen, stelt men die voorloopig op eenige duizenden guldens. Medegedeeld wordt, dat H.H. M.M. de Koninginnen den 23en Mei uit het buitenland in de residentie terug ver wacht worden nadat eerst nog een be zoek aan den groothertog en de groot hertogin van Baden en te Koningswinter aan de koningin van Zweden gebracht is. De kerseboomen staan in de Neder- Betuwe thans in bloei, en hoewel er niet gesproken kan worden van het tradiiioneele „één wit laken", hebben er zich over 't algemeen toch veel meer knoppen gaaf ontwikkeld dan eerst ver wacht werd. Zaterdagmorgen, toen het onweer het sterkst woedde, heeft de bliksem den haan van de Groote kerktoren beschadigd. Tusschen Zaandijk en Wormerveer werd een molen getroffen. Hjj brandde geheel af. Binnen enkele dagen zullen in den Haarlemmermeerpolder het oorspronke lijke aantal draden (tien) voor de inter communale telephoondienst (en telegraaf) weder zijn aangebracht. HAARLEM, 16 Mei 1899. Er zjjn niet heel veel steden in Ne derland, die naar verhouding zooveel tot de beoefening der sport bijdragen en bijgedragen hebben, als Haarlem. Het kan wjjzen op wielrenners als Pander en Witteveen, op een schaatsenrijdei als Jaap Eden; het kan nu nog bogen op het bezit (in of vlak bjj de stad) van goede banen voor harddraverijen en wedrennen, voor tennis, hockey, voet bal de jaarljjksche roeiwedstrjjd wordt in Haarlem gehouden; het we mogen wel hjjna zeggen vermaarde corso van den A, N. W. B. had in Haarlems omtrek plaats. Ja zelfs een belangrijk deel van de standaard literatuur op sportgebied dankt men aan een Haar lemmer, aan Willem Muiier. Met Hei ne kan Haarlem dus, waar er sprake is van sport, zeggen: „Nennt man die besten Namen, so wird auch der meine genannt." Het is dus volkomen in de Ijjn, dat te Haarlem weer een plan is opgevat om de veelzijdige sport eens van een anderen kant te bekjjken- Een comité waarvan de heeren G. B. Crommelin en W. C. de Vos als voorzitter en secreta ris aan het hoofd staan, geeft Zondag 4 Juni een hippisch feest en bloemen corso op het buitengoed het Klooster aan den Schoterweg. Het programma is vol afwisseling. De jeugd zal het feest met versierde ezel-, bokken- en sportwagentjes openen, waarna de ou deren aan de beurt komen met ring- rijden, kopsteken, springconcours voor officieren en gentlemenriders en ten slotte Bloemencorso voor equipages. Het buiten het Klooster is voor een feest als dit bijzonder geschikt. Het grasveld vóór het huis heeft een diepte van 145 Meter, een breedte van 150 Meter aan den Schoterweg en van 52 M. op het smalste gedeelte. Rechts door de hoofdlaan komt de toegang voor den eersten, links die voor den tweeden rang. De tribune, die voor den roeiwed- strijd dienst doet, zal ook hier worden opgeslagen. Het woonhuis is een echt ouder- wetsch gebouwhet dateert van uit de achttiende eeuw. Vlak achter den in gang licht de antieke kamer, waarin de leden der Vredesconferentie zullen wor den ontvangen. Een paar andere ver trekken zullen voor buffet worden inge richt. De Comm. heeft het gelukkig getrof fen, dat zij voor haar sportfeest de hand heefl kunnen leggen op dit terrein, dat nog maar kort geleden door de erven Korthals aan de Binnenl. Exploitatie- Maatschappij te Haarlem was verkocht. Nergens elders toch zou men zooals hier zooveel stalruimte voor paarden en remises voor rijtuigen hebben gevonden, die toch noodig zjjn voor hen, die van ver komen en dus den nacht van te voren hun paard en rijtuig willen stal len. Werkt het weer mede, dan wordt dit eigenaardig sportfeest zeker een succes. Bij den door het Kwartet „Loreley" op Zondag 11 Juni a. s. te houden wed strijd voor Mannenkwartetzang, zullen naar volgorde optreden: 1. „de Adelaar", Weesp; 2. „Dor drecht", aldaar; 3. „R. W. H. S.", Rotterdam 4. „Concordia", Amsterdam 5 „Internos", Amsterdam; 6. „Zang- lust", Delft; 7. „Zang en Vriendschap", Amsterdam; 8. „Cantate", Den Haag; 9. „Orpheus", Den Haag; 10. „Jubile- mus", Den Haag; 11. „Wormerveer", aldaar; 12. „Fidelité", Amsterdam; 13. „van Rotte's mannenkoor", Rottei dam 14. „Euterpe", Haarlem; 15. „Zwolsch Vocaal Kwartet", Zwolle; 16. „Onder Ons", Amsterdam; 17. „Aurora", Am sterdam; 18. St. Caecilia", Rotterdam; 19. „Euterpe's Kwartet", Utrecht. Van No 1 tot en met No. 13 treden des middags op en van No. 14 tot en met No. 19. des avonds. Na de uitspraak der Jury, wedstrijd om den Eerepiijs door de 4 hoogst be kroonde kwartetten. Er worden 7 prijzen uitgeloofd, zijnde le Prijs 4 Gouden medailles, 2e 3e 4e 5e 6e 7e 4 Verg. Zilv. 4 n n 4 4 Zilveren 4 4 Zondag- en Maandagavond gaf het specialiteiten-gezelschap van den heer Frits van Haarlem in de sociëteit „Ver- eeniging" eene voorstelling, die zoowel door het publiek als door de leden der sociëteit druk werd bezocht. Met een zeer afwisselend programma, dat ongetwijfeld het beste gaf, wat be hoort tot dit soort van vertooningen, werden de aanwezigen eenige uren pret tig bezig gehouden. Voor zijne bemoeiingen mag het Be stuur aanspraak maken op een woord van dank, terwijl van den heer Van Haarlem kan gezegd worden, dat hij zjjn welverdienden naam als specialiteit op zijn gebied, schitterend heeft gehand haafd. