Eerste Blad. No. 48. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Eenentwintigste Jaargang. abonnementsprijs: van ZATERDAG 17 Juni 1899. verschijnt- Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. KRONIEK Nieuwsberichten. TELEPHOONNUHMIK TT A A TD T TH "TV/T O TT TELEPHONISCHE VERBINDIN.G. 144 XI JrL XV ij XLi XTX o v XX met AMSTERDAM. MRimU Per drie maanden-,25.VERSCHIJNT. franco p. post ,40. Prijs pe* Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Ibonderiybe nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, flroot© letters naar plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ep Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. buiten behandeling te stellen. De Heer Tjeenk Willink -wil voorstel B. en W. aannemen, evenzoo de Heer Bijvoet. Voorstel B. en W. wordt aangenomen met amendement Van Lennep. J. D. en R. Boerkoel bloemisten alhier, verzoeker, den Raad in eigendom te mogen bekomen den grond aan het Wjjde Geldelooze pad, thans bij hen in huur. B. en W. stellen voor den grond niet te verkoopen aangezien die mettertijd als bouwterrein een hoogere waarde zal verkrijgen en dus afwijzend te beschikken. De Raad besluit hiertoe zonder discussie. hun tegenwoordig aantal, vier, te zwaar is geworden. In verband met het eervol ontslag verleend aan den gemeentebode G. Wal ter, wenschen B. en W. thans twee hulpboden aan te stellenin hoofdzaak voor loopwerk buiten het Raadhuis en zulks op eene jaarwedde van ƒ500. De Heer Stolp vraagt of ƒ500 vol doende is. De Heer de Kanter meent, dat de som voldoende is om mee te beginnen. Ook de Heeren Van der Mersch en Willink vinden ƒ500 wel wat min. De Heer Van der Mersch wenscht ten hoogste ƒ600 te bepalen. De Voor zitter beantwoordt. De Heer Beynes wil ƒ600 niet de grens hebben. De Heer Van der Mersch trekt zqn voorstel in. De Heer Stolp stelt voor 600. De Heer Klein vindt 500 genoeg. Voorstel Stolp wordt verworpen met 16 tegen 8 stemmen. Voorgesteld wordt de perceelen No. 35 en 37 aan den Schoterweg onge schikt tot bewoning te verklaren, aan gezien de bewoners het water verkrijgen uit een pomp welk water schadelijk is voor de gezondheid. Den eigenaar der perceelen is aan schrijving gedaan die pomp binnen veer tien dagen op te ruimen en de perceelen van duinwater te voorzien, doch er is door hem aan de vermaning geen gevolg gegeven. Zonder stemming wordt het voorstel aangenomen. Voortgezet wordt vervolgens de be handeling van de verordening voor de heffing eener belasting op de open bare vermakelijkheden. In de vorige vergadering hadden de stemmen gestaakt op het geamendeerde artikel 2. Sommige leden wenschten toen nog te behandelen Art. 3, maar de Raad besloot toen de verdere behande ling te verdagen. De Heer van der Mersch wenscht heropening der beraadslagingen. De Heer Schürmann diende nog een artikel in om bij verwerping van Art. 2 te voegen aan art. 3. Het had ten doel de belasting te heffen voor open bare vermakelijkheden waarbij toegang verleend wordt uit krachte van een be paalde contributie over het bedrag der contributie. Dit moest natuurlijk dienen om het kwaad, gesticht door de afbrok keling van Art. 2 te ondervangen. De Heer Stolp zal thans vóór art. 2 stemmen. Nu komt art. 2 in herstem ming, het artikel wordt aangenomen. De Heer Schürmann deelt hierop mede dat tengevolge van de aanneming van het aldus geamendeerde voorstel de groote categorie van personen die betalen kunnen buiten de belasting vallen. Daar het niet in zjjne bedoeling is de min- gegoeden alleen te doen betalen, trekt hjj het voorstel in zijn geheel in. De Raad heeft hiermede beslist ver klaard de belasting niet te willen. Toch is het niet te vatten hoe men in be ginsel voor de belasting kan zijn, het voorstel tot heffing naar oppervlakte verwerpt en dan nog eene bepaling kan goedkeuren waarbij het uitgaand publiek dat betalen