■waarbij aan gezworenen en krijgsraden de verplichting WO dt opgelegd hunne vonnissen te motiveeren. Men tracht namelijk invloed op den nieuwen krijgs raad uit te oefenen en dezen eene ver oordeeling af te persen, want, brengt men hem onder het oog, het vonnis be hoeft niet gemotiveerd. Het genoemde ontwerp is nu om dit laatste te onder vangen. Nog altijd is te Berlijn het opper burgemeesterschap van den heer Kirscher niet bekrachtigd door de regeering. Het Berlijnsche gemeentebestuur heeft een opschrift doen plaatsen aan het oude kerkhof waar eenige der vrijheidsman nen van 1848 begraven liggen, de re geering wil dit opschrift verwijderd hebben, maar het gemeentebestuur is er niet toe te bewegen. Dit is de reden dat de benoeming van Kirschner niet bekrachtigd is. Nu weer weigert de regeering de verkiezing van een lid der schoolcommissie te bekrachtigen: de man is sociaal-democraat. Natuurlijk zet een en ander veel kwaad bloed bij de burgerij. Meer en meer gaan er in Engeland stemmen op tegen een oorlog met Trans vaal. Er is niets gebeurd, meent men dat een oorlog rechtvaardigt en de grieven der uitlanders kunnen heel goed op vredelievende wijze tot oplossing komen. De boeren zelf zijn niet voor oorlog, doch vast besloten, als het er toe moet komen hunne onafhankelijkheid duur te verkoopen. Dit is gebleken bij eene gehouden volksvergadering van Boeren te Paardekraal gehouden en waar o a. gezegd werd dat de Engelschen geen recht hebben, zich te mengen in de binnenlandsche aangelegendheid der re publiek want de Afrikaanders zijn een volk. Natuurlijk werd hiermee bedoeld Evengoed een volk als het Engelsche. Bovendien willlen de Engelsche voor de hunnen in Transvaal heel andere rechten b v.b. inzake het kiesrecht, dan zij in eigen land aan vreemden toestaan zij meten dus met twee maten, maar dit zijn de Afrikaanders wel van Enge land gewoon. Spanje ontvangt voor de eilanden, die het aan Duitschland afstaat, vijf en twin tig millioen psetas. Het dorp Sanct Peter in 't Schwarz- wold is geheel afgebrand. Alleen de kerk en 't klooster zijn blijven staan en herbergen alle dakloozen. In het militaire park van Monte Mario te Rome is een luchtballon, een ballon captif," gedurende em proefneming door een windvlaag losgeraakt van de touwen, waaraan hij vastlag, en de lucht inge schoten, met een officier en een korpo raal in het schuitje en daaronder aan de touwen een soldaat, die getracht had den ballon tegen te houden. De officier en de korporaal deden wan hopige pogingen om den man in het schuitje te trekken; maar het gelukte niet en op een hoogte van 500 meter moest de ongelukkige, uitgeput, de tou wen loslaten; hij viel natuurlijk te plet ter. Later, toen de ballon daalde, namen de officier en de korporaal een gunstig oogenblik waar om uit het schuitje te springen. De korporaal brak daarbij een been. De officier moet geen letsel hebben bekomen. Een jong meisje te Kansas City, dat zich onlangs verloofde, heeft voor haar aanstaanden echtgenoot een uniek cana pékussen gemaakt. Zij was een belle en ontving van haar kinderjaren af minne briefjes, zoodat de verzameling nu tame lijk groot is. Zij bewaarde ze alle, niet alleen de meer ernstig gemeende, die op haar later leven invloed konden hebben, doch ook de briefjes, die geschenken vergezelden of invitaties bevatten. Toen zjj geëngageerd was, wilde zij de brieven niet langer bewaren en dacht zij ze eeist te verbranden. Bij nader in zien besloot zij, ze haar fiancé te geven, als een soort overgave van haar zelf in zijn handen, doch zij nam de voorzorg ze in kleine snippers te scheuren. Er was genoeg om er een sofakussen mee te vullen, waarop de aanstaande bruide gom volgens zijn zeggen, zeer zacht rust. President Mac Kinley, zoo bericht men, heeft zijn politieke rondreis door de Ver- eenigde Staten, met het oog op zjjn her nieuwde candidatuur voor de verkiezing in 1900, uitgesteld, en wel wegens den toestand op de Philippijnen. Hij zal vrij willigers moeten oproepen, en daardoor zullen, naar men verwacht, zijn