HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 44. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. 144 ZATERDAG Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TELEPHOONNUMMKK TELEPHONISCHE VERBINDING. met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke noinmers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regel» 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag; en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. KRONIEK. De Raadsvergadering van Woensdag had weer plaats onder voorzitting van den Burgemeester. De beraadslagingen vingen aan met een punt buiten agenda. Aanvraag was gedaan door Barendse tot het bouwen van een woonhuis in de Beeksteeg, doch 57 duim hooger dan de verordening toestaat. Adressant wil aan de gemeente afstaan een strook grond voor de rooilijn. Na eenige discussie wordt de vergunning verleend. B. en W. vragen machtiging tot het verpachten van stand plaatsen van rijtuigen aan Stationsplein, Groote markt en Dreef, te samen 14 rijtuigen. De machtiging wordt verleend. Mejuffrouw W. A. W. Deenik, Leerares aan de Middelbare school voor Meisjes, verzocht eervol ontslag uit hare betrek king. De Raad verleende het eervol ontslag met dankbetuiging voor aan de gemeente bewezen diensten. Goedgekeurd werd de rekening en ver antwoording der bewaarschool in het voormalige Barbara Gasthuis; het subsidie uit de gemeente kas bedraagt ƒ570.107. De tweede en derde suppletoire be grooting van het St. Elisabeths Gasthuis, bedragende 30287.16 en ƒ3328.75 werd door den Raad goedgekeurd. Goedgekeurd werd de rekening van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven over 1898. Het voordeelig saldo groot 1813.99% wordt gestort in de gemeente kas. Een staat van af- en overschrijving deze betreffende werd mede goedgekeurd. Ter goedkeuring werd aangeboden het primitief kohier der plaatselijke directe belasting. Het kohier wijst bij eene bevolking van 64362 zielen 9562 aan slagen met een beschreven inkomen van ƒ14400300.zjjnde het het belastbaar inkomen ƒ10090400.en het bedrag van de aanslagen ƒ333214.20. Het be drag der aanslagen van de forenzen is ƒ1200.65. De percentage is 3.3. De op te brengen som is ruim zeven en dertig duizend gulden hooger dan in 1898, als wanneer de percentage 3.6 was. De Raad stelde het kohier vast. In verband met uit te voeren werken verzocht W. Blankenvoort Dz. te Bever wijk om een gedeelte van den berm langs deti Leidsche vaart nabij de Manpads- brug in huur te mogen bekomen. Voorgesteld wordt 250 M2te verhuren. De Raad besloot den grond te verhuren. Ant. Roozen te Bloemendaal verzocht vergunning tot het hebben van een draai- brugje over de Houtvaart. Onder de noo- dige voorwaarden eu het betalen van j 3.recognitie aan de gemeente wordt dit toegestaan. De Heer de Breuk stelt voor ƒ1.te heffen, en als zoodanig werd de vergunning verleend. Omtrent het maken van een brug in den weg langs de Leidschevaart tusschen den Barten- en de Kalkovensbrug, waar toe R. Veldhuijzen van Zanten te Hille- gom vergunning had verzocht, was door B. en W. opnieuw advies ingewonnen. Voorgesteld werd de vergunning tot wederopzeggens te verleenen onder ge stelde voorwaarden en betaling van 10 recognitie per jaar aan de gemeente. De Heer Roog wenscht dagelijksch toezicht der gemeente en vraagt, waarom dit niet in het ontwerp-besluit was opgenomen. De Heer de Kanter licht dat toe, doch de Heer Roog wenscht dagelijks toezicht voor rekening van den adressant. Met deze voorwaarde vermeerderd wordt de brugbouw toege staan. Van L. Allard werd aangekocht een gedeelte grond gelegen aan de Van Marumstraat en het Zuider Buiten- spaarne. In de vorige vergadering hadden de stemmen gestaakt over het voorstel van B. en