kan, wordt vrij gesteld. De Heer Schürmann moet zich wèl afge vraagd hebben wat de Raad dan toch wil wèl belasting, maar niet van eene over- groote menigte leden en contribuanten van vereenigingen, enz. Het overschotje, dat dan nog in de termen van betalen valt, wordt dan zoo gering, dat de opbrengst misschien door de kosten niet gedekt wordt. Zeker was het niet aardig voor den Voorsteller, zijn prijzenswaardige toeleg om de gemeentekas van dienst te zijn zóó jammerlijk te zien afbrok kelen. Tot onderwijzer tweede klas aan de Eerste Tusschenschool werd benoemd C. H. Jaques te Haarlemmermeer, en had de benoeming plaats van de leden van de stembureaux voor stemmingen herstemming van leden voorden gemeen teraad. Na sluiting der vergadering ging de Raad in comité. Tweede Kamer. Donderdag werd de tegen ontduiking van den persoonlijken dienstplicht voor gestelde wijziging der militiewet bestre den door de heeren De Ras en Jansen, als zjjnde een nieuwe twistappel, niet noodzakelijk en ontijdig, zoolang niet bewezen was, dat het plan-Coolen den dienstplicht benadeelt en bovendien de aanmoediging door vrijwillige dienstne ming den druk voor den persoonlijke dienstplicht verlicht. Daarom bestreed de heer Jansen ook de vernietiging der gemeentebijdragen voor bevordering van vrijwillige dienstneming. De heer De Savornin Lohman, ofschoon afkeurende vermomde plaatsvervanging, en de hou ding der Tolstoianen als lafhartig ver- oordeelende, verklaarde zich tegen het stelsel van het ontwerp, dat eigenlijk mi licien-vrijwilligers afschaft. Spreker wil de eene regeling, die het aantal vrijwil ligers in vermindering doet strekken van het Kontingent. De heeren Troelstra en v. d. Zwaag protesteerden tegen het voorstellen als lafhartigen van Tolstoia- ner, wier overtuiging evenzeer als elke andere eerbied afdwingt, omdat zjj zelfs hunne vrijheid offeren voor hun beginsel door zich zelfs te laten veroordeelen. De heer v. d. Zwaag hoopte bovendien dat de opponneerende Katholieken met breeder inzicht tegen het geheele mili taire stelsel met zijn doodslaan zullen strijden. Ook de heer Seret sprak voor de handhaving van vrijwiiligers-miliciens in welken geest hij het ontwerp gewijzigd zou willen zien. De Min. van Oorlog verdedigde de maatregelen als noodzake lijk om een werking der wet tot invoering van den persoonlijke dienstplicht te ver zekeren en herinnerde aan de pogingen om ontduiking te fnuiken en ongewen- schte elementen in het leger te weren. De maatregel beoogt niet opheffing van reservekaderintegendeel wenschte de Min. het open te stellen ook voor kleine luiden, 't Behoud van millicien-vrijwil ligers is praktisch onuitvoerbaar, maar de Min. is bereid een instelling van vrijwilligers in den geest van den heer De Savornin Lohman te overwegen. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde de be sluiten waarbij de gemeentebijdragen voor vrijwilligers vernietigd worden. Hjj betoogde, dat vermindering van het kontingent met vrijwilligers voor kleine gemeenten onbillijk zou werken, en dat het stelsel van vermomde plaatsvervan ging zou bestendigen. De heer Nolens Wegens afwezigheid van den Secretaris bekleedde de Heer van Bilderbeek den secretaris-zetel. Een verzoek was inge komen betreffende verpachting van stand plaatsen voor rijtuigen. In verband hiermede hebben B. en W. nog geen gevolg gegeven aan de machtiging tot verpachting. In behandeling wordt gesteld een verzoek van den Heer Kleiweg Dyse- rinck tot hooger bouwen aan de Veer- straat. De Heer Speelman komt op tegen het behandelen van onderwerpen buiten agenda. De Voorzitter beantwoordt. De Heer de Kanter heeft nog het woord en de Heer Speelman doet opmerken, dat zijne bemerking geen insuniatie tegen wie ook bevat. De Heer Tjeenk Willink is het met den Heer Speelman eens en zou tegen behandeling zijn. De Heer Speelman doet