kansen om herkozen te worden zeer verminde ren. De ontevredenheid over zjjne Philip - pjjnsche staatkunde neemt toe, nu de oorlog, die drie weken zou duren al zooveel maanden duurt en er weer nieuwe troepen worden gevraagd. In Britsch Oost-Afrika moet hongers nood heerschen onder de negerbevolking. Zeer velen moeten reeds van gebrek omgekomen zijn. Weer heeft in Oostenrijk een ergerlijk geval plaats gehad, dat opnieuw bewjjst hoe zelfs de kinderen tegen de Joden worden opgehitst. Men weet dat het oude sprookje van het slachten van christenkinderen door de joden, in Oostenrijk nog altjjd ver spreid en geloofd wordt. Dezer dagen nu zagen eenige kinderen in Wiener- Neudorf bij Weenen een man voorbij komen dien ze voor een jocd hielden en riepen ïDaar heb je de jood die ons slachten wil, omdat hij christenbloed noodig heeft!" Pannebakkers hoorden dat en zonder onderzoek afgaande op de bewering van de kinderen, vielen zij met hun vijftigen den ongelukkige aan en ranselden hem zoo af, dat hij met een gebroken rib en ettelijke zware wonden bleef liggen. Achteraf bleek dat de man een Fransch rondreizend spoorwegwerker was, geen jood maar een katholiek. Het kleinste en duurste stuk grond in Berlijn is maar 4 Ms groot. Het ligt tusschen de »Königscolonnaden' en het Theater Kauffnann Variété. Er is een sigarettenwinkel op gebouwd. De onder grond heeft 6100 Thaler gekost en is dezer dagen door eene Bouwcommissie aangekocht voor 50,000 Mark. Eene vierkante roede zou dus kosten naar dezen prijs 175,000 Mark en een Prui sische Morgen 31,500,000 Mark. Nog steeds blijft Klondyke, het goud land, zijne offers eischen. Onlangs zijn weer tweehonderd goudzoekers, op weg er heen, omgekomen vijf en twintig aan scheurbuik, vijftig verdronken, tien zijn er doodgevroren. De overige be zweken aan uitputting. Dr. Bondi, directeur van het zieken huis van den Heiligen Geest te Rome, is op de ijzeren Tiberbrug vermoord door een gewezen patiënt van dit zieken huis, zekeren Cajoni, die hem onver hoeds 1wee dolksteken in den rug toe bracht. De moordenaar vluchtte, maar werd spoedig gevat. Hij is een man van 40 I jaren, een longlijder, die een tijdlang in het ziekenhuis werd verpleegd, maar wegens plaatsgebrek werd ontslagen en deswege een feilen haat tegen Dr. Bondi koesterde. In de Vereenigde Staten verlangt men hard naar het einde van den oorlog en begint President Mac. Kinley's popula riteit onder den langen duur van den oorlog en de groote verliezen, die de veldtocht voor Amerika oplevert, ernstig te tanen. Hoewel een officieel rapport tot nu toe uitbleef, is het tamelijk zeker dat de veldtocht van Generaal Otis tot nu toe gekost heeft 241 dooden en 1175 gekwetsten, terwijl van de 3500 zieken 500 bezweken. Tot welk eene, aan krankzinnigheid grenzende woede men zich te Parijs opwindt, blijkt wel het best uit wat verleden week gebeurd is met Mevrouw Loubet, de vrouw van den President. Die geheele week door kreeg zjj brieven op het fijnste papier en met het sier lijkste schrift, waarbij haar wordt aan- zegd, dat zij binnenkort weduwe zal worden en ook haar jongste zoontje van 7 jaar nooit zal weerzien. Eene getrouwde vrouw uit Zoelen, moeder van twee kinderen, verliet dezer dezer haar gezin om te Tiel te gaan sa menwonen met een 70-jarig man. Pogin gen door haren man aangewend om haar over te halen, bij hem en de kinderen terug te komen, mislukten. Uit verdriet hierover verdronk de man zich daarop in de Linge. Nauwelijks was dit in haar nieuwe buurt bekend, of de vrouw kreeg den geheelen dag ketelmuziek voor de deur. Het scheen toen alsof men haar wilde lynchenalle ruiten werden bij den persoon met wien zij samen woont, ingegooid. Te Amsterdam moet het plan bestaan tot het oprichten van een korps be reden politie. Te Rotterdam bestaat zulk een korps reeds en het bewjjst daar goede diensten. HAARLEM, 20 Juni 1899. Zondagmiddag heeft het Haar- lemsch Muziekkorps Orpheus, onder directie van den heer W. Wiegarit Jr., eene matinée gegeven in het Park van het Brongebouw. Voor zoover