W. om machtiging tot wegruiming van de schadelijkwater-bevattende pompen in de gemeente. In deze ver gadering moest dus de beslissing vallen. De Heer de Breuk brengt in herinnering den toestand van het water der pompen als bij onderzoek gebleken slecht, on drinkbaar. De opruiming zal niet plaats hebben vóór er drinkfonteinen zjjn. De Heer Macaré heeft,echter nog zijne bezwaren, als bij brand en voor spoel water. Wenscht de pompen op te ruimen als vroeger, bij Raadsbesluit. De Heer Van Styrum heeft nog het woord, wil ook opruiming bij afzonderlek besluit. Ook de Heer Loomeyer wil maar zoo niet opruimen. Nog heelt de Heer de Breuk het woord, en nog andere sprekers. De Heer Roog dweept niet met de pompen; zij kosten veel. De stemming besliste tot opruiming. De Commissie van toezicht op het Stedelijk Museum heeft medegedeeld, dat bjj de haar toevertrouwde kunst schatten geen voldoende middelen aan wezig zijn om een begin van brand te blusschen. B. en W. achten het wen- schelijk hierin te voorzien door het aanbrengen van brandkranen, tevens op het archief en de bibliotheek, en vragen hiertoe 720 aan. Natuurlijk stond de Raad deze som tot dit doel gaarne toe. De bloemist C. A. Kok heeft aan het gemeentebestuur ingezonden een plan tot bebouwing van zijne gronden in de Leidsche straat. Kok heeft deze gronden gekocht van den Heer Prèvinaire in de veronder stelling, dat hij er op kon bouwen en hij was niet ingelicht omtrent het be staan van een bouwplan door het ge meentebestuur goedgekeurd, waarbij de gronden door hem bepaald buiten het laatstgenoemde bouwplan vallen. Zij hebben dus voor hem veel minderwaarde. Het onaangenaamste is voor Kok, dat een gedeelte van dien grond weder door hem aan een ander is verkocht. Om deze redenen vraagt hij goedkeuring van zijn bouwplan. B. en W. zija echter van meening, dat de gemeente, wil zij zorgen voor eene behoorlijke geregelde uitbreiding, niet kan terugkomen op eenmaal genomen besluiten, te meer, daar Kok zich vóór den koop had kunnen doen inlichten op het stuk van straatplannen en stallen voor het verzoek te wijzen van de hand. De Raad besloot in dien zin. Vastgesteld werd eene verandering op de heffing en invordering van school gelden. Vastgesteld werd eene verordening op de heffing en invordering van leges- gelden, doch met eene wijziging. De Heer Stolp wil de leges-gelden voor opgaven uit het bevolkingsregister ver lagen van 25 tot 10 cents en het abon nement van 30.op 20.De Heer Tjeenk Willink is daar óók voor. De Heer de Haan Hugenholtz wil het eens probeeren met 25 cents. De Heer de Kanter wil 25 cents behouden zien. Het amend. Stolp, 10 cents, wordt aangeno men. Wegens het eerlang in werking treden van de elektrische tram zal de ruimte voor de bloemmarkt aan het Spaarne te gering worden. Öm hierin te voorzien stellen B. en W. voor tot het houden van de markt voor bloemen enz. voortaan te bestemmen de Gasihuisvest. De Heer Stolp zou de bloemmarkt aan het Spaarne willen behouden en liever de tramlijn verleggen. De Heer de Kanter verdedigt het voorstel van B. en W., de Heer Hugenholtz wijst aan, dat de ruimte werkelijk aan het Spaarne te gering is. De Heer Willink zou willen beproeven of de markt kon blijven door de koopers te brengen tusschen den wal en de uitstallingen. De Voorzitter be spreekt de zaak nog. Voorstel B. en W. in stemming wordt aangenomen. In de vorige vergadering besloot de Raad in beginsel tot eene heffing op de publieke vermakelijkheden. De meerderheid van B. en W. wil heffen naar het aantal vaste zitplaatsen en de oppervlakte van het lokaal, wat hier op neerkomt, dat de ondernemers de belas- ting betalen, welke zij echter natuurlijk zullen weten te verhalen op het pnbliek. De Heer Schürmann is van