opmerken, dat de politie-verordening het hooger bouwen verbiedt. De Heer Roog merkt op dat het noodig zal zijn het verhoudingscijfer 1 Va voor het bouwen te wijzigen. De Heer de Breuk licht nog toe en beveelt het toe staan aan. De Raad staat het verzoek toe. B. en W. stellen voor aan het Bestuur der Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" vergunning te verleenen, om zijn bureau le vestigen in eene kamer van het Proveniershuis. Het Bureau van den armenopzichter bij het Burgerlijk Armbestuur wordt tevens uit het Pand verplaatst naar het Pro veniershuis. De Raad bes.oot alzoo. De Directeur der Naamlooze Vennoot schap Haarlemsche Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, de Heer S. J. W. Mons en F. M. Baron van Lijnden verzoeken wijziging van de voorwaarden tot bebouwing der gronden aan den Koninginneweg. Het komt B. en W. ongewenscht voor aan het verlangen van adressanten te voldoen, aangezien bij dichten bouw het karakter van park grootendeels zou verloren gaan. De Heer Sneltjes wenscht het stuk te stellen in handen van Fabrikatie. De Heer Bjjvoet doet eene vraag betreffende het goedgekeurde bouwplan. De Heer J. N. Kruseman meent, dat het goed zal zijn niet toe te staan. De Heer Roog gelooft ook, dat verzending aan de Commissie goed zal zijn. De Heer de Breuk verdedigt het voorstel en beantwoordt den Heer Bijvoet uitvoerig. Nog hebben de Heeren Sneltjes en Van Lennep het woord. De laatste wenscht het verzoek van den Heer van Lijnden Voorgesteld wordt aan den Heer J. W. van Alphen, le luitenant der in fanterie, belast met de opleiding van officieren en het kader der Schutterij een gratificatie toe te kennen van 200. De gratificatie wordt toegestaan. Ter tafel komt het verzoekschrift van de Heeren Dr. H. A. J. Valkema Blouw en Dr. P. M. Heringa, directeuren van het Röntgen instituut om van wege de gemeente gedurende vijf jaar het Insti tuut te steunen met eene jaarlijksche toelage van driehonderd gulden. B. en W. handhaven hun vroeger voorstel om gedurende twee jaren drie honderd gulden per jaar toe te staan. De Heer Van der Mersch verdedigt het denkbeeld van toelage per patient. De Voorzitter deelt mede, dat adresssanten hierin bezwaar hebben. De Heer Van der Mersch zou het betreuren als de inrich ting door gebrek aan steun moest opgehe ven worden, doch zou zekerheid willen, dat gemeentesteun ten goede komt aan on- of minvermogenden. De Heer Waller beveelt de subsidie aan. De Voorzitter beantwoordt den Heer Van der Mersch. Het voorstel B. en W. wordt daarna aangenomen. Ingevolge op een schrijven van de Com missie van financiën, hebben Commis sarissen van de Bank van Leening ge tracht een middel te vinden tot verhoo ging van het jaarljjksch batig saldo dier instelling. Voorgesteld wordt bij de be rekening der door de leeners verschul digde interessen gedeelten van een cent opwaarts, af te ronden tot een cent terwijl bovendien de beleeners bij de lossing voor administratieloon zullen betalen één cent voor elk pand. De Heer Van der Mersch heeft het woord. Spreker vraagt wat het gevolg is van het feit, dat de bijdrage aan de gemeente vervallende rente is van het bedrijfskapitaal. Het ligt aan de admi nistratiekosten en het is niet billijk de kosten te laten betalen door hen die van de Bank gebruik maken. Zou, als er geen dividend meer beschikbaar is de inrichting wenschen op te heffen. De Heer Leupen wijst nog op een en aDder betreffende het saldo. De Heeren Van der Mersch en Stolp hebben het woord. De Heer Stolp doet opmerken dat de Bank aan de gemeente geld kost, en er dus geen sprake kan zijn van dividend. Het voorstel B. en W. wordt vervolgens aangenomen. Met het oog op uitbreiding der stad en de hierdoor veroorzaakte meerdere werkzaamheden is B. en W. gebleken dat de taak der gemeenteboden voor

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 1