wij ons herinneren, was dit de eerste maal, dat aan een dilettanten-vereeniging eene uitvoering van dien aard werd toever trouwd. De uitslag heeft de verwachting niet teleurgesteld en met waardeering maken wij daarom van het optreden van Orpheut melding. Het korps telt onge veer dertig leden en is werkelijk reeds heel aardig geoefend De zuiverheid liet slechts zelden iets te wenschen over; de bezetting is vrjj volledig, terwijl de heer Wiegant zich beijvert om in de voordracht de gewenschte nuanceering te verkrijgen. Het repertoire van de vereeniging is van dien aard, dat een afwisselend programma kan worden sa mengesteld. Wij juichen het plan der Directie van het Brongebouw om een enkele maal het woord te geven aan de hier ter stede bestaande dilettanten- vereenigingen ten zeerste toe. De soirée van Zondag nu wij over muziek in het Brongebouw schrijven, mogen wij over deze uitvoering niet zwijgen was voor den heer Kriens een schitterend succes. Begunstigd door het heerlijkste weder droeg de soirée geheel het karakter van een grenadiers avond, dat wil zeggen, zoo druk als bjj de uilvoeringen van dat korps was de opkomst, zoo feestelijk de stemming, zoo aandachtig het luisteren, zoo hartelijk de appreciatie. Waarlijk, het Haarlernsch Muziekkorps heeft zich onder de har monie orkesten een hoog standpunt verworven en mag beschouwd worden als een sieraad voor onze schoone stad. Door de Directie der Haarlemsche Katoenmaatschappij is bij de politie aan gifte gedaan dat van een drukmachine in de roldrukkerij zijn ontvreemd vier koperen kussens en een koperen tandrad. Gisteren middag is door de politie alhier aangehouden Willem J., oud 54 jaren, geboren te Spaarndam, wiens opsporing en aanhouding door den Officier van Justitie alhier was verzocht, tot het ondergaan van een maand ge vangenisstraf waartoe hjj ter zake dief stal was veroordeeld. Hjj is naar het huis van bewaring alhier overgebracht. In den afgeloopen nacht ten 3% ure is door den agent van politie Ennik in de Kleine Houtstraat aangehouden de minderjarige P. W. V. oud 18 jaren, wonende te Amsterdam in het bezit van een rijwiel dat hij opgaf gehuurd te hebben de vorige week van een rijwiel handelaar te Amsterdam en waarmede hij een uitstapje gemaakt had naar Rotterdam. Aan het Politiebureau wer den op hem gevonden twee bank van leeningbriefjes van een zilveren suiker schepper en een wollen deken, volgens zijne mededeeling goederen toebehoo- rende aan zijne ouders die hij had medegenomen en verpand. Hij is op transport gesteld naar Amsterdam ter beschikking van den Hoofd Com. v. P. aldaar. Blijkens het verslag over 1898 van de Ilollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij hebben in dat jaar op hare lijnen 32 ongevallen plaats gehad en zjjn ten gevolge daarvan vijf personen, gedood allen in dienst bij die maatschappij. Door District I van de Kiesveree- niging Vooruitgang werd de Heer J. Winkler kandidaat gesteld voor den gemeenteraad. De Heeren Van der Weij- de en Merens hadden achtereenvolgens voor de kandidatuur bedankt. In de gisteren avond gehouden eerste vergadering van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven is benoemd tot Voorzitter door de patroons de heer J. W. Veldheer, door de werklieden de heer J. F. van Emmerik terwijl het lot besliste, dat laatstgenoemde het eerste halfjaar als zoodanig zitting zal hebben. Tot bestuursleden werden gekozen de Heeren S. Roog en L. A. Weber. Tot Secretaris der Kamer werd be noemd de heer P. Kalbfleisch, Commies ter gemeente-secretarie. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 500 baden. Afloop van de ^erkooping van Huizen, gehouden den 17 Juni 1899, in de .Gouden Leeuw' te Haarlem. No. 1. Een Huis en Erve, aan de zuidzijde van de Leidschestraat. No 102. ƒ1250. H Verkea. No. 2. Een Winkelhuis en Erve, nevens het voorgaande perceel op den hoek van de Ver lengde Gasthuislaan. No 104. ƒ1820. H Verkes. Twee Huizen en Erven nevens elkander aan de Verlengde Gasthuislaan achter de voorgaande perceelen als No. 3 No. 151. ƒ900. II. Verke». No. 4. No 153. f 875. D. Groenendaal. No. 5. Een Winkelhuis en Erve, aan de zuid zijde van de Zijlstraat. No. 24. ƒ4500. J. v. d. Berg. Twaalf Huizen eu Erven, nevens elkander aan de noordzijde van de Leidschestraat, als No. 6. No 127 ƒ1260. P. Toeset. No. 7. No. 129. 