meening, dat de belasting geheven moet worden van het publiek en wel 5 percent van de onzuivere opbrengst. In deze was nog een uitgebreid stuk ingekomen van den Heer J. H. Krelage, Voorzitter der algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. In het stelsel van B. en W. is wel wat veel willekeur en het zou stellig niet strekken om de belasting, nu zij toch geheven moest worden, tot het hoogst mogelijke cijfer op te voeren daarvoor, en ook om billijkheids over weging, zou het voorstel Schürmann aanbeveling verdienen en dit te meer omdat te Amsterdam de heffing en in vordering op die wijze tot geen moeielijk heden schijnt aanleiding te geven. De Voorzitter geeft in overweging te bepalen door stemming welk stelsel de Raad wenscht te volgen. De Heer Waller zet de beide stelsels uiteen. Het Rotterdamsche stelsel (B. en W.) munt volgens spreker uit door mindere contröle-onkosten, terwijl tevens de belasting gering zou zijn. Eerst zou men het tegen den abonnementsprijs kunnen beproeven, later zou men kunnen verhoogen. Het Amst. stelsel (Schürmann) be sprekende, wordt erop gewezen, dat volgens het Rotterd. stelsel evengoed het publiek zal betalen. Het is te doen om de gemeentekas, met de vraag wie de belasting betaalt is het onverschilligde eenvoudigste manier is de beste. De Heer van der Mersch gaat na, dat de beide stelsels veel gemeen hebben. De onbillijkheid ligt hierin, dat stelsel B. en W. heft, óók al is er weinig publiek bij eene voorstelling. De Heer Schürmann verdedigt zijn voorstel. Hij komt tot de conclusie, dat zijn stelsel het beste is; de belasting wordt gemakkelijk geïnd, met weinig controle. De Heer Stolp vraagt eenige inlich tingen, welke de Heer Waller verstrekt. Verder is het abonnement zóó laag ge steld, dat zelfs bij een leege zaal zij van betrekkelijk weinig invloed is. De Heer Sneltjes wjjst er op, dat wil men voorstel Schürmann, dan alles moest belast worden en dan wordt de contróle eeu tak van dienst. Den Heer SchürmaDn toont aan, dat volgens, zijn voorstel allen betalen, die tegen entrée van eene publieke ver makelijkheid gebruik maken. De Heer Van Weel heeft nog het woord, evenzoo de Heeren Waller, Wil link en Bijvoet. De laatste Spreker vindt het verstandig om beide stelsels te verwerpen. De Voorzitter gelooft niet, dat de heffing in haar geheel in het belang der gemeente is. Voorstel B. en W. komt in stemming en valt met algemeene stemmen op een na. Nu komt in behandeling voorstel Schürmann. De Heer Van der Mersch wenscht in art. 1 bepaald, te zien, dat niet als publieke vermakelijkheden wor den beschouwd alle bijeenkomsten die een uitsluitend godsdienstig of weten schappelijk karakter dragen en waar geen muziek gemaakt wordt en ten toonstellingen die een wetenschappelijk karakter dragen en niet opgeluisterd worden door muziek. Deze laatste be paling eischt nadere omschrijving en spreker zou in verband hiermede de verordening in handen willen stellen van eene commissie. De Heer J. N. Kruseman wenscht in die alinea dat woord wetenschappelijke bij tentoonstellingen te doen vervallen. De Heer Bijvoet meent, dat het niet in het belang der gemeente zou zjjn het artikel alzoo aan te nemen. De Heer Van Weel heeft nog het woord. Art. 1 (Schürmann) komt in stem ming en wordt aangenomen met 14 tegen 10 stemmen. De Heer van der Mersch wenscht nog eenige bepalingen en wijst er, op eene opmerking van den voorzitter op, dat hij had gemeend de amendementen te doen drukken. De voorsteller is daar niet voor. De voorzitter stelt nu voor uit te stellen. De Raad besluit voort te gaan. Nu doet de Heer van der Mersch het voorstel geballatteerde weg te laten. Het wordt aangenomen. Hierdoor

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1