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 471 baden. Heden zijn alhier de eerste nieuwe Opperdoesche aardappelen ter markt ge bracht, door Gebr. Witkamp en verkocht aan A. Toeset, wonende in de War- raoesstraat. De Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart, is den 16 Mei 1899 geopend. Door den heer Sprenger is tot directeur benoemd den heer J. A. van den Booren, en tot directrice, aan de Dames-afdeeiing, Mej. A. van den Booren. Bij genoegzame deelneming zal in de laatste helft van de maand Juni, een wedstrjjd worden gehouden in snel- zwemmen, duiken, gekleed zwemmen en zwemmen met hindernissen. Voor elke afdeeling wordt een groote en een klein zilveren medaille beschikbaar ge steld. De inrichting in het Noorder- Buitenspaarne, waarvan het eene bassin voor het publiek, en het andere bassin tegen betaling van 3 cents per bad, is toegankelijk gesteld, wordt den 1 Juni a.s. geopend. Als opzichters zullen weder optreden A. Schiering en Jan Winkel. Gisterenmiddag geraakte ezn knaap van omstreeks 10 jaren, aan het Spaarne in het water en zou wellicht verdronken zjjn indien de kloeke J. Boutelier, wo nende Lange Moolestraat No. 5 niet was toegeloopen en hem redde. Aan het Spaarne in het perceel No. 70, hoek Korte Veerstraat, heeft de sigarenfabrikant, de Heer A. M. Langeveld, een nieuw sigarenmagazijn geopend. De winkel, zoo gunstig ge legen, dat men er bijkans van zelf inloopt, ziet er keurig en gezellig uit en is geheel volgens de eischen des tijds ingericht. De fabriek bljjft gevestigd in de Lange Wijngaardstraat. Zondagmorgen heeft bjj een vecht partij in de Kamperstraat, de smids gezel Visser zijn mede-commensaal Hu- beek, steendrukker van beroep, een messteek in de borst toegebracht. Maan dagmorgen is Hubeek in het gasthuis aan de gevolgen overleden. De dader is in hechtenis. Er wordt nog mede gedeeld dat het tweetal den geheelen nacht uit geweest en eerst in den morgen was thuis gekomen, alsmede dat de sterkedrank in deze alweer geen on belangrijke rol heeft gespeeld. Gisteren avond werd alhier aan het Politiebureau gebracht een 45 jarig persoon J. H. V. behanger wonende te Amsterdam, die zich te Bennebroek voor de stoomtram had geworpen, hetgeen nog bijtijdswas onldnkt. Door tusschen- komst van den pastoor aldaar was hjj met rijtuig herwaarts gebracht, en door de politie alhier is verder gezorgd voor zijre overbrenging naar Amsterdam. Blijkbaar was die persoon Ijjdende aan verstandsverbijstering. Door de agenten rechercheurs Jansen en Misset is procesverbaal opgemaakt tegen L. W. en diens huisvrouw, bier huishouder, wonende aan de Esschilder- straat No 2 ter zake het tappen van sterken drank in het klein op verschil lende tijdstippen in den avond van 11. Zaterdag. Markt van 15 Mei 1899. Boter. Aangev. 164 verk. -164 K. G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. 1.15 p. K. G. Biggen. Aangev. 123 verk. 96 stuks. L. pr. 4.H. pr. 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 54 verkocht 46 stuks. L. pr. 10.H pr. 14.p. stuk Aardappelen. Aangev. 107 H.L. ver kocht 107 H.L. L. pr. 1.80 H. pr. ƒ2.p. H. L. MUZIEKUITVOERING in de Hout op Woensdag 17 Mei des 's avonds van 7Vs uar» door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C. P. W.KRIENS. PROGRAMMA: 1„Vive le Soldat!" Marche.Zillmann. 2. Ouverture -Silvana"Weber. 3. -Die Wilderer". GalopFahst. 4. Fantasie -Herodiaden"Massenet. 5. Ouverture -Le Grand Casimir".Mullot. 6. Concert. ValzeGillet. 7Menuetto Paderewsky. 8Fantasie de l'Opéra La Frakata"Verdi. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 Mei 1899, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FngaJ. S Bach. 2. Andante (Sonate pathétique)Beethoven. 3. SonateCh. 'Fink. a. Allegro moderato. bAndante. c. Allegro risoluto. 4. Pax VobiacumSchubert. 5. TraumereiSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2