1260. M. N. Nederkoorn. No 8. No. 131. ƒ1260 P. Toeset. No. 9. No. 133. ƒ1240 J. S. v. Opzeeland. No. 10. No. 135 ƒ1260. M. N. Nederkoorn. No. 11. No. 137. ƒ1300. M. J. Mok. No 12. No. 139. 1300. M. A. Tijssen. No. 13. No. 141 ƒ1300 M. A. Tijssen. No. 14. No. 143. 1270 M. A. Tassen. No. 14. No. 145. ƒ1340. J. Hujjboom. No 16. No. 147. 1270. H. P. v. Luiken. No. 17. No. 149 1280 P. v. Koningsbrugge. No. 18' Een dubbel Huis met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en Erve, aan de oostzijde van de Gedeui|,te Raamgracht No 5 en 7. zwart en rood. ƒ4075 J. H. Bierboom. No. 19. Een dubbel Huis waarin Koffiehnis (met vergunning tot verkoop van sterkeu drank in het klein) met afzonderlijk opgaande Bovenwoning eu Erve, aan de oostzijde van de Gedempte Raam gracht op den hoek vau en uitgang in de Drap- peuierstraat. No. 1 en 3 zwart eu rood. Uit de hand verkocht. No. 20. Een Hnis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de zuidzijde vau de Drappenierstraat. No. 2 zwart en rood. ƒ2180 B. v. d. Waard. Vjjf Winkelhuizen en acht Huizen en Erven nevens elkander aan de zn'dzjjde vau de Brou werstraat, als No 21. Winkelhuis met Werkplaats. No 68. ƒ2056. S J. W. Mous No. 22. Winkelhuis. No. 70. 2460. T C.Piët No. 23. Huis. No. 72. ƒ1560. Opgehouden. No. 24. Huis. No. 74, ƒ1560. E. 11. Norman. No. 25. Huis. No 76. 1520. W.Sounemans. No. 26. Huis. No. 78. 1540. E. Groenewegen. No. 27. Huis. No. 80. ƒ2225. J. v. Waard. No. 28. Huis. No. 82.J 1525. E. Groenewegen. Ne. 29. Huis. No. 84. /1520. A. Glaser. No. 30. Huis. No. 86. ƒ1500. J. v. Booren. No. 31. Huis. No. 88 J 1550 A. Groenendaal. No. 32. Winkelhuis No. 90 ƒ1420. A. Wit kamp. No. 33. Winkelhuis hoek Voorzorgstraat. No. 92. ƒ2400. A. Witkamp. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft der maand Mei 1899, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven Mej. VI. Ilildebrand, Wed. Schepers, Muur, Wed Duker? Mej. A. Heynis Meppeling, Mej J. Sluyter de Vries, Mej. W. v. Vloten, Splinter, Mej. M. de Boer, allen Amsterdam; Mej G. Denkers, Deventer; Mej. F. Swindeels, Driebergen; G. Goedhart, Wed S. Jung Suiskeus, Mevr Hoflhiann Boudewijns, Mej. J. en A Mongrédien, Mevr. C. de Jager, allen den Haag; Mej. A. Veen, Mej. Verhruggen, Mej. A. Tryff, allen HaarlemP. Korevaar Langerak, X. 1. T. de Groot, II. J. Spruyt, H. J. G. Ligterink, allen Rotterdam; Mej, T. Toet, ScheveningenPoelman Co., Tilburg; C. Broek, Ymuiden; C. Montijn? Briefkaarten. C. Hooglandt, J. J. Visser, J. de Boer, Mej. Kikkervoet, H. Dahlberg, allen Amsterdam Mej. C. J. M. v. Batenburg, Mej T. Ilaarsma, beiden den Haag; Mej. J. Melgyor? Buitenland. N. Moor, Bremen; W. G. Adeïbert, Bruzelles; Melle v. Citters QlionVI. Ruiser, Hamm Otto lloltzhauzen, Leipzig; Stringer, Manchester; H. Brongersma, Paris Henry Beeuwkes, Rattersonq H. Lammering, Schiittorf. Brief kaarten. Mr. Mme v. d. Garden de Sturler, Air les Bains; Mme H. C. v. d. Sluys, Paris. Markt van 19 Juni 1899. Boter. Aangev. 193 verk. 193 KG. L. pr. f 1.10 H. pr. f 1.15 p. KG. Biggen. Aangev. 91 verk. 91 stuks. L. pr. f 5.— H. pr. f 8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 49. verk. 49 st. L. pr. 9.H. pr. f 12.p. st. Aardappelen. Aangev. 93 H.L. verk. 72 H.L. L. pr. f 1.H. pr. f 8.p. H.L. Appelen. Aangev. H.L. verk. H.L. L. pr. f H. pr. f p. H.L. Beren. Aangev. H.L. verk. - H.L. L. pr. f H. pr. f p. H.L. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Juni 1899, des namiddags vaa 23 uur door den Heer VVEZERMAN. PROGRAMMA. 1. Pieledium en FugaMendelssohn. 2. AdagioG. Merkel. 3. a. Allegro moderato. b. AdagioKrausse. 4. Marche funébre nit de 3e. SympkonieBeethoven. 5. AbendliedSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1899 | | pagina 2